Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: unutrasnje krvarenje nakon porodjaja-za Obgyn
PostPoslato: Čet Feb 02, 2006 2:09 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 09, 2005 5:49 pm
Postovi: 210
Porodila sam se pre sam meseci.Porodjaj je bio prirodan,jaaako dig i tezak.Kad sam se konacno porodila tek tad su u stvari pocele moje muke_odjednom je poceo nagli pad pritiska i kompletno sam se osecala lose...Davali su mi infuzuje,jednu za drugom u mlazu,ukupno njih sedam,ali pritisak je i dalje bio 40?30(ne secam se bas svega...)Znam samo da su mi izmerili hemoglobin i da je on bio 46!!!!Tada su se odlucili za transfuzije(ukupno 3)...Nista mi nije zvanicno saopsteno ali sam cula doktorku kako kaze:"Ne znam sta cu sa njom,ona negde unutra gubi krv..Mali je sigurno nesto potkacio..".Da li je to moguce kad je moj sin bio sitna beba,2950 gr?I da li to znaci da cu i na sledecem porodjaju tako proci,ako sam vec toliko uska da mi i tako sitna beba izazove uutrasnje krvarenje??I da li je ta transfuzija ipak bila neophodna u tolikoj kolicini,mislim koliko je moje stanje tad bilo ozbiljno?Da li opet da idem na prirodni?Hvala unapred!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Feb 03, 2006 7:42 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Mozete li mi napisati otpusnu dijagnozu i tretman. Bilo bi korisno kako da Vas savjetujem za buduce trudnoce.
Da li Vam je radjena epiziotomija ?
Da li vam je pregledan grlic poslije porodjaja bebe ?
Koliko Vam je trajao porodjaj od prvi regularnih kontrakcija do porodjaja bebe ?
Da li je placenta izasla u roku od pola sata i da li je bila citava ?
Da li imate ikoga u porodici ko ima poremecaj krvarenja ?
Da li ste Vi skloni lakom krvarenjeu ako se porezete ili ogrebete ili obilnim menstruacijama ?
Da li ste uzimali ikakve lijekove prije i u toku boravka u bolnici ?
Pozdrav,
obgyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Feb 03, 2006 5:19 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 09, 2005 5:49 pm
Postovi: 210
uputne dijagnoze su bile;gestacioni dijabet,anemija,hipoproteinemija,preteci prevremeni porodjaj (od pocetka preteci pobacaj).Od lekova sam pila Partusisten (prvo 3x1 a u osmom mesecu 8x1),Feofol,Tothema,Materna,Folnan...Od trenutka kad sam bila otvorena tri prsta pa do trenutka kada su me stavila na sto proslo je dvanaest casova a na stolu sam provela jos devet casova.Da,radjena je epiziotomija imala sam sest spoljasnjih i cetiri unutrasnja sava.Posteljica nije bila kompletna pa je radjena i revizija.U porodilistu sam primala i antibiotike i uterotonike.KS na otpustu,posle dve transfuzije:Le 12.5,Er 3.1,Hgb 96,Hct 28 Tr 241,suk 5.4.Jos deset dana sam pila antibiotikr 2x2,i Tothemu 3x1.Niko u porodici nema problema sa krvarenjem pa ni ja.Doduse,menstruacije su obilne...Molim vas recite mi sta se to desilo samnom i zasto?Da li se moglo izbeci?Sta dalje?Jako zelim jos dece ali nakon svega sto se desilo jos imam strah...Hvala na razumevanju...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Feb 04, 2006 7:38 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Postoje cetiri osnovne grupe uzroka PPH / postpartum hemorrhage / ili krvarenja u postporodjajnom dobu.
1. atonija ( koja je najcesca 50% )
2. zaostala posteljica
3. trauma tkiva
4. poremecaji zgrusavanja krvi.

Sta se desilo kod Vas ?

Nazalost moram reci da ima nekoliko razloga koji su doveli do iskrvarenja.
1. ako je proslo 12 sati od vremena kada ste bili otvoreni 3 prsta ?#$%!
Prst nije naucna mjera za opisivanje dilatacije grlica materice, nego cm ! jer moj prst i npr Pedjin ili Vaseg ginekologa, nije istog precnika i mozda moja 3 prsta znace 4-5 cm, a Pedjin 5-6 cm...ali bez obzira na to...ako ste 12 sati imali isti nalaz dilatacije !!! onda se to zove ZASTOJ PORODJAJA, i porodilja kao fetus moja da se pregledaju ne nakon 12 sati nego svaka 2 sata i odluci na koji nacin ce se mijenjati plan porodjaja, da li ce se dodati oksitocin i nakon 2 sata pratiti progres dilatacije i spustanja bebe u porodjajni kanal...u isto vrijeme voditi racuna da li je majka iscrpljena od bolova, dati joj lijekove protiv bolova ili/i epidural, i da li je fetus u dobrom stanju...dakle...svaka dva sata ili prije se tretman porodilje odredjuje prema njenom stanju i stanju fetusa.
Ako ste bili dobro i beba dobro i dan vam je oksitocin, niste imali temperaturu u porodjaju, i nije bilo progresa u dilataciji, ja bih vjerovatno razgovarala sa Vama u tih prvih 12 sati o carskom rezu.

2. poslije porodjaja ostala Vam je placenta u materici, i ne znam sta ste dobili i da li ste ista od lijekova da bi se uterus kontrahovao i izbacio matericu ?

3. porodilja koja ima produzen period dilatacije ili koja ima brz porodjaj, blizanacku trudnocu, polihydramnios , povisenu temperaturu u porodjaju, koja je imala vise porodjaja...i tako dalje...ima povisen rizik atoniju uterusa, jer je misic tkivo koje se umori poslije dugotrajnih i cestih kontrakcija, kao sto Vam se umori ruka ili noga ako nesto radi 21 sat...ako stojite 21 sat - pascete od umora...to se desilo sa Vasim misicem materice...prestao je da se kontrahuje, a kontrakcija misica materice je najvazniji mehanizam koji dovodi do zatvaranje velikih krvnih sudova koji se nalaze u samom zidu, dakle ako nema kontrakcije,...krvarenje se nastavlja...sto se i desilo i kod Vas.

Da li imate povisen rizik da Vam se u slijedecem porodjaju to desi ? Svakako da ja svaku porodilju koja dodje u porodiliste sa akuserskom istorijom pozitivnom na PPH, pazljivo pratim i spremna sam na medicinske i hirurske intervencije po redu, ako se tako nesto desi ponovo, tako da Vi imate povisen rizik da se to desi, ali da li je to 10% ili 15%, tesko mi je reci.

Postoje prednosti u drugom porodjaju...ako je bila nekomplikovana trudnoca...period dilatacije traje mnogo krace, period spstanja i porodjaja bebe je brze i obicno je manje komplikovan nego prvi porodjaj, tako da ovo sto se desilo treba da raspravite sa svojim ginkeologom, ukoliko niste do sada i da budete optimista. To je tesko predvidjeti, kao i sutrasnji dan...velika je sansa da ce sve biti u redu.
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Feb 04, 2006 10:04 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 09, 2005 5:49 pm
Postovi: 210
Draga Obgyn,od srca Vam hvala na ovako iscrpnom odgovoru!Dakle,kako mi se cini,to je ipak moglo da se izbegne...Iskreno tako sam i mislila...Nazalost sve to sam dozivela u jednom od najvecih porodilista kod nas,u Visegradskoj....Ma kakva injekcija za izbacivanje posteljice?Ma meni je radjena manuelna revizija i ti sto bi narod rekao "na zivo",bez ijedne jedine injekcijice...Sve te sate mog porodjaja sestru sam videla dva puta,a injekciju nijednom.Doktora jednom,na kraju-stigao je u poslednjem trenutku,glavica je vec bila van kad je on usao u box!(da,mislim da je jos jednom svratio.doktor ili neko drugi,da me opomene da se "ne derem,jer nisam prva koja se poradja,i prezivecu..."Uh,zamalo da ne bude u pravu...A ja nisam mogla ni da progovorim ni da vidim jasno.Jos uvek se ne secam bas svega...Verujte mi,ja sam posle nekoliko sati trpela takve bolove da sam imala neopisivu zelju da skocim kroz prozor...Sreca da nisam mogla ni da se pomerim a kamoli da ustanem....(A verujte,nisam kukavica!!!Znate,ja sam med sestra).Kao slag na tortu bila je izjava tipa :"Znam da je za transfuzju ali nema ko da mi potpise nalog!!!Otkud znam gde je sad???"E tu sam mislila-kraaajj...
Ali taj neko se pojavio i potpisao taj nalog posle nekog vremena i uz malo peripetija evo ipak sam tu...
I moram nesto da priznam-verujte vi ste zasluzni sti ce moj sin jednog dana ipak dobiti batu ili seku!Nemate pojma koliko ste me ohrabrili!!!Ne znam koga ce dobiti moj sin,ne znam kada ce ih dobiti,ali znam pod kojim krovom ih NECE dobiti-krov Visegradske 26.POZDRAV!HVALA! :D


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 185 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: