Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Preparati gvožđa sa antibioticima
PostPoslato: Pet Maj 11, 2007 11:04 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 01, 2007 12:48 am
Postovi: 472
Nedavno sam čula da nije preporučljivo uzimati preparate gvožđa u isto vreme kad se koriste antibiotici.

Da li je to tačno?
Ako jeste, zašto?

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 12, 2007 12:21 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 13, 2005 8:14 pm
Postovi: 267
Lokacija: Užice
Koliko ja znam, ne treba uzimati "zajedno", pošto antibiotici reaguju sa anjonima kao što su gvožđe i kalcijum... e, sad, znam da to važi za antibiotike koji se uzimaju oralno, i to za tetracikline. Mislim da slično reaguju i ostale vrste antibiotika, ali nisam 100% sigurna. Možda je najsigurniji način da ih uzimaš na prazan stomak, a suplemente sa gvožđem da uzmeš nešto kasnije.

_________________
Slika
Never, under any circumstances, take a sleeping pill and a laxative on the same night. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 12, 2007 4:48 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 01, 2007 12:48 am
Postovi: 472
Hvala :wink: na odgovoru.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 12, 2007 6:39 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
macadamia je napisao:
Koliko ja znam, ne treba uzimati "zajedno", pošto antibiotici reaguju sa anjonima kao što su gvožđe i kalcijum... e, sad, znam da to važi za antibiotike koji se uzimaju oralno, i to za tetracikline. Mislim da slično reaguju i ostale vrste antibiotika, ali nisam 100% sigurna. Možda je najsigurniji način da ih uzimaš na prazan stomak, a suplemente sa gvožđem da uzmeš nešto kasnije.




U ovo prvo se ne razumem uopste, alli nisam sigurna da li sam dobro razumela..... "da se antibiotici uzimaju na prazan stomak"???!!


Iz licnog iskustva - nikako!! :o

Jednom prilikom sam dusu ispustila od tetraciklina (pila sam Dovicin), a prethodno sam uzela samo jedan zalogaj (kao-najela se :lol: ), ne dao Bog nikome!!

Mislim da se pre svakog antibiotika treba dobro najesti, jer u suprotnom strada zeludac.... Po meni, to vazi za svaki lek. Ja cak ni vitamine ne pijem na prazan stomak....

Ako gresim, nek me neko ispravi...... :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 13, 2007 4:39 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 13, 2005 8:14 pm
Postovi: 267
Lokacija: Užice
Sad sam baš ponovno gvirula u literaturu, tek da budem sigurna...

Znači, antibiotici trebaju da se uzimaju uz hranu, osim tetraciklina (izuzetak su doksiciklin, tj dovicin, i minociklin, koji mogu uz hranu), za koje se savetuje da se uzimaju na prazan stomak.

Mada, što se samog podnošenja leka tiče, računam da to dosta važi i od osetljivosti želuca. Moj kao da ima pancir, mogu da drmen u njega šta bilo, on se ne buni. :D

_________________
Slika
Never, under any circumstances, take a sleeping pill and a laxative on the same night. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 13, 2007 5:26 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
macadamia je napisao:
Sad sam baš ponovno gvirula u literaturu, tek da budem sigurna...

Znači, antibiotici trebaju da se uzimaju uz hranu, osim tetraciklina (izuzetak su doksiciklin, tj dovicin, i minociklin, koji mogu uz hranu), za koje se savetuje da se uzimaju na prazan stomak.

Mada, što se samog podnošenja leka tiče, računam da to dosta važi i od osetljivosti želuca. Moj kao da ima pancir, mogu da drmen u njega šta bilo, on se ne buni. :D



Hvala na info!! :wink:


A za zeludac ti bas zavidim, blago tebi!! :D

Al cuvaj ga, da ti duze traje!! :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 17, 2007 10:04 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Jan 29, 2007 9:54 pm
Postovi: 89
Lokacija: Beograd
Preparati gvožđa se obavezno piju PRE JELA!!! Radi bolje resorpcije, preporučuje se uz njih i uzimanje vitamina C, B12 i folne kiseline (često postoje već "gotove" kombinacije).
Antibiotici - kao što reče macadamia, s tim što je prioritet da se piju u određeno vreme, npr na 6 ili 8h. Tako se može desiti da treba da se popiju u vreme kad se ne jede, npr noću. Što se tiče tetraciklina (Dovicin=Doksiciklin), ne smeju se piti sa mlekom ili mlečnim proizvodima!

Za većinu lekova postoji novi trend u doziranju, a to je pre jela, zbog bolje resorpcije. Znači ne važi više ono poznato: 3x1 posle jela. Lično, ne mogu da se u potpunosti složim sa ovom"svetskom" promenom doziranja, naročito za grupu nesteroidnih antireumatika (Brufen, Diklofenak...), ali uđite u neku od beogradskih državnih apoteka i pitajte farmaceute za upotrebu bilo kog leka i dobićete odgovor po važećim propisima. Takođe imaju i SMS varijantu odgovora na razna pitanja u vezi lekova i doziranja.

_________________
Ja bih da pevam još malo, jer je život samo jedan i do njega mi je stalo, meni je vredan...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 241 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: