Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: MASNA JETRA
PostPoslato: Pet Avg 21, 2009 11:45 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jun 26, 2007 12:12 pm
Postovi: 424
U sklopu lecenja ulceroznog kolitisa imam povremene kontrole svega i svacega. Uglavnom je sve u redu (99%), Th. je 5-ASA. Kompletna krvna slika, upalni markeri, biohemija, urinokultura, analize stolice...sve je to OK! Od 2007-2009 sam radio 4 ultra zvuka, prva 2 na pocetku bolesti (bez terapije) i kada sam imao uvecane transiminaze (oko 2x od gornje granice, 90/60). Sva 4 puta je sve u najboljem redu osim sto je jetra svetla, tj. lici na masnu jetru (steatohepatitis). Prosle 2008 godine i ove 2009 godine sam radio jos 2 eha abdomena koji su takodje bili u redu osim sto su dali hiperehogen odziv jetre (nesto svetlija) iako su AST, ALT i GGT vec 2 godine u referentnim granicama (negde na sredini, cak je i bilirubin bio normalan uprkos tome sto imam urodjenu hiperbilirubinemiju ali bez zutila koze i skrla). Da li meteorizam (gasovi) mogu kojim slucajem maskirati ovako nesto tj. dati "false positive" za steatosis haepatis, posto nije radjeno punktiranje jetre zarad HP obrade bioptiranih uzoraka? Nisam nesto debeo, 180cm/75kg mada imam malo sala oko stomaka, osnovna bolest je koliko toliko mirna uz manje oscilacije ali je u blazoj formi. Ako bih krenuo neku dijetu redukovanjem masnoca, secera, ugljenih hidrata (ili izbacivanjem istih) koliko vremena je potrebno da prodje da bi se jetra oslobodila eventualno nakupljenih masnih skupina? Da li je dovoljno da prodje 3 meseca pa da se nakon dijete ponovi UZ? Posto nema fokalnih promena na jetri a transaminaze su u normali kakve su posledice i tegobe kod Dg. steatohepatitisa? Nemam nikakve bolove u predelu abdomena.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 48 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: