Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: potreban odgovor na pitanje.. molim vas.
PostPoslato: Sre Dec 28, 2005 8:16 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Dec 28, 2005 8:06 pm
Postovi: 4
Lokacija: Valjevo
Imam 20 godina i već četiri godine patim od hroničnog epididimitisa.
Svakodnevno imam bolove svo to vreme.
Prošao sam razne lekare i mnogo se napatio.
Sada mi se javila i varikocela i treba ponovo da idem na preglede
(spermogram).

Radi se o tome da jednostavno više ne mogu (a i ne želim) da
masturbiram u WCima bolnica i ordinacija. Prošli put kada je
trebalo da uradim spermogram, ušao sam u WC i jednostavno
nije išlo.
Osećao sam se strahovito neprijatno kada sam izašao sa praznom
bočicom napolje.

Moje pitanje je sledeće: da li postoji mogućnost da ejakuliram
kod kuće i odnesem uzorak u bolnicu? Poznato mi je da uzorak
propada u roku od 15 minuta (znam i da ovo ne važi za sp. kulturu),
ali šta je sa ljudima poput mene koji to jednostavno ne mogu da urade
u nepoznatom WCu dok ga drugi ljudi čekaju da to obavi.
Da li znate da li postoji ova mogućnost u privatnim labaratorijama, ikako..

Pomozite mi, sve mi se smučilo..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 29, 2005 3:59 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Okt 28, 2005 11:22 pm
Postovi: 15
Naravno da mozes to uraditi kuci i odneti, gde god hoces...Jeste odvratan osecaj kad onanises po javnim wc-ima...sve sam to i ja prosao...nemoj da se nerviras. Pozdrav !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 29, 2005 8:06 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Dec 28, 2005 8:06 pm
Postovi: 4
Lokacija: Valjevo
Mislim da ti misliš na spermokulturu (bakterijsku analizu), za koju
nije nužno da uzorak bude "mlađi" od 15 minuta, pa stvar možeš
da obaviš kod kuće i ležerno je odneseš u bolnicu.

U slučaju spermograma se ovo ne može uraditi zbog tih 10,15 minuta
ograničenja pa mora da se ..onaniše u bolničkom WCu.

Ukoliko si mislio na spermogram, molim te da pojasniš kako
se onda taj uzorak prezervira za bolnicu..

U svakom slučaju, hvala puno, već mi je lakše.

MUKA mi je bolničkih WCa..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 02, 2006 1:38 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 05, 2005 12:31 am
Postovi: 599
Lokacija: Kragujevac
U principu, ni u samoj laboratoriji, uzorak se ne uzima momentalno u obradu. Ti to odneseš laborantu, pa on to odnese nekom drugom ko treba da obavi analizu. Da bi se analiza obavila, potrebno je da se sačeka neko vreme da sperma pređe u tečno stanje (likvefakcija, a to je i jedan od parametara koji se analizira) jer tek tada spermatozoidi dostižu punu pokretljivost i lakše ih je obraditi.
Pa, koliko je to vreme? Otprilike je 30 minuta. Pošto je teško sve pripremne radnje (transport, uzorci koji su došli na red pre tvog...)obaviti tako da od vremena ejakulacije do likvefakcije prođe 30 minuta obično se insistira da se uzorak da u zdravstvenoj ustanovi. Ako prođe više vremena pokretljivost spermatozoida se smanjuje i rezultati nisu više validni.
Ti nisi jedini koji ima ovakav problem, pa bi trebalo da se dogovoriš sa ljudima koji rade tamo gde treba da daš uzorak. Stvar je u tome da ti u roku od 30 minuta doneseš taj uzorak, a da oni ODMAH počnu da ga analiziraju. To bi zahtevalo da se oni organizuju da tvoj uzorak nekako ubace preko reda. To što bi to hteo, da uzorak doneseš od kuće je dakle moguće, ali ZAHTEVA DOGOVOR sa laborantima. Objasni u čemu je problem i ja mislim da bi trebalo da ti izađu u susret. Idi u nekoliko laboratorija i vidi ko je spreman na dogovor, a onda i neka ti objasne kako da ne upropastiš uzorak dok ga budeš donosio.
Ako nisi u stanju da dođeš do laboratorije u roku od 30 minuta, onda se stvar komplikuje. Neki misle da se pokretljivost spermatozoida može posmatrati i u roku od 2 sata, mada ja lično mislim da što manje vremena prođe to bolje. Neke laboratorije će ti možda dati i više vremena, ali ako ne možeš da stigneš u roku od 30 minuta, onda mislim da je bolje da masturbiraš u WCu nego da rizikuješ da spermogram bude lošiji nego što objektivno jeste. Ponesi i neku literaturu (i to se radi).

_________________
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 04, 2006 1:56 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 02, 2005 1:38 am
Postovi: 24
ja sam radio dva puta spermiogram i oba puta mi je napomenuto da uzorak ne bude stariji od 30 minuta. e sad kada su ga uzmiali u obradu ne znam. srecom zivim nekih 20 minuta od uroloske ambulante pa mi niije problem ali vjerujem da nije prijatan osjecaj to raditi u javnom WC-u no treba malo razmisliti glavom. i to je za ljude. ja sam imao ( i sada imam povremeno probleme sa prostatom i ko zna cime sve jos ) potrebu da radim spermiogram i mislim da mi ne bi bio problem i da me gledaju ljudi. jednostavno to je takav posao. kao sto je vulkanizeru zamjena tocka redovan posao tako je i njima gatanje u spermu.

pozdrav i puno zdravlja


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 04, 2006 1:23 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Dec 28, 2005 8:06 pm
Postovi: 4
Lokacija: Valjevo
Hvala na odgovorima. Filipe, da li mozes da napises
nesto o tome kako ovo sve izgleda kada se radi
vestacka oplodnja, na primer u varijanti kada se
seme ubrizgava u matericu. Da li par odlazi zajedno
kod lekara i sve se odvija u jednom cugu, ili se
sperma konzervira pa se posle radi sa zenom..?

Hvala,pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 06, 2006 2:18 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 05, 2005 12:31 am
Postovi: 599
Lokacija: Kragujevac
Postoji više načina veštačke oplodnje, onaj koji je obično prvi izbor u slučaju da spermogram ne odstupa mnogo od normale je intrauterusna inseminacija = IUI. Izvodi se tako što se sperma direktno ubrizga u matericu. Uzorak sperme, za bilo koju metodu asistirane reprodukcije mora da bude svež, ili uzorak pohranjen u tzv. banke sperme koje specijalnim postupkom zamrzavaju spermatozoide (ali i da bi se zamrzao uzorak mora da bude svež). Partnerka mora da bude u ovulacionoj fazi menstrualnog ciklusa. Da bi se povećale šanse za uspeh ovog metoda moguće je čak zamrznuti nekoliko uzoraka, zatim ih istovremeno odmrznuti, spojiti i uneti u matericu. Da li se negde u zemlji sperma zamrzava (krioprezervacija) ja ne znam, ali IUI se radi u državnim i nekim privatnim klinikama.
Drugi metod je in-vitro fertilizacija (oplodnja u epruveti) gde se od žene uzimaju jajne ćelije (iz jajnika pomoću dugačke igle i ultrazvuka), a sperma se obrađuje tako da se dobiju samo najkvalitetniji spermatozoidi. Sve to se spoji u epruveti, drži na 37 stepeni i posmatra se da li je došlo do oplodnje i ako jeste ti embrioni se ubacuju u matericu. Ovo često dovodi do višestrukih trudnoća. Metoda je vrlo skupa i izvodi se samo ukoliko propadne više pokušaja IUI. Radi se i u našoj zemlji, ali par sam plaća sve troškove intervencije.
Pored ova dva postoji još nekoliko metoda, ali su oni rezervisani za teške slučajeve sa znatno redukovanim brojem spermatozoida.
U svakom slučaju, da se još jednom kaže, i za ovo treba svež uzorak, tj. radi se uglavnom sve u jednom cugu. Sperma se konzervira samo ako za to postoje posebni razlozi, recimo neko mora na neku operaciju ili zračenje, a nije siguran da će posle toga ostati plodan, ili nešto tome slično. Radi se prethodno i mikrobiološko testiranje oba partnera na polno prenosive bolesti.

_________________
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 119 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: