ZAPOSTAVLJENA GRANA MEDICINE (HIPO I HIPERBARIČNA MEDICINA)

Sve stručne diskusije koje ne pripadaju postojećim forumima. Forum je namenjen razmeni iskustava medicinskih stručnjaka. Nije namenjen za pitanja pacijenata.

Moderatori: moderato, vlada99

Odgovori
barocentar
Novi član
Novi član
Postovi: 11
Pridružio se: Sre Nov 19, 2008 7:39 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
Lokacija: Niš

ZAPOSTAVLJENA GRANA MEDICINE (HIPO I HIPERBARIČNA MEDICINA)

Post od barocentar »

Zašto i dalje znatan broj pacijenata pati od posledica dijabetesa, poremećaja cirkulacije, sporog zarastanja rana i preloma, raznih upala ili nekih drugih bolesti čije se posledice mogu znatno smanjiti u barokomori?

U Srbiji je, ta grana medicine dugo bila neopravdano zaobilažena i zapostavljena, a lekari tokom svog dodiplomskog i poslediplomskog školovanja nigde nisu slušali ništa o baromedicini. I pored toga što se baromedicina u Srbiji primjenjuje već 35 godina, neshvatljivo je a i neopravdano, nestručno i zlonamerno omalovažavanje metode i ljudi koji se time bave.

Zbog takvog pristupa mnogi pacijenti nisu dobili priliku za izlečenje ili poboljšanje onih bolesti koje se mogu tretirati u barokomori.

Tek od nedavno Medicinski fakultet u Beoagradu uvodi u nastavu i ovu granu medicine što će na izvestan način ubrzati proces njene primene u svakodnevnu praksu.

Do sada se u Srbiji mogu lečiti u barokomori o trošku FZO-a samo hitna stanja i teške bolesti, no samo s bolničkom uputnicom, što je značilo da je bolesnik morao biti primljen u bolnicu, a potom upućen na terapiju u barokomoru. Na taj su način troškovi barokomore bili uvećani za bolničke troškove, koji mnogima nisu bili nužni, jer se mogu lečiti ambulantno. Budući da su bolnički limiti ionako preopterećeni, samo je mali broj pacijenata imao sreću biti poslan na terapiju u barokomoru ambulantno. Nažalost većina pacijenata troškove lečenja snose sami, a imajući u vidu da često lečenje treba ponavljati u serijama jednom do dva ili više puta godišnje, ( zavisno o potrebama svakog pacijenta), to predstavlja veliki problem za najveći broj pacijenata sa malim novčanim primanjima .

Takođe je napravljena diskriminacija davanjem prava lečenja o trošku FZO- samo društvenim ali i “izabranim” privatnim ordinacijama po, nama nepoznatim kriterijumima, lociranim uglavnom u Beogardu, čime nije ispoštovan princip ravnomernog teritorijalnog zbrinjavanja bolesnika, koji je daleko racionalniji sa stanovišta uštede materijalnih sredstava i većeg konfora lečenja bolesnika.

Direktan ugovor svih ordinacija za hiperbaričnu medicinu sa FZO-(kao što je to učinjeno u Hrvatskoj sredinom 2008 godine), bi uvelike olakšao situaciju i pacijentima ali i Fondu ( kome bi se na taj način uštedila znatna sredstva), zamenom skupih operativnih zahvata i dugotrajnog lečenja u bolničkim uslovima, primenom hiperbarične medicine.
Odgovori