Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 46 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: ....
PostPoslato: Pon Nov 17, 2008 10:32 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Mentorski rad i mentorski rad i mentorski rad, i nista bez mentorskog rada. Svaki doktor posle 20 godina rada treba automatski da postane mentor , naravno ako za sobom nema nekih vecih propusta i prekrsaja iz oblasti zdravstva. Znaci nema svoje pacijente nego se setka i nadgleda mladje kolege.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 18, 2008 12:53 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Nov 20, 2004 2:24 am
Postovi: 51
@bumbar

He, He, eeee, kolega, zlatni ste. Izvinite sto sam se ovako nasmejao, to je sve normalo, vecina studenata prodje tu fazu kroz koju vi prolazite, nista strasno, inace srcane sumove cete imati prilike da cujete kod vecine pacijenta koji su presli sezdesetu godinu zivota, pa i kod mladjih, cak i kod dece….nije to nista neobicno i toliko strasno. Ne morate vi da cujete svaki najmanji sum, mezosistolni ili telesistolni klik ili nesto slicno , ali onako grubo da izdeferencirate sebi sta je to prvi sta drugi ton, kako se cuje na iktusu prvi ton, kako se cuje drugi, kada prebacite slusalice u drugi medjurebarni prostor da znate kako se cuje drugi ton, a kako prvi ton, da pratite srcanu akciju, dok slusate da imate vizuelizaciju da zamislite sta se desava sa srcem i srcanim zaliscima u tom odredjenom trenutku. Trebalo bi npr da prepoznate jedan holosistolni sum visokog stepena da znate sta bi to moglo biti i zasto je on tu, da odredite punktum maximum i stepen suma, propagaciju.. Ne toliko zato sto je to presudno za postavljanje neke uputne dijagnoze ili lecenja pacijenta, koliko da bi vama bilo jasnije stanje u kome se pacijent nalazi. Da biste bili sigurniji u sebe, i da biste lakse protumacili nalaz specijaliste, ako ste pacijenta slali specijalisti....Nista drugo...Eto to je moje misljenje...A to sve nije tesko da usavrsite ako ste zaintresovani i ne samo to cak i mnogo vise mozete da naucite ako vas to interesuje.

Ne brinite svi smo bili u takvoj situaciji kao vi, pa eto kao sto vidite zivi smo i zdravi, nismo riknuli od cimanja..kako vi to kazete, mada mislim da ste vi malo preosetljivi nema potrebe da se toliko uznemirite i da vas oblije hladan znoj, vezbe sluze da biste nesto naucili, tamo mozete i da lupite niko vas nece ubiti zbog toga. Samo uzivajte u svom studiranju, opustite se to vam je najlepsi period zivota, sve sto dolazi posle toga je onako malkice „drugacije”...

@studentbgd

Poznata nam je vasa sklonost ka logici....... samo..... da biste logicno povezivali stvari morate da imate STA da povezujete znaci treba vam teorija...
Ako se prisetimo da ste glavni zagovornig legalizacije eutanazije ovde na forumu jasno je da je za pacijetne mnogo bolje da vi ne razmisljate LOGICNO.
Slim se naravno...HeHe....

Puno pozdrava


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 18, 2008 8:38 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
@Bumbar,
He, He, eeee, kolega, zlatni ste. :):)
Vec sam rekla da ste vrlo simpaticni, jer verujem da svi sebe vidimo u vasoj kozi :).
Ja cu da ponovim ono sto sam rekla, sto vam je i Bogi rekao, da morate mnogo da znate, da ucite svaki dan, i da mislite neprekidno....
S jednom malom ogradom: ja cu biti slobodna da malko oponiram Bogiju - bas zato sto sam stomatolog :), iako je daleko kompetentniji od mene - jer su nama uproscavali sve opstemedicinske predmete, iako smo (tada) imali isti plan i program.....
Nama su na kardiologiji govorili da - za pocetak - pokusamo SAMO da razlikujemo normalne srcane tonove od ma cega drugog. PLUS, da pokusamo ma sta "nenormalno" da povezemo sa opstim stanjem (anemija, povisena temperatura itd.). Dakle, kako sam vec rekla, krenete od jednostavnih, od vrlo jednostavnih stvari, pa onda napredujete polako ka slozenicama.
Bogi vam je jako lepo objasnio da treba da pokusate sve da povezete, makar na elementarnom nivou, a dodavacete kako i kad budete umeli i mogli.... Nama je pok profesor interne govorio da pokusamo da pet puta sebi postavimo pitanje "zasto", kad vidimo znake, pokusajte tako da povezete stvari.
A da sam imala problema sa dijagnostikom, i terapijom, itekako....:). I (na cetvrtoj godini :) ) plakala iduci peske 7 autobuskih stanica bulevarom, misleci da nikad necu nauciti neke stvari, pa eto nas, kako rece Bogi, nije niko riknuo :). I ne treba previse da lupate glavu, iako to realno cini dobrog lekara, jer cete ceo zivot vidjati sta ne znate, i uciti ispocetka...

@Bogi,
hvala na divnim tekstovima :).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 19, 2008 5:32 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 10, 2007 11:43 pm
Postovi: 154
Puno vam hvala na vremenu koje odvajate za kucanje svih ovih tekstova. Zaista mnogo korisnih sugestija je do sada izneseno. Narocito mi je drago sto niko do sada nije rekao "E, bre, Bumbare, sto si glup!" :) (ako izuzmemo onaj post s pocetka teme, ali je ocigledno da taj post nije poslao lekar).
Jos jednom vam hvala! :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 19, 2008 6:31 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
Dragi kolega,
nema na cemu, bilo mi je zadovoljstvo, iako vam nisam od neke velike pomoci :).
Pogledajte mpj odgovor na ovoj temi:

http://www.doktor.rs/forum/viewtopic.php?t=25048

...bez obzira na to sto niste stomatolog, osnova razmisljanja vam je jasna, kao i moj komentar upucen StudentuBgd; vama je, naravno, jasno da u tom odgovoru ima ukupno 2x5+2x1 semestar strucnih predmeta, do u sitna creva, plus "nekoliko" godina gledanja u zube, ali mislim da je jako lep primer kako i vi mozete vasu materiju da poredjate, da ima smisao, i - i logicno, i medicinsko opravdanje iza kojeg mozete da stanete.

Jos jednom svako dobro :).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 09, 2008 8:00 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 10, 2007 11:43 pm
Postovi: 154
Opet imam nesto da pitam :).
Koja su najcesca kozna oboljenja s kojima ste se susretali dok ste radili u primarnoj med zastiti?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 09, 2008 5:52 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Hehehehe, moram da se nasalim, inace, o ovome sam ozbiljno pisao u knjizi koja ce uskoro u stampu, "Prirucnik za lekare u primarnoj zdravstvenoj zastiti".
Dakle, bibmbar, koje su najcesce bolesti u PZZ? Evo, jednostavno. Postoje vizuelna, etioloska i prognosticka podela. Vizuelna podela razlikuje dve grupe koznih oboljenja:
1) Nemam pojam sta je ovo, prvi put ovo vidim u zivotu!
2) Ovo mi lici na nesto sto bi moglo da se ne salje kod koznog.

Etioloska podela razlikuje sledece grupe oboljenja:
1) Koji li je ovo djavo? Dacu Triderm, on leci alergije, infekcije i gljivice odjednom!
2) Ovo je verovatno alergija/infekcija/mikoza, dacu Triderm za svaki slucaj.

Na kraju, najvaznija je prognosticka podela:
1) Ovo ce da prodje samo od sebe, dacu bilo sta, pa cu da ispadnem narodni heroj!
2) Ovo ne moze da se izleci, neka ide kod koznog, pa neka se oni brukaju!

Eto, tako je to jednostavno da je prosto milina :)

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 09, 2008 7:45 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Sep 08, 2008 12:56 am
Postovi: 20
dr ivica je napisao:
1) Ovo ce da prodje samo od sebe, dacu bilo sta, pa cu da ispadnem narodni heroj!
2) Ovo ne moze da se izleci, neka ide kod koznog, pa neka se oni brukaju!

:)


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


sjajna reklama ze knjigu koja izlazi kad i moci ce da se nabavi gde?

_________________
"Toliko je bilo stvari u životu kojih smo se bojali. A nije trebalo. Trebalo je živeti."
Andrić


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 09, 2008 11:53 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 10, 2007 11:43 pm
Postovi: 154
Hahaha odlicno! :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 10, 2008 8:01 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
Hahah, jos se smejem :). Ovo je fenomenalno :).

Bumbare,
ja vidjam kozna oboljenja samo kad se trazi misljenje na fokus, i to je uglavnom lichen planus, diferencijalno dijagnosticki (intraoralno) leukoplakije, dekubitalni problemi, hiperkeratoze, otprilike to, vrlo retko psorijaza. Mislim, ne znam koliko je to vama od znacaja, jer lichen i lihenoid ne znam koliko vidja polivalentni lekar. Ono sto redje vidjam su prekanceroze i pravi planocelularni, malo cesce cornu cutaneum.

Ovako od ostalih oboljenja, obicno je (ekstraoralno) urtikarija, a intraoralno kandida.

Ja vam jos jednom zelim svako dobro, a dr Ivici jos jednom postovanje i svako dobro :).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 10, 2008 6:02 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Nov 20, 2004 2:24 am
Postovi: 51
@ Bumbar

Ma pustite vi Dr.Ivicu, on je jedan saljivdzija, zavitlava vas i prica vam kako je lecio dermatoze kada je pocinjao da radi, al vi ucite dermatovenerologiju, pa sta ostane u glavi dobro je . Ali nemojte zaboraviti da uvek mozete da posaljete kod specijaliste kada niste sigurni u nesto to je ovaj prognosticka podela pod brojem 2.
Puno pozdrava


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 10, 2008 6:52 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 10, 2007 11:43 pm
Postovi: 154
Hvala vam na odgovorima, naravno rado bih voleo da cujem i iskustva ostalih lekara.

Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 10, 2008 9:03 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Citiraj:
sjajna reklama ze knjigu koja izlazi kad i moci ce da se nabavi gde?


Knjiga je ozbiljna, bice bez sala kao sto je ova, najverovatnije ce je stampati neka od farmaceutskih kuca i nece biti na prodaju, vec ce je deliti kao poklon lekarima koji rade u primarnoj zdravstvenoj zastiti. Ja nemam nameru da zaradim ni dinar od toga.

Pozdrav svima!

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 13, 2009 12:15 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Dec 02, 2008 12:49 pm
Postovi: 8
http://znanje.infostud.com/praksa/Ordin ... ograd/104/ :P :P :D Evo mozda prilike za praksu medicinskih sestara i doktora.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 12, 2009 9:31 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 11, 2009 11:01 am
Postovi: 3
Evo razmišljah da li da se uključim pa dlučih ipak da hoću. Radila sam na puno urgentnih mesta, u tm slučajevima, pravo da kažem nemaš puno vremena misliti. Pokušaću odgovoriti što praktičnije:
1. Dolazi profuzno krvarenje - gledaš odakle krvari, prvo kompresija, onda mozak na 300 na koji način zaustaviti ili smanjiti, brzo TA, puls, stanje svesti, IV kanila Hartman, mozak na 200- mogu li sam sanirati da ili ne, obično ne, mozak na 150 - transport, pratnja
2. Dolazi sa jakim bolovima trbuh (obično je noć i obično nemaš laboratoriju, kolege, PITAŠ-SLUŠAŠ-POVEZUJEŠ. Pregled IV kanila, TA, puls, transport, pratnja
3. Dolazi porođaj - trudi se da savladaš osnove porođaja
4. Besvesno stanje - HETEROANAMNEZA-pa se vladaš, vitali , IV kanila, tečnost pa makar kap po kap da očuvaš protok (zavisi od uzroka ), naravno opet transport
Ambulanta:
- potrudi se da ČUJEŠ šta ti pacijenti pričaju, retko su tu nevažni podaci, dobra ANAMNEZA će ti skratiti muke dijagnostike, ako naslućuješ o čemu bi se moglo raditi -ciljana laboratorija, ako ne naslućuješ A ČINI TI SE OZBILJNO - potraži pomoć starijeg kolege ali ne predavaj pacijenta njemu, prati, shvati
Eto malkice cakica.... Ima ih još puno


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 46 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 22 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: