Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 214 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 15  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 01, 2007 11:45 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 20, 2007 11:46 am
Postovi: 146
osoba xx je napisao:
E Mico ca ti kazem:ja sam sad druga godina i bilo je trenutaka kad sam se debelo pokajala sto sam upisala medicinu,iako su me odgovarali,ali ni jednodg trnutka nisam pomislila da odustanem,iako sam svesna kakvi me sve problemi cekaju,ukljucujuci i ove o kojima pisu kolege.Sto se upisa tice za budzet ti je dovoljno 80ak poena,bar je tako bilo kad sam se ja upisivala.Novi sistem je strasno naporan,po ceo dan si na fakultetu,stalno imas kolokvijume koji ti zvanicno ynace 50% ocene,ali niko ti nece dati dobru ocenu dok te na usmenom ne istrese "iz gaca"(neki profesori i bukvalno).Sto se nastavnog kadra tice 80% su stvarno sjajni ljudi od kojih moze puno da se nauci i koji hoce da te nauce,ali ako naletis na onih20%......Frustrirane tete koje se izivljavaju i cike u klimaksu koje ocenjuju broj brushaltera....Spremi zeludac da ces se nagledati svega i svacega....Tatinih cerki koje ponistavaju 8,a ne znaju ni za 6,pa nekim cudom u sledecem roku dobiju10,principa "ja tvom sinu 10,ti mom"......I milion drugih nacina za "polaganje" ispita....Ako si vec odlucila,potrudi se danaucis sto vise,jer ako hoces jos uvek ima od koga,a posla ce valjda biti..... :wink: Odoh ja da se druzim sa Gajtonom.....Shvatices za koju godinu
Hvala puno za ovako opsiran odgovor.. Sad definitivno upisujem medicinu :P


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 02, 2007 3:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Nov 10, 2006 5:26 pm
Postovi: 36
Lokacija: Beograd
Jefimija je napisao:
Manjak kadra, ne verujem-posebno sad kad se otvaraju privatni fakulteti,samo ne razumem svrhu postojanja pošto nemaju licencu..No, kad sam ja upisivala primali su nas 450 bužetskih studenata. Već koju godinu kasnije oni su povećali broj upisanih studenata, ne bi li dopunili svoje kasice sa 120 000 po studentu. Pri toj odluci ih nije omela činjenica velikog broja nezaposlenih lekara.

Što se tiče posla na fakultetu, znam ljude koji su se u poslednje vreme zaposlili na pretkliničkim predmetima...I tu je sve pošteno. Gledaju prosek, radove....

Samo što to nije dobar prosek, već izuzetan 10,00 prosek. Pošteno zarađen, proveren ...i savršeno ide uz izuzetnu prirodu tih ljudi.
Sada će biti potrebne završene akademske specijalizacije posle studija, neće moći ko do sad se zaposliti direktno posle fakulteta.

Ali, opet...nadam se da će do vremena kada vi budete lekari to sve doći na svoje mesto. Ali sve nešto mislim da ću ja proći ko Vesa, a možda čak i osoba xx :cry:

Ali glavu gore...smislićemo mi nešto. Ne možemo mi tako lako propasti


Istina je sve...moze da se dobije posao na pretklinickim predmetima ali treba da si vrh vrhova...bice na jesen konkurs na patologiji,tako sam nacuo iz proverenih izvora...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 02, 2007 4:41 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 16, 2007 9:04 pm
Postovi: 36
Ma nisu mi najjasniji ni ti sa 10.00!!!!Sve i da se razbijas od ucenja(sto ne sumnjam da jesu) pa nisi uvek u formi da odgovaras za 10!!!!A o kriterijumima da ne pricam....jednostavno neki ljudi nece da daju 10,ma koliko dobro student znao....I kako ih bas nikada to ne potkaci


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 02, 2007 5:03 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Nov 10, 2006 5:26 pm
Postovi: 36
Lokacija: Beograd
osoba xx je napisao:
Ma nisu mi najjasniji ni ti sa 10.00!!!!Sve i da se razbijas od ucenja(sto ne sumnjam da jesu) pa nisi uvek u formi da odgovaras za 10!!!!A o kriterijumima da ne pricam....jednostavno neki ljudi nece da daju 10,ma koliko dobro student znao....I kako ih bas nikada to ne potkaci


Tako sto profesori kada otvore index imaju sta da vide...
Salim se,polagao sam 2-3 ispita kod istih profesora sa jednim takvim kolegom...decko ima znanje svaka mu cast...i ja znam 95% onoga sto i on ali on to ume da isprica perfektno...dakle ima ono sto zovu "fotografsko pamcenje".
Dakle u prvom komentaru nisi u pravu,zaista ima onih ciji je odgovor gotovo uvek za 10,ali u drugom delu si u pravu...ima profesora koji su sitne duse i stekaju ocene kao da im neko otida od srca iste...
Tako je taj isti momak kada je odgovarao hirurgiju sa mnom kod iste komisije ostavio u pocetku na njih utisak koji nije bio za 10(da se razumemo za mene je njegov odgovor bio za 10) ali kada su otvorili indeks sablaznuli su se i naravno dali mu 10 na kraju...bili su u fazonu necemo njemu da zakidamo nije u redu...
E sad i da napomenem da stvarno treba biti baksuz pa polagati 3 ispita sa ovakvim polu-genijem jer onda tvoj odgovor iako odlicno znas bude 2-3 ocene nizi,a ispitivaci podignu kriterijum tako da dobar deo preostalih i padne,a da nije ovaj odgovarao ne bi ih oborili.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 02, 2007 11:36 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 16, 2007 9:04 pm
Postovi: 36
A vidi ovaj slucaj:kolga je spremio ispit savrseno,inace je jedan od onih ljudi koji uce redovno,temeljno i sa razumevanjem,znaci ne streber,nego covek sa ogromnim iq i fantasticnim radnim navikama.Igrom slucaja zapadne kod profesorke koja je poznata kao iskonsko zlo,izvuce pitanja,isprica i objasni sve sto pise u zvanicnoj literaturi,a ona na to kaze:znam da tako pise,ali to nije tacno,ali posto imate deske na testu i prakticnom,evo vam 6.A da je imao poznato prezime verovatno bi bila drua prica....Zato su mi sumnjivi ti sa 10,00


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 03, 2007 12:33 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
U moje vreme, kolege sa tim najvisim prosecima su umele da ponste osmicu ili devetku u poslednjem roku i da padnu godinu, zarad ispita. To je bila jedna vrsta "genijalaca" - koji su jednostavno imali dovoljno vremena i novca da studiraju koliko im se hoce, makar i 20 godina, ali da imaju prosek koji ih vodi na postdiplomske o trosku drzave i koji im obezbedjuje mesto na nekoj katedri. Druga grupa ljudi sa prosekom preko 9,5 bila je ona mala grupa "kolega" koje retko ili nikad nismo vidjali na zajednickom izvlacenju profesora (ispitivaca), oni sto su redovno isli na konsultacije kod jednog istog profesora, uvek sedeli u prvom redu na predavanjima i polagali bas kod tog profesora kod koga su i bili na konsultacijama. Treca grupa bila je grupa ljudi koje niko nikada nije ni vidjao, ni na vezbama, ni na ispitima, nigde - ali su bili istureni na kraju stufdija kao geniji. samo najmanji broj onih sa najvecim prosecima ispoljavao je zaista posebnu elokventnost, sistematicnost i - moram da primetim - svojevrstan fanatizam...

Moj prosek je bio 8,60, nisam pao ni jednom ispitu, diplomirao sam medju prvih 20-30 od oko nas 1.000 (da, HILJADU!) apsolvenata koji smo apsolvirali 1994. godine. Zrtvovao sam neke ispite, odnosno prihvatio ocene koje nisam zasluzio (trebalo je to da ponistim!), jer sam morao da brinem o davanju uslova, kako bih dobio mesto u studentskom domu - inace ne bih mogao da studiram, jer majka ne bi to finansijski podnela... Zanimljivo je da je vecina ispita koja mi je "upropastila" prosek bila na prve 3 godine, dok sam na klinickim predmetima imao prosek preko 9...

Inace, specificnost moje generacije je sto smo bili poslednji koji su studirali po programu od 5 godina, i imali smo diplomski rad...

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 03, 2007 12:50 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 16, 2007 9:04 pm
Postovi: 36
E DA...ALI VI STE IMALI USLOV,PA LEPO U JUNU DAS USLOV, A ONDA DO SLEDECEG JUNA POLAZES PREOSTALE ISPITE I JURIS PROSEK...A MI SADA IMAMO 4 ROKA ZA FIZIOLOGIJU,BIOHEMIJU,MIKROBE I EPIDEMIOLOGIJU....PA KO IMA HRABROSTI NEKA PONISTAVA...A POTPUNO VAS SHVATAM STO SE TICE PREDKLINICKIH ISPITA,JER SU PROFESORI NA KLINICI MNOGO NORMALNIJI,POSTO SE LJUDI BAVE NEKIM KONKRETNIM STVARIMA U ZIVOTU,A NE SAMO STUDENTIMA.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 03, 2007 1:08 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Pa, mislim da je dosta slicno to oko uslova nekad i sad, mi smo imali anatomiju na 1. godini, sta cete manji uslov, a polagala se tek od juna :) ja sam imao sreu i polozio sa osmicom kod prf. mraljevca u junu. Ali bilo je onih koji su pali ili nisu stigli (zbog zaostale hemije, fizike i biologije, plus one sitnice od ispita, etika i slicno...), pa su ucili celo leto i strepeli od septembra... Na drugoj godini od juna do septembra morali ste da date one dve 'gromade", fiziologiju i biohemiju, a pre toga, u januaru histologiju. Do kraja trece opet jos malo gromada od ispita, mikrobi, patofiza, patologija... Jednom su pustili da ljudi prodju u 4. godinu i bez patologije (bile su neke demonstracije, politicki potresi, gluposti devedesetih...), smanjili uslov, pa je posle to ispala medvedja usluga, zamislite osobu koja nije dala patologiju, a udje u 4. godinu i slusa internu! A posle im se sve pomesalo, na kraju je bilo i takvih koji su polagali internu, a da nisu dali farmakologiju!? Ali, sve je nekako doslo na svoje mesto, svi koji su se provukli na te "popste", morali su da odrade to posle. Jedino, naravno, nisu odradila "mamina i tatina deca", koja i kad su sa fakulteta tih devedesetih dolazili bez ikakvog znanja, ipak su podobijali najboje specijalizacije maltene istog dana cim su formalno zavrsili staz (tokom kojeg su vise vremena proveli po kaficima, na putovanjima, na morima i planinama, nego u ordinciji i na odeljenju...)

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 03, 2007 1:33 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 16, 2007 9:04 pm
Postovi: 36
VEROVATNO STE UPUCENI,ALI CISTO DA NAPISEM,I ZBOG TOGA STO DEVOJKA KOJA JE POKRENULA TEMU ZELI DA SAZNA STO VISE O "MESTU NA KOM MEDICINA POCINJE".SADA DA BI SE UPISALA NAREDNA GODINA MORA PREDHODNA DA SE OCISTI,ST ZNACI DA U PRVOJ MORATE DATI ANATOMIJU,HISTOLOGIJU,GENETIKU+JOS PAR MALIH ISPITA ZA KOJE JE SAMO POTREBNO DA SE POJAVITE NA TESTU.U DRUGOJ FIZIOLOGIJA,BIOHEMIJA,MIKROBI I EPIDEMIOLOGIJA.TRECA(PAZI SAD!!!!)-PATOLOGIJA,PATOFIZIOLOGIJA,FARMAKOLOGIJA,RADIOLOGIJA,STATISTIKA I PROPEDEVTIKA.CETVRTA-INTERNA,KLINICKA MIKROBIOLOGIJA,INFEKTIVNE,NEUROLOGIJA,PSIHIJATRIJA I DERMATOLOGIJA.i OSTATAK NA POSLEDNJE DVE.....NAJVECI PROBLEM JE STO NE MOZES DA SEDNES U APRILU DA OZBILJNO SPREMAS ISPIT ZA JUN,JE MORAS PARALELNO DA UCIS I SVE OSTALE DA BI POLOZIO KOLOKVIJUME.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 03, 2007 2:42 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Apr 17, 2007 2:58 pm
Postovi: 436
Pa čuj..ako hoćeš završiti u roku...ti svejedno moraš čistiti godine. U mojoj grupi ima i po 5 godina starijih studenata od mene, polažu ispite iz Bog te pita koje godine. Oni slušaju predavanja,ali ih ništa ne razumeju, kad nisu dali prethodne ispite. A svejedno su izgubili godine. Tako da, nije vam loše tako, bar će te to terati da radiš. Jedino ne znam kako vam je sa tom anatomijom u prvoj..onako odmah ...prvo pa muško :)

A sad ti sa 10,00 . Nisam ja zavidna...to što sam ja mutava i tiha to je moj problem. Lično poznajem par ljudi sa tim prosekom, ili tik do 10,00. I oni su baš predani i stvarno su dobri. Dosta bolji od mene.

Naravno ima na tih par i mali milion nadmenih vezara. Ja stvarno ne znam koliki im je prosek, ali čujem pišu radove, čiste godinu u junu... a stvarno lupaju gluposti. I prosto ne mogu da ih slušam koliko ne znaju. A verujem da imaju mnogo bolji prosek od mene.
Generalno sistem ocenjivanja mi se stvarno ne sviđa, i nije merilo znanja. Prisustvovala sam ispitima gde studenti nisu znali odgovor na pitanje i pričali nešto drugo, ali samo onako grozno šlihtački...i položili sa visokim ocenama. :evil:
Joj..što mi stajete na žulj sa ovim temama...( te fakultet, te specijalizacije, te posao) :roll:
Ma ne bismo mi trebali biti tužni... Ja verujem i znam da se svaki rad isplati. Uvek mi se isplatio. A tako i znam da se neradnicima nerad uvek naplati....Tako da ... :D

Svako dobro i budite mi svi pozdravljeni :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 03, 2007 2:47 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Apr 17, 2007 2:58 pm
Postovi: 436
i da....osoba xx. Pogledala sam sad ove predmete.

Moguće je to položiti. Realno je. Nisam do sad znala kako izgleda program. Ali eto...da te ohrabrim...skroz je moguće to izvesti.

Baš mi radiologija ne ide sa trećom godinom..ali dobro, šta je tu je. Možda ni to nije loše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 03, 2007 12:26 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Nov 10, 2006 5:26 pm
Postovi: 36
Lokacija: Beograd
dr ivica je napisao:
Pa, mislim da je dosta slicno to oko uslova nekad i sad, mi smo imali anatomiju na 1. godini, sta cete manji uslov, a polagala se tek od juna :) ja sam imao sreu i polozio sa osmicom kod prf. mraljevca u junu. Ali bilo je onih koji su pali ili nisu stigli (zbog zaostale hemije, fizike i biologije, plus one sitnice od ispita, etika i slicno...), pa su ucili celo leto i strepeli od septembra... Na drugoj godini od juna do septembra morali ste da date one dve 'gromade", fiziologiju i biohemiju, a pre toga, u januaru histologiju. Do kraja trece opet jos malo gromada od ispita, mikrobi, patofiza, patologija... Jednom su pustili da ljudi prodju u 4. godinu i bez patologije (bile su neke demonstracije, politicki potresi, gluposti devedesetih...), smanjili uslov, pa je posle to ispala medvedja usluga, zamislite osobu koja nije dala patologiju, a udje u 4. godinu i slusa internu! A posle im se sve pomesalo, na kraju je bilo i takvih koji su polagali internu, a da nisu dali farmakologiju!? Ali, sve je nekako doslo na svoje mesto, svi koji su se provukli na te "popste", morali su da odrade to posle. Jedino, naravno, nisu odradila "mamina i tatina deca", koja i kad su sa fakulteta tih devedesetih dolazili bez ikakvog znanja, ipak su podobijali najboje specijalizacije maltene istog dana cim su formalno zavrsili staz (tokom kojeg su vise vremena proveli po kaficima, na putovanjima, na morima i planinama, nego u ordinciji i na odeljenju...)


Slazem se sa gotovo sasvim osim sa tim da problem slusati internu a ne poloziti patologiju.U tom smislu patofiziologija je daleko bitniji predmet pod uslovom da se uci iz knjige.Ok ovo verovatno kazes zato sto je tada postojao samo Beleslin (knjiga iz opste patofize) koji je po meni gomila nabacanih gluposti a tamo se svi kunu u tog profesora,a specijalna se ucila po
onom hrvatskom autoru zaboravio sam mu ime,ali knjiga je ok.
Sada postoji Kragujevacka opsta patofiziologija koja je izvanredna knjiga i svakome bih je preporucio,a specijalnu su napisali ovi sa naseg faksa u Bg-u i preopsirna je ali dobro ko zna da skrati i ko zna sta je bitno,njemu nije problem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 03, 2007 3:37 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Apr 17, 2007 2:58 pm
Postovi: 436
Ma daj knjiga iz patofize je potpuni promašaj. Mislio si na Gamulina...da, odatle je jedino moguće učiti. A kragujevačka je prevelika za mene


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 04, 2007 1:07 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Nov 10, 2006 5:26 pm
Postovi: 36
Lokacija: Beograd
Jefimija je napisao:
Ma daj knjiga iz patofize je potpuni promašaj. Mislio si na Gamulina...da, odatle je jedino moguće učiti. A kragujevačka je prevelika za mene



Dobro ne kazem da nisu mogli bolje da je napisu...preopsirnost je glavni problem...a sto se tice Kragujevacke ako zelis da razumes do detalja patofizioloske procese toplo ti je preporucujem,ova knjiga je za mene bila najprijatnije iznenadjenje kada sam je kupio jer sam poceo da ucim po Beleslinu i taman hteo da ga bacim i da naucim napamet skriptu a onda se desilo otkrovenje :lol:...na kraju krajeva to je knjiga pisana po ispitnim pitanjima za BG med.fax a pisana je u Kragujevcu(kakav apsurd)...
8)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 05, 2007 1:06 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Apr 17, 2007 2:58 pm
Postovi: 436
ja ti nisam neki entuzijasta što se toga tiče. Položila sam je pre 2 godine i neću je više nikad uzimati u ruke. Žao mi je što je nisam ko ona deca u osnovnoj školi spalila ili slično...ako mi ikad nešto zatreba pogledaću u Robinsu, ili Harisonu..oni su tamo i patofizu lepo odradili


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 214 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 15  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: