Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 154 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Re: MAKSILOFACIJALNA HIRURGIJA
PostPoslato: Pon Jan 27, 2014 1:50 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 25, 2013 1:31 am
Hvala puno na odgovoru, super je sto je besplatno. Nisu mi problem bolovi, vec sve to sto treba odraditi pre operacije. A ako nisam iz BG-a vrv mi treba uput od lokalnog ortopeda? Da li je ta procedura duga? Pozzz

Vrh

PostPoslato: Sre Jan 29, 2014 1:07 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Avg 30, 2011 11:39 am
Treba ti uput od tvog lekara opste prakse, za ortopediju vilica na stomatoloskom fakultetu. Ne znam kako je ako nisi iz bg-a, moras da vidis sa svojim lekarima, ono sto sam cuo od drugih ljudi, je da nece bas tako lako da daju te upute, iz kog razloga, ne znam.

Vrh

PostPoslato: Sre Jan 29, 2014 6:49 pm 
Ma prvo mi stomatolog da uput za ortopeda, pa mi ortoped da za bg najverovatnije, to cu lako. A je l' se dosta smrsa nakon operacije, dok imas imobilizaciju? pretpostavljam da da. Koliko si ti dugo nosio fiksnu pre op?

Vrh

PostPoslato: Čet Jan 30, 2014 12:02 pm 
Nosio sam 2 godine i jos godinu dana cu verovatno nositi. Smrsa se od 5 do 10kg, ja sam skinuo negde 6kg.

Vrh

PostPoslato: Čet Jan 30, 2014 10:57 pm 
to je bas puno :o A jel ti bilo zeznuto dok su ti bile spojene vilice? Jel su ti operisli i gornju i donju, ili samo donju? :)

Vrh

PostPoslato: Pet Jan 31, 2014 2:03 pm 
Bilo je zeznuto, cimanje je sa spremanjem hrane i samim procesom jedenja iste. Sreca pa mi je falila sedmica dole pa sam mogao špric sa crevom da proturim direktno u usta, pa sam mogao i neku kašastu hranu da pojedem, inače bih smršao mnogo više jer bih živeo bukvalno na čistoj tečnosti. Operisali su mi i gornju i donju vilicu. Gornja je išla napred 4mm a donja 2mm nazad čini mi se.

Vrh

PostPoslato: Pet Jan 31, 2014 11:02 pm 
To je definitivno najteze izdrazati od svega ostalog sto prethodi, jbg. Mada citam da u inostranstvu stavljaju samo neke elasticne gumice, tako da ti vilice nisu vezane, ali je kod nas to zaostalo... Hvala ti na informacijama.

Vrh

PostPoslato: Ned Mar 16, 2014 5:42 pm 
Pridružio se: Uto Jul 27, 2010 8:53 pm
Operisana sam posle pada , imala sam prelome gornje vilice la fort I i La Fort II , i sastavili su me titanijumskim plocicama , lepo sam podnela sve , i operaciju i oporavila se , ali ostalo je par manjih problema , za koje ne znam kome da se uopste obratim i da li su zaista i problem ili ce i to samo po sebi vremenom da se resi i bez lekarske intervencije.
(Sad nosim trajnu protezu da bi mi se zubi postavili u ispravan polozaj -zagriz , jer su se posle skidanja sina malo izvrteli i izbacili vise napolje- i to mi nije neki problem...)
Problem je to sto mi je pre par nedelja ocela da curi neka tecnost iz desne nozdrve , kao voda.Od operacije i pada proslo je 10 meseci. Curela je neko vreme, tekla , pa stala , pa opet procurela , pa stala - i to mi lici na curenje one tecnosti iz mozga kroz neku manju rupicu , jer se i desava tako , povremeno i ne smem da duvam nos jer to mi posle hoce da malo i procuri. Zuckasto je , i nema sluzi. E sad - guglala sam malo sama , i to i nije toliko strasno koliko mi je bilu u startu , pa mozda se i samo zatvori , isto onako kako se i otvorilo ? Ne curi bas stalno. A mozda i nije to - pa kako da utvrdim sta je i za gde da uzmem uput ? I da li treba nesto da znam -ako to imam da li nesto ne smem da radim ?
Drugi problem je to sto me i dalje povremeno zateze nesto ispod oka , na mestu gde je bio udarac i prelom , i ponekad mi to oko i dalje ima pojacan sekret. Tada samo stavim kapi i namazem hloromfenikol , kao sto su mi mazali u bolnici posle operacije , i to prodje , jedino -ponavlja se ... Da li i za to da cekam da prodje jos vremena , ili da se javim nekom specijalisti da to pogleda ? Jer moj hirurg je rekao na on vise nema potrebe da me pregleda , sto se njega tice sve je OK. Snimak je ponovljen 10 dana po operaciji i sve je tada bilo na mestu na kom je i trebalo da bude . Ako kod njega ne treba da odem , kome uopste da se javim na pregled ? Je li to i dalje pitanje maxilofacijalne hirurgije ili oftamologije ili neka druga grana medicine ? Eto - toliko , ako neko zna da me uputi i da savet sta dalje i koliko cekati i ne raditi bas nista po ovim pitanjima ?

Vrh

PostPoslato: Ned Mar 16, 2014 8:11 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Apr 19, 2006 12:02 am
Da li ste imali prelom baze lobanje?
Pošto nazolikvoreja (to što zovete curenje tečnosti iz okoline mozga) se tada javlja, ako nema prelome te regije nije nazolikvoreja.

Pregledajte se svakako, ne znam odakle ste, ali je za početak možda jendostavnije da vas pogleda oftalmolog i orl doktor jer njih ima po domovima zdravlja.

Vrh

PostPoslato: Ned Mar 16, 2014 9:51 pm 
Pridružio se: Uto Jul 27, 2010 8:53 pm
Iz Beograda ,sam i oftamolog ( obicni u Domu Zdravlja ) me je pregledao , doduse pre ovig curkanja iz nosa , i prepisao te kapi i mast , koju i stavljam kad se oko zakrmelji.
Napisali su da sam slomila nos , zigomaticnu kost i maxilu kad su me otpustili iz Urgentnog centra , posle skenera i svih pregleda.Ali tada nije nista ni curelo tog tipa. Tekla mi je krv iz nosa , i sluz ... i nos je bio skroz OK posle operacije. Curenje je pocelo par meseci posto sam stavila protezu na gornju vilicu .I smanjuje se i sve je redje i redje i po manje. Prvi put teklo je kao iz cesme , i jedva se malo smirilo do ujutru. Par dana je tako povremeno teklo , pa sve redje i po manje , sad kao da kaplje ponekad.
Kao dete sam imala takodje dve povrede glave sa poresom mozga , jako davno ,jednu frakturu kosti negde na potiljku sa ostajanjem u bolnici , ali nikad nista nije tecno islo iz nosa koliko ja pamtim.I sad sve mislim da ce se ovo samo povuci , ali za svaki slucaj pitam - ako se ne povuce koliko da cekam i za gde da uzmem uput ? ORL doktor u domu zdravlja da mi bude pocetak ?

Vrh

PostPoslato: Ned Mar 30, 2014 1:17 pm 
Pridružio se: Sre Mar 26, 2014 4:24 pm
Pozdrav,

Da li u drzavi ima strucnjaka koji se bave korekcijom laterognatije sa normalnom okluzijom? Radi se o urodjenoj deformaciji koja nije jako izrazena ali je vidljiva, i o delomicno otvorenom zagrizaju. Koliko se priprema za postupak, koliko je komplikovan postupak, koliko traje oporavak? I koja je okvirna cena tog postupka?
Hvala

Vrh

PostPoslato: Pon Mar 31, 2014 2:21 am 
Pridružio se: Pon Mar 31, 2014 1:58 am
Postovani, imam jedan problem. Desna strana lica mi je asimetricna malo u odnosu na levu. Zapravo, verovatno je problem sa vilicom jer mi je na toj desnoj strani vilica kao malo skracena ili ubacena unutra, pa deluje kao da mi je uvucena unutra, ali se to odnosi i na skoro pa celu desnu stranu lica. Mislio sam da ima veze sa tim sto su mi oba kutanjaka na donjoj vilici sa te strane izvadjena, ali me je zubar uverio da to ne utice na lice, ali da je mogue d ami je prethodni zubar prilikom vadjenja zuba, izvadio i deo kosti vilice. Zanima me da li znate sta moze biti u pitanju i kako se moze ispraviti. Hvala unapred!

Vrh

PostPoslato: Pon Avg 04, 2014 5:53 pm 
Pridružio se: Pet Avg 01, 2014 4:59 pm
Postovani,
od nedavno sam se prikljucila vasem forumu radi preko potrebnih korisnih informacija.Mislim da je sjajno postojanje ovakvih foruma gde na svakojaka strucna pitanja,pacijenti ,vecinom laici,mogu dobiti vazne informacije od isto tako strucnih i kompetentnih ljudi.
Naime, interesuje me da li se igde u Srbiji kao terapijski metod za sijalolitijazu parotidne plj.zlezde radi lasersko ili UZ razbijanje kalkulusa(analogno litotripsiji kog kalkuloze bubrega) ili neka srodna manje invazivna terapijska procedura od parotidektomije.Citala sam nedavno na jednom britanskom sajtu da tamo cak rade i sijalendoskopiju(kako opisuju u Stenonov kanal ili druge dostupne kanale se ulazi vrlo gracilnom sondom sa kamericom i kada se prepreka tj.kalkulus osvetli i locira pristupa se njegovom izvlacenju),te me zanima ima li sanse da neko kod nas radi tako nesto.Moja majka ima dijagnostikovanu sijalolitijazu parotidne plj zlezde jednostrano od pre nekoliko godina.
Do sada je kada se zastoj pojavi uz ab preventivnu potporu,masazu i sijalogogna sredstva jos nekako i uspevala,mada sporadicno, da se kalkulusa i resi.Pre par godina UZ nalaz je pokazao konglomerat od 3 kalkulusa uz samu papilu i nekoliko manjih u parenhimu. Kako po tom pitanju nista drugo nije predlagano osim higijensko dijetetskog rezima i masaze ,sada smo dosli do kl.slike apscesa sa parenteralnom th Longacefom. Ponovili smo UZ i sada je slika kompleksnija,s obzirom da su postojeci kamenci dobili na broju .Interesuje me i bila bih zahvalna da mi kazete postoji li neki manje radikalan tretman za ovakve slucajeve od kompletnog uklanjanja iste, s obzirom da je zlezda jos uvek funkcionalna.Unapred zahvalna!!! :D

Vrh

PostPoslato: Pet Mar 20, 2015 5:38 pm 
Pridružio se: Pet Mar 20, 2015 5:25 pm
Postovani Doktore

Veoma sam zabrinut zbog izrasline na donjoj vilici. Primetio sam "tvrdu kuglicu" na tom mestu pre vise od pet godina ali joj nisam pridavao na znacaju sve do sada, kada je te velicine da izaziva asimetriju donje vilice. Snimak koji sam uradio takodje pokazuje abnormalnost u tom delu.
Gotovo da ne znam nista o tom problemu i molio bih vas za neku infomaciju, savet I hitnost intervencije

Nov sam na forumu i ne umem da attachujem shimak

Hvala

Vrh

PostPoslato: Ned Jun 14, 2015 9:41 am 
Pridružio se: Sub Maj 05, 2012 6:42 pm
Potrebno je da mi se pre operacije progenije (underbite) izvade zubi 28 & 48.

Na stranim forumima sam cuo kako je potrebno da se ceka nekoliko meseci pa i do pola godine da rupe zarastu kako bi mogao da izadjem na operaciju nakon ekstrakcije zuba. Da li je to slucaj i kod nas, da li i kod nas tako rade, ili se ne ceka da ista zaraste? Cuo sam i slucajeve gde u istom mahu i izvade zube i odmah operisu.

Znam da se kod nas dosta toga radi drugacije, pa me zanima. Posto ako je potrebno da se ceka 5-6 meseci, zasto oni meni odmah ne izvade te zube da ne moram posle terapije od ~2 godine da cekam bezveze jos pola godine.

Hvala puno. :)

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 154 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Sledeća

Izdvajamo za vas:

Sva vremena su u UTC + 2 sata