Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 774 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 52  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 20, 2006 3:36 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Dec 19, 2006 4:28 pm
Postovi: 5
Koliko sam skapirala iz svega sto sam procitala progenija je ustvari previse izbacena donja vilica, a kod mene je suprotno donja vilica je bila uvucena i nerazvijena i dalje je uvucena ali je znatno bolje stanje nego sto je bilo pre nego sto sam stavila fiksnu. Ne mogu da kazem da se previse primecivalo, mozda sam ja to najbolje videla.. ali mi donja vilica jos nije sredjena zapoceto je povlacenje pa onda prekinuto iz onih razloga koje sam gore navela, da se prvo zavrsi gornja vilica..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 20, 2006 3:44 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
@Tasmanija,
hvala na odgovoru :). Ako smem da sugerisem nesto - kao i u svim situacijama koje su mi "sumnjive" - pitajte nekog drugog ortodonta.
Ja nisam pristalica situacija u kojima (ma koji) stomatolog nista ne govori, a prvog ortodonta kod kojeg je Mima posla sam napustila bas zbog toga - posle godinu i po dana krajnje urednog nosenja, odrzavanja i okretanja srafova, na moje pitanje kako sve ide i sta namerava dalje, odgovorila mi je preko ramena: nameravam da joj poredjam zube, eto sta nameravam. Mislim, g-dja je bila jedno od najvecih imena tadasnje ortodoncije, ali mislim da i pacijent i roditelj zasluzuju mnogo vise od ovoga.

Moje skromno znanje iz ortodoncije se zasniva na osnovnom fakultetskom znanju i gledanju koleginice ortodonta, ali se ne secam da sam ikad videla da se posle vadjenja zuba (u sklopu ekstrakcione terapije) ne zatvori prostor kako treba, naopako - niko nece vaditi zube ako ne moze da garantuje da se "rupa" nece videti.

@Tedydent,
hvala na informacijama, uvek svasta korisno procitam u vasim postovima :).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 20, 2006 10:26 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 15, 2006 1:50 am
Postovi: 124
Niste me razumeli,znam ja da kod vas nije prisutna progenija,samo sam vam dala primer za slucajeve dugotrajne terapije.Vas slucaj je potpuno kontra,imate verovatno retrognatu (pomerenu unazad,ili slabije razvijenu,ili...)donju vilicu,verovatno u kombinacijiji sa polu ili punom II klasom i tu je najcesce potrebna ekstrakcija oba I ili II premolara.I to je to ,ali se takva terapija uz primenu i najslabijih sila zavrsava za maximum 2,5 god.Sve ostalo je u vasem slucaju nepoznanica za mene.Da li ste mozda bili odsutni pa niste isli na kontrole-na koje se inace ide,zavisno od faze terapije ,mesec ,nekad mesec ipo a nekad i na dve nedelje.I koliko ste imali godina kad vam je stavljen aparat?Pitajte ga sve sto vas muci - MORA DA VAM MAKAR ODGOVORI!!! :roll:
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 21, 2006 12:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Dec 19, 2006 3:28 pm
Postovi: 2
Kod mene je razlika između gornjih jedinica i dvojki oko 2.5-3mm, dok su mi dvojke i trojke iste dužine, tako da mislim da bi bilo OK da se jedinice skrate za 2mm, i onda bi opet ostale duže u odnosu na dvojke!

Hvala Vam puno na odgovoru..
Divni ste! :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: informacija
PostPoslato: Čet Dec 21, 2006 6:45 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jul 25, 2006 1:13 pm
Postovi: 54
Lokacija: BEOGRAD
jel moze neko da mi da adresu i broj telefona dobrog zubara u beogradu koji radi fiksne proteze.hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 22, 2006 8:13 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
@Rumbulica,
pitajte koleginicu Tedydent na PP, ona radi ortodonciju i najbolje ce vam reci; mislim da je direktno reklamiranje zabranjeno, pa zbog toga. Mnogo srece i lepo osmeh :).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 22, 2006 12:07 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jul 25, 2006 1:13 pm
Postovi: 54
Lokacija: BEOGRAD
a jel moze neko na pp da mi posalje.ja sam iz cg i nemam iskustva sa zubarima ovdje .a treba mi.sve sam sredila jos samo da stavim protezu i nabacim osmjeh.:)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 22, 2006 2:05 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jun 07, 2005 12:36 pm
Postovi: 291
3,5 godine?????!!!!!??????

:o

Ajoj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Dec 24, 2006 2:24 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Dec 20, 2006 10:43 pm
Postovi: 5
Da li neko zna za ono da se proteze stavljaju sa unutrasnje strane zuba i tako se uopste i ne vide? Zanima me kakva je ta proteza i koliko kosta?

Hvala unapred! :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Dec 24, 2006 3:07 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 15, 2006 1:50 am
Postovi: 124
Pogledajte na ovom istom forumu su vec otvorene dve teme sa istovetnim nazivom - UNUTRASNJA FIKSNA PROTEZA - pogledajte onu stariju i ako imate jos nekih pitanja javite se ponovo!!!
Pozdrav :wink: :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 08, 2007 3:39 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 08, 2007 2:19 pm
Postovi: 2
Moja cerka nosi fiksnu protezu tri i po godine, s tim da donju nosi godinu dana. Zagrizaj je pomeren u stranu, tj. zubi u donjoj vilici su pomereni u stranu-sa jedne strane strce u odnosu na gornu vilicu, a na drugoj su unutra u odnosu na gornju vilicu. Recite mi da li je greska ukoliko se prsten za gornju vilicu stavi na zub iz donje vilice?
Sudeci po onome sto sam procitala na forumu, lecenje se oduzilo. Nisam sigurna da je terapija dobra! Molim Vas da mi pomognete savetom


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 08, 2007 6:48 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 15, 2006 1:50 am
Postovi: 124
@bokica1,
morate mi malo pojasniti sta vam znaci
"Zagrizaj je pomeren u stranu, tj. zubi u donjoj vilici su pomereni u stranu-sa jedne strane strce u odnosu na gornu vilicu, a na drugoj su unutra u odnosu na gornju vilicu."
Ako sam ja dobro shvatila,sa jedne strane su su donji zubi ,verovatno bocno,preko gornjih zuba-ako je tako to nije dobro .Kvrzice donjih zuba bi normalno trebalo da stoje u fisurama gornjih zuba i da je zagrizaj,tj. odnos gornjih i donjih zuba u bocnoj regiji u takvom odnosu kao sto su kljuc i brava.E sad ,mozda i nije tako,neznam probajte preciznije da mi objasnite.
Sto se tice prstenova, znate , da gornji mogu da idu na donje i obrnuto,verovatno ne bi ni postojali prstenovi za gornje i donje,leve i desne molare.Za svaki zub je ,u prstenu kao i u tubi i bravici zabelezena,fabricki ,informacija samo i iskljucivo za taj zub.To znaci da nije dobro da se prsten,kao i bravice i tube,koji su fabricki predvidjene samo za taj zub,postavljati na bilo koji drugi,gore dole ili levo i desno!!
Takodje mi nije jasno postavljanje fiksnog aparata na zube jedne vilice,pa nakon toliko vremena na drugu,ne samo u slucaju vase cerke vec i iz drugih brojnih slucajeva ,na koje sam nailazila na ovo forumu.Znate,iz mog iskustva to se radi ili pacijentima kojima su gornje jedinice i dvojke,da kazem laicki,prekrile potpuno ili prilicno povrsine donjih jedinica i dvojki,pa je potrebno gornje zube odmaknuti od donjih,za debljinu bravice i onda postaviti bravice na donje zube,jer bi u protivnom istovremenom postavkom i gore i dole,prilikom zagrizaja bile oborene (odlepljene)bravice sa donjih zuba od strane gornjih.Taj proces pomeranja gornjih zuba u odnosu na donje traje najvise 6 meseci.
I takodje to moze da se radi deci koja jos uvek nisu potpuno zamenili mlecne zube stalnim u donjoj vilici,pa tada malo kasnije zalepimo bravice na donje zube - ali sve je to ukupno proces koji moze najduze da traje godinu dana!!

Ako mozete da se setite sta vam je sve ortodont rekao na pocetku terapije,kao i to koliko je vasa cerka imala godina tada i da li ste razgovarali o tome koliko ce odprilike da traje terapija,napisite mi,mada nisam sigurna da mogu da vam preterano pomognem :roll: :roll:
Napisite sve cega se secate!!
POZDRAV :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 08, 2007 8:36 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 08, 2007 2:19 pm
Postovi: 2
Hvala Vam na brzom odgovoru!

Zubi u donjoj vilici su u odnosu na gornju vilicu, prakticno, pomereni u desnu stranu. tako da se kod zagrizaja zubi donje i gornje vilice poklapaju ali ne dvojka na dvojku, trojka na trojku...
Devojcica sada ima 16 godina. I u gornjoj i donjoj vilici je izvadila obe cetvorke, da bi se napravilo dovoljno mesta u vilici.
Na pocetku terapije je receno da ce protezu nositi godinu, godinu i po dana, a razuman je bio razlog da se zbog pomeranja zuba u donjoj vilici, po savetu lakara stavi proteza i u donjoj vilici. :P


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 08, 2007 11:15 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 15, 2006 1:50 am
Postovi: 124
pa ja ne bih da vam stvaram jos dodatnu konfuziju,ali kada se vade sve cetiri cetvorke,apsolutna je indikacija da se fiksni aparat postavi istovremeno na obe vilice iz razloga kontrole pomeranja zuba kao i uspostavljanja idealnih odnosa zuba gornje i donje vilice,kao i iz jos hiljadu bitnih razloga.Mozda bi mi logicnije bilo da je cak i prvo dole postavljen aparat,jer se zatvaranje prostora gde je izvadjen zub,prvo radi u donjoj vilici!!???
E sad sto se tice poklapanja zuba,to nije bas kako vi zamisljate odnosno gornji prednji zubi(jedinice i dvojke) su krupniji od donjih pa samim tim nemoze odnos biti dvojka na dvojku a pogotovu ne trojka na trojku!!Gornja trojka bi trebala normalno da se uzglobi izmedju donje trojke i cetvorke.Ali da ne sirim sada previse pricu,za vas pacijente je najvaznije to da kada se nadjete u bilo kojoj nedoumici pitate sve terapeuta i ako treba da zahtevate temeljno i jasno objasnjenje svega sto vam stvara sumnju ili zabrinutost!! :lol: :D Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 11, 2007 9:30 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 11, 2007 9:21 pm
Postovi: 3
U fazi sam razmisljanja o stavljanju fiksnog ortodontskog aparata...treba mi pomoc odgovorom na dva pitanja:
1. da li se zubi vracaju na prvobitno mesto nakon skidanja aparata recimo posle 5-10 godina?
2. Akrilik ili keramika? Iako zivim u inostranstvu gde su opcije raznovrsne moj ortodoncist mi je ponudila samo metalno ili keramicko resenje sa obrazlozenjem da keramicki aparat nije beo vec providan. Ovde sam procitala od nekog da je akrilik aparat providan pa me to budni.
Bicu vrlo zahvalna ako mi neko da konkretne odgovore na moja dva pitanja.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 774 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 52  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: