Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 774 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5 ... 52  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Fiksna proteza
PostPoslato: Pet Avg 12, 2005 2:30 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jan 16, 2005 3:45 pm
Postovi: 13
Upravo sam u fazi premisljanja oko toga da li da stavljam fiksnu protezu ili ne. Imam 33 godine i mogu reci da imam dobrih razloga zasto bih je stavljala, ali ne poznajem nikoga ko to nosi ili ko je to nosio, pa me interesuju iskustva drugih. Da li je tesko privici se na protezu? Da li je tesko odrzavati higijenu zuba po stavljanju iste? Imala bih jos gomilu pitanja, ali verujem da osoba koja ima iskustva sa ovim zna tacno na sta mislim.
Hvala u napred!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 18, 2005 10:17 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Avg 10, 2004 11:13 pm
Postovi: 80
Ajde prvo na ova laksa pitanja,

Da li je tesko privici se na protezu.
I jeste i nije, taj pocetni period je tezak, moze da smeta i nervira, ali sve se to prevazidje. Sam period navikakavnja je apsolutno individualan.

Da li je tesko odrzavati higijenu zuba po stavljanju iste?
Nije ali se mora voditi jako racuna o zubima, higijena mora biti BESPREKORNA i redovna. Obzirom da je proteza u ustima ima vise mesta na kojima se hrana moze zadrzavati i samim tim vise sanse da se pojavi karijes, zato se prepurucuje "vanredno" vodjenje racuna o zubima.

a sad ono teze
da li da stavljam fiksnu protezu ili ne
Moj odgovor je uvek, ako ima sanse onda DA. Iako je ortodontska terapija "spora" i traje dugo, donosi ljudima nesto sto ni jedna plomba, krunica, most. proteza ne moze. A to je da svoji zubi izgledaju lepo. Smatram da to poboljsava ne samo estetiku vec i samopouzdanje.

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 19, 2005 10:12 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jan 16, 2005 3:45 pm
Postovi: 13
Hvala mnogo na odgovoru, a i na podrsci, na neki nacin.
Moram da kazem da sam ja u medjuvremenu ipak rekla DA fiksnoj protezi.
Prvi dani prolaze i ide vec nekako.....
Nadam se da cu za neko vreme uspeti nekom drugom da prenesem svoja iskustva, nadam se iskljucivo pozitivna.
Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Okt 02, 2005 8:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Dec 22, 2004 3:32 pm
Postovi: 8
Lokacija: Beograd
Koliko u proseku kosta fiksna proteza? Recimo za gornju vilicu fiksna proteza koja se oslanja na 6 tacaka (shrafova), koliko moze da bude?

Ne interesuju me imena ordinacija i slicno vec orijentacija.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 12, 2005 10:58 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jan 16, 2005 3:45 pm
Postovi: 13
Videla sam da je ovu temu posetilo dosta ljudi, ali je velika vecina njih bila dosta stura, tacnije skrta na savetima, odgovorima itd.
Posto fiksnu protezu nosim skoro cetiri meseca, mogu se smatrati za nekoga ko ima iskustva u toj oblasti, pa sam neka iskustva htela da podelim sa ljudima na forumu. Znam koliko je meni bio potreban savet nekoga ko je vec nosi ili je imao iskustva sa tim, a nisam ga dobila. Da ne duzim dalje...
Fiksnu protezu definitivno preporucujem!!!
Pocetak, kao i svaki drugi, je tezak, neprijatan, cak po malo i bolan. Ali, sve te neprijatnosti prestaju za nekih 10-15 dana i jednostavno se navikavate na to sto imate u ustima. Posle tog perioda privikavanja skoro da je i ne osecate.
Naravno, higijenu je teze odrzavati i morate da odvojite dosta vise vremena nego do sada.
Ali, vec posle vrlo kratkog vremena shvatate da su vam se zubi vec pomerili, tako da vas to ucini vrlo zadovoljnim i spremnim na dalje nosenje proteze.
Verujem da ima i onih koji ne dele moje misljenje, ali, kao sto na pocetku rekoh, govorim iz svog iskustva.
Bice mi izuzetno drago ukoliko moj savet nekome bude od koristi.
Srecno svima koji se odluce za fiksnu protezu!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 01, 2006 11:11 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Dec 10, 2005 9:37 pm
Postovi: 19
Lokacija: Mladenovac
Zanima me koliko dugo se nosi fixna proteza,a ako je to individualno koliki je prosek?

_________________
...panta rei...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 03, 2006 11:36 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jan 16, 2005 3:45 pm
Postovi: 13
Neki prosek je godinu dana (barem koliko sam ja upoznata), ali naravno da je to vrlo individualno, zavisno naravno od problema koji se fiksnom protezom resava.
Iskreno mislim da ce u mom slucaju to trajati krace od godinu dana, jer je fiksna proteza za ova cetiri meseca koliko je nosim bukvalno napravila cudo, ali otom-potom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 07, 2006 1:57 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jun 07, 2005 12:36 pm
Postovi: 291
Imam 28 godina i dok sam bila mala odbijala sam da nosim protezu pa je to prouzrokovalo da nemam pravilan zagrizaj zuba. Htela bih da stavim fiksnu protezu ali nemam tih para (rekli su mi da kosta 1000 eura ). Rekli su mi da belu protezu ne bih trebala da stavljam i da je losijeg kvaliteta nego ona metalna.
Imam par pitanja?
Imam preostalih 3 umnjaka koji mic po mic rastu..da li je potrebno da izvadim sva tri pre nego sto se odluzim za fiksnu (to mi je dodatnih jos 150 eura).??

Koliko se fiksna proteza nosi u slucaju ne pravilnog zagrizaja????

Da li drzavni zubari rade fiksnu protezu i koliko je bolje ici kod drzavnog a ne privatnog? (zbog novca pitam???)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 20, 2006 11:13 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 10, 2006 12:16 pm
Postovi: 19
Kao sto je neko gore vec rekao,veoma je individualno koliko ce neko dugo nositi protezu,bez obzira da li je u pitanju zagrizaj ili nesto drugi.

metalne bravice su "stabilnije"od belih.

Ja nisam imala umnjake kada sam nosila fiksnu,a kada sam je skinula ,jedan je poceo da se "gura " i sada mi je napravio haos.

Tacno je da se zubi brzo pokrenu kada se stavi fiksna i da relativno brzo napreduje sto se tice estetike,ali mora se uzeti u obzir da treba vremena da se uni uzglobe.
U proseku se proteza nosi godinu dana,ali u nekim slucajevima i dve godine.
Sto se tice tvoih umnjaka to moras pitati stomatologa da li da ih vadis ili ne .Mozda nece biti potrebe za vadjenjem.

_________________
lena


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 21, 2006 11:49 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Mar 20, 2006 11:18 am
Postovi: 105
i mene zanima koja je cena otprilike tih proteza....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: fiksna
PostPoslato: Uto Mar 21, 2006 3:03 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 16, 2006 8:24 pm
Postovi: 24
evo malo da pomognem ...
cena u Beogradu otprilike ide oko 800e za obe vilice ili 450e za jednu. Takozvana "bela" proteza je malo skuplja, zbog materijala koji je skuplji, oko 100e po vilici je skuplja od metalne.
Akril ili bela proteza pored toga sto ju je lakse "podneti" tj. jedva da se vidi, moze da ispravi blaze nepravilnosti - obicno se koristi u kombinaciji sa metalnim bravicama, na prednja 4 zuba se stavljaju bele akril bravice, a na zadnje zube idu metalne bravice. Za vece nepravilnosti koriste se iskljucivo metalne bravice.
Sto se tice umnjaka, po meni u slucaju stavljanja fiksne proteze obavezno treba izvaditi umnjake, u protivnom ste bacili pare. Ima zubara koji ce vam mozda reci nema potrebe da ih vadite, ali sta ce te da radite ako oni posle pokrenu i sve vam pomere ?

nadam se da sam malo pomogla :)
pozdrav,
zup


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 25, 2006 2:40 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 25, 2006 2:18 am
Postovi: 4
Od kad se za fiksni ortodontski aparat kaže fiksna proteza?Zar proteza ne nadoknadjuje nešto čega više nema? :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 09, 2006 3:03 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Feb 04, 2006 2:04 am
Postovi: 44
Lokacija: Sa druge strane turbine
Maxmarmax je napisao:
Od kad se za fiksni ortodontski aparat kaže fiksna proteza?Zar proteza ne nadoknadjuje nešto čega više nema? :roll:

Uze mi rech iz usta :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 09, 2006 12:05 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jan 16, 2005 3:45 pm
Postovi: 13
Postovani Maxmarmax and Crazy_horse,

verujem da ste u pravu kada kazete da nije upotrebljen pravi naziv za fiksni ortodonski aparat. Apsolutno se slazem da treba pricati ispravno i dobronamerne kritike su uvek rado prihvacene, ali mi se sve nekako cini da je u Vasim porukama bilo mnogo vise ironije, nego potrebe da ljudima na formu objasnite zasto pojam "fiksna proteza" nije ispravan.
Zato, malo suptilnosti sledeci put ne bi bilo na odmet.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 28, 2006 1:52 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 26, 2006 9:59 am
Postovi: 8
Nosim keramicki (bijeli) aparat vec 7 mjeseci i efekat je apsolutno isti kao i kod metalnog. Zubi su mi bili razmaknuti cak i po 5mm i sada su potpuno spojeni. Procitah da se na zadnje zube stavljaju metalne bravice, ali kod mene su sve keramicke i potpuno su stabilne i niti jedna se do sada nije odlijepila. Platila sam ga 700 eura i vise sam nego zadovoljna rezultatom. Mozda nadjete i jeftinije ali za 100 eura razlike u odnosu na kvalitet se ne isplati. Što se tiče higijene, identicna je ‚‚svakodnevnoj" uz malo duze cetkanje.
Preporucujem vam keramicki aparat jer se zaista teze uocava. Jedini je problem sto se bijela boja sa zice vremenom skine pa zica postane vidljivija (siva). Ali u usporedbi sa sivim to je zaista minorno. Usput, postoji najnoviji, potpuno providni aparat ali cijena je oko 1500 eura. Koliko saznah.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 774 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5 ... 52  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: