Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Deskvamativni gingivit
PostPoslato: Uto Okt 14, 2008 2:36 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 14, 2008 2:34 pm
Postovi: 26
Neko iskustvo u vezi lecenja deskvamativnog gingivitisa??


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 15, 2008 10:23 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jul 15, 2008 7:35 pm
Postovi: 48
Lokacija: Beograd
najboje je otići na Kliniku za parodontologiju i oralnu medicinu Stomatološkog fakulteta.
sve je moguće izlečiti, pa i deskvamativni gingivit.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 15, 2008 12:49 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 14, 2008 2:34 pm
Postovi: 26
Momentalno posecujem Kliniku za parodontologiju i oralnu medicinu Stomatološkog fakulteta , ali u Skoplju, i imam osecaj da samo lutamo tamo-vamo.
Tretman:
Maticni stomatolog: - ultrazvuk za cistenje kamenca , kiretiranje dzepova, dontizolon nekoliko puta
Klinika: - solcoseril dental-adhezivna pasta ( nedelju dana ); meki laser
- recidiv
- cistenje dzepova; tvrdi laser - recidiv
Maticni stomatolog: niveliranje zagriza , dontizolon
Sada samo kantarionovo ulje
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 31, 2008 12:04 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 14, 2008 2:34 pm
Postovi: 26
?????


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 31, 2008 12:19 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 9:55 pm
Postovi: 16
Cao.Imao sam slican problem,ne znam tacno da li je ista vrsta gingivita,ali evo ti moj problem.Imam problema sa losim zagrizajem,gornji mi zubi prelaze preko donjih vise nego sto treba,udaraju u donje desne.Poceli su mi da se povlace i doca mi je rekao da ce biti problema,ako to ne sredim.Otisao sam kod parodentologa i morao sam pod noz.Morao je da ocisti kamenac i da mi presadi parce mesa sa nepca na to mesto.Ceo zahvat je trajao oko sat i po,uz cetiri anestezije par nozica i dovoljno straha.Kada je to sve lepo usio otisao sam kuci i nedelju dana klopao samo mleko i keks i puding,nista strasno :cry: Posle nedelju dana skinuo sam konce i mucio se jos koji dan i sada sam kao nov.Sve je to zaraslo,slikao je pre zahvata i slikace za mesec dana da ima u arhivi da pokazuje svoj rad.Sada sam spreman za sledeci korak,za koji dan idem da mi uzmu otisak za fiksni aparat.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 31, 2008 3:24 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 14, 2008 2:34 pm
Postovi: 26
Hvala na odgovoru.
Neznam dali je isti problem. Ja imam paradentopatiju ali rekli su mi da ovo posledica toga. Kod mene se sada posle traume stvaraju meuri puni nekom tecnoscu koji za kratko vreme pucaju i stvara za lezija. Uradjena biopsija i potvrdjen deskamativni gingivit ali kako i zasto i sta dalje .....?? Moj stomatolog preporucuje mikrobioloski bris i proverka hormona : estradiol i LH. Terapija : vitamin A parenteralno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Nov 07, 2008 2:23 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Nov 07, 2008 1:46 am
Postovi: 4
Deskvamativni gingivitis je eksudativno - alterativno zapaljenje gingive, gde usled abnormalne deskvamacije celija gingivalni epitel postaje izrazito tanak. Poznat je jos pod nazivom gingivosis ili pemfigoid gingive. Nepoznate je etiologije - smatra se da je u pitanju hormonalna disregulacija ( zakljucak je izveden zato sto se primenom estrogena postizu izvesna klinicka poboljsanja ), a moze biti i posledica senzibilizacije na Ag poreklom iz destruisanih tkiva gingive.Preovladava misljenje da ovo nije samostalno oboljenje, vec manifestacija nekih sistemskih oboljenja ( lichen planus, pemfigus, pemfigoid, erythematodes, sclerodermia, hr. bakterijske infekcije, akutna i hronicna kandidijaza, alergijske reakcije na lekove...)

Ova forma gingivitisa je specificna po tome sto pored marginalne i inerdentalne gingive zahvata i pripojnu ( sto je bitno u diferencijalnoj dijagnostici ulcero-nekroznog gingivitisa ).
Prema klinickim karakteristikama i subjektivnim tegobama razlikuju se 3 forme ovog gingivitisa ( blaga, umerena i jaka ).

Bolest po pravilu dugo traje.
Problem se produbljuje cinjenicom da usled permanentnih bolova, bolesnici izbegavaju odrzavanje oralne higijene sto dovodi do akumulacije dentalnog plaka i sledstvenog razvoja parodontopatije sa svim njenim posledicama.

Terapija se sastoji u:
1) lokalnom tretmanu
- obuhvata uklanjanje svih zubnih naslaga i striktno sprovodjeneje oralne higijene!
- aplikovanje kortizonskih preparata na obolele mesta
2) opstem tetmanu
- vitamin A parenteralno
- polni hormoni ( zenama - estradiol 0,05 - 0,15 mg na dan, a muskarcima testosteron 5 mg na dan )
- kortikosteroidi ( prednizon 5 mg 4x na dan)

!!!!! terapiju ne sprovoditi na svoju ruku!!!!!
Preporucujem Vam da se javiti Klinici za parodontologiju i oralnu medicinu koja se nalazi u okviru Klinike za maxillofacijalnu hirurgiju u Dr Subotica u Beogradu, radi definitivne dijagnostike i utvrdjivanja plana terapije koji je individualan i zavisi od mnogo faktora.

Dodala bih jos da u najnovijoj klasifikaciji americke parodontoloske akademije iz 1999. ( koja je trenutno na snazi ) deskvamativni gingivitis ne postoji kao takav. Mada mnogi se i danas koriste tom klasifikacijom koja datira iz 1988!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Nov 07, 2008 9:53 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 14, 2008 2:34 pm
Postovi: 26
Dr.Natasa, hvala na iscrpnom odgovoru. Bice od pomoci.
Subotica mi je daleko posto zivim u Skoplju :D. Inace posecivala sam Kliniku za paradentopatiju u Skoplje ali kao sto sam prije napisala nekako lutamo a meni je ovo vec veliki problem. Uradila sam hormonalni status (2 dan) i rezultati su :
estradiol - 25.8 pg/ml
prolactin- 19.9 ng/ml
FSH - 1.1 mIU/ml
LH - 0.70 mIU/ml
Danas cekam rezultate od mikrobioloskog brisa , pa videcemo. Neznam dali je bitno ali ove promene su pocele 7-8 meseci nakon porodjaja u periodu kada sam trebala krenuti na posao i ostaviti bebu nekome na cuvanje.Period je bio dosta stresan. I imam paradentopatiju.
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Deskvamativni gingivit
PostPoslato: Sre Apr 20, 2011 10:07 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 20, 2011 7:32 pm
Postovi: 40
moze da se javi u sklopu lihena,pemfigusa,pemfigoida,sklerodermije....3 forme:blaga-difuzni enantem na marginalnoj,interdentalnoj gingivi kod zenskog pola(17-23godina),bezbolan,zatim umerena-kod zenskog pola(30-40god),siva polja na gimgivi,epitel se lako skida,krvari,javlja se bol,peckanje,tesko se odrzava oralna higijena,zatim jaka-mrlje na gingivi,polja crvene zone,razgranicena sivkasto plavim zonama,slicno kao vezikule,prskaju,ogoljene povrsine su bolne...terapija je lokalna i sistemska


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: