Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 24 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Sep 30, 2008 10:33 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Hronični bronhitis

Kašalj i produkcija sputuma, koji predstavljaju glavne karakteristike hroničnog bronhitisa, manifestacije su nespecifičnog odgovora disajnih
puteva na delovanje toksičnih čestica i gasova u
duvanskom dimu.
Inflamacija koja je udružena sa hroničnim bronhitisom prisutna je u epitelu centralnih disajnih puteva (traheja, bronhije i bronhiole čiji je unutrašnji dijametar veći od 4 mm) odakle se preko žlezdanih duktusa širi u sluzne žlezde disajnih puteva (38).
Inflamacija je udružena sa povećanom produkcijom sluzi, poremećajem mukocilijarnog klirensa i oštećenjem epitelne barijere disajnih puteva.

U inflamatornom procesu učestvuju ćelije nespecifičnog (makrofazi) i adaptivnog imunskog odgovora (CD8+T ćelije) domaćina.

Hronični bronhitis je, takođe, udružen sa povećanjem bronhijalnih mukusnih žlezda i zadebljanjem bronhijalnog zida koje je posledica povećane depozicije elemenata vezivnog tkiva.


U mehanizme koji doprinose povećanju otpora u perifernim disajnim putevima bolesnika sa HOBP spadaju:

1. Gubitak elastičnosti i destrukcija alveolarnih veza disajnih puteva malih disajnih puteva što rezultira gubitkom podrške i zatvaranjem
malih disajnih puteva tokom ekspirijuma.

2. Suženje malih disajnih puteva kao rezultat infiltracije ćelijama inflamacije (makrofazi,neutrofili i limfociti) i strukturnih promena
(povećanje mase glatkih mišića i fibroze ispod epitela i peribronhijalno).

3. Suženje malih disajnih puteva čepovima mukusa.


Ova tri mehanizma međusobno reaguju i mogu biti izazvani pušenjem i udisanjem štetnih čestica i gasova, ali udeo svakog od njih može da
varira od osobe do osobe. Suženje malih disajnih puteva dovodi do hiperinflacije pluća, koja nisu u stanju da se prazne, što se klinički manifestuje dispnejom na napor, koja sa progresijom bolesti
biva prisutna i u toku mirovanja.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 18, 2008 10:12 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Sep 23, 2008 11:51 pm
Postovi: 19
Posto sam alergican na sve vrste polenova, interesuje me da li smem da konzumiram med? Naime, jedni lekari tvrde da NIKAKO ne smem,a drugi da SLOBODNO smem. Ovakav opozitan stav me i vise nego zbunjuje pa molim dodatna objasnjenje.

Takodje me interesuje da li smem aloju. Moji lekari kazu da kad bi znali kako je spremljena, onda bi i mogli da mi kazu da li smem je uzimati, ovako ne znaju, pa i tu molim za dodatno objasnjenje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Astha indukovana fizickim naporom ???
PostPoslato: Pet Jan 02, 2009 4:36 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Dec 26, 2008 9:42 am
Postovi: 333
Komentar se odnosi na prvi post u ovoj temi -

Ti znas -ja ne znam da li si spirometriju radio a bio pod terapijom?
Ako nisi bio pod terapijom , sudeci po izvanrednoj vrednostiod117% za FRV1.o(forsirani ekspirijumski volumen ostvaren u vrvoj sekundi) sto ne ukazuje na postojanje opstrukcije ( koju i astma daje !) u disajnim cevima...
Ako nisi bio pod terapijom a u svetlu onog sto pises o trenizima odnosno izlaganju fizickom naporu koje vezujes i ti za izlaganje naporu-- moja preporuka bi ti bila da uzmes uput u DZ-a , odes pulmologu , ispricas mu ovo o naporu i vezi sa "kratkim dahom" - verujem da ce ti uraditi spirometriju(iam i drugih metoda kao bodi-pletizmpgrafija kojom se pored ostalih odredjuje i otpor u disajnim cevima.( radi se u nasim vecim Centrima u Bgd, Nisu, Sr, kamenici, Kraljevu).
Ako bude spirometrija onda ce ti uraditi u miru , potom te opteretiti ( najcesce je to hodanje na pokretnoj traci) a potom uraditi ponovo , od svega najvaznija vrednost FEV-a.( on je dinamski test (volumen/vreme ) i jedini od svih spirografskih nalaza moze ukazati na postojanje opstrukcije.Medjutim...uostalom reci ce ti i pulmolog ( ja ne mogu ovako napamet) da ima stanja kod kojih je FEV dobar itd...
Pozeljno bi bilo da bar 24h pre odlaska na ispitivanje ne uzimas Th .To ti ne smem savetovati( pa na Netu smo !) al kazem bilo bi pozeljno!
Pozdrav. R.

_________________
Ako si licem okrenut prema suncu sve će senke biti iza tebe.R.:)))


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: malocas sam ispustila
PostPoslato: Pet Jan 02, 2009 4:52 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Dec 26, 2008 9:42 am
Postovi: 333
Malocas sam isputila da si i gojazan

Koliko rece da imas kilograma ...?Razumela sam 130- covece ...odmah da pocnes da skidas te kilograme (NE GLADOVANJEM!!!!) Pa znas li koliko je opterecenje za tvoj organizam (pa i za pluca - salo podize dijafragmu- glavni disajni misic ) ....Znam da je tesko oslabiti ...i ja ti savetujem da konsultujes nekog specijalistu koji se bavi bolestima metabolizma da bi ti odredio i pod njegovom kontrolom poceo da gubis kgr.Ako si u Bgd -(zgrada bivse Interne B klinike) Institut za bolesti metabolizma u Dr Subotic-a uluci(kod Karadjordjevog parka ) imaju i nutricioniste, dijeteticare i sve potrebno.
Pozdravljam Te i zelim sve dobro.I nemoj da sam te uplasila ...Al' toliko da si gojazan znaci da ne vodis racuna o sebi bweeeeeeee:)))R.

_________________
Ako si licem okrenut prema suncu sve će senke biti iza tebe.R.:)))


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 25, 2009 10:14 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Sep 23, 2008 11:51 pm
Postovi: 19
Posle dužeg vremena se javljam... Težinu spuštam... Od mog alergologa dobio sam uput za Klinički centar Srbije... Bio sam na prvom pregledu i tamo me je primila doktorka opšte prakse (sic! - ni ja nisam verovao, ali ajde), pa ću verovatno tek kad zakažem drugi pregled doći do alergologa. Elem, moj alergolog je onda imao burniju reakicju - pa nisam ja vas slala tamo kod lekara opšte prakse... Morate doći do nekog alergologa, do Žikice, Mirjane... (više nisam upamtio, a i ovo što sam upamtio, ova imena, n eznače mi baš puno). Uglavnom, protekao je ceo februar jer ja krajem januara kada sam, konačno, dobio KC, sve je već bilo popunjeno. I sada sam zvao i to baš na dan kad dobijaju raspored i kad sam, konačno, posle višesatnog zvanja uspeo da ih dobijem, ambulante su već bile pounjene. I da se javim sledećeg meseca (sic!). Na moje kukanje kako bih već drugi mesec ostao bez pregelda, zakazala mi je popodnevnu ambulantu (?! ostaje nejasno zašto mi onda nisu zakazali za prošli mesec, niti sam znao da to postoji; koliko sam shvatio, ovakve situacije sa gužvama dodijale su i sestrama i da mogu one pta da promene, promenile bi).

Uglavnom, meni je postalo jasno, na osnovu ovog iskustva (nisam išao u detalje) sledeće - sebi pomoći neću bez novca i bez veze. Ono što bih molio članove Foruma koji imaju sličnog iskustva jeste, može i na pm, kog alergologa mi preporučuju sa KC (vezu nemam, morao bih da je tražim). Druga stvar - da li je tamo zaživela večernja ordinacija (ili kako je to već Ministarstvo nazvalo, kad se pregledi naplaćuju - ako to jeste, super, toliko bih dao i na razna čašćavanja dok ne bih stigao do lekara). Treća stvar, da li rade i privatno?
Ono što je moguće jeste da bih išao na imunizaciju, pošto nalazi od januara ukazuju da sam alergičan (samo) na grinje i polen trava. Terapija mi nešto i ne pomaže, pa i dalje sam poluživ i više mi je ovog mučenja preko glave! Mnoge stvari su mi se u životu promenile zbog astme, na gore nažalost. Ovo je doista pasji život.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 25, 2009 10:14 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Sep 23, 2008 11:51 pm
Postovi: 19
Posle dužeg vremena se javljam... Težinu spuštam... Od mog alergologa dobio sam uput za Klinički centar Srbije... Bio sam na prvom pregledu i tamo me je primila doktorka opšte prakse (sic! - ni ja nisam verovao, ali ajde), pa ću verovatno tek kad zakažem drugi pregled doći do alergologa. Elem, moj alergolog je onda imao burniju reakicju - pa nisam ja vas slala tamo kod lekara opšte prakse... Morate doći do nekog alergologa, do Žikice, Mirjane... (više nisam upamtio, a i ovo što sam upamtio, ova imena, n eznače mi baš puno). Uglavnom, protekao je ceo februar jer ja krajem januara kada sam, konačno, dobio KC, sve je već bilo popunjeno. I sada sam zvao i to baš na dan kad dobijaju raspored i kad sam, konačno, posle višesatnog zvanja uspeo da ih dobijem, ambulante su već bile pounjene. I da se javim sledećeg meseca (sic!). Na moje kukanje kako bih već drugi mesec ostao bez pregelda, zakazala mi je popodnevnu ambulantu (?! ostaje nejasno zašto mi onda nisu zakazali za prošli mesec, niti sam znao da to postoji; koliko sam shvatio, ovakve situacije sa gužvama dodijale su i sestrama i da mogu one pta da promene, promenile bi).

Uglavnom, meni je postalo jasno, na osnovu ovog iskustva (nisam išao u detalje) sledeće - sebi pomoći neću bez novca i bez veze. Ono što bih molio članove Foruma koji imaju sličnog iskustva jeste, može i na pm, kog alergologa mi preporučuju sa KC (vezu nemam, morao bih da je tražim). Druga stvar - da li je tamo zaživela večernja ordinacija (ili kako je to već Ministarstvo nazvalo, kad se pregledi naplaćuju - ako to jeste, super, toliko bih dao i na razna čašćavanja dok ne bih stigao do lekara). Treća stvar, da li rade i privatno?
Ono što je moguće jeste da bih išao na imunizaciju, pošto nalazi od januara ukazuju da sam alergičan (samo) na grinje i polen trava. Terapija mi nešto i ne pomaže, pa i dalje sam poluživ i više mi je ovog mučenja preko glave! Mnoge stvari su mi se u životu promenile zbog astme, na gore nažalost. Ovo je doista pasji život.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 20, 2009 10:48 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Sep 23, 2008 11:51 pm
Postovi: 19
E, ovako, novosti. Izgleda (dakle, citiram) da taj problem sa astmom koji imam mnogo vise uzrokuje GERB!!! Naime, valjda su lekovi rascistili pluca i onda je ostao bol oko grudne kosti, pa sam uradio pretrage (RTG pa ptom gutanje sonde i sl.). Imam jos neka ispitivanja, ali je velika verovatnoca da je to u pitanju. Zbog toga se prebacujem na sekciju gastroenterologije :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 20, 2009 11:10 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Sep 23, 2008 11:51 pm
Postovi: 19
Eh, da, nalazi poslednje spirometrije:

VC IN 6.53 8. 14 124.7
FVC 6.23 8.40 134.8
FEV 1 5.11 6.22 121.6
FEV 1% FVC 74.04

PEF 10.96 12. 94 118.1
MEF 75 9. 42 10. 90 115.8
MEF 50 6.19 5. 67 91. 7
MEF 25 3.02 2.14 71.0

R occ 0.22

Kolik sam shvatio, ovo su dobri rezultati?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 20, 2009 11:13 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Sep 23, 2008 11:51 pm
Postovi: 19
A evo i nove, detaljnije "price" na http://www.doktor.rs/forum/viewtopic ... 093#216093


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 24 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: