Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Glavobolje i rad za racunarom?
PostPoslato: Ned Jan 21, 2007 6:06 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jan 21, 2007 5:55 pm
Postovi: 5
Pozdravljam,


obicno kada naidjem na dugacak post, izgubim interesovanje za istim,
ali da bih u potpunosti objasnio moje stanje moracu biti recit.

Imam 29 god, pre tri godine sam upisao studije vezane za racunare.
Shodno tome provodim dosta vremena pred monitorom.

Na pocetku studija sam dobio ucestale jake glavobolje. Pomislio sam da je to zbog psihickog opterecenja, jer prethodnih 7 god. nisam imao prilike da tim tempom citam i ucim.

Pre dve god sam posumljao da je uzrok tih glavobola vid. Otisao sam u jednu privatnu ocnu kliniku u BG-u gde su ustanovili da imam odlican vid i da je moj jedini problem "slaba ocna fuzija". Propisane su mi vezbe koje sam radio kod njih u trajanju od 10 dana.
Tretman se sastoja od vezbanja na aparatu (cije ime ne znam) u trajanju od 20-ak min, a zatim gledanje kroz prizme u trajanju od 10-ak min. Posle tih vezbi sam se osecao bolje, sve dok ne bih prvom prilikom seo za racunar.

Takodje su mi propisane vezbe koje sam radio kod kuce. Gledanje u vrh olovke..., i tome slicno.

Posto sam posumljao u kvalitet usluge te kljinike, otisao sam na VMA gde mi je uradjen pregled, i gde je dijagnostkovano: insuffitentio convergentiae. Receno mi je da oko 75% ljudi ima taj problem
ali da to nije nista strasno. Takodje su mi propisane vezbe... Na moje pitanje daoktoru
"Da li bi mi pomogle nekakve zastine naocare?" doktor je rekao "Ne bi.
Jednostavno to je problem koji ne moze da se resi tabletom, operacijom ili naocarima.
Resenje je u svakodnevnom vezbanju od po tri puta po 15-ak min.".

Ok, vezbam i po 3X30 min, prosirio sam set vezbi. Ali je glavobolje i dalje imam.

Okruzenje mi je prilagodjeno za ljude koji dosta vremena provode pred racunarom.
- visina gornje ivice monitora u visini ociju
- uvek dodatni izvor svetlosti u prostoriji koji je slabijeg intenziteta od intenziteta svetlosti koja dopire sa monitora
- dodatni izvor je pozicioniran tako da mi ne pravi refleksiju na monitoru
- koristim veoma kvalitetan 19'' monitor
- monitor je udaljen ...
itd.

Po clancima o vidu preporuka je praviti pauze na 60 do 90 min, u trajanju od 10-ak min.
Dok ih ja pravim na svakih 35-40 min u trajanju od 15 min.
Pauza od rada za racunarom podrazumeva gledanje u daljinu, zmurenje, ili izvodjenje neke od vezbi za relaksaciju ociju.

I dalje imam glavobolje iako sam resio insuffitentio convergentiae.

Moji simptomi su sledeci:

- peckanje ociju

- glavobolje (kao da imam ekser zakucan u glavu iznad slepocnice.
Bol se prostire od slepocnice a zavrsava u oku. Bol koji pulosira.
Takodje ukoliko ucinim neki fizicki napor ili se sagnem bol postaje jaci.)

- nemogucnost fokusiranja
(desilo mi se samo par nedelja da ima ovakav simptom)

- ponekad i mutan vid, tacnije dupli vid. Slova koja su bele boje na crnoj pozadini vidim duplo.
(desilo mi se samo par nedelja da ima ovakav simptom)

- problem prilagodjavanja na tamu ili svetlost, prelazak iz jedne prostorije u drugu
(desilo mi se samo par nedelja da ima ovakav simptom)

- ponekad i mucnina koja je posledica jake glavobolje

- konstantno neraspolozenje


Raspolozenje mi se popravi kada ne prilazim racunaru nekoliko nedelja. Prosto postanem drugi covek.


Sinoc sam nasao clanak na lokaciji http://www.prio.com/consumers/problem.cfm o CVS. Ocigledno je to moj problem.
Takodje sam procitao da je resenje u nosenju odredjenih naocara http://www.prio.com/consumers/solution.cfm.

Da li je to zaista tacno?
Ako nije, da li postoji neko drugo resenje?
Koliko je doktor koji mi je rekao da mi nikakve naocare ne mogu pomoci, u pravu?

Ukoliko su takve naocare resenje, gde bih mogao da ih kupim?
I da li imaju odredjeni naziv, ili su to jednostavno naocare za rad sa racunarima?
Da li postoje takve naocare razlicitog kvaliteta?

Hvala unapred na svim odgovorima.
I jos jednom se izvinjavam na ovako dugom postu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 21, 2007 9:12 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 03, 2004 4:09 pm
Postovi: 300
Koliko sam ja upucena glavni uzrok glavobolja kod dugotrajnog rada za racunarom nije nista vezano za vid,vec za polozaj tela koji onemogucuje normalnu cirkulaciju,a to je polozaj glave,vrata,prekrstene noge u duzem vrmenskom periodu,podizanje ramena...uopste nepravilan polozaj....nije ti palo na pamet da nesto istrazis u tom pravcu?
pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 21, 2007 11:02 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jan 21, 2007 5:55 pm
Postovi: 5
Palo mi je na pamet. Vec godinu dana imam kvalitetnu ergonomsku stolicu, a i cesto se protezem u toku rada.

Radni prostor mi je u potpunosti posvecen, ergonomiji. Od monitora, tastature, misa, do stolice i osvetljenja. Takodje vodim racuna o polozaju tela. Definitivno mi je problem vid.

Problemi su izrazeniji ukoliko sednem za monitor sa slabijim osvezavanjem ili
posle predavanja na faksu, u prostoriji koja ima jako neonsko osvetljenje.


U medjuvremenu sam nasao interesantan tekst na lokaciji http://www.mdsupport.org/library/cvs.html . Ovaj teks mi je dao neke odgovore, ali i danje ne znam gde bih mogao kod nas izvrstiti pregled vezan za CVS, ili u krajnju ruku gde bih mogao uzeti kvalitetne naocare.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 21, 2007 11:52 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 03, 2004 4:09 pm
Postovi: 300
Hm,nesto sam se malo raspitala ovako kod ljudi posto i ja studiram informatiku i blejim u monitor po ceo dan,i kazu da je za neke od problema koje ti navodis od naocara bolje resenje filter za monitor koji je nekada bio standardan za tada nove dvojcice,bas zbog zamora ociju i slicno i ja sam sada pogledala sajtove nekih radnji u mom gradu i niko to nema u zvanicnoj ponudi,ali mozda nije lose pogledati mozda ima neko na zalihama ili nesto slicno.
pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 22, 2007 8:18 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jan 21, 2007 5:55 pm
Postovi: 5
Trazio sam filter za monitor pre izvesnog vremena. Komentar jednog prodavca je bio da se tako nesto vise ne proizvodi. Navodno monitori su pre mnogo vise zracili nego sad, i sada se podrazumeva da monitori imaju "slojeve" koji obezbedjuju dovoljan vid zastite. I to je standardizovano.

Zaista je tacno da su monitori sada dosta kvalitetniji nego nekada i da je njihovo zracenje verovatno mnogo manje nego ranije. Ali i dalje se proizvode filteri, koje nisam uspeo naci u BG-u. Ne bar pre dve god..

Filteri koje sam gledao (na netu) imaju uzemljenje kao glavnu karakteristiku. Poenta je u tome da to uzemljenje ukloni svo naelektrisanje koje se skuplja na ekranu kada se on ugasi.

Poznato je da monitor kada se iskljuci zbog svog naelektrisanja prikuplja cestice prasine narednih 3 sata. A kada se ukljuci, zbog promene njegovog naelektrisanja, sva prasina sa ekrana se odbija. Na nasu nesrecu oci su suprotnog naelektrisanja od te prasine. A posto se razlicita naelektrisanja prvilace, dobar deo prasine zavrsi na povrsini ociju. Kao posledica toga, javlja se crvenilo ociju, peckanje, a kod nekoga i "osecaj peska u ocima".

Kod pojedinaca se javlja crvenolo i svrab koze. Scenarijo je slican.

Mozda se tada nisam dovoljno informisao, moguce je da je filter za monitor resenje. Svakako cu se raspitati malo vise. Hvala na predlogu :).

Doduse to moze biti resenje samo za moju sobu. Pretpostavljam da bi bilo malo komplikovano nositi tako nesto iz ucionice u ucionicu.

Vole bih videti i komentare nekoga ko je imao slican ili identican problem, pa ga je resio. Mozda neko zna nekog lekara ...!?
Mozda je neko negde kupio naocare, filter ili ko zna sta.

Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 11, 2007 9:36 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Feb 11, 2007 9:16 pm
Postovi: 2
Sale, druze moj (skolski)...
U nasoj zemlji nisu jos culi za CVS, ovo je "zemlja seljaka na brdovitom balkanu"...

Prekjuce sam bio na VMC (umesto VMA), gledala mi je oci doktorka od oko 30 godina, rekla mi samo kolika mi je dioptrija (+0.5 na oba oka). Ja joj kazem da mi je pre godinu dana doktorka u na studentskoj poliklinici u Krunskoj ulici dala istu dioptriju, a 6 meseci kasnije ista ta doktorka mi je rekla da mi je dala dioptriju za citanje na 30cm, kad sam ponovo bio na pregledu...
Ispricam ja ovo toj doktorki na VMC-u, i kazem joj da mi trebaju naocare (dioptrija) za RACUNAR !!!!!, i naglasim joj to, i kazem joj da mi ,znaci, ne treba za citanje na 30cm, vec za DUZINU RUKE (80-100cm), za KOMPJUTER. I onda mi opet da istu dioptriju...

Takodje sam doticnoj doktorki pomenuo da sam se malo informisao, i da van nase zemlje postoji nesto sto ze zove CSV (Computer Vision Syndrome) - a ona samo mrdnula glavom, kao ono, "ma znam,poznato mi to od negde".

"Mislim, sta reci"... nerviraju me, piju mi krv...
BTW, pored te doktorke od 30god, sedela je jedna doktorka od oko 60 godina, koja je cutala sve vreme, pretpostavljam da sam ja tu bio zamorce kod "nove" doktorke (oftamologa)...

Ne znam da li da otputujem kod strica u CANADU, pa da lepo tamo odradim jedan pregled.., jer ovde kod nas ne mozes da pronadjes nekoga ko to posteno zna... jer kod nas su oftamolozi pozavrsavali fakultete pre 100 godina, i ocigledno se nisu posteno dodatno usavrsavali, i informisali o novim stvarima. a i oni koji jesu, se kriju, pa ne znam gde da ih pronadjem...

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 12, 2007 1:46 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Nov 26, 2006 7:58 pm
Postovi: 44
Cuo sam da filtere za nove monitore preporucuju zbog kontrasta, a ne zbog zracenja. Naime, nove tft generacije su znatno bezbednije po tom pitanju od nekadasnjih katodaca pa im filteri u te svrhe i ne trebaju. Nabavljanje filtera za tvoj monitor smatraj kao nabavkom naocari za sunce kada izadjes u prepodne u grad. Ili barem smanji kontraste na monitoru, pa vidi da li ti tako prija.
Drugo.. posto imam slicnih problema, preporucio bih ti da povecas rezoluciju ekrana. Dakle ako imas 19 icu, znam da ce ti predlog za rad u 1024*768, ili pak 1280*1024 biti smesan, ali svejedno prebaci je barem na dan dva, izvuci maksimalan refresh iz nje, pa vidi koliko ti prija oku i koliko su simptomi izrazeni tada. Meni je pomagalo.
Takodje je bitan podatak koliko ti smeta dnevno svetlo jer ako ti se cesto cini jakim i dosta ckiljish definitivno imas CVS.
A to za fuziju jbg... imam je i ja pa ne vezbam odavno, a nemam vecinu tvojih simptoma. Verovatno zato sto e meni vec u odmakloj fazi, citaj - koristi se samo jedno oko tokom gledanja, dok je drugo pasivno. Kod tebe se oci jos uvek trude da odrze saradnju pa ti zbog toga nastaju ti simptomi. Ne prekidaj da radis vezbe... radi ih svakodnevno, nadam se da bi rezultati vezbanja trebalo da se vide tek za par meseci, a ne veoma brzo.
Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 12, 2007 2:11 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jan 21, 2007 5:55 pm
Postovi: 5
Da li je ovo DR. ili IT. forum? :) Sve sami informaticari! Pozdrav Panco!

Mozda si malo preostar, jednostavno ljudi nisu informisani.
Sto se tice pregleda kod nas? Ne znam sta da ti kazem. Izgleda niko nema adekvatnu opremu. A i izgleda niko ne zna o cemu se radi.

Pogledaj koliko je puta pogledana ova tema, a koliko je komentara napisano.

No da ne duzim. Posto je Panco u toku a vi niste, resenje za CVS postoji.

Pre tri nedelje sam uzeo naocare koje imaju zastitne slojeve, i u potpunosti sam resio problem sa glavoboljama. Nisam hteo da komentarisem nista jos uvek jer nemam specifikaciju stakla koje koristim, ali cim je obezbedim postovacu ovde.

Prethodnih pet dana uzastopno sam za racunarom preko 12h dnevno, i nemam nikakvih problema!!!
Vezbe sam prestao raditi cim sam uzeo naocare kako bih znao da je napredak (ukoliko se javi) zbog nosenja naocara a ne zbog vezbi.

Kako se osecam?

Drugi sam covek :) :) :)
A ranije sam izgledao otprilike ovako :o


Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 12, 2007 2:25 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jan 21, 2007 5:55 pm
Postovi: 5
Da definitivno je CVS. Imao sam problema pri jakoj vestackoj svetlosti, u toku nocne voznje, po danu na suncu.
Ali od kada nosim ova stakla, zaista nemam problema.
Oci su mi obavezno suzile kada izadjem na sunce, i imao sam nelagodan osecaj koji me je terao da ckiljim. Sada je sve OK.

Prosto sam se preporodio.

Posto sam ustanovio da cvike funkcionisu, nastavicu sa radom vezbi jer pretpostavljam da i losa fuzija moze praviti probleme.


Pozdrav jos jednom i hvala na savetima :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 12, 2007 12:18 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Feb 11, 2007 9:16 pm
Postovi: 2
Sale cvikerasu,

samo jedan komentar za SKITULJKA. Sve si upravu sto se tice TFT-a. Inace, ja korisitc VIEWSONIC TFT 17", 4ms bla, bla, bla - da se malo pohvalim. Znaci koristim monitor "na nivou", sto bi rekao Gidra. Nemam nekih vecih problema kada duze sedim (mislim na oci, a ukocena zadnjica, vrat itd - to sam sam kriv). Znaci jedino kada imam vecih problema u fokusiranju i kad mi se pricinjavaju "duhovi" je kada citam slova velikog fonta, boldovana na totalno beloj pozadini (TestKing) tada mi se svasta pricinjava. Inace, smanjio sam kontrast na monitoru, i to poprilicno... pa opet ponekad se sav nadrndam, unervozim - sve to kad citam boldovana slova na beloj pozadini...i oci mi izgledaju otprilike ovako: :o

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 24, 2007 1:22 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jun 23, 2007 1:25 pm
Postovi: 7
Lokacija: Beograd
A ja sam se pitao sta sa mnom nije u redu? Cim malo duze sedim ispred monitora (Samsung 957MB 19``) pocinje da me hvata strasna nervoza, kad ustanem suzen vidik, bol u glavi kao da cu poludeti...drzim ga konstantno na 1280 x 1024 75 ili 85 Hz.

Inace nemam problema sa vidom, mada u firmi radim pod neonskim osvetljenjem pa kad izadjem na ulicu ne mogu da gledam vec ckiljim par minuta...da li to moze nesto izazvati ili pomazu neke naocari posto sam saznao sasvim slucajno da neonsko osv. nije bas najzdravije za oci?

Kuci imam stedljive sijalice koje su skupe ali stvarno fenomenalne...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 26, 2007 9:12 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jun 22, 2007 1:53 pm
Postovi: 4
Lokacija: Beograd
Scordisc je napisao:
A ja sam se pitao sta sa mnom nije u redu? Cim malo duze sedim ispred monitora (Samsung 957MB 19``) pocinje da me hvata strasna nervoza, kad ustanem suzen vidik, bol u glavi kao da cu poludeti...drzim ga konstantno na 1280 x 1024 75 ili 85 Hz.

Inace nemam problema sa vidom, mada u firmi radim pod neonskim osvetljenjem pa kad izadjem na ulicu ne mogu da gledam vec ckiljim par minuta...da li to moze nesto izazvati ili pomazu neke naocari posto sam saznao sasvim slucajno da neonsko osv. nije bas najzdravije za oci?

Kuci imam stedljive sijalice koje su skupe ali stvarno fenomenalne...


Isti slucaj, sve je neonsko osvetljenje, mada iskreno nisam nista cula na temu da je to svetlo skodljivo. Sreca imam velike prozore pa maksimalno koristim prirodno svetlo(naravno da se ne reflektuje na ekranu), i mogu vam reci da oci tada nisu napregnute.
Jedan oftamolog mi je rekao da kod rada na rac. treba cesce trptati jer se pri duzem gledanju oci "suse", pa dolazi do peckanja, crvenila i velike osetljivosti.
Rezolucija mi je podesena na 1280x1024.
Ali definitivno moram uzeti te naocare sa zastitnim slojevima da mi se ocni problemi ne prosire na glavobolju, itd.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Problemi sa ocima...
PostPoslato: Uto Jul 17, 2007 10:08 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Maj 26, 2006 10:51 pm
Postovi: 13
Da li su vas prosli problemi?

Probajte potraziti uzroke u drugim delovima tela, mnoge bolesti se manifestuju na ocima.

Recimo ja nikada nisam imao problema sa ocima, mogao sam x sati provesti pred monitorim bez pauze u zamracenoj prostoriji i dalje nastaviti bez problema, medjutim zarazio sam oci gljivicom candida preko tastature.

Od tada se patim uzasno.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 55 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: