Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Bol u testisu - mišljenje o terapiji?
PostPoslato: Uto Okt 13, 2009 8:43 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 13, 2009 8:01 pm
Postovi: 14
Pozdrav svima! :)

Ukratko ću izneti problem, pa molim za mišljenje nekog ko je možda imao sličan problem.

Posle 10ak dana blagog bola u desnom testisu, odlučio sam da se obratim lekaru. Nije bilo povrede, preterane fizičke aktivnosti, niti prehlade, počelo je da me boli iz čista mira. Lekar opšte prakse me je uputio urologu (u zrenjaninskoj bolnici).

Nakon traljavog pregleda koji nije trajao duže od 3 minuta, dobio sam izveštaj na kojem stoji sledeće:

Citiraj:
Status:
Zadebljan epididm koji se jasno limitira od testisa.

Th.:
Ciprocinal tbl 2x1 nedelju dana i nakon toga Hemomicin caps tri dana 1x2 i Kanazol 100mg 1x1 nedelju dana.
Kontrola za mesec dana na nalazom Uk i SK i Uz urotrakta.

Dr Branislav Jovanović


Za sva pitanja urolog me je uputio na lekara opšte prakse (žurio čovek :-?), a lekar opšte prakse mi je rekao da UK, SK i UZ uradim nakon terapije.

Nameću se sledeća pitanja:
1. Na osnovu čega su mi prepisani lekovi (za prva dva je apotekarka rekla da su izuzetno jaki antibiotici), s obzirom da prethodno nisu rađene bilo kakve analize (krv, urin, ...).
2. Koliko sam čitao medicinske tekstove na netu, UZ bi trebalo da bude obavezan i hitan jer uvek postoji mogućnost da se radi i on nečemu daleko ozbiljnijem kao što je tumor. Da li je doktor morao da uzme u obzir worst case scenario? UZ tek posle mesec dana može da bude i zakasno, ako se ispostavi da početna dizjagnoza nije dobra.
3. Da li UK treba uraditi i pre terapije (a ne samo posle), čisto da se vidi da li su neke bakterije prisutne?
4. Zašto je prepisan UZ urinotrakta, a ne i testisa?

Ovo mi je prvi odlazak kod lekara posle možda 7 godina, čekao sam 2 sata kod lekara opšte prakse za uput, celo prepodne kod urologa, i posle još oko sat vremena kod lekara opšte prakse da ispište recepte za lekove. Uzgred da kažem, sva tri leka se plaćaju i solidno su skupi (940din + 720din + 630din). UZ u zrenjaninskoj bolnici zakazuju tek za mart sledeće godine, pa ću i to morati da platim privatno negde. Toliko o zdravstvenom osiguranju. :x :x


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bol u testisu - mišljenje o terapiji?
PostPoslato: Uto Okt 13, 2009 8:55 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jun 24, 2009 1:51 pm
Postovi: 1352
ovako,radi se o jednom od najboljih urologa u zrenjaninu,poznajem mnogo ljudi,njegovih prijatelja,pacijenata,moj brat se leci kod njega...ciprocinal je jako dobar i skup lek,stoga mislim da je za to kod tebe odlican...zatim,uz ne znam da li rade sada u zrenjaninu jer "nisu edukovani",tako su mom stricu rekli koji je imao strasnu upalu testisa,a jedan mu se skroz povukao...dalje,ako je epididimis samo odvojen od testisa,ne mora da znaci da se radi o tumoru,ali se svakako sve moze na uz videti...tako da mozes otici u neku privatnu bolnicu,znas vec koja je najbolja i gde se nalazi,i tamo uraditi taj uz pa otici kod njega..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bol u testisu - mišljenje o terapiji?
PostPoslato: Sre Okt 14, 2009 5:02 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 13, 2009 8:01 pm
Postovi: 14
Slavko, hvala na odgovoru.

Ne mogu da odem ponovo kod njega jer se (obični) pregledi kod njega zakazuju tek za februar sledeće godine. Ne ulazim u stručnost samog lekara, pošto nisam ni kompetentan za tako nešto, ali samo iznosim utisak da ovim pregledom kod njega nisam zadovoljan.

Ne mislim da je u pitanju tumor, generalno nisam plašljiv po tom pitanju, rekao sam da 7 godina nisam bio kod lekara, ali sumnja uvek postoji. Koliko sam čitao na netu, UZ testisa bi trebalo da se uradi čak i preventivno (jer dosta oblika tumora uopšte ne daje bilo kakve simptome u početnoj fazi bolesti), a ako se javi bol u testisima, UZ bi trebalo odmah uraditi.

Tako da neću čekati mesec dana, otićiću privatno na UZ danas, najkasnije sutra. Što se tiče pregleda za mesec dana, ne znam da li ću opet ići u bolnicu, s obzirom da su svi "bolji" doktori prebukirani. Da li znaš gde bi to privatno mogao da odradim u ZR ili NS, nije bitna cena, bitno mi je da mogu da se pouzdam u lekara jer mi je doktor opšte prakse rekao da ovo lako može da pređe u hronično oboljenje ukoliko se pažljivo ne leči.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bol u testisu - mišljenje o terapiji?
PostPoslato: Sre Okt 14, 2009 9:54 pm 
Korisnikov avatar OffLine Moderator
Pridružio se: Ned Jan 29, 2006 9:59 pm
Postovi: 1910
Verovatno da je urolog na osnovu klinicke slike utvrdio da se radi o upali epididima.U sustini,ona se tako i otkriva,verovatno te je pitao da li si imao prethodno neku infekciju mokrace i slicno....
za svaki slucaj odradi laboratorijske analize,obavezno nalaz mokrace i urinokulturu kao i UZ testisa.

_________________
Molim,postavljajte vasa pitanja na forumu jer slanjem meni na pp imate manje sansi da vam bude odgovoreno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bol u testisu - mišljenje o terapiji?
PostPoslato: Čet Okt 15, 2009 10:46 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 13, 2009 8:01 pm
Postovi: 14
@Slavko
Još jednom hvala na privatnim porukama, tj. na korisnim informacijama.

Vragolasta Amfibija je napisao:
Verovatno da je urolog na osnovu klinicke slike utvrdio da se radi o upali epididima.U sustini,ona se tako i otkriva,verovatno te je pitao da li si imao prethodno neku infekciju mokrace i slicno....
za svaki slucaj odradi laboratorijske analize,obavezno nalaz mokrace i urinokulturu kao i UZ testisa.


Pošto sam konačno došao do uputa za UZ (od lekara opšte prakse), otišao sam danas do bolnice da zakažem UZ i imaju slobodnih termina tek marta sledeće godine. Nakon što sam tražio potvrdu da nisu u mogućnosti da mi obave UZ pre zakazanog pregleda (kako bih to odradio privatno uz refundiranje troškova), nekim čudom se odjednom stovrio slobodan termin. :) Međutim, problem je što UZ koji je Dr tražio (urinotrakt) ne obuhvata testise i da moje iznenađenje bude veće, u ZR bolnici uopšte ne rade UZ testisa. :o

Juče sam odneo uzorke za UK i SK (pre početka terapije), danas idem da obavim privatno UZ pregled testisa, a za 3 nedelje u državnoj bolnici UZ urinotrakta. U međuvremenu pijem prepisane lekove, a nakon terapije tj. pre pregleda ponoviću UK i SK analize. To bi za sada bilo to, osim ako mi danas nakon UZ pregleda testisa ne kažu da obavim još neke analize.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bol u testisu - mišljenje o terapiji?
PostPoslato: Čet Okt 15, 2009 10:55 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 13, 2009 8:01 pm
Postovi: 14
Vragolasta Amfibija je napisao:
Verovatno da je urolog na osnovu klinicke slike utvrdio da se radi o upali epididima.U sustini,ona se tako i otkriva,verovatno te je pitao da li si imao prethodno neku infekciju mokrace i slicno....
za svaki slucaj odradi laboratorijske analize,obavezno nalaz mokrace i urinokulturu kao i UZ testisa.


Citirao sam ovu poruku u prethodnom postu, sa namerom da repliciram, ali sam to smetnuo sa uma, a sada ne vidim kako da editujem prethodni post.

Nije me pitao skoro ništa, to je ono što mene najviše i muči. Nisam prethodno imao bilo kakve tegobe ili infekcije, što bi se reklo zdrav sam kao dren. :D Što se tiče seksualnog života, ne postoji nikakvo rizično ponašanje, niti mogućnost da sam infekciju dobio od supruge jer je ona na održavanju trudnoće nekoliko meseci, tako da nismo ni imali odnos već neko vreme. Takođe, na pregled kod urologa nisam doneo analize krive, urina, niti mi je on to tražio...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bol u testisu - mišljenje o terapiji?
PostPoslato: Čet Okt 15, 2009 9:56 pm 
Korisnikov avatar OffLine Moderator
Pridružio se: Ned Jan 29, 2006 9:59 pm
Postovi: 1910
ok,javi sta su nalazi pokazali !

_________________
Molim,postavljajte vasa pitanja na forumu jer slanjem meni na pp imate manje sansi da vam bude odgovoreno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bol u testisu - mišljenje o terapiji?
PostPoslato: Uto Dec 03, 2013 3:26 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 14, 2013 11:11 pm
Postovi: 2
Vragolasta Amfibija je napisao:
ok,javi sta su nalazi pokazali !


Neces verovati i meni je taj isti doktor prepisao istu terapiju!
Mozes li mi reci sta si uradio i koji su rezultati nakon ovog sto si napisao!
Unapred hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bol u testisu - mišljenje o terapiji?
PostPoslato: Sub Maj 30, 2015 8:05 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Feb 07, 2013 9:29 pm
Postovi: 52
Evo bez velike radosti da ozivim ovu temu.

Naime bol u lijevom testisu je poceo juce.. Nije bilo to toliko bolno da bih isao kod doktor. Jutros ujutru bol je imao jaci intenzitet. Posao sam u urgentni, vadili su mi krv, mokracu sam dao... Uradjen je ultra zvuk nista nijesu sumljivo nasli.... Jedino sto je bilo je da sam imao krv u mokraci. Trece mokrenje je bilo bistro. Bol u lijeovom testisu je na neke intenzitete boli 10 sekundi pa prestane. Potom je poceo da me boli bubreg i oko njega... Izgleda kamen ili kamenac... Doktor mi je prepisao diklofen po potrebi i spazmex....tokom dana intenzotet bola je bio slabiji... ali predvece je opet poceo testis da poboljeva....

Sta da radim, da se drzim ove terapije ili da preduzimam neki drugi korak...

Hvala unaprijed na odgovorima


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bol u testisu - mišljenje o terapiji?
PostPoslato: Uto Jun 02, 2015 9:00 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Feb 07, 2013 9:29 pm
Postovi: 52
pretpostavlja li neko u cemu moze biti problem?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 225 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: