Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Dijagnostika preko Interneta
PostPoslato: Ned Apr 13, 2008 2:38 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 13, 2008 2:21 pm
Postovi: 3
Od kad znam za sebe slušam, a imam priliku i da vidim, kako je zdravstvo sporo, odnosno kako treba puno vremena da se dobije usluga. Redovi bolesnih ljudi koji čekaju u domovima zdravlja i bilnicama su svakodnevica. Najveći broj pacijenata ne zahteva veliku opservaciju, posebno u opštoj praksi.

Ako su moje informacije tačne, u Americi je moguće komunicirati sa doktorom preko Interneta, i nakon razmene dokumentacije, dobiti recepte za hronične bolesnike, bez posete ordinaciji.

Malopre sam video da na sajtu * REKLAMA * postoje video zapisi u pojedinim člancima. Oduševilo me to da se na mom Internet linku kvalitetan video može gledati bez ikakvih zastoja. Da li je budućnost u lečenju da doktor i pacijent komuniciraju preko Interneta putem video konferencije, da razmene neke osnovne podatke, tipa temprature, pulsa, pritiska, itd. i da to bude dovoljno da se prepiše lek? To bi bilo odlično za hronične bolesnike i neka jednostavnija oboljenja gde se ljudi leče i sami. Da li se možda negde u svetu radi na sistemu za daljinsko lečenje, i kako se tada rešavaju problemi osnovne dijagnostike, slušanje pluća i srca, merenje pritiska, itd?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dijagnostika preko Interneta
PostPoslato: Ned Apr 13, 2008 4:44 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Apr 03, 2008 4:28 pm
Postovi: 62
Lokacija: Banja Luka
niksav je napisao:
... i kako se tada rešavaju problemi osnovne dijagnostike, slušanje pluća i srca, merenje pritiska, itd?


eee... u ovome je glavni problem. to nikada nece funkcionisati! i ne treba! pregled je doktorska umjetnost, iskuskni doktor svim culima i instinktom pregleda svog pacijenta.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 13, 2008 5:08 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 13, 2008 2:21 pm
Postovi: 3
Meni je jasno da doktor ne moze biti zamenjen, ali jesam sklon da verujem da ce tehnologija omoguciti da se odredjeni pregledi obave na daljinu. Takodje sam siguran da ce to postati neophodnost.

Sistem gde je vecina doktora u velikom gradu zatvorena u par zgrada, i jedini nacin da pruze uslugu pacijentu je direktni kontakt, nece sigurno jos dugo moci da opstane. Potrebna je detaljna analiza, ali mi se cini da bi ustede bile velike. Najveci broj doktora u opstoj praksi ne pregledava hronicne pacijente, ili to cine iz "aviona" Lepo je kada dobar doktor sagledava pacijenta svim svojim culima, ali su to izuzeci.

O malim i zabacenim mestima necu ni da komentarisem. Dok oni nadju vremena da posete specijalistu u vecem mestu, mogli bi da dobiju bar najbitnie informacije sta da pripreme, koje analize da urade, pre nego odu prvi put. Ovako, potrose ceo dan, da bi im specijalista za ukupno 10min napisao sa kojim analizama da se vrate.

Sigurno da moze da se nadje jos puno primera nefikanosti pristupa gde se lecenje oslanja iskljucivo i samo na direktni kontakt doktor/pacijent.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 13, 2008 5:25 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Uh uh zanimljiva tema, vrlo!

Internet forumi koji su slichno ovom i svi internet sajtovi koji se bave opisima bolesi i dijagnozama i simptomima su pisani od struchnih lica, ljudi koji znaju znachenej svake rechi koju napishu dok osoba koja je koristik interneta nije duzna da zna znachenej svake rechi unutar neke dijagnoze bolesti i tu se stvaraju najveci problemi.

Shto ce neko pomeshati svoje obichne svakodnevne simptome sa simptomima neke opasne bolesti pa ce napraviti pakao sebi u zivotu!

Naravno isto toliko ljudi ce prepoznati neke simtome i tako lakshe dijagnostikovati svoja oboljenja ali chini mi se da je ipak manji prcenat ljudi koji se toliko dobro poznaju da bi svoje simptome objektivno doziveli!

Chinjenica je da smo kao nacija vrlo malo edukovani o nekim, bar za mene, osnovnim stvarima kada je u pitanju ljudski organizam.

Pa zar je potrebno da se neko razboli da bi obratio paznju na to kako njegov organizam radi i chemu koji organ sluzi!?

Najveci problem jeste samo to nerazumevanje medicinskih termina!

Kada bi smislili ozbiljnu facu pogledali nekoga u ochi ozbiljno i rekli mu "Znash, ti imash endoplazmatichni retikulum." mislim da bi ta osoba pretrnula u sekundi...

Mozda to sve zapravo krece od straha, ima zena koje u zivotu nisu otishle kod ginekologa, mushkarci beze od urologa ko djavo od krsta, kad ste svi bili kod zubara na kontroli a ne da vam neshto popravlja??

Mi se plashimo da saznamo neshto vishe o sebi! A chitati chlanke i forume preko interneta opet dodj ekao ublazena verzija odlaska kod dr, kao prochitao sam na netu al ko zna ko je to pisao i da li ja bolujem od toga!

Chak i kad pochen neo da pishe o svojim simptomima preko neta to najcheshce ne lichi na pravu sliku koju dr mora da ima.

Sami smo svedoci koliko puta na nashem forumu neko napishe neshto shto nema veze sa vezom, neshto shto ne lichi ni na pitanje ni na odgovor...zbunjene izjave...to su ljudi koji moraju otici kod dr na pravi fizikalni pregled, ochi u ochi.

E a to shto doktori ponekad ili jako chesto nemaju dovoljno vremena, zivaca, strpljenja...da objasne svom pacijentu sve shto bi trebalo pacijent da zna o svojoj bolesti ili stanju, e to je vec druga tema!
Ta arogancija i razgovor tipa "ajde ajde pozuri, nemam vremena" mene jako izvede iz takta i tada budem krajnje neprijatna, pomenem da sam koleginica i odmah druga pricha!
Ne generalizujem ali to je chinjenica!

Najbolje reshenje svega ovoga bi bilo uvodjenej savetovalishta u okviru svake ustanove! Eh ali ja to samo sanjam....

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 13, 2008 5:36 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 13, 2008 2:21 pm
Postovi: 3
Samo da se razumemo, ja ne govorim o zameni doktora Internet portalima i nekim aparatima za automatsko pregledavanje. Ja govorim koriscenju novih tehnologija u cilju vece efikasnosti u pruzanju usluga doktora prema pacijentima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 13, 2008 5:42 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
hmm... :-?

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 14, 2008 2:47 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Sep 02, 2002 2:00 am
Postovi: 511
Meni ideja nije uopste losa kada postoji pre toga dobra anmneza bolesti. Narocitno je bitno kada se pacijent nadje u dilemi u koju ga stave doktori.
Npr. MR mozga se u mom slucaju tumaci razlicito a ta razlika je veoma bitna. Jedan neurolog postavi na osnovu njega ozbiljnu dijagnozu i jos ozbiljniju terapiju a drugi neurolog misli da je snimak ok i da kolega (a normalno da se vecinom znaju) voli malo da preteruje. I sta sada ja kao pacijent da radim?
Ovako bih mogla naci referentnu ustanovu u svetu koja se bavi tim pitanjima i poslati snimak za trece misljenje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Dijagnistika preko interneta
PostPoslato: Sre Avg 20, 2008 2:17 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Avg 20, 2008 11:40 am
Postovi: 2
Imao sam lično priliku da se uverim da u nekim zemljama taj vid dijagnostike(osnovne) redovno funkcioniše!
Naime, tokom mog boravka u Kanadi(Juni-Avgust 1998.g.) unekoliko slučajeva sam bio u prilici da vidim ordinaciju tzv.ON-LINE doktora uz korišćenje aparata za osnovnu automatsku lab.analizu,nekoliko vitalnih parametara i sve to uz stalni Video-link sa doktorom čija je ordinacija bila udaljena nekih skoro 3500Km.Neverovatno ali istinito! Da moje bratanice (tada devojčice od 11 i 8 godina) nisu doživele akutni klasični toplotni udar na peskovitoj plaži u White Rock-u pored Vankuvera pri temperaturi od 38C u hladu, ne bih lako poverovao šta je sve u medicinskog praksi bogatih razvijenih zemalja već učinjeno.
Naravno, sve to je bilo moguće uz posedovanje odgovarajuće kartice posebnog zdravstvenog Fonda-korporacije,koji garantuje članovima minimalni nivo zdravstvenih usluga široma Kanade i SAD, što bi inače bilo višestruko skuplja zdravstvena usluga.
Dijagnoza postavljena u konkretnom slučaju uz predloženu terapiju nije nažalost dala najbolji rezultat, te su deca ipak morala da se prime u Univerzitetsku Dečju Kliniku u Vankuveru na dalje lečenje,doduše vrlo uspešno i kratkotrajno! U principu to je jedna skoro savršena stvar i mnogo zavisi od organizacije i prisustva iskusnog osoblja On-line.Verujem da je u tom pogledu za tih 10 proteklih godina učinjen veliki napredak,obzirom na konjukturu svih grana Medicine!
Nadam se da će to delimično rešiti i neke od naših problema sa kojima se svakodnevno susrećemo u Zdravstvu Srbije!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 20, 2008 9:45 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
Ah, kako privlacno deluje opios Bumbara: tehnika u sluzbi coveka!
Milina.
valjda ce nesto od toga doci i na ove nase srpske prostore...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 30 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: