Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: VAGOTONIJA
PostPoslato: Pet Nov 28, 2008 3:43 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 11:25 pm
Postovi: 1276
Nakon 24-oro časovnog holter monitoringa i urađenog ergo testa utvrđena je vagotonija,između ostalog,
ja sam započela pretragu po netu o tome,ali bih volela da mi neko malo bolje i razumljivije objasni o čemu se tu radi , i najvažnije-kako se ponašati u tom slučaju??
Zahvalna svima unapred!!!

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=jb6WHPsj ... re=related

ACTA EST FABULA. SAPIENTI SAT .
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Nov 28, 2008 7:42 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 11:25 pm
Postovi: 1276
:roll:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=jb6WHPsj ... re=related

ACTA EST FABULA. SAPIENTI SAT .
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Nov 28, 2008 11:12 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 10, 2007 11:43 pm
Postovi: 154
Pa evo onako okvirno... Radi se o pojacanom tonusu jednog zivca koji se zove nervus vagus ili X kranijalni nerv. Verovatno ste do sada nekada culi za simpatikus i parasimpatikus. Vagus je deo parasimatikusa. E sad, sta radi jedan, a sta drugi?
Simpatikus je onaj koji se aktivira u stresnim situacijama tzv. situacije "broba ili let" (eng. "fight or flight"), a parasimpatikus se aktivira pri odmoru i varenju hranje (eng."rest and digest"). U sustini oni imaju suprotna dejstva... Znaci ako simpatikus ubrzava rad srca, parasimpatikus ga usporava. Neke izreke koje postoje u narodu takodje vrlo upecatljivo opisuju delovanje simpatikusa, recimo: "U strahu su velike oci" (kad se uplasis rasire se zenice- to radi simpatikus) ili "Us*o se u gace od straha" :).
U konkretnom slucaju, zbog vagotonije, vase telo je malo "usporeno"- onako plasticno receno. Da ne davim vise... :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Nov 28, 2008 11:59 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 11:25 pm
Postovi: 1276
Ma ne davite uopšte,naprotiv,ceo dan tražim po netu o tome,i našla sam to objašnjenje o podeli autonomnog n.sistema na simpatikus i parasimpatikus,i da je ta vagotonija uzrok bradikardije,takođe utiče na skolonost ka čiru ,itd...a lakar kaže to je podsvesno , ne može na to da se utiče :roll: :roll: :roll:
pa sam htela da potražim savet,uvek mi je dobrodošao,puno vam Hvala,pišite još slobodno ako želite,tj.mislite da mi možete malo pomoći i razjasniti...
Hvala!!! :wink:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=jb6WHPsj ... re=related

ACTA EST FABULA. SAPIENTI SAT .
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Nov 29, 2008 12:30 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Nervus vagus je deseti pa ukupno 12 parnih mozdanih nerava. Motorna vlakna ovog zivca polaze iz produzene mozdine i inervishu poprechno-prugastu muskulaturu mekog nepca, zdrela i grkljana. Senzitivna vlakna polaze iz gangliona i zavrshavju se u produzenoj mozdini tako da oni inervishu kozu spoljashnjeg ushnog kanala, deo tvrde mozdanice, sluzokozu zdrela, grkljana, dushnika i organa za disanje. Parasimpatichna vlakna ovog nerva inervishu srce, glatke mishice i zlezde respiratornog i digestivnog trakta.

Vagus se durgachije zove i nerv lutalica, lutajuci nerv, zbog toga shto se pochetak nerva sa sigurnoshcu zna a kako prodje dijafragmu nerv se rashiri po trbushnoj duplji i shiri se na mnogo zavrshnih grana.


Vagotonija


U pitanju je povecana aktivnost ili iritiranost nervus vagusa, uzrokujuci poremecaj funkcija krvnih sudova, stomaka, mishica.

Prevaga aktivnosti parasimpatickog dela autonomnog nervnog sistema nad simpatickim.
Uzrok prevage može biti konstitucionalna labilnost autonomnog nervnog sastava ili mehanizam prilagodjavanja na povecane fizicke napore.
Za vagotoniju su karakteristicni bradikardija, mioza, hipotonija, pojacano lucenje želucanog soka, otoci tela, opstipacija, nevoljni periodichni spazmi mishica.

Kod vas je verovatno u pitanju poremecaj rada gornje srchane grane, kojih ima 2, spushtaju se paralelno sa zajednichkom arterijom ulazeci u grudni kosh gde se spaja sa ostalim granama istog nerva ali i sa simpatikusom za srce i to chini srchani vegetativni splet.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Nov 29, 2008 11:03 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 11:25 pm
Postovi: 1276
Hvala tamara,svakako ću ići na kontrolu kod kardiologa pa ću i njega pitati,a Vi ako imate neki savet,dobrodošao je,hvala!!!


kako sam shvatila usled prevage parasimpatičkog nad simpatičkim nastaje ta povećana aktivnost ili iritiranost nervusa vagusa....sad znam to a i znam šta je uzrok te prevage... :roll:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=jb6WHPsj ... re=related

ACTA EST FABULA. SAPIENTI SAT .
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Nov 29, 2008 10:57 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jul 18, 2007 1:26 pm
Postovi: 3326
Lokacija: Svuda i nigde
:roll: :wink: FFFFFFFFta ti je sad ? :lol: :lol: :lol:
Sad vidim ovu temicu !Jel treba da se pastuje?Ima na netu tona texta o tom ,ma ipak bolje da odesh kod kompetentnih ljudi,pastovati mozesh i sama :wink: Pozdrav za sve Vas!

_________________
Slika
"Ne jadikuj mnogo nad sitnim bolovima, jer bi sudbina mogla početi da te leči - krupnim."
Neruda


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Nov 29, 2008 11:01 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jul 18, 2007 1:26 pm
Postovi: 3326
Lokacija: Svuda i nigde
zmaj76 samo ti koristi taj avatar ,videt cesh kako ce se sve srediti :wink: Samo ne vracaj onu kako je nazvashe placip**u :D ! :wink:

_________________
Slika
"Ne jadikuj mnogo nad sitnim bolovima, jer bi sudbina mogla početi da te leči - krupnim."
Neruda


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 30, 2008 1:32 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 11:25 pm
Postovi: 1276
ja usporen rad srca imam odavno,samo nisam detaljnije to ispitala,a nasla sam na netu o vagotoniji,ovde sam htela da potažim neki savet,dodatni , i mišljenje,pozz

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=jb6WHPsj ... re=related

ACTA EST FABULA. SAPIENTI SAT .
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 30, 2008 4:46 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jul 18, 2007 1:26 pm
Postovi: 3326
Lokacija: Svuda i nigde
zmaj76 je napisao:
ja usporen rad srca imam odavno,samo nisam detaljnije to ispitala,a nasla sam na netu o vagotoniji,ovde sam htela da potažim neki savet,dodatni , i mišljenje,pozz

Aaha :roll:
PozZz

_________________
Slika
"Ne jadikuj mnogo nad sitnim bolovima, jer bi sudbina mogla početi da te leči - krupnim."
Neruda


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 01, 2008 8:50 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 11:25 pm
Postovi: 1276
da li još neko ima neki savet ??
dobro bi mi došao...
:roll:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=jb6WHPsj ... re=related

ACTA EST FABULA. SAPIENTI SAT .
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 04, 2008 8:22 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 11:25 pm
Postovi: 1276
:roll: :cry:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=jb6WHPsj ... re=related

ACTA EST FABULA. SAPIENTI SAT .
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 04, 2008 8:52 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Ako smem ja da se ukljucim:

Vagotonija kao nalaz posle Holter-EKGa i ergometrije je nesto najjadnije sto sebi moze da dopusti kardiolog da napise u izvestaju. To je beskorisna recenica kojom se popunjava praznina belog papira u koji treba nesto napisati tek reda radi. Isto vazi i za vagotoniju uopste. Sa klinickog aspekta, to nije bolest, niti je od ikakvog znacaja. Ako bas hocemo da se igramo lekara, nadjemo na EKG-u sinusnu bradikardiju, utvrdimo da nema pauza vecih od 2-3s, nema dugih epizoda bradikardije ispod 40, niti jedne bradikardije ispod 35, nema podataka o sinkopama - i onda damo salbutamol u tabletama 2x1 ili 3x1, dobjemo pozitivan odgovor i to je to. Ili ne lecimo nista, ako nema tegoba i pacijent ima dobru toleranciju na napor i nema opasne aritmije i poremecaje sporvodjenja.

Kakav crni vagotonus u kardioloskom izvestaju??? :roll:

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 04, 2008 9:47 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jul 18, 2007 1:26 pm
Postovi: 3326
Lokacija: Svuda i nigde
Eto vidish zmajice ?Nije ti nishta :D !Vidish shta kaze Nash Doktor koji je ovde nash spasitelj ,prema tome ne pravi te face ---> :cry: !I ne trazi po netu ,moraju neshto piskarati sss kao SLIKA A ne sh :D !Slika SVIMA
SlikaSlika

_________________
Slika
"Ne jadikuj mnogo nad sitnim bolovima, jer bi sudbina mogla početi da te leči - krupnim."
Neruda


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 04, 2008 11:16 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 11:25 pm
Postovi: 1276
dr ivica je napisao:
Ako smem ja da se ukljucim:

Vagotonija kao nalaz posle Holter-EKGa i ergometrije je nesto najjadnije sto sebi moze da dopusti kardiolog da napise u izvestaju. To je beskorisna recenica kojom se popunjava praznina belog papira u koji treba nesto napisati tek reda radi. Isto vazi i za vagotoniju uopste. Sa klinickog aspekta, to nije bolest, niti je od ikakvog znacaja. Ako bas hocemo da se igramo lekara, nadjemo na EKG-u sinusnu bradikardiju, utvrdimo da nema pauza vecih od 2-3s, nema dugih epizoda bradikardije ispod 40, niti jedne bradikardije ispod 35, nema podataka o sinkopama - i onda damo salbutamol u tabletama 2x1 ili 3x1, dobjemo pozitivan odgovor i to je to. Ili ne lecimo nista, ako nema tegoba i pacijent ima dobru toleranciju na napor i nema opasne aritmije i poremecaje sporvodjenja.

Kakav crni vagotonus u kardioloskom izvestaju??? :roll:


:D :D
takav odgovor čekam,tj.od dr-a!!!
HVALAA!!!
:wink: :wink:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=jb6WHPsj ... re=related

ACTA EST FABULA. SAPIENTI SAT .
Slika


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 154 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: