Upala Vena

Pravo mesto za sva Vaša pitanja koja ne možete klasifikovati u neki od
podforuma. Pitajte sve što Vas zanima a odgovor će ponuditi stručni
saradnici ili korisnici foruma sa sličnim iskustvima.

Moderatori: mr ph. Silvio, ModeratA, moderato, admin, vlada99

Odgovori
frikin
Novi član
Novi član
Postovi: 21
Pridružio se: Sre Apr 17, 2013 3:15 pm

Upala Vena

Post od frikin »

Pre nekoliko meseci su mi se poceli pojavljivati tamni pecati na kozi nogu nesto iznad clanaka.Bio sam kod dermatologa i rekla mi je da je to upala vena,dala da pijem flebodiju, tri meseca i da mazem nevenovu mast i antibiotik cipro..nesto par nedelja.Uradio sam to ali bez nekog poboljsanja,kad sam otisao na kontrolu ovo mi je napisala:
Status:Tibijalno obostrano prisutni areali sklerodermniformne koze,velicine pola dlana.
Dijagnoza Varices extremitatis inferioris cum inflammatione I831

Prepisala mi je Fluxiv 2puta 1kom u toku dva meseca pa pauza mesec dana i tako 5 godina? I mast sinoderm naizmenicno u toku tri meseca.

Ima li nesto jeftinije od ovog Fluxiva ili nesto drugo ako mozete preporuciti?Ako je to potkozna upala da nije trebala probati sa nekim drugim antibiotikom?Imam 42god i ovo mi je verovatno zato sto se slabo krecem,ako promenim to ima li sanse da nestane?Kad sam je pitao koliko je to ozbiljno kaze pa to je upala vena,ko da bi to laiku kao meni nesto trebalo da znaci.Da napomenem nemam bolove tek povremeno ponekad mali probod koji brzo prestane,koza je toplija na tom delu upale.Hvala
Korisnikov avatar
aaaca
Stalni član
Stalni član
Postovi: 10525
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 9
Kontakt:

Re: Upala Vena

Post od aaaca »

Не знам ништа у вези тих препарата али знам да не ваља када је кожа топлија на неким местима.

Иначе за вене је најбољи дивљи кестен. Ако можеш да направиш нешто од њега било би најбоље али не знам ни један рецепт. Некада је могла да се купи крема са дивљим кестеном и није била скупа али не знам колико је делотворна.

У сваком случају треба још нешто да предузмеш по питању својих крвних судова. Оно што знам да је одлично за њих је поптуно избацивање уља из јеловника и убацивање свињске масти. Осим тога потребно је и ово за бољу циркулацију: http://*/index.html?stranica=s ... irkulacija
Korisnikov avatar
tanja68
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 726
Pridružio se: Čet Dec 18, 2008 5:05 pm

Re: Upala Vena

Post od tanja68 »

Kao prvo, trebalo bi da odes kod vaskularnog hirurga da ti pogleda uz vena i arterija. Fleke koje imas jesu problem ali bez resavanja osnovnog problema tesko da ce se povuci. Divlji kesten je odlican za to. Pronadi na netu recept, mislim da se samelje desetnkestenova i stavi u 2dcl alkohola. Treba da odstoji 5nedelja na tamnom mestu, procedi se i tim mazu noge. proveri opet recept jer pricam po secanju, davno sam ga pravila ali odlican je. Posle toga se maze mast od nevena.
frikin
Novi član
Novi član
Postovi: 21
Pridružio se: Sre Apr 17, 2013 3:15 pm

Re: Upala Vena

Post od frikin »

Hvala na odgovorima,pokusacu to sto ste rekli.Razmisljam jos da uzmem sobni bicikli da li bi to znacajnije pomoglo cirkulaciji u nogama?
Korisnikov avatar
aaaca
Stalni član
Stalni član
Postovi: 10525
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 9
Kontakt:

Re: Upala Vena

Post od aaaca »

Јаки ножни мишићи спречавају појаву проширених вена, али то неће помоћи ако су зидови крвних судова лоши или ако је крв проблематична.
Korisnikov avatar
tanja68
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 726
Pridružio se: Čet Dec 18, 2008 5:05 pm

Re: Upala Vena

Post od tanja68 »

za upale vena se preporucuje mirovanje ili setnja uz nosenje kompresivne carape. Obavezno idi kod vaskularnog hirurga i on ce ti sve objasniti, nije to bas naivno stanje zbog mogucnosti stvaranja tromba. Shvati to najozbiljnije.
elisab
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 275
Pridružio se: Uto Avg 19, 2008 10:34 pm

Re: Upala Vena

Post od elisab »

Bolesti vena, naročito nogu, predstavlja često oboljenje u ljudskoj populaciji i smatra se da do 60% odraslih osoba ima neki vid venske bolesti. Uzrok velike rasprostranjenosti ovog oboljenja je višestruk. Na prvom mestu bi izdvojio nasledni faktor i ženski pol a zatim sedetarni način života i dugo stajanje kao profesionalno oboljenje i druge faktore rizika kao što su trudnoća i gojaznost. Najčešće se javlja u žena između 30 i 50 godina starosti, mada se može javiti u bilo kom uzrastu. Funkcionalne smetnje su uglavnom uzrokovane slabošću venskih zalizaka. Normalno venski zalisci drže krvnu struju naspram sile gravitacije i sprovode je prema srcu. Zbog njihove slabosti dolazi do poremećaja u protoku krvi što rezultira povećanjem količine krvi u venama sa povišenim venskim pritiskom. Ovo dovodi do širenja vena i stvaranja varikoziteta, te konačno do kretanja krvi u oba smera praćenog smetnjama u mikrocirkulaciji.

Ono što je drugi problem je što većina populacije smatra da su proširene vene isključivo kozmetski problem i biva zanemaren od strane pacijenata, venska insuficijencija se može često manifestovati sa različitim simptomima, od trnjenja nogu, pojavom svraba, pojavom bolova sa upalom vene i tromboze kao i nastanka promena na koži koje dovode do promene boje kože uz nastanak rane (venskog ulkusa). Najozbiljnije komplikacije hronične venske bolesti predstavljaju tromboza i zapaljenje površnih vena (trombophlebitis), tromboza dubokih vena (DVT) kao i venski ulkus (ulcus cruris). Posebna opasnost nastaje kao posledica pojave tromboze, koja se može rezultirati nastankom plućne embolije i fatalnim ishodom.

Generalno, proširene vene se mogu najjednostavnije podeliti u tri grupe;

Estetske vene
Proširene vene koje stvaraju tegobe (bolovi, teške noge, grčevi, pogotovo u večernjim satima, oticanje nogu, svrab, “mravinjanje”)
Vene koje nisu na vreme tretirane pa je došlo do komplikacija (tromboflebitis, ulkus cruris)
Sve vene iz ovih grupa se treba operisati, samo je vreme u pitanju. Ukoliko je došlo do komplikacija kao što su ulkus cruris ili tromboflebitis (koji se javlja u 50% pacijenata sa proširenim venama tokom života), intervenciju treba uraditi što pre.

Još jednu ekstremno važnu indikaciju ili savet bi napomenuo: operišite vene pre trudnoće Ukoliko žena ima proširene vene, najbezbednije je da se one što pre uklone, jer ukoliko dođe do komplikacija venske bolesti u trudnoći, kao što su pojava tromboze u površnom venskom sistemu, ugrožena su dva života, majka i beba. Isto tako upotreba lekova koji se daju tokom operativnog lečenja je ograničena, a intervencija na venama u odmakloj trudnoći se radi samo iz vitalnih indikacija u visoko specijalizovanim centrima.

Izdvojio bih nekoliko najzahvalnijih procedura u tretmanu venske bolesti:

Klasična operativna metoda lečenja proširenih vena predstavlja intervenciju koja podrazumeva visoko ligiranje vene saphene magne u preponi, njen striping sa ili bez flebektomije. Intervencija je indikovana kod pacijenata koji nisu pogodni za minimalno invazivnu intervenciju: u slučaju široke vene ( preko 2.5 cm) koja se nalazi neposredno ispod kože ili u slučaju visokog tromboflebitisa, odnosno postojanja trombotičnih masa u veni. Ipak, ova procedura je prevaziđena razvojem minimalno invanzivnih procedura.

Minimalno invazivnih metoda za tretman ove bolesti: sklerozacija vena, endovenska laser ablacija (EVLA), foam terapija, terapija vodenom parom, lepkom i radiofrekventna (RF ablacija).

Od svih ovih procedura bih izdvojio endovensku laserska ablacija koja predstavlja metodu sa najvećim uspehom u tretmanu venske bolesti. Primarni i osnovni cilj lečenja ovim vidom terapije je lečenje glavnih površinskih vena: velika safenska, mala safenska i akcesorna safenska vena kao i perforatorne vene koje su čest uzrok nastanka venskog ulkusa. Cela procedura je vrlo precizna obzirom da se radi pod kontrolom ultrazvuka. Uz ovu metodu se mogu kombinovati i druge vrste lečenja kao što je mikroflebektomija i terapija penom.



Prednosti ove procedure se ogledaju u tome da se radi u ambulantnim uslovima i uslovima lokalne anestezije. Nema potrebe za zadržavanjem u bolnici i pacijenti se u kratkom vremenskom roku (već za oko 3-4 dana vraćaju uobičajenim dnevnim aktivnostima a komplikacije ove procedure su izuzetno retke. Po završenoj procedure nosi se elastična kompresivna čarapa naredne 3 do 4 nedelje i lečenje je završeno.

U cilju sprečavanja nastanka ovih komplikacija od izuzetne je važnosti blagovremeno dijagnostikovanje i lečenje bolesti vena. Postavljanje dijagnoze ne zahteva skupe dijagnostičke procedure niti bolničko lečenje, već se sastoji od detaljnog pregleda vaskularnog hirurga i valjano urađenog Color Doppler scan-a (CDS-a).
Odgovori