Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 25 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Ulkus cruri
PostPoslato: Sre Sep 06, 2006 11:16 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Sep 05, 2006 11:13 am
Postovi: 6
Ako sam dobro napisala, pošto ne znam latinski i ne bavim se medicinom,
ULCUS CRURI je dijagnoza za otvorene rane zbog proširenih vena, koje ima moja mama.Ona, čini mi se četiri ili pet godina ima problema sa otvorenim ranama na nozi. Prvo je išla kod vaskularnog hirurga, zatim kod dermatologa i otprilike malo kod jednoih, a malo kod drugih.Na dermatološku kliniku je dugo išla jednom nedeljno , a nekada i češće na kontrole i terapiju kiseonikom i bioptron lampom. Prošlogleta je bila i u hiperbaričnoj komori, čini mi se da je i tamo bila terapija sa dodatkom kiseonika.Obe terapije su pomogle , ali ni jedna trajno.Ovo je ono što je imalo najbolji efekat.I kada bi se rane smanjile , a neke i potpuno zacelile to nije dugo trajalo.Krvna slika, je uprkos povišenoj kilaži u granicama normale.Ni šećer, ni masnoće, nisu povišeni.
Da li je moguće da za takve rane ne postoji nikakav lek?
Mogu samo da zamislim kako je nekome ko stalno ima otvorene rane. To je sigurno i vrlo bolno.
Molim za pomoć !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 04, 2008 6:20 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 04, 2008 6:16 pm
Postovi: 9
Moja majka takodje boluje od iste bolesti, ulcus cruris. Ali ona boluje dobrih 15 godina i nijednom nije uspijela zatvoriti te rane na nogama.

Medjutim, od 2005. godine se u Zapadnoj Evropi pojavila neka vrsta lijecenja nazvana VAC metoda. Valjda se radi o vakuumskom ciscenju rana.

Nakom toga rane vrlo brzo zarastaju i jedino sto preostaje je paziti na ishranu i ostale stvari koje su dovele do stvaranja rana.

To je ono sto sam nasao na Internetu, a ono sto nisam mogao naci je da li to neko radi na u Srbiji, odnosno da li to radi VMA?

Majka takodje nije seceras.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 04, 2008 8:38 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Ulcus cruris nema veza sa dijabetsom pusenjem i ostalim faktorima rizika koji dovode do ishemijskih promena na ekstremitetima jer su to oboljenja arterija ,a ne vena,a ulcus cruris nastaje kao posledica insuficijencije venske drenaze.Inace tretman moze biti konzervativan ili hirurski kada se porpravlja drenaza najcesce podvezivanjem komunikatnih vena i tada nema ni edema ni staze na cijem terenu nastaju ulceracije.Konsultujte vaskularnog hirurga u vezi ovoga.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 04, 2008 9:09 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 04, 2008 6:16 pm
Postovi: 9
Jel to ovo:

http://www.obsd.hr/Kirurgija/Plastika/k ... 0rane.html


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 04, 2008 9:10 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
TNS je napisao:


Upravo tako


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 04, 2008 9:20 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 04, 2008 6:16 pm
Postovi: 9
Mislim da je greskom webmastera ili onog koji pripremao tekst prilicno zbrkano sta je arterisjki a sta venski ulkus...
--------

A sta cemo sa VAC terapijom?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 04, 2008 9:38 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 04, 2008 6:16 pm
Postovi: 9
I da, odnosno da li je VAC terapija dovoljna. Koliko sam shvatio, to je ustavri sterilizacija rane ili pravim gresku? Koliko je komplikovana operacija vena ili cega vec?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 04, 2008 9:43 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 13, 2005 8:14 pm
Postovi: 267
Lokacija: Užice
Moja pokojna baka je imala identičan problem, koji je vukla godinama...

U međuvremenu je probala sve i svašta, ali bez uspeha. Ali, znam da je najviše uspeha imala sa terapijom koju je prepisao vaskularni hirurg, a koja se sastojala u tretmanu rana Suprasorb proizvodima...

Ako se ne varam (ne zamerite, to je bilo pre 2 godine, a baka je u međuvremenu preminula zbog drugih problema), rana bi bila detaljno isprana ringerom ili fiziološkim rastvorom, zatim popunjena Suprasorb A alignatom, a na kraju, rana bi se prekrila Suprasorb H flasterom. Na kraju, noga je do kolena bila bandažirana elastičnim zavojem (doktor je preporučivao tubulkus, ali baka nije bila željna da ga trpi na nogama). Iako nažalost, terapija nije mogla biti sprovedena do kraja, rezultati su bili izuzetno zadovoljavajući.

Inače, koliko sam upoznata (a sticajem okolnosti sam dosta pratila tu tematiku), dr Dragan Milić i dr Saša Živić sa Klinike za vaskularnu hirurgiju KC Niš praktikuju jedan izuzetno efikasan metod lečenja venskih rana. U pitanju je višeslojna kompresivna bandaža sa tubulkusom. Ta terapija ima izuzetno visok procenat uspešnosti.

Pozdrav.

_________________
Slika
Never, under any circumstances, take a sleeping pill and a laxative on the same night. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 04, 2008 9:47 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 04, 2008 6:16 pm
Postovi: 9
Bila je majka u Nisu... Ipak zahvljujem za info.

Evo jos nesto:

http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/987/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 04, 2008 9:57 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 13, 2005 8:14 pm
Postovi: 267
Lokacija: Užice
Ma kakva bre klanica, metod koji sam pomenula je apsolutno neinvazivan.

http://www.tripdatabase.com/spider.html?itemid=646706

Lično sam imala prilike da upoznam dvoje kojima je tretman itekako pomogao. A opet, ne mogu da komentarišem metod koji pominješ, pošto zaista nismo imali iskustva sa tim.

_________________
Slika
Never, under any circumstances, take a sleeping pill and a laxative on the same night. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 04, 2008 10:06 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 04, 2008 6:16 pm
Postovi: 9
Ma samo sam prenio komentar, inace pojma nemam sta i kako je tacno bilo jer nisam bio prisutan.

A i sam se raspitujem za ovaj drugi teretman jer je (bar mi se cini) nesto novo.

----

U vezi Suprasorb-a i ulcus-a sam nasao ovo:

http://www.lohmann-rauscher.at/enid/dcc ... um_4t.html


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 04, 2008 10:16 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 13, 2005 8:14 pm
Postovi: 267
Lokacija: Užice
Da, to je to. Istina, Suprasorb baš i nije jeftin za naše uslove, ali je "olakšavajuća" okolnost ta što se ne koristi ceo, već se potreban deo iseče (sterilnim makazama, naravno), tako da jedno pakovanje može da posluži za nekoliko nanošenja...

Inače, prvih nekoliko dana, menjanje zavoja karakteriše izuzetno jak miris, međutim taj neprijatan miris je najbolji pokazatelj koliko rana brzo zarasta. Nakon mesec-dva, neprijatnog mirisa skoro i da nema, ivice rana se polako izdižu, rana se skuplja, a jasno se vidi i sama granulacija, bolja prokrvljenost rane, stvaranje novog tkiva...

_________________
Slika
Never, under any circumstances, take a sleeping pill and a laxative on the same night. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 04, 2008 10:17 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
macadamia je napisao:
Ma kakva bre klanica, metod koji sam pomenula je apsolutno neinvazivan.


Cuj klanica :x :evil: !!! U klanici se ubija stoka radi ishrane ,a u medicini postoji samo i samo hirurgija.A na klanicu je podsecala u doba Napoleona i Cezara a danas je i jedina kurativna opcija.Sve ostalo je cisto simptomatsko.Prosto se najezim kada u svakoj sferi medicine pokusava da se nesto proturi nesto neinvazivno a da pri tome efikasnost nije dokumentovana dobro dizajniranom prospektivnom studijom ili meta analizon istih.Uostalom cak i misljnje experta je na trecem ili cetvrtom mestu po validnosti.I ovde pricate o bandazama sada je kasno kada se napravi ulkus.Bandaziranje se primenjuje u pocetnim stadijumima varikozne bolesti uostalom koju krv nameravate da potiskujete kad je valvularni aparat sasvim propao pa vi potiskujete krv u duboke vene a ona se vraca.Jel vi mislite da se u medicini radi po sistemu "smuti prospi".A ako ta metoda ne pomogne ??Onda na klanicu :roll: :evil: :o :x .Neverovatno!!!!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 04, 2008 10:24 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 13, 2005 8:14 pm
Postovi: 267
Lokacija: Užice
@Severus

Nisam dovoljno stručna da ulazim u konkretnije diskusije oko toga da li je terapija efikasna ili nije, samo prenosim tuđa iskustva, kao i tekstove objavljenje u referentnim svetskim vaskularnim i flebološkim žurnalima. Toliko što se tiče tzv. "niške" terapije.

http://www.novosti.co.yu/code/navigate.php?Id=10&status=jedna&vest=111855&datum=2007-11-26

Što se tiče terapije Suprasorbom, za nju mogu da tvrdim da je pomogla i to dosta mojoj baki, koja je rane imala unazad 7 godina, i koja je probala sve moguće terapije (osim operativnog zahvata). Pre samog tretmana Suprasorbom, urađen je dopler vena, koji je pokazao da operacija nije neophodna, i vaskularni hirurg je rešio da pokuša prvo metodom Suprasorb + elastični zavoj.

Još samo da napomenem da su rane bile prilično velike i duboke, a kod jedne je čak došlo i do pucanja vene... Suprasorb je i to uspeo da "zakrpi", i to u razumnom periodu.

Znači, ne kažem da ove dve terapije mogu da pomognu svakom, već samo iznosim podatke da su nekima pomogle.

_________________
Slika
Never, under any circumstances, take a sleeping pill and a laxative on the same night. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 04, 2008 10:27 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 04, 2008 6:16 pm
Postovi: 9
Hej, hej

ja se izvinjvam, jsam sam kriv. Naime, to sam ja napisao. a macadamia je to samo citirala negodujuci. A komentar je nastao kao sveukupni utisak svega toga vidjenog u bolnici. I nespretno je mojom krivicom prenesen, zato je i izbrisan.

I nisam nikakv expert, osim mozda ga Google, pa se hvatam za medicinske izraze i tako pretrazujem po internetu.

Valjda je toliko dozvoljeno? Pokusavam se vise uputiti u problem jer... Ma necu dalje...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 25 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 227 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: