Molim za pomoc

Pravo mesto za sva Vaša pitanja koja ne možete klasifikovati u neki od
podforuma. Pitajte sve što Vas zanima a odgovor će ponuditi stručni
saradnici ili korisnici foruma sa sličnim iskustvima.

Moderatori: mr ph. Silvio, ModeratA, moderato, admin, vlada99

Odgovori
Aca90
Novi član
Novi član
Postovi: 6
Pridružio se: Sre Nov 04, 2009 5:38 pm

Molim za pomoc

Post od Aca90 »

Imam jedan problem.....pre mozda 1 god poceo je kamenac da mi se stvara na zubima, pre svega iz unutrasnjeg dela....ne znam zasto.....perem zube redovno ali kamenac se ne povlaci :( i imam jos 1 pitanje za vas..posto cu najverovatnije morati da izvadim zub (1) koji su mi doktori zeznuli, mene zanima koliko kosta da se ugradi novi zub i da li to boli? :) pozdrav
Korisnikov avatar
tamaraft
Stalni član
Stalni član
Postovi: 6556
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 1:32 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
Lokacija: Planeta Zemlja

Re: Molim za pomoc

Post od tamaraft »

Odmah po nicanju zuba, na njima dolazi do taloženja glikoproteina i lipida iz pljuvačke i stvaranja nevidljive naslage (stečena dentalna pelikula ) koja je čvrsto vezana za zub.

Dentalni plak nastaje tako što ovu naslagu naseljavaju mikroorganizmi i druge organske i neorganske materije. Dentalni plak je osnovni uzrok parodontopatije.

kamenacZubni kamenac je mineralizovani dentalni plak i nastaje taloženjem mineralnih soli u dentalni plak. Minerali u zubnom kamencu potiču iz pljuvačke.

pušačke





On je beličasto-žućkaste boje osim kod pušača kod kojih se javljaju duvanske naslage koje obično prekrivaju čitavu površinu krunice zuba pa i kamenac koji tada ima žutu, mrku pa i crnu boju.



Stvaranje zubnog kamenca zavisi od:

1. Sastava pljuvačke – ona ima presudnu ulogu na brzinu stvaranja kamenca, s toga se kod osoba čija pljuvačka sadrži visoke koncentracije kalcijuma, fosfora i drugih minerala intenzivnije stvara zubni kamenac.
2. Promena Ph pljuvačke – ako pljuvačka postane kisela nastaje i povećano taloženje mineralnih soli.
3. Oralne higijene
4. Stanja gde je otežano fiziološko samočišćenje ( malponirani zubu, neadekvatne plombe...)


Zubni kamenac se taloži u gingivalnoj trećini zuba (uz desni). Može biti prisutan oko svih zuba ali najviše se stvara na unutrašnjoj strani donjih prednjih zuba kao i sa spoljašnje strane gornjih molara što je u vezi sa blizinom otvora izvodnih kanala velikih pljuvačnih žlezda.

Taloženjem mineralnih soli u dentalni plak koji je lokalizovan ispod desni nastaju subgingivalni konkrementi ( kamenac koji je pod desnima). Konkrementi su mrke ili crne boje i čvrsto su vezani za podlogu tj. za koren zuba, lokalizovani su u parodontalnim džepovima. Oni se uklanjaju mnogo teže nego kamenac. Subgingivalni konkrementi su posledica parodontopatije dok je zubni kamenac uzrok.

skidanje kamencačišćenje zubnog kamencaZubni kamenac je neophodno redovno uklanjati. Najveći broj pacijenata mora dva puta godišnje da poseti stomatologa radi ultrazvučnog uklanjanja kamenca.

Tako da se navikni an to da cehs kamenac morati da chistish s vremena an vreme dok god si ziv :) Skidanje kamenca niej bolno, samo je malko neprijatno, ali sto manej dozvolish da se nakupi manje ce te stomatolog raditi i manje ce te boleti!

A za taj zub zaista ovaok preko foruma niko ne moze da ti kaze koliko i shta, morash se obratiti stomatologu da se pogleda, da da svoje mishljenje, mozda se zub ne mora ni dirati, vec samo lechiti, a ako imash zdravstvenu knjizicu sve mozesh uraditi za dz.
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.
Aca90
Novi član
Novi član
Postovi: 6
Pridružio se: Sre Nov 04, 2009 5:38 pm

Re: Molim za pomoc

Post od Aca90 »

Hvala na odgovoru :)
milanche_srb
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 471
Pridružio se: Čet Jul 09, 2009 5:55 pm

Re: Molim za pomoc

Post od milanche_srb »

Kako su ti zeznuli zub? Treba da odes na uklanjanje zubnog kamenca i mekih naslaga i da se zatim utvrdi da li imas parodontopatiju i u kom stepenu je izrazena. Takodje u zavisnosti od toga usledice i druge terapijske procedure, recimo tzv "rezanj operacija" ili nesto drugo , koja je jedna mini hirurska intervencija sa ciljem da se zaustavi parodontopatija i koja nista ne boli. Ne znam u kom smislu su ti dr upropastili zub ali ako mislis da ga vadis i da trazis protetsko resenje, to te nece boleti... za sve bolne intervencije postoji anestezija. Sto se tice cena to moras videti sa doktorom kod kog mislis da radis protetiku. Ako nisi siguran u rad svog stomatologa potrazi specijalistu parodontologije kome je posao bas da se bavi ovakvim problemima.
Dr Milan Ivanovic
specijalista maksilofacijalne hirurgije
Odgovori