mamografija

Pravo mesto za sva Vaša pitanja koja ne možete klasifikovati u neki od
podforuma. Pitajte sve što Vas zanima a odgovor će ponuditi stručni
saradnici ili korisnici foruma sa sličnim iskustvima.

Moderatori: mr ph. Silvio, ModeratA, moderato, admin, vlada99

Odgovori
beba011
Novi član
Novi član
Postovi: 47
Pridružio se: Sub Sep 23, 2006 10:12 pm

mamografija

Post od beba011 »

Mnogo se prica u poslednje vreme o prevenciji raka dojke, o mamografskim pregledima itd. Mene zanima gde se moze uraditi ovaj preventivni pregled, da li je potreban uput lekara? Meni je ultrazvucno dr konstatovala sitne cistice na dojkama (oko 3mm), ali mi je rekla da to nije nista strasno, da je normalna prateca pojava uz policisticne jajnike (sto imam) i iz tog razloga mi prepisala diane35 6meseci i nakon toga zakazala kontrolu. Jos sam u terapiji (sada mi je 4. mesec diane), ali sam zabrinuta jer povremeno osetim bolove u dojkama. Kada radim samopregled ne napipavam nikakve promene ali sam ipak malo zabrinuta. Zato me zanima ipak gde bih mogla da zakazem taj mamografski pregled, na koliko se on zakazuje i da li se placa. Haval!
Korisnikov avatar
tamaraft
Stalni član
Stalni član
Postovi: 6556
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 1:32 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
Lokacija: Planeta Zemlja

Post od tamaraft »

Na njega nema potrebe da idesh ako na ultrazvuku nema promena koje bi bile dovoljno sumnjive i koje bi zahtevale mamografiju, ne treba se nepotrebno pregledati i zrchiti.

Dovoljno je da idesh redovno na ultrazvuk, da kontrolishesh te cistice i to ej to, a uput u svakom sluchaju mozesh i treba da dobijesh od svog ginekologa u domu zdravlja, cheka se naravno ili naravno druga varijanta da odesh privatno da sve platish ili da kupish neku sitnicu sestrana na institutu za onkologiju pa da te uguraju preko reda.

Ali opet kazem, ako nemash potrebe da idesh na mamografiju, ne treba da se zrachish bez potrebe.


Evo ti tekst o mamografiji!


Mamografija je rendgen snimanje dojki kod žena, a u veoma retkim slučajevima i kod muškaraca. Snimanje se vrši specijalnim rentgen aparatom mamografom, kojim se vide promene na mekim tkivima.
Lekar-radiolog uz pomoć ove metode može mnogo bolje da utvrdi sadržaj i razliku između obolelog i zdravog tkiva. Takođe mogu se videti i mikrokalcifikacije koje su često prvi pokazatelji tumora dojke.

Mamografija u prvom redu jeste metoda kojom se otkriva početak tumora dojke. Što pre otkrijemo karcinom dojke, utoliko su bolje šanse da se ova bolest pobedi. Između tridesete i četrdesete godine starosti trebalo bi uraditi prvu mamografiju radi prevencije u cilju ranog otkrivanja tumora.

KADA TREBA URADITI MAMOGRAFIJU ?

* KAD SE PRI DODIRU OSETI ČVORIĆ U DOJCI.
* KOD PROMENE TVRDOĆE DOJKE ILI DELA DOJKE
* KADA SU UVEĆANE ŽLEZDE ISPOD PAZUŠNE JAME
* NASLEDNI FAKTOR

_________________________________________________________


Mamografija je danas najbolji načina za rano otkrivanje raka dojke kod žena starijih od 35-40 godina, a to je doba iznad koje učestalost raka dojke počinje naglo da raste. Kod žena starijih od 40 godina redovinim mamografskim pregledima rak dojke može se otkriti i do dve godine pre nego što tumor toliko naraste da se može napipati.

Mamografija je neinvazivna, rendgenska metoda pregleda dojki, kod koje se koristi specijalno građen rendgenski aparat (mamograf), sa posebno konstruisanom rendgenskom cevi koja emituje zrake male energije (oko 20 kV). Upotrebljava se kao klinička mamografija - u dijagnostici nejasnih kliničkih nalaza kod simptomatskih bolesnica, mamografija za rano otkriće raka dojke - u dijagnostici klinički okultnog karcinoma i kao screening mamografija - kod asimptomatskih pacijentica.

Sprovodi se uglavnom kod žena starijih od 40 godina ali po potrebi može se raditi i ranije. Ne ograničavaju godine primenu mamografije, nego građa dojke. Dojke sa mnogo gustog, žlezdanog tkiva kao što je u mlađih žena često su neprikladne za mamografsku pretragu. Sigurnost dijagnostike može biti svega 65 %. To je i razlog da se kod mlađih žena češće radi ultrazvuk dojki. Sigurnost mamografije je međutim kod starijih žena visoka, oko 85 % ,a u kombinaciji s ultrazvukom iznosi i do 95 %.
Mamografija se obavlja prvih dana nakon prestanka menstruacije

Svaka dojka se slika u dva smera, dakle ukupno se urade četiri slike. Dojka se postavi na film i pažljivo komprimuje jer je snažna kompresija dojki tokom mamografije izuzetno važna u cilju dobijanja slike zadovoljavajućeg kvaliteta. Kompresija, iako neugodna , značajno poboljšava vidljivost različitih patoloških procesa. Nakon slikanja slike se razviju a očitava ih rendgenolog-radiolog. Sama procedura slikanja nije bolna i brzo je gotova. Ne treba se bojati zračenja jer moderni mamografski aparati zrače jako malo. Isto tako mamografija svojim zračenjem ne može izazvati rak dojke.
Sledeći mamografski nalazi ukazuju na malignost

* povećana gustina
* nepravilne ivice čvora
* nepravilne nakupnine kalcijuma oko čvora (mikrokalcifikati)

Mamografija se u slučaju pojave bilo kakvih sumnjivih simptoma ili uočljivih ili palpabilnih promena može i treba uraditi kod svih pa i mlađih žena, ali tada je treba uraditi između 4. i 8. dana od početka menstrualnog krvarenja kada su dojke najmanje nabrekle. Gotovo uvek je kod mlađih žena mamografiju potrebno dopuniti ultrazvučnim pregledom, a neki stručnjaci čak ultrazvučni pregled preporučaju kao bolju i jedinu metodu za pregled i rano otkrivanje tumora kod mlađih žena. Mamografiju uvek treba učiniti pre bilo kakvih intervencija na dojki kao što su punkcije ili biopsije (uzimanje uzorka tkiva hirurškim putem).
Razlikuju se

* nativna mamografija, kod koje se obavlja snimanje dojki bez upotrebe dodatnih pomoćnih ili kontrastnih sredstava,
* MR-mamografija i
* scinti-mamografija.

Nativna mamografija

Kod nativne mamografije vrlo je važno pravilno nameštanje dojki kod snimanja. Pri tome se obavezno koriste dva položaja: profilni i kraniokaudalni. Veoma je bitno prikazati celu dojku. Dijagnostička tačnost ove metode procenjuje se na 85 - 90%. Procenat lažno pozitivnih mamograma (koji pokazuju nešto abnormalno kad toga nema) je 6 - 10%. Galaktografija je vrsta mamografije kada se koristi kontrastno sredstvo koje se ubrizgava u mlečne kanaliće. Tehnika je naročito pogodna kod patološkog iscedka iz bradavica dojke.
MR-mamografija (MRM)
Koristi tehniku magnetne rezonance. Pri tome pacijentica leži na specijalno konstruisanom ležaju u položaju na trbuhu. Radi se 30 do 50 preseka pre i nakon injiciranja paramagnetnog kontrastnog sredstva (Gd-DTPA). Radi se o izvanrednoj metodi čija dijagnostička tačnost oko 98% za invazivne malignome preko 4 mm. Naročito je omiljena tehnika u diferencijalnoj dijagnostici recidiva, odnosno ožiljnih promena na dojci, multifokalnih ili bilateralnih promena, u proceni preoperativnih rezultata kod neoadjuvantne primene hemoterapije ili zračenja, kod negativnog nalaza mamografije i pozitivne punkcije limfnih čvorova aksile, kao i kod dojki s implantatima, gde je nativna mamografija nemoćna. MRM nije screening metoda zbog nejasne specifičnosti, i visoke učestalosti pozitivnih rezultata kod dobroćudnih nalaza dojke (fibroadenom, proliferirajuća mastopatija, adenoza i upala dojke).
Scinti-mamografija

Scinti-mamografija je nuklearno-medicinski pregled, što znači da se radioaktivna test-supstanca (methoxy-isobutyl-isonitril MIBI vezan na tehnecijum-99m) injicira intravenski, i potom prati njeno nakupljanje u dojkama. Osetljivost ove metode je 80 - 96% i specifičnost 84 - 100%, a primena je ograničena kod vrlo malih karcinoma. Naročito se preporučuje kod mladih pacijentica s vrlo gustim žlezdanim parenhimom, gde je nalaz nativne mamografije negativan.
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.
Jesen stize dunjo moja
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 576
Pridružio se: Ned Sep 23, 2007 12:20 am
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
Lokacija: Beograd, Srbija

Post od Jesen stize dunjo moja »

U Srbiji savetovati osobu zenskog pola koja ima odredjenih problema sa grudima (bol!!!!) da ne ide na mamografiju (tj. dodatna ispitivanja) je ravno ubistvu. :roll:

Ultrazvuk ne moze da vidi ni debelu belu macku a kamoli tumore. Kum mi je preminuo skoro od karcinoma jetre a ultrazvuk mu je uvek bio 'savrsen', a tumorcinu je video tek hirurg tokom operacije aorte, golim okom dakle. Toliko o ultrazvuku u vreme CT skenera, mamografije za dojku i ostalih dijagnostickih metoda.
Meni su rekli da 'mozda imam' masnu jetru ali da nisu sigurni ali da bih svakako trebbao na dijetu preventive radi. Ultrazvuk sux.


@beba011: Kod svog lekara opste prakse ces zatraziti uput za ustanovu gde ces moci da obavis mamografiju i sve ostalo ako je potrebno. A pogledaj i ovo: http://www.b92.net/specijal/rakdojke/
Ne znam kada ce poceti sa radom taj digitalni, i koja je procedura, nemam vremena sada da surfujem.


@tamaraft: "Ali opet kazem, ako nemash potrebe da idesh na mamografiju, ne treba da se zrachish bez potrebe. " --> Ako bi covek znao da ce da padne, on bi seo zar ne :-? :roll: :roll: :roll:
Bye bye little lady
Odgovori