Influenca i Vitamin D3

Pravo mesto za sva Vaša pitanja koja ne možete klasifikovati u neki od
podforuma. Pitajte sve što Vas zanima a odgovor će ponuditi stručni
saradnici ili korisnici foruma sa sličnim iskustvima.

Moderatori: vlada99, mr ph. Silvio, ModeratA, moderato, admin

Odgovori
macence
Stalni član
Stalni  član
Postovi: 75
Pridružio se: Pet Feb 02, 2007 6:17 pm

Influenca i Vitamin D3

Post od macence »

Povodom medijske panike koja iz sata u sat raste oko epidemije tzv. svinjskog gripa, zelim da postavim ovu temu i cujem sta o tome misle lekari sa foruma.
Naime, studije koje sam ja, moram priznati, do sada samo povrsno pregledala, dovode u vezu izbijanje sezonskih epidemija influence i smanjene kolicine 25-hidroksi-vitamina D u serumu.
Kao reference postavljam jedan rad:
Reinhold Vieth; Vitamin D supplementation, 25-hydroxyvitamin D concentrations, and safety
http://www.ajcn.org/cgi/content/full/69/5/842

jedan clanak iz danasnjeg broja U.S. News
http://health.usnews.com/articles/healt ... d-flu.html

i jedan revijalni clanak:
Vitamin D Deficiency and Bird Flu: Is There a Relationship?
by John Cannell, MD
http://www.smartbodyz.com/Vitamin-D3-De ... rd-Flu.htm

Ako je ovo sto pise u ovim i slicnim radovima istina, koje su danas preporuke za suplementaciju vitaminom D3 kod odraslih i dece? Koje su gornje granice za dnevne doze D3? Informacije koje nalazim se krecu od preporuke da se zimi pije mleko obogaceno vitaminom D (to je oko 250 I.U po casi)do maksimalne dnevne doze za suplemente D3 od oko 2000 I.U. Znamo da su normalne fizioloske zalihe vitamina D u organizmu oko 10000 I.U., a u ovim radovima za odbranu od influence se pominju i doze od oko 40000 I.U., koje su se u nekim slucajevima pokazale kao toksicne. Da li neko ima vise informacija o ovoj oblasti?

Zahvalna,

macence
dr ivica
Stalni član
Stalni član
Postovi: 3798
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Lokacija: Pozarevac
Kontakt:

Post od dr ivica »

Prvi tekst je zaista naucni izvestaj, ali se uopste ne bavi vezom izmedju dejstva suplementnog davanja vitamina D (u bilo kom obloku) i smanjenja incidence bilo kakvih infekcija (ukjucujuci i respiratornem kava je grip).

Drugi tekst je novinski clanak koji nema veze sa naukom, ne donosi nikakve pouzdane zakljucke i takodje se ne bavi konkretnim ispitivanjem ni dokazivanjem veze izmedju unosa vitamina D i imunomodulacija u cilju povecanja otpornosti na virusne infekcije. U sredini drugog teksta jasno pise da ne postoje klinicke studije koje bi potvrdile bilo kakvu potrebu za suplementnim unosom.

Treci je tekst reklamnog karaktera, taj test predvidja da ce od pandemije gripa u Americi umreti dva miliona ljudi (nije jasno odakle ta cifra, realno bi bilo ocekivati da se u slucaju pandemija jako patogenog virusa ocekuje mnogo veci broj umrlih, posebno u zemlji u kojoj je sistem zdravstvenog osiguranja veoma los). Ni taj tekjst ne daje nikakve dokaze, vec samo senzacionalisticke najave i agresivno reklamira proizvod koji se na sajtu prodaje.

Svinjski grip je forma influence A, ali nije isti kao i humani influenca A virus. I pre 30 godina su se pojaljivale manje epidemije u kojima je taj virus "prelazio" na ljude, odnosno ljudio koji su bili u kontaktu sa svinjama dobijali su simptome oboljenja. Virus deluje na antivirusne lekove prema Centru za kontrolu bolesti (CDC), i nije tako vrulentan kao sto bi apokaliptocni virus "superepidemije" morao da bude.

Zakljucak:

1) Vitamin D - ako bas zelite, uzimajte ga, ali to nije zastita od infekcije.
2) Svinsji grip nije potencijalno pandemican, odnosno, nema jasnih znakova da bi bio opasniji od, recimo, SARS-a, pticijeg gripa ili drugih slicnih infekcija.
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.
macence
Stalni član
Stalni  član
Postovi: 75
Pridružio se: Pet Feb 02, 2007 6:17 pm

Post od macence »

dr ivice,

Mnogo hvala,

macence
macence
Stalni član
Stalni  član
Postovi: 75
Pridružio se: Pet Feb 02, 2007 6:17 pm

Post od macence »

Evo, iskopala sam i ovaj rad.

Epidemic influenza and vitamin D
Cannell JJ, Vieth R, Umhau JC, Holick MF, Grant WB, Madronich S, Garland CF, Giovannucci E. Atascadero State Hospital, 10333 El Camino Real, Atascadero, CA 93422, USA.

http://www.vitamindcouncil.org/PDFs/can ... amin-d.pdf

Koga zanima, neka procita.

macence
Emin21
Novi član
Novi član
Postovi: 1
Pridružio se: Čet Avg 06, 2009 8:30 am

Post od Emin21 »

Thanks for taking the time to help, I really apprciate it.
Odgovori