Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 31 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Imam povisen GOT i GPT
PostPoslato: Uto Feb 28, 2006 2:15 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 28, 2006 1:52 am
Postovi: 14
Lokacija: Srbija
U ponedeljak(20.febr) sam primetio uvecane zlezde ispod pazuha i na vratu. Vadio sam krv u sredu i rezultati su sledeci.

GLUKOZA 5.5mmol/L (3.8-6.3)
HOLESTEROL 3.2mmol/L (3.89-6.1)
TRIGLICERIDI 0.85mmol/L (0.68-1.88)
UREA 4.0mmol/L (3.1-7.1)
KREATININ 89.4umol/L (62-120)

i povecani su:

GOT 129.1Ul/L (<35)
GPT 284.1Ul/L (<45)
limfociti 62.4% (20-50%)

Poslali su me na infektivnu da vadim krv u petak(posle dva dana)
nalazi su pokazali da nemam hepatitis B i C (testirali su na HBs-Ag i anti-HCV ukupni)
ali su se GOT i GPT jos vise uvecali za dva dana

GOT 170Ul/L
GPT 360Ul/L

Na ultrazvuku mi je slezina malo uvecana(95,0x65,0mm), a ostalo je OK. Testiram se 1. Marta na mononukleozu(Mycoplasma pneumoniae i Paul bunnell Davidson).
Meni je sasvim dobro, ne boli me grlo, nisam malaksao, nemam temperaturu... Povukla se zlezda ispod pazuha, i povlaci se na vratu. Doktori kazu da nije nista strasno, a sutra me salju kod hepatologa.

Sta se to meni dogadja? Sta je to moglo da me napadne? Koja je moguca dijagnoza? Doktori nista ne pricaju! To me jos vise plasi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 28, 2006 10:01 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Dobro je da nemas HBV i HCV!!!! :P ali ovoliko uvecani enzimi nisu ni malo naivni... :cry:

Gde ides kod hepatologa?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 01, 2006 12:25 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 28, 2006 1:52 am
Postovi: 14
Lokacija: Srbija
Idem na infektolosko, tamo gde su tropske bolesti preko puta hrama. Znam i ja da nije dobro, ali ne znam sta moze da bude. Koja bolest? Da li iko moze nesto konkretnije da mi kaze?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 01, 2006 12:31 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Da, da dobro mi je poznato to... :cry:
Moze da bude i masna jetra,teska jetra... al sta god da je, videces nakon svega, ja bih ti preporucila odmah dijetu, bez masnoca, svinjskog mesa, cokolade, kafe, alkohola, a to ti se svodi uglavnom na kuvano meso i povrce, dosta voca i naravno bez ikakvih gaziranih pica!!!
I najvaznije, kupi koren lincure i kuvaj caj od toga, jer je dobar za preciscavanje jetre!!! :D

Jel su ti radili gvozdje i hgb???


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 01, 2006 12:41 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 28, 2006 1:52 am
Postovi: 14
Lokacija: Srbija
A sta znaci ta masna jetra ili teska jetra na duge staze? akve su posledice toga? Ima li to neke veze sa naraslom zlezdom na vratu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 01, 2006 12:46 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
E pa to u vezi zlezde ni meni nije jasno... :oops: , to bi po meni (al ja nisam dr!!!) moglo imati veze sa mononukleozom...to radis sutra.

A sto se tice tvog pitanja...na duge staze... to znaci strogi rezim ishrane i sve ono sto sam ti vec napisala.. :cry:
Jer unosenjem "otrova" moze da se dobije i ciroza-ona nije vezana samo za notorne alkoholicare... :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 01, 2006 12:48 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Nisi mi odgovorio da li su ti radili gvozdje ili hemoglobin?? 8)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 01, 2006 12:51 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 28, 2006 1:52 am
Postovi: 14
Lokacija: Srbija
Ne znam! Ako je HGB hemoglobin onda je ok 149g/l (120-170). Ne znam za gvozdje, valjda nisu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 01, 2006 1:01 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 28, 2006 1:52 am
Postovi: 14
Lokacija: Srbija
Sada sam citao neki clanak o masnoj jetri. Ja ne pijem, nemam povisen secer, nisam debeo tj. pre bi se reklo da sam mrsav(194cm, 81kg), ne pijem lekove jedino se hranim u menzi gde je hrana izuzetno masna i loseg kvaliteta.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 01, 2006 1:01 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Pa da, gvozdje obicno ne rade ako sam ne naglasis, ne bi bilo lose da trazis, pa makar i doplatio (nije skupo) tek da vidis i to,jer ako je teska jetra onda moze da se desi da rti je gvozdje jako,sto se opet, ne vidi po tolikom hgb kakav je tvoj, al proveri...

ok ti je hgb. Mozda ne bi bilo lose da je malo jaci, s'obzirom da si musko al nije strasno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 01, 2006 1:08 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 28, 2006 1:52 am
Postovi: 14
Lokacija: Srbija
Pa sta ti mislis da li moze masna jetra da se dobije od lose ishrane u menzi?
Moze li mononukleoza da izazove tako visok GOT i GPT? Da nemam i jedno i drugo?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 01, 2006 1:44 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 05, 2005 12:31 am
Postovi: 599
Lokacija: Kragujevac
Meni to izgleda kao infektivna mononukleoza. Ništa strašno.
Masna jetra ne daje veliko povećanje transaminaza (GOT i GPT), a ovo tvoje je podosta. Sačekaj rezultate Paul-Bunnella, to je za mononukleozu.
Ne treba da radiš gvožđe.
Ako si mislio na studentsku menzu, tu sam se hranio oko 5 godina i ne verujem da bi ona dovela do mononukleoze, a ako je neka druga, onda ne znam.

_________________
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 01, 2006 2:26 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Sorry filipe, ne bih se slozila sa tobom, ali ko zna, mozda i ja gresim...?!
Mononukleoza je "bolest poljupca" kako je jos zovu i uglavnom se prenosi preko neopranih casa, kasika, pijenjem iz iste case/flase.
A trenutno vlada i po obdanistima.... :(
Od masne i nezdrave hrane mogu da budu povecane transaminaze kao i od konzumiranja koka kole, antibiotika ugl. tetraciklina...

A sto se gvozdja tice, mislim da bi trebalo da ga uradi, IZ LICNOG ISKUSTVA, jer doktorka mom decku nije htela da zaokruzi i to, pa je na moje insistiranje moj decko doplatio i ispostavilo se, pored ostalog, ALT 120 i AST 320 da mu je i gvozdje 42, pa ga je doktorka pitala kada je dosao sa rezultatima: "Kako si znao da je trebalo i gvozdje?", a pri tom mu je hgb 158!!!! :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 01, 2006 3:02 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 05, 2005 12:31 am
Postovi: 599
Lokacija: Kragujevac
Što se tiče prvog pasusa mogu da se složim s tobom. Ne znam što si to napisala. Inače napisao sam da je mononukleoza najverovatnija dijagnoza u ovom momentu s obzirom na nalaze, ali ima još toga, tek treba da mu stigne Paul-Bunnell.

Gvožđe mu nije potrebno jer nema anemiju, nego povećane jetrine enzime. Kod hepatitisa je moguće konstatovati povećanje gvožđa zbog oslobađanja feritina /protein koji vezuje gvožđe/ iz jetre ali to nema nikakav značaj u terapiji i prognozi ili dijagnozi oboljenja jetre. Tvom momku je koliko vidim gvožđe bilo povećano (42 mada bez jedinica) jer su normalne vrednosti od 11-31 mikromola na litar, tako da ne znam čemu je služila ta analiza, a i koja je bila dijagnoza.

_________________
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 01, 2006 3:15 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Ne znam ni ja cemu je sluzila, samo znam da je dr rekla da je dobro sto je i nju uradio.
A citala sam u Vivi da je povecano gvozdje kada je u pitanju "teska" jetra, jer se gvozdje skladisti u jetri i kada ona ne radi kako treba,moze da se desi da je gvozdje povecano...a iz rezultata krvi naseg sagovornika se moze videti da mu jetra ne radi kako treba. Samo sam zbog toga napisala,ja ne mogu da tvrdim da ce nesto specijalno videti iz tog gvozdja, ali kada ga vec bodu nije na odmet da se proveri i to. 8)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 31 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 198 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: