ARTHRITIS
Reč arthritis znači upravo bolest vezana uz poremečaj i upalu zglobova, uz često pojavljivanje bolova.
Ima više od stotinjak oblika arthritisa.
Raznolikost se kreće od onih u kojih se diagnosticira propadanje i paranje kartilag u zglob (primer osteoarthritis) do onih drugih vezanih uz upale zgloba zbog preosetljivost imunološkog sastava (primer rheumatoid arthtritis).
Naime, ovo je najčesća hronična bolest u svetu, preko 350 milliona ljudi boluju od nje, i uvrštena je u reumatiske bolesti.
Za to doktori preporučuju što ranije razotkrivati i dijagnosticirati pacijente koji pate od te bolesti da bi se sprečilo nepovratna oštećenja ili čak invalidnost.
Zapravo, doktori preporučuju tretirati pacijente oboljele od arthritisa s adekvantim programima vežbanja i odmora, fizikalne terapije i odgovarajućih lekova.
Zglobovi su bolni, otečeni i topli na dodir. Uglavnom je zahvaćeno više zglobova istovremeno. Često, pacijenti imaju jutarnju ukočenost koja traje i po nekoliko sati. Nekada bolest prate i limfadenopatija (uvećanje limfnih žlezdi), bol u abdomenu ili grudnom košu (pleuralni bol pri inspirijumu), gubitak telesne težine, ređe hepatosplenomegalija (uvećanje jetre i slezine). Mogu nastati zapaljenje pluća ili srca.
Dijagnoza
Postavlja se na osnovu anamneze, kliničke slike, kliničkog pregleda, laboratorijskih analiza (krvna slika, sedimentacija, testovi za ispitivanje funkcije jetre, reumatoidni faktor), rendgenografije, CT-a (skener).
Lečenje
Najvažnije je kontrolisati simptome vezane za zglobove i to ordiniranjem salicilata, nesteroidnih antiinflamatornih lekova, kod težih slučajeva i prednisona. Kod hroničnih oblika se daju i imunosupresivni lekovi (metotreksat, TNF i dr.).
Evo i lepe slikice
