Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 163 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 11  Sledeća

Da li ćete se vakcinisati protiv novog gripa A/H1N1?
Da 16%  16%  [ 42 ]
Ne 84%  84%  [ 215 ]
Ukupno glasova : 257
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Da li ćete se vakcinisati protiv novog virusa gripa A/H1N1?
PostPoslato: Pon Nov 23, 2009 12:13 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Nov 18, 2009 3:37 pm
Postovi: 9
Au. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li ćete se vakcinisati protiv novog virusa gripa A/H1N1?
PostPoslato: Pon Nov 23, 2009 7:17 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
micka89 je napisao:
Izvolite ovo http://www.b92.net/zivot/nauka.php?nav_id=393136 . Pisao je decko koji je sada na doktorskim studijama na molekularnoj biologiji.


1. Da postoji nova varijanta gripa, postoji.
2. Da mutira i to je tačno. Mutiraju i svi ostali poluživi i živi organizmi: virusi, bakterije, amebe, protozoe... mekušci, zglavkari, ribe, vodozemci, sisari, pa i čovek (kao vrsta), ... lišajevi, alge, četinari, lišćari... Brzina vidljivosti mutacije na vrsti zavisi od njene genetske složenosti, odnosno dužine lanaca DNK. Što je organizam složeniji, to su mutacije teže uočljivije na nivou vrste. A s obzirom da virusi nemaju celu DNK, već pola DNK, odnosno njihovi nosioci genetskih informacija su RNK lanci, samim tim oni mnogo brže mutiraju. A šta je svrha mutacije? - Prilagožavanje, preživljavanje vrste.
3. Grip, kao grip - nešto infektivniji, malo drugačiji u odnosu na svog pretka a samim tim i nešto drugačiji siptomi. Pa, pobogu, da budem bukvalna, pa ni mi ne otvaramo sva vrata na isti način - i proces učenja može da se smatra kao kratkoročna mutacija unutar generacije!
4. Vakcina se razlikuje od sezonske vakcine po tome što je specificirana da štiti i od novog virusa. Ali, ali... to nije isto kao vakcina protiv tuberkuloze, zauška, variole, celebarne paralize, meningitisa... ovo su sve vakcine koje se primaju jednom za ceo život. VAKCINA PROTIV SVINJSKOG GRIPA, ili ti VIRUSA H1N1, JE SEZONSKA VAKCINA I ŠTITI ORGANIZAM NAJVIŠE GODINU DANA OD DANA PRIMANJA. I NE GARANTUJE DA ĆE NI TOLIKO ŠTITITI.
5. Previše buke dižu protiv nove varijante gripa. Da li to neko skreće pažnju sa finansijske krize? Šta je sledeće: Nuklearni rat? Pogledajte istoriju: Pre svakog velikog rata, prethodila je ozbiljna finansijska kriza, a rat su po pravilu započinjale one države koje bi se prve izvukle.
6. Dosta medicinskog osoblja, počevši od medicinskih sestara, pa sve do svetski priznatih lekara, kao i dosta osoba biološko-hemijske struke, su protiv primanja ove vakcine.
7. Mogu i ja da se predstavim kao lekar, student medicine, farmaceut, hemičar i sl, na internetu niko ne vrši proveru kredibiliteta, a osnovni medicinski pojmovi su lako dostupni, pa pitam vas da li bih u tom slučaju ispala jako pametna ako bih savetovala oko nečega o čemu nemam pojma, pa ako pogodim pogodim, ili bi to bilo čisto licemerje? A i većina dnevnih novina ne proverava tačnost informacije a još manje proveravaju izvor informacija. Mogu da se kladim da postoji dosta osoba koje se zgražavaju nad nečim baš danas objavljenim a za šta znaju da je totalna izmišljotina (niko ne odgovara ni za krupne laži).
8. Znam za čoveka koji je sopstvenom krivicom zaradio poštenu upalu pluća i izašlo je u novinama kako je zaražen, bilo i na TV a to nema apsolutno nikakve veze sa stvarnošću.
9. Imate nešto od sledećeg: Kašljete, kijete, boli vas grlo, malo veća temperatura, bole vas mišići i zglobovi,... ima da vam lepo postave dijagnozu: H1N1, zašto da se muče. Pa, pobogu, nisu iscrpljene ostale bolesti poput najobičnije kijavice, običnog gripa, bronhitisa, kašlja,...!
10. Lepo piše, vakcine nisu testirane na decu mlađu od 4 godine i trudnice, a baš njih guraju u prve redove za primanje vakcina! Gde je tu logika? Pretpostavka da neće loše uticati na osnovu sezonske vakcine (a ona se ne daje deci ispod 4 godine a mislim ni trudnicima - bar mene niko nije ponudio, kada sam bila trudna, - savetovan mi je limun i nikakvi lekovi pa ni vakcine). Ne plašim se da će ta vakcina u kratkom roku da postane ubica, plaše me eventualne dugoročne posledice, nešto što bi se ispoljilo kroz 10-20 godina, posle dovoljno dugog vremena da proizvođači i zagovornici vakcine mogu hladno da operu ruke, a i možda budu tada i mrtvi). I za nuklearnu bombu su govorili kako nije opasnije od obične bombe: Pitajte stanovnike Hirošime i Nagasakija da li su bili u pravu? Pitajte bivše stanovnike Černobilja i okoline? Pitajte ruske vlasti zašto u krugu od 250km od Černobilja je zabranjena izgradnja naselja, odnosno zabranjen život za ljude? Možda vam sve ovo liči na preterivanje, ali nije...
11. Ne postoji, na žalost, granica ljudske gluposti, kao ni ljudskom licemerju. Nažalost, istinita je i latinska poslovica: Čovek čoveku je vuk.
12. Svoju dozu poklanjam tomici a ja ću da se uzdam u beli luk i kiseo kupus.

The truth is out there... Istina je tamo negde...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li ćete se vakcinisati protiv novog virusa gripa A/H1N1?
PostPoslato: Uto Nov 24, 2009 1:34 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Feb 02, 2007 7:17 pm
Postovi: 75
Jedna tema za razmisljanje.
Adjuvanti na bazi emulzije ulja u vodi (konkretno MF59 i AS03) i njihova ispitanost, tj. neskodljivost za ljude.
Naime, Novartisova vakcina Focetria ima MF59. Slicne vakcine su se koristile u brojnim klinickim ispitivanjima jos od 1997. U 26 zemalja (uglavnom Evropa) je bila dozvoljena upotreba vakcina koje sadrze MF59, mada do ove godine je ta dozvola vazila samo za ljude starije od 65 godina. Brojne studije sa MF59 vakcinama su uglavnom bile radjene u starijoj populaciji (20,000 pacijenata), dok veoma malo podataka imamo o uticaju MF59 na decu (700 osoba) i mladje ljude (oko 6000 osoba). Pacijenti u takvim studijama, koje je inace organizovao i kontrolisao Novartis, praceni su najvise 200 dana po primanju vakcine. Kada se malo bolje pogledaju studije radjene na mladjim ljudima, upada u oci praksa da osobe koje pokazu neku od nezeljenih reakcija posle prve doze bivaju iskljuceni iz studije, tj. ne primaju drugu dozu i njihova reakcija se ne ubraja u krajni rezultat. Ako ovo pogresno shvatam, molim da me neko ispravi.

Evo nekoliko izvoda sa sastanka koji je SZO (WHO) organizovala letos ovim povodom .

http://www.who.int/vaccine_research/*/Report_on_consultation_on_adjuvant_safety_2.pdf

One topic related to safety of oil-in-water emulsions that has been debated was the concern of
inducing anti-squalene antibodies. This has been reviewed by the GACVS1 on vaccine safety
who found the concern to be unjustified, but noted that the experience of squalene-containing
vaccines has been primarily in older age-groups and recommended that as squalene-containing
vaccines are introduced in other age-groups, careful post-marketing follow up to detect any
vaccine-related adverse events needs to be performed. It was pointed out by participants that
background anti-squalene antibodies vary from population to population, possibly as a function
of diet.

Another major topic of discussion was the need to conduct careful post-marketing surveillance to
be able to quickly identify and report adverse events when they occur. Challenges to doing this
include the need to identify specific conditions that should be monitored as well as to establish
common case definitions to be used globally to identify and collect valuable information in realtime
during mass vaccinations campaigns. Conditions that were suggested included GBS,
demyelinating diseases and also immediate hypersensitivity and ocular/respiratory syndrome.
Clinicians need to receive background information on various conditions that need close
monitoring; expect many false concerns to be raised as well. A need for a coordinated approach
to post market surveillance was expressed. It was suggested that a group such as GACVS could
take a lead in this role and provide guidance for working on common protocols.
The challenge was raised on the need to have some portion of the population serve as a control to
enable the evaluation of the risk/benefit ratio and of potential safety issues observed during mass
* SPAM *. It will however be very difficult to monitor for background incidence if everyone is
receiving the vaccine at once. This might be addressed by active surveillance in the general
population, but it might be extremely difficult to do this reliably. This issue clearly needs careful
consideration.

Meni, kao laiku, kad ovo citam, javlja se zabrinutost. Na tom sastanku su se skupili ljudi koji su verovatno najstrucniji i najobavesteniji po pitanju vakcina. I opet, oni sami nisu sigurni u "sigurnost" skvalenskih adjuvanata.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li ćete se vakcinisati protiv novog virusa gripa A/H1N1?
PostPoslato: Uto Nov 24, 2009 3:16 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Sep 02, 2002 2:00 am
Postovi: 511
Sto nema vakcina za koksaki :-?
Unistio mi je zivot i zdravlje a kod nekoga to prodje kao obican grip, ne ide svakome u sistem. Ista je opasnost i od svakog drugog virusa, ne znate kako cete proci, cista lutrija. Sa vakcinom isto. Dr Kon kaze da je veci rizik od virusa a on je meni doktor od poverenja.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li ćete se vakcinisati protiv novog virusa gripa A/H1N1?
PostPoslato: Uto Nov 24, 2009 10:32 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Feb 02, 2007 7:17 pm
Postovi: 75
Mrs_Parker,

Ja nemam nista protiv vakcina. Svo troje moje dece su primili sve obavezne vakcine i neke koje se primaju po izboru. Mada, kako imam manu da proveravam sve sto se proveriti moze, pokusavam da efekat "lutrije" dovedem na najmanju mogucu meru. Na jednoj lutriji sam vec dobila "glavni zgoditak" - JackPot, sto se kaze, tako sto mi se rodilo dete sa genetskom aberacijom kakva se javlja jednom u milijardu slucajeva (de novo, bez poznatog uzroka i neotkriveno u prenatalnom periodu). Ali to je prica za neku drugu temu. Na redovnom programu vakcinacije mi ovde (USA) dobijamo brosuru koja pojednostavljeno opisuje bolest protiv koje se dete imunizuje, vakcinu i njene benefite, kao i nezeljene pojave, od najblazih do najstrasnijih. Upravo u periodu kada mi je prvo dete bilo bebce, vodila se zustra diskusija o neophodnosti konzervansa Timerosala u vakcinama, posebno onim za decu. Cak i da to zivino jedinjenje nema nikakvih nezeljenih efekata, postavlja se validno pitanje, zasto ga ubrizgavati u organizam maloj deci, ako se moze bez toga? Tako da su moja deca cepljena vakcinama bez Timerosala.
Imali smo jednu situaciju slicnu ovoj danasnjoj sa vakcinom protiv Rotavirusa. Naime, bas te godine kada je prvo dete dospelo za vakcinaciju (1999-ta), na trzistu se pojavila vakcina protiv ovog gadnog virusa koji kod dece izaziva gadni proliv. Na brosuri je lepo pisalo da je vakcina veoma sigurna i ispitana. Nasa lekarka pedijatar je bila veliki entuzijasta oko te vakcine, toplo nam je preporucila, mada nije bila uvrstena u redovni program vakcinacije. Ja sam samo odlozila odluku za par meseci, posto mi je dete tada bilo sestomesecna beba, kod kuce - ja sam je cuvala, i nije bila u velikom riziku da oboli. Ta vakcina je izazvala u tih nekoliko meseci gadne prolive i opstrukcije i krvarenja kod velikog broja dece, mnoga su lezala u bolnici, neka su, na veliku zalost, umrla. Vakcina je povucena i pojavila se slicna tek pre dve godine. Znaci, trebalo im je osam godina da je naprave i testiraju kako valja. Ovaj put sam dozvolila da moje najmladje primi tu novu Rotavirus vakcinu, posto verujem da su ovaj put uradili sve kako treba.
Sa vakcinama protiv gripa slicna prica. Od kako smo se doselili ovde, vakcinisemo se i mi odrasli i deca svake godine protiv sezonskog gripa. Lepo se ode kod izabranog lekara na pregled i kupi se vakcina na licu mesta. Uvek su to bile jednodozne (vec spakovane u spricu), a poslednjih godina one aerosolne - koje se prsnu pumpicom u nos. I ove godine smo primili sezonsku vakcinu bez problema. Za ovu novu vakcinu protiv pandemijskog gripa verovatno necemo ni stici na red do proleca, posto niko od nas ne spada u prioritetne grupe.
Zaista ne mislim, niti imam osnova da tvrdim, da je ova nova vakcina sama po sebi manje sigurna od svake druge vakcine protiv gripa. Problem ovde su adjuvanti, tj. adjuvant MF59 koji se nalazi u Novartisovoj vakcini Focetria. Mene licno brine cinjenica da je taj MF59 odobren za upotrebu u skoro citavom svetu, bez valjanih podataka o njegovoj sigurnosti za mladje ljude, posebno trudnice i decu. Posebno sto se taj isti MF59 uspesno koristio u nekim eksperimentima 2003-ce i 2004-te na eksperimentalnim zivotinjama sa ciljem da izazove autoimuna oboljenja. Normalno, postoje razlike izmedju laboratorijskih pacova i ljudi. Isto postoje razlike izmedju razlicitih sojeva laboratorijskih pacova - neki su na primer veoma podlozni reumatoidnom artritisu i kod njih MF59, kao i mineralno ulje i slicne uljane emulzije (kada se ubrizgaju u krvotok) izazivaju razna autoimuna oboljenja, dok kod drugog soja koji nema genetsku predispoziciju to nije slucaj. Postavlja se pitanje, posebno za lekare i imunologe, da li je pametno ubrizgati MF59 osobama koje imaju na primer psorijazu, astmu ili bilo koju drugu bolest povezanu sa funkcionisanjem imunog sistema? SZO za sada tvrdi da svi (ali bas svi) ljudi na ovoj planeti treba da prime vakcinu proizvedenu sa MF59 ili AS03, a da ce postmarkentisko pracenje dati podatke o mogucoj stetnosti adjuvanta i odnosu te stetnosti i benefita same vakcinacije. Normalno je da je stanje na terenu znatno drugacije o zelja SZO. U USA se adjuvanti MF59 i AS03 nece koristiti, bar ne ove sezone. UK je vecinu stanovnistva vakcinisati neadjuvantskim vakcinama. U vecini evropskih zemala se vrsi vakcinacija i neadjuvantskim i adjuvantskim vakcinama. U Kanadi je obezbedjena posebna doza neadjuvantskih vakcina za trudnice, malu decu i ljude sa autoimunim bolestima.
Zar je zaista neophodno da sva deca, sve trudnice i svi hronicni bolesnici jedne male zemlje budu vakcinisani Focetrijom ciji sastojak - pojacivac MF59 ima bar teoretsku mogucnost izazivanja autoimunih oboljenja? Zar se nije mogla obezbediti "obicna" vakcina bar za ove grupe stanovnistva?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li ćete se vakcinisati protiv novog virusa gripa A/H1N1?
PostPoslato: Sre Nov 25, 2009 2:54 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Sep 02, 2002 2:00 am
Postovi: 511
macence je napisao:
Zar je zaista neophodno da sva deca, sve trudnice i svi hronicni bolesnici jedne male zemlje budu vakcinisani Focetrijom ciji sastojak - pojacivac MF59 ima bar teoretsku mogucnost izazivanja autoimunih oboljenja? Zar se nije mogla obezbediti "obicna" vakcina bar za ove grupe stanovnistva?

Mislim da je odgovor jasan. Jednostavno ovako mala zemlja sa malom porudzbinom nije dovoljno interesantna proizvodjacima koji vecinu vakcina bez MF59 prodaju vecim kupcima. S druge strane, nasa vlada je na tenderu trazila samo one vakcine koje imaju potvrdu Evropske agencije za lekove a njih je samo tri, od tri razlicita proizvodjaca, od toga se jedan prozivodjac nije uopste javio na tender, drugi je imao nepotpunu dokumentaciju tako da je prosao treci koji ima registrovanu samo Focetriju u EU agenciji.
Ne znam zasto nismo npr. kupili vakcinu od komsija, mislim da Rumunije proizvodi? To nam je sto nam je i sada budi pametan. Ja imam sina od 17 godina koji ima astmu :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li ćete se vakcinisati protiv novog virusa gripa A/H1N1?
PostPoslato: Sre Nov 25, 2009 10:09 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Apr 14, 2006 2:13 pm
Postovi: 347
Lokacija: Beograd
U blicu od pre dva dana...u clanku sa naslovom ,,Sve o novom gripu - 50 pitanja i odgovora,, na pitanje 22,odgovor glasi: 22. Da li treba vakcinisati zdravu decu, i od koje dobi?
- Kod dece mlađe od dve godine vakcine su se pokazale neefikasnim.

A danas u blicu pod naslovom ''Do Nove godine svi će primiti vakcinu'' u textu pise '' Kontingent od 500.000 doza trebalo bi da stigne krajem meseca i primiće ga najrizičnije grupe – trudnice, deca do dve godine starosti, hronični bolesnici i zaposleni u javnom sektoru.

Moje dete koje ima godinu ipo dana je sigurno nece primiti...!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li ćete se vakcinisati protiv novog virusa gripa A/H1N1?
PostPoslato: Sre Nov 25, 2009 10:37 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Dec 13, 2008 12:30 pm
Postovi: 126
Lokacija: Pancevo
Mačence, 100% se slažem sa tobom...Skvalen je nedovoljno ispitan i potencijalno opasan!
Koliko sam ja upućena Baxter, koji proizvodi neadjuvantne vakcije, se pojavio na tenderu...ali nije prošao?! :o Na netu sam čitala da je Kon izjavio ranije, za neke novine, da će rizične grupe biti vakcinisane neadjuvantnim vakcinama! A sada...nikom ništa, sada su i Novoartisove kao super i bezbedne?!
Ja sam trudnice, i van svake pameti mi je da rizikujem sa neispitanim stvarima PREVENTIVNO! Kupila sam tamiflu pa ako se, nedaj bože, razbolim, rizikovaću sa tim, kad već moram!
Boksterovu vakcinu bih primila...ali ova naša "banana" država nije u stanju da osigura najugroženije na najbolji mogući način.
A stalno nešto s... na TV, u i stalno drugačije...i ko im veruje mnogo je naivan!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li ćete se vakcinisati protiv novog virusa gripa A/H1N1?
PostPoslato: Sre Nov 25, 2009 11:05 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Avg 08, 2009 1:58 pm
Postovi: 141
Čuo sam da su u Kanadi povukli vakcine nekog proizvodjača.... Jel zna neko nešto o tome?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li ćete se vakcinisati protiv novog virusa gripa A/H1N1?
PostPoslato: Sre Nov 25, 2009 10:08 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
Da li je Novartisova vakcina protiv A-H1N1 drugacija od bilo koje druge vakcine protiv gripa?
Oni tvrde da se ne razlikuje.

Da li postoje dve vreste vakcina od istog proizvodjaca od kojih je jedna bez konzervansa i adjuvanata i samim tim bezbednija?
Postoje, pri cemu je ova bez konzervansa skuplja. Vakcine bez adjuvanata se takodje proizvode i u USA su samo takve odobrene. Adjuvanti u vakcinama jos uvek nisu odobreni od strane FDA.

Kako se pravi inaktivirana virusna vakcina?
Ovo je uopstena i veoma pojednostavljena prica o tome kako se pravi vakcina protiv gripa.

Vecina vakcina od inaktiviranih virusa se prave na slican nacin. Prvo se izoluje virus koji izaziva odredjenu bolest, na primer male boginje, rubeole, grip i slicno. Zatim se od tog izolovanog zivog virusa napravi koktel sa antibioticima i time se inokulira najcesce kokosije jaje - tj. ogromne kolicine jaja sa zacetim embrionima. U pripremi vakcine protiv gripa (svejedno da li sezonskog ili ovog novog) virusni koktel se spricem ubacuje ne u sam embrion, vec u alantoinsku supljinu. Alantois je jedna kesasta tvorevina povezana sa embrionom pileta preko creva i snadbevena krvnim sudovima, a koristi za skupljanje metabolickog otpada embriona. Virus se tamo razmnozava neko vreme i zatim se alantoinska tecnost skuplja i dalje preradjuje. Ovako se proizvode skoro sve vakcine protiv gripa vec 60 godina, mada ima pokusaja da se umesto jaja koriste specificne celijske kulture.
Za inaktiviranje virusa se koriste razlicite metode i svaka kompanija koja proizvodi vakcinu ima svoj, jedinstven protokol koji je patentiran. Neki koriste deterdzente da inaktiviraju i razbiju virusne kapsule na sastavne delove, drugi koriste formaldehid, a Novartis koristi betapropiolakton. Sledeci korak je preciscavanje vakcine i za to se koriste filteri, centrifuge i svasta nesto, da bi se na kraju procesa dobila sterilna tecnost sa odredjenom koncentracijom odredjenih proteinskih delova virusa. U Novartisovoj vakcini za sezonski grip, kao i u ovoj za meksicki grip nalaze se delovi - subjedinice povrsinskih proteina koji u stvari predstavljaju antigene, homogenizovanih u salinu i fosfatnom buferu. Ostali sastojci korisceni u proizvodnji do ovog koraka se posle preciscavanja mogu naci samo u tragovima (albumin iz belanca jajeta, polimiksin i neomicin - antibiotici, betapropiolakton, nonilfenol etoxilate - koji se koristi u procesu razdvajanja povrsinskih proteina - antigena od ostalih proteina virusa).
Pri pakovanju vakcine u flasice od 5 ml - sto je 10 doza, dodaje se timerosal kao konzervanas. Timerosal je derivat etil-zive i proizvodjaci kazu da jedna doza iz tog pakovanja sadrzi oko 25 mikrograma te etil-zive. Ozbiljni i veliki proizvodjaci vakcina danas uvek proizvede i jednodozne vakcine - vec spakovane u spric, koje se prodaju pojedinacno i nesto su skuplje. Te jednodozne vakcine imaju timerosala samo u tragovima, posto se pri pakovanju dodatno preciscavaju (imaju manje od 1 mikrogram etil-zive po dozi).

Prica o adjuvantima je vec komplikovanija. Naime, u visedecenijskoj praksi proizvodnje vakcina, proizvodjaci su se sretali sa virusima od kojih nije bas jednostavno napraviti delotvornu vakcinu. Nekada virusa nemaju dovoljno da bi napravili dovoljnu kolicinu vakcine za kratko vreme (slucaj sa gripom), nekada virusni antigeni sami po sebi izazivaju veoma slab imuni odgovor (HIV, pticiji grip) i eto problema. Tako su poceli da vakcinama dodaju najrazlicitije supstance za koje se zna da same izazivaju jak imuni odgovor ako se ubrizgaju u krv. Najcesce korisceni adjuvant do danas je alum - mineralna so aluminijuma, ali on vise nije popularan. Novartis koristi adjuvant MF-59 koji je emulzija uljastih supstanci i vode. Jedna od tih uljastih supstanci je skvalen. Taj skvalen je inace sveprisutan u nasem organizmu, posto je osnova za sintezu holesterola, a samim tim i svih steroidnih jedinjenja. Iz nepoznatih razloga, kada se emulzija skvalena sa vodom ubrizga u krv, nastaje veoma snazan imuni odgovor. Kada se taj adjuvant pomesa sa virusnim antigenima iz vakcine i tako ubrizga u krv, imuni odgovor i na virusne antigene je mnogo jaci. Na taj nacin proizvodjac moze da koristi manje virusnog antigena za svaku dozu vakcine a da vakcina i dalje bude veoma efikasna. Adjuvanti se dodaju i drugim vakcinama, na primer MMR ako se ne varam. Problem sa adjuvantima je sto postoji opasnost da se kod nekih osoba taj nagli imuni odgovor na skvalen pretvori u nesto mnogo opasnije - autoimuno oboljenje tipa reumatoidnog artitrisa, multiple skleroze, lupusa, astme i jos mnogo sta. To su jos nedovoljo ispitane dugorocne posledice vakcinisanja. Tu opasnost niko ne porice, ali ovi proizvodjaci tvrde da je to veoma retko. Drugi, pak, ukljucujuci i ugledne lekare ipak misle da takve reakcije i nisu bas tako jako retke i tu postoji opsta zabrinutost.
U USA se ne mogu davati vakcine sa adjuvantima. FDA jos nije odobrila i takvih vakcina nema u upotrebi. Ali zato, citava USA od 300 miliona stanovnika do sada je uspela da proizvede i uveze samo oko 500 hiljada doza vakcine bez adjuvanata. Pored toga nema ni vakcine za sezonski grip u dovoljnoj kolicini. Ja i da hocu ne mogu da se vakcinisem, posto vakcina za sada ima samo za prioritete.- Cekaju se redovi po kisi i po nekoliko sati, a u grad od milion stanovnika stigne par hiljada doza nedeljno. U Kanadi je druga prica - tamo su adjuvanti odobreni, kao i u citavoj Evropi.
------------------------------------


ovaj text (koji nije moj vec je pisala macence!) ovde postavljam jer se nekako nadovezuje na samu temu i cini jednu celinu sa ostalim textovima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li ćete se vakcinisati protiv novog virusa gripa A/H1N1?
PostPoslato: Čet Nov 26, 2009 1:07 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Feb 15, 2008 8:22 pm
Postovi: 18
Ne, nek ostane za one koji se neboje. :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li ćete se vakcinisati protiv novog virusa gripa A/H1N1?
PostPoslato: Sub Nov 28, 2009 4:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Dec 27, 2007 12:06 pm
Postovi: 6
NE.......... :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li ćete se vakcinisati protiv novog virusa gripa A/H1N1?
PostPoslato: Sub Nov 28, 2009 9:06 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Dec 20, 2007 5:21 pm
Postovi: 446
Lokacija: Canada
Ne.

_________________
Za drugarstvo i druzenje!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li ćete se vakcinisati protiv novog virusa gripa A/H1N1?
PostPoslato: Pon Nov 30, 2009 3:17 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 05, 2009 3:26 pm
Postovi: 12
Lokacija: bgd
NE, ni ja ni moja porodica-deca od 6 i 2 godine, kao ni suprug, ni moji roditelji, iako je otac hronicni srcani bolesnik
vitamini iz voca i povrca, med, propolis, svez vazduh, malo smo proredili druzenja i eto
sto rece neko-nek ostane za one koji se ne boje stetnih dejstava vakcine


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li ćete se vakcinisati protiv novog virusa gripa A/H1N1?
PostPoslato: Pon Nov 30, 2009 9:36 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Sep 20, 2009 8:09 pm
Postovi: 2
naravno da mi ne pada ni na pamet, glupog li pitanja.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 163 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 11  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 228 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: