Problem sa stolicom

Diskusije o razvoju dece, zdravlju i najčešćim dečijim bolestima, prevenciji i lečenju dečijih oboljenja. Sve na jednom mestu što Vam može zatrebati ukoliko imate pitanje o dečijoj anatomini, fiziologiji ili patologiji.

Moderatori: ModeratA, moderato, vlada99

e5944
Novi član
Novi član
Postovi: 1
Pridružio se: Sub Nov 25, 2006 12:49 am
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
Lokacija: Becej

Problem sa stolicom

Post od e5944 »

Pozdrav svima od novog člana foruma i odmah jedan problem.
Stariji sin, 3 godine, ima probleme sa probavom. Naime jedno vreme je imao tvrđu stolicu i dobio je strah da kaki. Probali smo svakakve stvari i čini mi se da se vrtimo u krug. Sada mu je mekša stolica a on je zadržava. Interesuje me da li je istina da mleko, kravlje, steže stolicu i da li dete njegovog uzrasta sme da pije, ovo je bez reklame, Prolom vodu?
Inače da li je neko imao iste probleme sa klinčetom i koja su iskustva!?
jely
Novi član
Novi član
Postovi: 12
Pridružio se: Uto Nov 28, 2006 1:30 pm

Problem sa stolicom

Post od jely »

Nije mi jedna stvar jasna: Kako to zadrzava stolicu? Ako je tako, onda mu pridjite na drugi nacin, mislim ako nema zatvor, ako je sve u redu. Moje dete (3,5 godine) imao je skoro neku fazu da "ne voli da kaki". Kaze "to je mama bas ruzno". Ja sam mu onda da ga malo razveselim kupila novu dasku za WC solju i dozvolila mu da kada ide da kaki ponese sa sobom svoje autice (1 ili 2) da ih vozi po zidu dok kaki. Onda malo sedim sa njim, pa ga zezam da mora da se skoncentrise da baci govno u kanalizaciju - to je njemu smesno i to uradi. Sada ga je to sve proslo. Normalno, bez primedbi ide u WC. Ovo sve pisem zbog toga sto mi nije jasno to oko zadrzavanja stolice.

Inace, nikada nije imao zatvor. Pije jako malo mleka, svega 1 solju dnevno (1,6mm), a jogurta i kiselog mleka pije puno. Kod neke dece kravlje mleko stvarno moze da izazove zatvor a to prenosim po iskustvima ostalih majki koje licno poznajem. Brokoli jede u nenormalnim kolicinama (barem ja ne mogu toliko da pojedem koliko on moze), a to je povrce odlicno za probavu.

Prolom vodu - ne bih preporucila maloj deci kao i sve sto nije za decu ispod 12 godina. Ta voda je za odrasle, da tako kazem nacete organizme, a nasa deca su ipak jos uvek u razvoju. Nisam lekar, ali mom detetu, a ni bilo kom drugom ne bih dala tu vodu. Ima gomila drugih, slabo mineralnih voda itd.
Dea
Stalni član
Stalni član
Postovi: 2202
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 6:22 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
Lokacija: Nemacka
Kontakt:

Post od Dea »

Moja beba ima sad 5 meseci. Na zalost vec mesec i po je ne dojim, morala sam da prestanem zbog terapije lekovima. Pije adaptirano mleko i povremeno ima dan ili dva zatvor. Tada je neraspolozena, puno place i malo jede. Kada smo bili u bolnici sestra nam je dala mlecni secer i tada je tiba proradila. Termin kod pedijatra imam tek za dve nedelje pa me interesuje do tada da li je neko od vas probao da daje bebi mlecni secer? Koliko mlecnog secera treba stavljati i koliko ga cesto davati?
Korisnikov avatar
Skywalker
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 120
Pridružio se: Čet Sep 20, 2007 8:47 am

Post od Skywalker »

Dea napisao:Moja beba ima sad 5 meseci. Na zalost vec mesec i po je ne dojim, morala sam da prestanem zbog terapije lekovima. Pije adaptirano mleko i povremeno ima dan ili dva zatvor. Tada je neraspolozena, puno place i malo jede. Kada smo bili u bolnici sestra nam je dala mlecni secer i tada je tiba proradila. Termin kod pedijatra imam tek za dve nedelje pa me interesuje do tada da li je neko od vas probao da daje bebi mlecni secer? Koliko mlecnog secera treba stavljati i koliko ga cesto davati?
Moja beba je imala taj problem otprilike u istom uzrastu, ali cim smo promenili adaptirano mleko i uveli povrce sve je proradilo. Humana joj je stvarala zatvor, a cim smo poceli sa Bebelakom uredno je i lako kakila. Medjutim cula sam da Bebelac kod nekih beba izaziva gasove i grceve, pa nije pravilo da neko bolje podnosi. Mislim da je kuvano voce i povrce bezbedno trajno resenje. Ne oslanjajte se na pomocna sredstva vec promenite malo nacin ishrane i mlecnu formulu. :)
Slika
kaca 33
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 272
Pridružio se: Sub Okt 21, 2006 9:58 pm

Post od kaca 33 »

Moja beba je imala jako retku stolicu sa bebelakom pa cak i cesto sluzavu. Kada sam joj promenila formulu ( pocela sam da joj dajem novalak) odjednom je pocela bolje da jede i da dodaje. Medjutim, dobila je tvrdju stolicu ali je to proslo kada se malo navikla na novo mleko. Inace, kazu da se tolerise ako beba nema stolicu cak do cetiri-pet dana. Ja doduse nikad nisam toliko cekala ( uvek se nekako isprazni kada ja pocnem da se sekiram sto je najduze bilo treci dan) .Medjutim, mnogi grese jer ne daju deci vodu a to bi trebalo ako dete pije adaptirano mleko jer je mnogo jace od majcinog.Naravno i na vodu mora da se nauci...
Moja beba sada ima sest meseci i jede povrce a obavezno i voce.Sokice joj bas i ne dajem puno a da zna da prica rekla bi mi da joj bas i nije mnogo zao jer i kad joj dam vise se namrsti ali zato pije vodu. Voce je po meni mnogo bitnije od sokova jer u sokovima ima dosta secera. Od voca joj je stolica redovna i normalna. E jedino ako pojede bananu tu proplacemo i ona i ja. Banana sa necim i moze ali samo banana nikako.
A to da je neraspolozena ako tvrdo kaki to je isto normalno.Desavalo se kada ima tvrdu stolicu da slabo jede ali zato cim se isprazni ona navali na mleko ili na hranu.Secer je ipak privremeno resenje i ne bi trebalo da se navikava na njega.
Bitno je i da joj se daje mleko ili hrana u odredjeno vreme i kada se navikne na to nema sanse da ima problema sa stolicom. Ili ce bar imati mnogo redje sto sad zavisi od toga sta je pojela.Moja Jelena uvek ima stolicu ujutru oko 7-8h i po podne ( to sad nekad pre nekad kasnije ) ne dajem joj cesto hranu koja je zatvara, a to smo do sad apsolvirali i napravila sam joj raspored hranjenja ( dobro nisam bas uvek tacna u minut :lol: ) i mogu da pravim varijacije ali ne duze od sat vremena. Tako smo uhvatile za sad neki tempo i njoj to odgovara a boga mi i meni.
Dea
Stalni član
Stalni član
Postovi: 2202
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 6:22 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
Lokacija: Nemacka
Kontakt:

Post od Dea »

Pa mi ovu mlecnu formulu koristimo vec duze vreme i od nje nije imala zatvor. Pocela sam i da joj dajem kasice i isto je bilo ok. Ovo stanje otprilike traje nekih 10tak dana a u tom vremenu joj nisam nista od ishrane menjala. Pritom mlecni secer je prirodna stvar, nikakav lek ili bilo sta drugo. Juce sam joj ga sipala u mleko (samo jednu kasikicu) i posle 3 sata je kakila.
Korisnikov avatar
Skywalker
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 120
Pridružio se: Čet Sep 20, 2007 8:47 am

Post od Skywalker »

Dea napisao:Pritom mlecni secer je prirodna stvar, nikakav lek ili bilo sta drugo. Juce sam joj ga sipala u mleko (samo jednu kasikicu) i posle 3 sata je kakila.
A sta ako meseci davanja mlecnog secera ne daju rezultat nego nastavi da kaki samo posle njega?? Hoce li stalno morati da zavisi od njega?
Ipak je to dodatak, pomocno sredstvo. Nije kuvana sljiva, ni kuvana sargarepa, nije nesto sto moze svakodnevno da jede... proveri sa par pedijatara, pitaj u halo bebi, pa iz svih informacija sama izvedi zakljucak.
Treba pronaci uzrok a ne leciti posledicu, mislim... ako je basss tvrda stolica.
Slika
Korisnikov avatar
Skywalker
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 120
Pridružio se: Čet Sep 20, 2007 8:47 am

Post od Skywalker »

evo, malo sam pretrazivala po netu i pronasla ovo, ako te ne mrzi procitaj, sigurno ima jako korisnih informacija...
i povodom ovoga
Dea napisao: Pritom mlecni secer je prirodna stvar, nikakav lek ili bilo sta drugo
ipak je u pitanju medikament.


ZATVOR" KOD DECE

"Zatvor" ili kako se medicinski kaže konstipacija je vrlo čest frustrirajući problem kod dece. Obično se definiše kao prolazak tvrde i suve stolice ili bolno pražnjenje posle nekoliko dana.

Ona je zajednički problem odojčadi i dece. Većina dece sa konstipacijom su zdrava Konistencija i broj stolica varira u zavisnosti od doba i od deteta do deteta.

Odojčad se naprežu i stenju i mogu se prazniti na 2-3 dana , ali ako je stolica meka i prolazi bez problema, to nije konstipacija, već se stolica pojavljuje neredovno. Tek kad postane tvrda i bolna, govorimo o konstipaciji. Naprezanje je normalna pojava, ali plač pri napinjanju može biti znak konstipacije.

Takođe treba imati u vidu da se mnoga odojčad na prirodnoj ishrani prazne jednom nedeljno pa i ređe, jer se majčino mleko kompletno svari. Stolica se sastoji od male količine neabsorbovanih proteina od usirenog mleka i velike količine crevne sekrecije, uglavnom služi i naravno mnogo bučnih gasova. Odojčad na mlečnoj formuli imalu više ostataka u debelom crevu i prava konstipacija kod odojčadi na veštačkom mleku je mnogo češća.

Znači da je dete konstipirano su kad novorodenče nema stolicu svakog dana i teško je se oslobađa.

Takođe, kad je stolica tvrda i suva ( tvrda, zrnasta kao šljunak ) , a pražnjenje praćeno bolom. Beba koja ima "zatvor" savija noge prema trbuhu stenjući i grimasirajući, a stolica je po površini išarana žilicama krvi. Cesto su prisutni abdominalna nadutost, grčevi i bol, a apetit je uglavnom smanjen.

UZROCI KONSTIPACIJE


Normalno kad se svari, hrana se kreće preme crevima, voda i hranljivi sastojci se absorbuju, a otpadni materijal postaje stolica. Da bi se formirala meka stolica voda se vraća u taj materijal, mišići završnog creva i rektuma se kontrahuju i opuštaju da bi izbacili stolicu.

Loša funkcija svake komponente ovog mehanizma: ili suviše malo vode ili loši mišićni pokreti uzrokuju konstipaciju. Biti "začepljen" tvrdom stolicom je vrlo neugodno. Konstipacija može postati stalni problem. Tvrda stolica može usloviti lošu pasažu, dete je zadržava u crevima, što duže ostaje u crevima slabiji je tonus mišića. Tako stvrdnuta stolica prolazeći kroz uzani rektum često proizvodi fisure i stolica biva prošarana krvlju. Beba očekuje bol i zadržava stolicu, što ovu čini tvrđom i bolnijom za prolaženje. To bebu plaši i ona ne želi da prazni crava.

Razlozi za nastanak konstipacije u uzrastu odojčeta mogu biti nova hrana i mleko ( prelazak sa dojenja ili adaptiranog mleka na kravlje) ili prevelika količina kravljeg mleka ili premalo vode.

Takođe, kad je dete uznemireno, njegove intestinalne funkcije su uznemirene što može izazvati konstipaciju ili dijareju. Možda ne pije dovoljno tečnosti ili razblaženog soka ili ne uzima dovoljno vlakana.

ISHRANA ODOJČADI KOJA IMAJU "ZATVOR"


# Odojčadi treba ponuditi: više tečnosti
# više vlakana ( žitarice u prvoj i drugoj godini)
# kad dođe vreme za uvodenje povrća, izabrati ono sa dosta ostataka ( grašak , brokoli, pasulj, tikvica, paradajz)
# sok bogat sorbitolom, () nerastvorljivim šećerom, koji privlači vodu i tako čini masu stolice (od šljive ili kompot od suvih šljiva, kajsija, bresaka ). Količina soka u prvoj godini trebalo bi da iznosi 120 ml.
# pire od šljiva
# odojčetu dati češće manje količine adaptiranog mleka
# kod uvođenja žitarica, umesto pirinča uvesti kukuruz
# Ako je konstipacija izrazito uporna, upotrebiti u dogovoru sa pedijatrom glicerolske supozitorije, ne češće nego na nekoliko dana

KONSTIPACIJA KOD MALOG DETETA


Predstavlja jedan od najneprijatnijih problema.

Često je emocionalno uslovljeno kod dece u drugoj i trećoj godini koja prolaze kroz negativnu fazu , pa se tako protive i pražnjenju.

Neka deca suviše jedu hranu bogatu mastima i siromašnu vlaknima (grickalice, gusti sokovi), takode piju malo tečnosti.

Manjak fizičke aktivnosti ( gledanje TV, igrice) ponekad pogorša već i onako loše uspostavljene navike pražnjenja.

Mnoga deca ovog uzrasta su prezaposlena i ne reaguju na signal ili ga ignorišu ako su zauzeta igrom. Što ga duže ignorišu, više se vode iz stolice aprorbuje i ona postaje cvršća, pa dete ulazi u začarani krug gde je defeka-cija sve teža i konstipacija se pogoršava.

Dijagnoza "zatvora" kod deteta ovog uzrasta postavlja se:
# na osnovu podataka koliko se dete često prazni
# dali se dete žali ili ima bol prilikom defekacije
# da li steže zube, savija noge, crveni u licu kad pokušava da se oslobodi stolice da bi izbeglo neprijatnosti
# iz čega se sastoji ishrana
# da li je bilo nekih stresnih dogadaja u poslednje vreme
# koliko često mala količina tečne ili meke stolice uprlja rublje

TRETMAN KONSTIPACIJE KOD MALOG DETETA

# Poželjno je da dete obeduje svakog dana u isto vreme.
# Nekoliko puta dnevno trebalo bi da ide u toalet, naročito posle doručka.
# Podsetiti ga da ide kad oseti napone.
# Kruške, šljive, kajsije, breskve, banane imaju laksativni efekat.
# Banana ima veliku vrednost kod konstipacije, jer normalizuje crevnu funkciju. Njena korist kod konstipacije zasnovana je na pektinu koji apsorbuje vodu i tako čini masu koja pokreće creva.
# Lisnato povrće, kupus, šargarepa, sveže i sušeno voće ( šljive, smokve, urme, grožđe) sadrže prirodnu formu celuloze.
# Teže povrće ( celer npr. ) ima više vlakana. Da bi koristi od vlakana bile kompletne vrlo je važno piti dovoljne kolicine vode da se pomogne prolazak stolice kroz creva. Ponuditi voće i povrće sa krupnijom strukturom, integralni hleb, žitarice krompir.
# Hrana koja podmazuju digestivni trakt: spanać, banana, susam, med, kruška, šljiva, breskva, kajsija, jabuka, orasi, badem, proizvodi od soje, cvekla.
# Hrana koja pospešuje kretanje creva: kupus, grašak, kokos, špargla
# Hrana koja potpomaže crevnu floru: mlečni proizvodi, acidofilni napici (koji pomažu da se obnovi biokultura među njima Laktobacilus bifidus, bulgaricus) Svi oni nalaze se u komercijalnim proizvodima, jogurtu, kefiru...
# Mineralna voda koja sadrži magnezijum.
# Čorba od povrća takode sadrži dosta vlakana, a i povećava unos tečnosti.
# Preparati B kompleksa.
# Čaj od belog sleza.
# Neki medikamenti kao metilceluloza ili slabo absorbovani produkt šećera, laktuloza koja privlači vodu i tako čini masu stolice.
# Fizičke vežbe.
# Roditelji bi trebalo da imaju pozitivan stav, da nauče dete da prepozna znake koji prethode crevnom pražnjenju i prepoznaju prirodni poziv. Vrlo je bitno privoleti dete na to.
# Dete treba da zna da je pražnjenje creva isto tako važno kao pranje zuba i spavanje.
# I ako je konstipacija hronično stanje, nju je teško tretirati, jer teško i bolno pražnjenje nije nešto sa čime će se dete naučiti da živi. Postepeno, podesnom ishranom i eventualnim medikamentnim intervencijama, dete će imati redovno pražnjenje.

http://www.kuvarica.net/jelovnik/baby-zatvor.html

kako je tvoja beba mala korisno je samo ovo
# Poželjno je da dete obeduje svakog dana u isto vreme.
# Kruške, šljive, kajsije, breskve, banane imaju laksativni efekat.
# Lisnato povrće, šargarepa, sveže i sušeno voće ( šljive, smokve, urme, grožđe) sadrže prirodnu formu celuloze.
# Hrana koja podmazuju digestivni trakt: spanać, kruška, šljiva, breskva, kajsija, jabuka
# Hrana koja potpomaže crevnu floru: mlečni proizvodi, acidofilni napici (koji pomažu da se obnovi biokultura među njima Laktobacilus bifidus, bulgaricus) Svi oni nalaze se u komercijalnim proizvodima, jogurtu, kefiru...

i u vezi SORBITOLA...
http://zdravlje.krstarica.com/l/tegobe/ ... e-stomaka/
Veštački zaslađivač koji odvlači vodu u debelo crevo i čak i u sasvim maloj količini može da izazove nadutost, a u iole većoj čak i dijareju (na paketićima žvaka koje sadrže sorbitol obično i stoji upozorenje - sitnim slovima kao i sve ostalo - da preterano konsumiranje može izazvati dijareju).


http://www.vitamini.hr/1738.aspx
Sorbitol, poliol ili šećerni alkohol, je zaslađivač koji se nalazi u mnogim prehrabenim proizvodima. 60% je slađi od saharoze, a kalorijska vrijednost mu je za 1/3 manja. Ugodnog je okusa, nije karcinogen, ne pogoduje razvoju karijesa i koristan je oboljelima od dijabetesa. Koristi se već dugi niz godina u proizvodnji procesirane hrane, ali i drugih proizvoda, npr. farmaceutskih i kozmetičkih.
Sorbitol je veoma stabilan i kemijski neaktivan. Podnosi visoke temperature pa je pogodan za kuhanje, pečenje…
Sorbitol se sporo apsorbira , stoga kada se koristi, porast glukoze u krvi kao i inzulinska reakcija vezana uz konzumiranje glukoze uvelike je usporena. Kalorijska vrijednost (2.6 kalorija po gramu nasuprot 4.0 za šećer) sorbitola je u skladu je s zahtjevima koji se postavljaju kod kontrole tjelesne mase. Proizvodi zaslađeni sorbitolom umjesto šećerom mogu biti koristan izbor niskokaloričnih proizvoda bez šećera.
Hrana zaslađena sorbitolom može sadržavati sastojke koji doprinose povećanju kalorijske vrijednosti proizvoda te na to treba obratiti pažnju kod planiranja obroka.
Dnevna dozvoljena doza sorbitola kreće se od 30 - 50 grama. Veće doze mogu uzrokovati nakupljanje sorbitola u stanicama očiju i živaca, a kao posljedica toga može se razviti dijabetička retinopatija i neuropatija.

kako tvoja beba podnosi kuvane jabuke, kuvanu sargarepu, da li ima poboljsanja kada konzumira te namirnice?
Slika
Dea
Stalni član
Stalni član
Postovi: 2202
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 6:22 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
Lokacija: Nemacka
Kontakt:

Post od Dea »

Hm sad sam u zabludi. Po ovome moja beba i nema pravi zatvor. Ona u principu nije imala probleme sa stolicom do skoro. Sad neki put od 24 do 48 sati nema stolicu. Poslese uglavnom iskaki dva tri puta. Nije skroz tvrdo ali nije ni onako kasasto kako smo navikli da kod beba vidjamo.
Od kasica jede za sad samo sargarepu sa krompirom i dulek. Nismo jos presle na voce. Razmisljam nesto i shvatam da ona ima zatvor od kad nosi gips. To verovatno znaci da je razlog to sto ne moze da pomera nogice i verovatno zbog toga je slabije i varenje.
Korisnikov avatar
Skywalker
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 120
Pridružio se: Čet Sep 20, 2007 8:47 am

Post od Skywalker »

Dea napisao:Hm sad sam u zabludi. Po ovome moja beba i nema pravi zatvor. Ona u principu nije imala probleme sa stolicom do skoro. Sad neki put od 24 do 48 sati nema stolicu. Posle se uglavnom iskaki dva tri puta. Nije skroz tvrdo ali nije ni onako kasasto kako smo navikli da kod beba vidjamo.
Od kasica jede za sad samo sargarepu sa krompirom i dulek. Nismo jos presle na voce. Razmisljam nesto i shvatam da ona ima zatvor od kad nosi gips. To verovatno znaci da je razlog to sto ne moze da pomera nogice i verovatno zbog toga je slabije i varenje.
Moja Dunja od trena kada je pocela sa sargarepom i krompirom kaki "cuftice", i to dosta cesto 4-5 puta dnevno, skoro svaki put posle obroka, nisu tvrde samo lepo formirane, nema kasaste stolice od kada je prestala samo mlekom da se hrani. Ako beba ne kaki stvarno cvrstu stolicu mislim da nemas brige. A sta je beshe DULEK? Mozes uvesti lagano kuvane jabuke, sa sargarepom na koju je vec navikla, one su vrlo zdrave.

Sto se tice nogica mozes joj ti pomagati da radi neke vezbice...
Slika
Dea
Stalni član
Stalni član
Postovi: 2202
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 6:22 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
Lokacija: Nemacka
Kontakt:

Post od Dea »

Dulek tj. bundeva. zuto veliko nalik lubenici sa onim divnim semenkama koje mi odrasli grickamo. Da da i kod nas su to vise "cuftice" dva tri puta dnevno.
Nego beba ima samo 5 meseci i od kad smo poceli sa kasicama muku imam da je nahranim mlekom. Jednostavno odbija, a znam da u ovom uzrastu mora da pije mleko.Kasicu joj dajem jednom do dva puta dnevano.Na zalost obe nogice su joj do struka u gipsu (operisali smo kuk)pa od vezbica za sad nista.
Korisnikov avatar
Skywalker
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 120
Pridružio se: Čet Sep 20, 2007 8:47 am

Post od Skywalker »

Dea napisao:Dulek tj. bundeva. zuto veliko nalik lubenici sa onim divnim semenkama koje mi odrasli grickamo. Da da i kod nas su to vise "cuftice" dva tri puta dnevno.
Nego beba ima samo 5 meseci i od kad smo poceli sa kasicama muku imam da je nahranim mlekom. Jednostavno odbija, a znam da u ovom uzrastu mora da pije mleko.Kasicu joj dajem jednom do dva puta dnevano.Na zalost obe nogice su joj do struka u gipsu (operisali smo kuk)pa od vezbica za sad nista.
Bundeva, naravnooo, setila sam se danas da je moj dragi rekao dulek kad sam kupila bundevu :D bas sam glupava. pa to je fenomenalna namirnica, sigurno je bebica jako lepo prihvatila jer je i veoma ukusna i hranljiva, a pritom i puna celuloze. Super. Mozes je stavljati umesto krompira, kao osnovu i slanim i slatkim obrocima.
Ako nisu tvrde cuftice, ako svaki put kada kaki imas u peleni lepo oformljenu "cufticu" to znaci da je stolica ok. I sta znaci da "mora da pije mleka" - bebe sasvim lepo prate svoj organizam i potrebe, ne opterecuj se - neke bebe radije klopaju kase sa vocem i povrcem, to je svakako i zdravije za stomak od mlecne formule. Izuzetak je dojenje, ako je dojis onda to svakako treba forsirati, koliko sam razumela pedijatre. :D
Slika
Dea
Stalni član
Stalni član
Postovi: 2202
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 6:22 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
Lokacija: Nemacka
Kontakt:

Post od Dea »

Na zalost ne dojim je, morala sam pre mesec i po da prestanem, jer sam morala da pocnem sa svojom terapijom, a ti lekovi ne idu zajedno sa dojenjem. Tad smo i presle na mlecnu formulu (mada ju je pila i cim se rodila jer dugo nisam imala dovoljno mleka). Po ovome sto citam pise da bebe od 5 meseci treba da jedu dve kasice dnevno. U podne slanu a uvece slatku. No moje zlato bi ih njapalo stalno. Prva rec koju je izgovorila razgovetno da mozemo da razumemo je NJAM NJAM. Povaljali smo se od smeha. Ni mama ni tata nego njam njam.
Korisnikov avatar
Skywalker
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 120
Pridružio se: Čet Sep 20, 2007 8:47 am

Post od Skywalker »

moja Dunja je pocela sa kasicama od 4,5 meseca, jer nisam imala dovoljno mleka. prvo rucak, pa dva rucka :lol: , pa zatim i neka uzina...
sada, sa 8,5 meseci doruckuje voce sa kasom u 8.30, u 11 ponovo voce ili jogurt koji obozava, u 13.30-14 slani rucak (krompir ili rizolino sa sargarepom, mesom, plavim patlidzanom, tikvicom, karfiolom ili sta vec... zaista smo raznolike namirnice probali). ponovo oko 17h slani rucak, i oko 20 voce sa kasom.
do skoro je uvece pila veeeliko mleko (doza sa kutije bebelaca), ali je to drzalo tek do ponoci i budila se gladna, pa sljusti citavu bocicu bebelaca. zato sada i vecera kao velika, i prespava citavu noc do 7 ujutru :wink:
pritom moja dunja nije buckasta nimalo jer je veoma aktivna, pogledaj i sama http://www.doktor.rs/forum/viewtopic ... 8&start=60

bicu dosadna ali svaka beba je individualna.
moja prijateljica je svojoj bebici vec sa 6 dala i pasulj i grasak, kao "njoj to ne smeta", i zaista nisu imali problem, mada se ja ne bih upustala bas tako. zato ako voli kasice daj joj slobodno, bice sita i zadovoljna, stomak ce poceti da prepoznaje pravu hranu a ne vestacko mleko, pa i prirodno je da preferira prirodne namirnice.
Slika
Dea
Stalni član
Stalni član
Postovi: 2202
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 6:22 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
Lokacija: Nemacka
Kontakt:

Post od Dea »

Nasla sam na internetu dosta informacija o mlecnom seceru. U pitanju je potpuno PRIRODAN proizvod (sto pise i na kutiji ambalaze a u Nemackoj sve sto pise na stvarima koje su namenjene bebama mora dobro da bude atestirano). Potpomaze boljem varenju i razmeksavanju stolice. Ne znam da li se u Srbiji moze naci, ali znaci nisu nikakvi cepici i nema nikakvih hemiskih primesa. Jednostavno se mlecni secer doda, kasicicu-dve jednom do dva puta u mleko i to je to.
Odojcadi se preporucuje 7-10grama dnevno. 10 grama ima 38 kalorije.
Nema glutena. Pospesuje normalnu floru u crevima i pomaze da se bolje iskoristi Calcijum, Magnezijum i Cink iz hrane.

Mlečni šećer

To je jedan od osnovnih sastojaka mleka. Laktoza je složeni šećer, sastoji se od glukoze i galaktoze. U mleku je ima prosečno 4,7%. Ona je dobar izvor energije, 1 g = 16,54 kJ. Fiziološki značaj je važniji. Njena komponenta galaktoza ulazi u sastav cerebrozida tkiva centralnog nervnog sistema. Laktoza preko mlečne kiseline poboljšava iskorišćavanje kalcijuma u crevima. Nerazložena u tankom crevu laktoza se u debelom crevu, pod dejstvom bakterija, razlaže do mlečne kiseline. Tako se stvara kisela sredina u crevima, što smanjuje aktivnost «truležnih bakterija», a stimuliše razvoj bakterija koje stvaraju kiselinu i sintezu vitamina B kompleksa.
Odgovori