Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: povisen vitamin d ili problemi sa bubrezima?
PostPoslato: Sre Mar 13, 2013 12:55 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 12, 2013 10:38 pm
Postovi: 5
Zbog slabijeg napredovanje cerke od njenog cetvrtog do osmog meseca (u medjuvremenu na savet pedijatra pokusavali smo razne stvari) u osmom mesecu javljamo se specijalisti za poremecaj ishrane. Odmah radimo kontrolu krvne slike i urina. Krvna slika:vitamin D 124,3nmol/l,kreatin 49 nmol/l,PTH15 (15-65) ostale analize u granicama normale.
Urin:Ca/Cr (iz porcije urina) 0,76.
Doktor postavlja dijagnozu hipervitaminoza vitamina D. Savetuje prestanak uzimanja vitamina d,kao i prestanak koriscenja adaptiranih mlecnih formula i sto veci unos tecnosti. (napomenuo bih da su referentne vrednosti vitamina D 75,0-250,0nmol/l. U medjuvremenu idemo na kontrole i cekamo da vitamin d kao i odnos Ca/Cr padne. Pre par dana smo radili analize Vitamin D je 48,6 nmol/l,PTH intact 19,8 pg/ml a odnos Ca/Cr 0,45. Doktor i dalje ne preporucuje unos vitamina d iako je dosta ispod donjih vrednosti. Savetuje sto veci unos tecnosti.
Moje pitanje dali je vitamin d zaista bio povecan od samog pocetka lecenja ili je dijagnoza bila pogresna? Kako sam upoznat da odnos Ca/Cr ima veze sa radom bubrega moze li mi neko reci spram ovih rezultata da li je sa njima sve u redu ili ne (ultrazvuk bubrega uredan). Koje su referentne vrednosti za odnos Ca/Cr? Unapred zahvalan na pomoci....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: povisen vitamin d ili problemi sa bubrezima?
PostPoslato: Sre Mar 13, 2013 3:12 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 08, 2008 12:51 pm
Postovi: 20
Mi smo imali slicno iskustvo sa prevelikom dozom vitamina ad.
Jos pre pa skoro osam godina, savetovao se unos ad kapi iako je dete bilo na adaptiranoj formuli i pila je kolicine mleka koje su odgovarale onome sto je pisalo na kutiji. Samo jednog dana beba sa tada 2.5 meseca prihvata samo vodu. Ma ni kap mleka. Nasa tadasnja doktorka nije ni posumnjala na visak vitamina a i d koji mogu biti jako toksicni ako se unose u kolicini u kojoj je moje dete to uzimalo. Kopajuci po netu i konsultujuci se sa dr sracunali smo da ona uzima 5 puta vecu dozu od dozvoljene. Ustvari sasvim dovoljno joj je bilo to sto je uzimala iz adaptirane formule. Iybacili smo AD kapi za uvek. Posle desetak dana sve se vratilo na normalu i pocela je konacno ponovo da jede mleko. Naravno utom periodu nije nista napredovala.
Moj savet je da se obratite za pomoc nekom od nutricionista na Institutu za majku i dete.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: povisen vitamin d ili problemi sa bubrezima?
PostPoslato: Sre Mar 13, 2013 4:12 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 3:42 pm
Postovi: 5202
Lokacija: Београд
А зашто бебироне уопште кљукате АД комплексом?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: povisen vitamin d ili problemi sa bubrezima?
PostPoslato: Sre Mar 13, 2013 4:22 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 08, 2008 12:51 pm
Postovi: 20
aa_aca je napisao:
А зашто бебироне уопште кљукате АД комплексом?


U mom slucaju bilo je to moje prvo dete, tada sam slusala sta kazu lekari, pedijatri, pa i otpusnoj listi pise da im se daju. Kad sam skontala sta se desava, prekinula sam. Drugom detetu nisam dala ni jednu jedinu kap.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: povisen vitamin d ili problemi sa bubrezima?
PostPoslato: Sre Mar 13, 2013 10:03 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 12, 2013 10:38 pm
Postovi: 5
d.i.v je napisao:
Mi smo imali slicno iskustvo sa prevelikom dozom vitamina ad.
Jos pre pa skoro osam godina, savetovao se unos ad kapi iako je dete bilo na adaptiranoj formuli i pila je kolicine mleka koje su odgovarale onome sto je pisalo na kutiji. Samo jednog dana beba sa tada 2.5 meseca prihvata samo vodu. Ma ni kap mleka. Nasa tadasnja doktorka nije ni posumnjala na visak vitamina a i d koji mogu biti jako toksicni ako se unose u kolicini u kojoj je moje dete to uzimalo. Kopajuci po netu i konsultujuci se sa dr sracunali smo da ona uzima 5 puta vecu dozu od dozvoljene. Ustvari sasvim dovoljno joj je bilo to sto je uzimala iz adaptirane formule. Iybacili smo AD kapi za uvek. Posle desetak dana sve se vratilo na normalu i pocela je konacno ponovo da jede mleko. Naravno utom periodu nije nista napredovala.
Moj savet je da se obratite za pomoc nekom od nutricionista na Institutu za majku i dete.

Hvala na odgovoru. Slicna situacija bila je i u nasem slucaju. I nama su sracunali da je uzimala vece kolicine od potrebnih,ali rezultati vitamina D u krvi to demantuju. I pored toga doktor ostaje pri tvrdnji da je uzrok povecan unos vitamina D.Sto je meni kao laiku dosta cudno. Od prestanka uzimanja vitamina D apetit moje cerke se nije promenio,ona je kao i ranije jela ono sto voli a ono sto ne voli nije htela ni da proba. Obratili smo se i nutricionisti u institutu pre svih ovih "akcija",a on je bez ikakvih analiza prepisao FANTOMALT. To je energetski dodatak mleku na bazi secera,cime bi trebalo da bolje dobija na tezini.Posle dva meseca koriscenja istog i nijedne pretrage bebi je cak opao apetit i odprilike kao i ranije dobijala na tezini.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: povisen vitamin d ili problemi sa bubrezima?
PostPoslato: Sre Mar 13, 2013 10:07 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 12, 2013 10:38 pm
Postovi: 5
aa_aca je napisao:
А зашто бебироне уопште кљукате АД комплексом?

U otpusnoj listi iz "Fronta" pisalo je koja kolicina AD kapi treba da se daje. U konsultaciji sa pedijatrom isto je prepisano. Skora sva deca u tom uzrastu ih koriste a opet nemaju problem sa tim. pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: povisen vitamin d ili problemi sa bubrezima?
PostPoslato: Sre Mar 13, 2013 10:16 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 08, 2008 12:51 pm
Postovi: 20
Koliko beba dobija na tezini,?
Sa koliko se rodila?
Kakvi ste vi kao roditelji bili kad ste bili bebe?

I ovo sve je veoma bitno. Ne dobijaju sva deca isto, neki jedu mnogo al na kilazi se ne vidi nista. Ja sam sigurna da je to velikim delom od vitamina d.
Na kraju, bitno je da beba napreduje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: povisen vitamin d ili problemi sa bubrezima?
PostPoslato: Pet Mar 15, 2013 9:18 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 12, 2013 10:38 pm
Postovi: 5
d.i.v je napisao:
Koliko beba dobija na tezini,?
Sa koliko se rodila?
Kakvi ste vi kao roditelji bili kad ste bili bebe?

I ovo sve je veoma bitno. Ne dobijaju sva deca isto, neki jedu mnogo al na kilazi se ne vidi nista. Ja sam sigurna da je to velikim delom od vitamina d.
Na kraju, bitno je da beba napreduje.

Napredovanje vise nije problem ,vec te vrednosti u krvi u urinu koje mozda ukazuju na moguci problem sa bubrezima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: povisen vitamin d ili problemi sa bubrezima?
PostPoslato: Pet Mar 15, 2013 9:49 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 08, 2008 12:51 pm
Postovi: 20
Previse vitamina d moze da osteti bubrege. Ja bi dete obavezno kod nefrologa, za svaki slucaj.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: povisen vitamin d ili problemi sa bubrezima?
PostPoslato: Sub Mar 16, 2013 5:42 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 3:42 pm
Postovi: 5202
Lokacija: Београд
Чувајте добро своје бепце. Имам пар пријатеља који су укључили свој мозак па нису примењивали "савремене" савете као што су на пример да бебе не треба купати неко брисати влажним марамицама, не давати им воду да пију, четири капи АД витамина дневно и тако даље...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: povisen vitamin d ili problemi sa bubrezima?
PostPoslato: Sre Mar 20, 2013 1:01 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 12, 2013 10:38 pm
Postovi: 5
Hvala svima na komentarima i predlozima. Posle kontrole javljam sta je u pitanju. pozz svima


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: povisen vitamin d ili problemi sa bubrezima?
PostPoslato: Uto Mar 26, 2013 9:19 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 26, 2013 9:15 am
Postovi: 1
dobar dan :o


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 17 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: