Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: cucla varalica
PostPoslato: Sub Sep 09, 2006 8:43 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Sep 03, 2006 6:21 pm
Postovi: 60
Lokacija: beograd
Kako navici dete da koristi varalicu, ako odbija i umesto cucle sisa prst>?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 09, 2006 3:33 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Koliko je beba stara? Umocite cuclu u slatku vodicu ili mleko. Takodje, promenite varalicu, ima ih u razlicitim velicinama, oblicima, od razlicitih materijala, bebe cesto ne vole jedne, a svidjaju im se druge...

Sisanje palca moze da bude prolazno, a ako se nastavi posle prekida dojenja, opasno je zbog eventualnog dobijanja takozvanog "gotskog" ili visokog nepca, deformiteta rasta zuba i drugih anomalija. Mada, mnogi pedijatri su i protiv varalice. Licno, oba sam svoja deteta odgajio uz pomoc ove stvarcice, to im je bilo kao "Bensedin", cesto jedini nacin da se umire.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 09, 2006 11:22 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 01, 2006 1:10 pm
Postovi: 20
Ako neće latex, uzmite silikonsku ili obrnuto.
Ima sto vrsta varalica, neku će već prihvatiti.

Moja beba je probala Wee (nije je nešto prihvatala), zatim Babynova (ista situacija), onda smo uzeli Nuk-ovu i to je bio pun pogodak!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 09, 2006 11:31 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Maj 02, 2005 10:18 am
Postovi: 168
Lokacija: Subotica u srcu
I mi smo sa NUK-om imali srece o to sa onom od latex-a.
srecno!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 10, 2006 9:48 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 28, 2005 8:56 pm
Postovi: 47
Kao sto predhodnici vec rekose probaj te razlicite modele,mada ni to ne mora da znaci.Moj mladji sin nije ni jednu hteo))))))))))
I da dodam to da umocite cuclu u slatku vodicu ili mleko nemojte ni pod razno...jer kao prvo navikavate bebu na sladak ukus od malena a i kad se ukus izgubi beba ce opet biti ne zadovoljna i kvarite joj buduce zube!
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 10, 2006 10:31 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Postovana Zoco,

Gde postoji navika, postoji i odvika, tako kaze nas narod. U pocetku se stavlja cucla u sladju vodicu, pa u sve manje koncentracije, dok na kraju ne bude dovoljno i malo navlazena cucla, pa i potpuno suva. Zubi se uopste ne kvare od mleka, niti se kvare - kao sto je bila moda da pedijatri pricaju - od sokica pred spavanje i slicno, nego genetski i od infekcije. Dovoljnoi je dati detetu da pije vodu, pa ce sve biti u redu.

Malo me razocarava sto se kod nas i dan-danas citiraju postulati po doktoru Spoku, koji su prevazidjeni u mnogo stvari (ne zaboravite, ovaj je legendarni doktor svoju knjigu pisao jos pre 50 godina). To je isto kao kad mi u ordinaciju dodju pacijenti i pricaju sta su procitali u "Narodnom ucitelju" Vase Pelagica...?!

Uostalom, pitajte KVALIFIKOVANOG decjeg stomatologa. Moja deca nemaju ni jedan jedini kvaran mlecni zubic, a svuda uokolo su deca sa braon patrljcima od mlecnih zuba, koja nisu ni okusila sokice pred spavanje, niti su koristila varalice i slicno.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 10, 2006 8:13 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 28, 2005 8:56 pm
Postovi: 47
Postovani dr ivica!

Sto se tice dr Spoka nikad knjigu nisam ni drzala u ruci a kamoli citala ,tako da ne mogu ni da citiram njegove postulate.

Ja sam prenela samo savete svog pedijatra i smatram da je to ispravno!
A kad bih pitala KVALIFIKOVANOG decjeg stomatologa sta da radim u ovom slucaju mozda bi mi rekao da stavim cuclu u med jer Gde postoji navika, postoji i odvika.Nije bas logicno?!

Ni moja deca (6,5 i 5 godina)nemaju ni jedan jedini kvaran mlecni zubic, a svuda uokolo su deca sa braon patrljcima od mlecnih zuba, ja se samo pitam od cega su im se onda pokvarili zubi? Sigurno ne od zrave ishrane..ali to nije tema ovog posta.
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 10, 2006 8:42 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Postovana,

Ne vidim sta je nelogicno?

O uzrocima karijesa bolje da ne pisete, jer DEFINITIVNO nisu onakvi kako smo mislili pre samo desetak godina. Pretrazite Internet ako mi ne verujete.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 17, 2006 7:50 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 28, 2005 8:56 pm
Postovi: 47
Dragi doktore ja prosto ne mogu da verujem da vi stvarno mislite da je vas savet ispravan...
Za dve sekunde po internetu su izasli milioni tekstova koji govore bas suprotno od onoga sto vi savetujete...Molim vas procitajte:
Treba znati da kod dece postoje tri zivotna doba za koja se smatra da postoji povecana predispozicija za razvoj karijesa. 1.rano detinjstvo-od rodjena pa do trece godine zivota 2.vreme mesovite dentcije-prisustvo mlecnih i stalnih zuba od 7-10 god. 3pubertet –zbog hormonskih i psihosomstskih promena i slabije oralne higijene

http://www.yumama.com/zdravlje/ustazubi ... ni_karijes
Cirkularni karijes moze da se javi jos u prvim godinama zivota, a izaziva ga - secer

Karijes ranog detinjstva ili cirkularni karijes nije tako retko oboljenje zuba kod dece. Sigurno ste primetili da i neki malisani koji jos nisu krenuli u skolu imaju potpuno crne zube. Oboljenje zahvata sve zube, u razlicitom stepenu, i dovodi do njihovog razaranja jos u najranijem zivotnom dobu.

Sta je to sto dovodi do oboljenja?

Odgovor je veoma jednostavan- SECER! Rafinisani ugljeni hidrati koji su sastavni deo velikog broja svakodnevnih zivotnih namirnica, ali koji se nalaze u gotovo svim slatkim "grickalicama", uzrok su pojave cirkularnog karijesa. Sokovi (pa i domaci), zasladjeni cajevi (cak i medom), ili drugi slatki napici, medju prvooptuzenima su za nastanak ovog oboljenja.

Greske koje se obicno prave, najcesce su posledica dugotrajne ishrane preko cucle i flasice. Narocito je opasno ono "lenjo", dugotrajno, cuclanje zasladjenih napitaka ili mleka, uz koje pojedina deca cak i spavaju.
Kako sve to izbeci?

Prvo odmah uklonite flasicu iz repertoara sredstava kojim se vase dete zabavlja i uspavljuje. Za pocetak odvikavanja, u flasicu mozete sipati obicnu (nezasladjenu) vodu.

Drugo, pokusajte da uobrocite svoje dete, a uzimanje slatkisa vezete za glavne ili pomocne obroke dajuci time zubima dovoljno vremena da se "oporave" do sledeceg obroka.

Ukoliko mislite da vase dete spada u rizicnu grupu javite se decjem stomatologu, koji ce vam dati jos vise korisnih uputstava o nacinima prevencije i saniranja cirkularnog karijesa.
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 24, 2006 12:58 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Postovana,

Vi ste ocigledno malo zakasnili sa update-ovanjem svojih saznanja. Procitajte ovo, molim Vas, i obratite paznju na poslednju recenicu:

Dental caries and its relationship to bacterial infection, hypoplasia, diet, and oral hygiene in 6- to 36-month-old children.

Milgrom P, Riedy CA, Weinstein P, Tanner AC, Manibusan L, Bruss J.

Department of Dental Public Health Sciences, University of Washington, Seattle 98195, USA. [email protected]

Caufield et al. (1) have suggested that the acquisition of mutans streptococci in young children most likely takes place during a "window of infectivity" from 19 to 31 months of age. OBJECTIVES AND METHODS: This study determined the prevalence of dental caries and bacterial infection in a randomly selected sample of 199 children 6 to 36 months old from the island of Saipan in the Common-wealth of the Northern Mariana Islands, USA. The relationships between caries and Streptococcus mutans infection, hypoplasia, diet and oral hygiene behavior were investigated. RESULTS AND CONCLUSIONS: The overall estimated prevalence of caries was high: 46.8% of the children had white spot lesions and 39.1% had enamel cavitation. Colonization was seen in very young children; S. mutans was detected in 25% of the predentate children. The results of multi-variable modeling support the hypothesis that bacterial infection, diet, and hypoplasia are important in the etiology of dental caries in this population. Adjusted for age and ethnicity, children with a high level of S. mutans detected were 5 times more likely to have dental caries than children with a lower level of S. mutans detected. Hypoplasia and a high cariogenicity score (diet) were also significant independent predictors. The odds of having any white spot lesions or enamel cavitation were 9.6 times greater for children with any hypoplasia, and 7.8 times greater for children with high cariogenicity scores relative to those with lower scores after adjusting for level of S. mutans, age and ethnicity. Sleeping with a bottle, maternal sharing of utensils, and high snacking frequency were not significant predictors of caries in this population.


izvor: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/quer ... t=Citation

Nije u potanju secer, nego DUZINA EKSPOZICIJE SECERU, i to ne samo seceru u minimalnim kolicinama koji cete koristiti kao zasladjivac, vec i laktozi iz mleka i svim ostalim ugljenim hidratima, kojima se hrane patogene BAKTERIJE.

Karijes NE IZAZIVA SECER, nego bakterija, Streptococcus mutans. Normalno hranjenje flasicom do 6. meseca NE IZAZIVA povecanje ekspozicije seceru. Ukljucivanje ostale hrane posle 6. meseca, uz koriscenje varalice NIJE OPASNIJE nego isto bez varalice - jer NIKO, ali NIKO u nasoj zemlji deci ne pere desni, niti se brine o higijeni prvih zuba. Sa varalicom ili bez nje, zasladjenom minimalno ili nikako, unos secera je isti i ekspozicija je ista - a higijena je odsutna - osim spontanog ispiranja obicnom vodom.

Slatka varalica prestaje da bude slatka posle samo dvadesetak sekundi - niko nije nenormalan da je stalno "kvasi" i zasladjuje. Ali, trik pomaze, i pritom, NE DAJE SE FLASICA, nema nepotrebnog hranjenja. (Niti dete sisa prst, sto je i bilo pitane koje je pokrenulo ovu diskusiju). Amilaze iz pljuvacke secer rastvaraju i stvara se kisela sredina, koja na zalost pogoduje bakterijama, ALI, uzmite pa merite pH deci koja ne koriste cuclu, videcete da je skoro isti! Sto je jos gore, pH vrednost izgleda da uopste i nije jedina koja je vazna, kao sto bi pojedine reklame za zvakace gume htele da nas ubede - ona je u baznim uslovima zapravo ista kod vecine ispitanika, bez obzira imali karijes ili ne, imali bakterije ili ne...:

The pH of dental plaque in its relation to early enamel caries and dental plaque flora in humans.

Lingstrom P, van Ruyven FO, van Houte J, Kent R.

Department of Cariology, Faculty of Odontology, Goteborg University, Sweden. [email protected]

Dental caries appears to result from the action of multiple, interrelated factors. A companion study dealt with the plaque-flora/caries relationship (van Ruyven et al., 2000). The plaque-pH/caries relationship is the subject of this study. Since both studies involve the same subjects, plaques, and tooth surfaces, data on the examined factors have also been integrated. In vivo plaque pH determinations (microelectrode) were done on buccal sound (s) and "white-spot" (ws) caries surfaces in a selected dentition area in a low-caries (no ws) and higher-caries subject group. The pH response to sugar was evaluated before and after a sugar rinse, a local sugar application, or sucking on a sugary lozenge. pH profiles with sugar rinsing and normal or limited salivary flow conditions, showed progressively decreasing plaque pH values at various time points in the order of: low-caries subjects (s sites), higher-caries subjects (s sites), higher-caries subjects (s + ws sites), and higher-caries subjects (ws sites). The minimum pH values showed the same trend. Analyses of all data indicated only a statistical difference for minimum values for s sites in low-caries subjects vs. ws sites in higher-caries subjects, and for s and ws sites in the latter. Local sugar application and sucking on a sugary lozenge induced smaller pH drops than sugar rinsing; such suboptimal sugar exposure caused a disappearance of the difference between the minimum pH values for s and ws sites observed with sugar rinsing in the higher-caries subjects. Initial plaque pH values were similar regardless of subject or tooth caries status. The values were also not correlated with the plaque levels of strongly iodophilic polysaccharide-storing bacteria.


izvor: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/quer ... t=Abstract

Postoje brojni kofaktori koji dovode do decjeg karijesa i nemojte se cuditi ako dete ima karijes cak i ako nikada nije videlo flasicu ili varalicu.

Seceri se ne dele na "prirodne" i "vestacke", niti je smisleno smatrati pojedine namirnice dobrim zato sto su prirodne,a druge "kariogenim" zato sto su vestacke...:

" 3 : No scientific basis for extrinsic and intrinsic sugar classification

In a report by the UK COMA Committee in 1989, sugars were classified as being extrinsic or intrinsic. A similar definition was proposed in a WHO Report (916). Extrinsic sugars were defined as those added to a food and intrinsic sugars as those “naturally integrated into the cellular structure”, eg those in fruits and vegetables. The report added that the physical location of sugars influenced their availability for bacterial metabolism and therefore their influences on caries. However, research has shown that extrinsic and intrinsic sugars impact plaque acidity equally. And the rate of metabolism of sugars in whole fruits to acids by plaque bacteria is identical to that of fruit juices."


izvor: http://www.wsro.org/public/sugarandheal ... aries.html

Na istom izvoru se vidi da je i trend opadanja karijesa u zemljama gde se fluorise voda nezavistan od povecanja unosa secera!

Da stvari budu jos komplikovanije, na zalost onih koji misle da su stare istine vecne, izlaganje ugljenim hidratima nije uvek u korelaciji sa padom pH, pad pH nije uvek kariogen, a ni pomenuta Streptokoka NIJE jedini bakterjski uzrocnik koji dovodi do karijesa! Ukratko: moze da bude, al' ne mora da znaci, kako bi rekao nas narod! Izvolite:

"Previously, a mixed culture chemostat system was used to demonstrate that the pH generated from carbohydrate metabolism, rather than carbohydrate availability per se, was responsible for the shifts observed in the oral microflora which are associated with high carbohydrate diets and the development of dental caries. The aim of this study was to determine more accurately the microbially generated pH at which such shifts occurred. Nine oral bacteria were grown in three independent chemostats, and pulsed with glucose on 10 consecutive days. In one chemostat, pH control was discontinued for 6 h, and the pH fall was restricted to a minimum value of pH 5.5; the pH fall was arrested in the other two chemostats at either pH 5.0, or at pH 4.5. When the pH was allowed to fall, the numbers and proportions of Streptococcus mutans and Lactobacillus rhamnosus increased; this increase was directly related to the magnitude of the pH fall. Veillonella dispar was the most numerous organism following all glucose pulsing regimes, especially at low pH. The increase in proportions of acidogenic bacteria was accompanied by a fall in the proportions of acid-sensitive species (Fusobacterium nucleatum, Prevotella nigrescens, Streptococcus gordonii and Streptococcus oralis). The counts of these species were relatively stable between pH 5.5 and 4.5, but were markedly reduced when the pH fell below pH 4.5; Neisseria subflava could not persist in the culture at pH 4.5 or below. The data suggest that the disruption of communities associated with glucose metabolism and low pH can be explained in terms of a two-stage process. A fall in pH to a value between pH 5.5 and 4.5 may allow the enrichment of potentially cariogenic species, whilst permitting species associated with health to remain relatively unaffected. A further reduction in pH (<pH 4.5) may not only enhance the competitiveness of odontopathogens, but inhibit the growth and metabolism of non-caries-associated species. The results also indicate that species other that mutans streptococci or lactobacilli are competitive at pH values low enough to demineralise enamel, and thus suggest that a broader range of micro-organisms may be associated with caries initiation."

Izvor: http://content.karger.com/ProdukteDB/pr ... elNr=16487

Jos jednom: bakterije i genetika, tek posle hrana. U protivnom, optuzujete sve one jadne majke cja su deca sa crnim zubicima da su krive - A NISU.

Ja normalno , kao lekar specijalista opste prakse, o ovome svemu ne bih morao nista da znam - ali eto, imam dva mala deteta, pa sam malo citao, a i preko puta moje ordinacije je sjajan stomatolog, koji mi je pre par godina pricao o bakterijama koje su identifikovane u plakovima i koje su PRAVI krivac za karijes - a ima ih skoro svaka cetvrta beba...

Uzgred: napisali ste da se beba "navikava na sladak ukus od malena" - sto je besmisleno. Zelja za slatkisima je zavisna od nivoa glikemije, koji zavisi od rada pankreasa, lucenja somatostatina, grelina i brojnih drugih hormona. Kamo srece kada bi se samo takvom restrikcijom unosa secera deca sprecila da se kasnije ne nagoje i ne pretvore se u sladokusce. To bi onda bilo veoma jednostavno. Na zalost, u medicini stvari uglavnom UOPSTE NISU JEDNOSTAVNE, pa Vas molim da i Vi prestanete da simplificirate problem i prakticno plasite roditelje i sve koji ucestvuju u odgajanju beba.

Manje dogmatizma i trivijalnosti, vise nauke i realnog zivota

Pozdrav!

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 24, 2006 6:45 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Okt 12, 2005 3:35 pm
Postovi: 72
dr ivica je napisao:
Uzgred: napisali ste da se beba "navikava na sladak ukus od malena" - sto je besmisleno. Zelja za slatkisima je zavisna od nivoa glikemije, koji zavisi od rada pankreasa, lucenja somatostatina, grelina i brojnih drugih hormona. Kamo srece kada bi se samo takvom restrikcijom unosa secera deca sprecila da se kasnije ne nagoje i ne pretvore se u sladokusce. To bi onda bilo veoma jednostavno. Na zalost, u medicini stvari uglavnom UOPSTE NISU JEDNOSTAVNE, pa Vas molim da i Vi prestanete da simplificirate problem i prakticno plasite roditelje i sve koji ucestvuju u odgajanju beba.


Zanimalo bi me vaše mišljenje o ovom članku (koliko vidim ima i dosta svežih referenci):

http://thedoctorwithin.com/index_fr.php ... f_life.php


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 24, 2006 1:43 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Sep 19, 2006 7:13 pm
Postovi: 13
Ovo sto sam procitala je prosto neverovatno . Kakva rasprava od strane doticne gospodje bas misli da zna bolje od Dr. Definitivno Srbija je zemlja neverovatna. Dok sam studirala moj asistent nam je govorio da kad zavrsimo fakultet i odemo na gradiliste ne sme niposto da nas iznervira radnik jer se u Srbiji svi razumeju u sl. stvari : POLITIKU, FUDBAL, i BETON ( svi prave sami kuce ne znam dal' ste primetili ) . Ocigledno treba dodati da su poceli svi da se razumeju i u medicinu. Mislim da je treba ostaviti Doktorima. Kako smo mi nadobudan narod.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 24, 2006 3:30 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Pozdrav.

O tekstu koji je ponudjen da ga komentarisem:

Najpre, ne slazem se da se, prema tvrdnji ovog teksta, "prirodni seceri" lakse vare od "vestackih".

"Remember, natural fructose is contained in most raw fruits and vegetables. It is a natural food. Moderate amounts of natural fructose can be easily digested by the body with no stress or depleting of mineral stores. Natural fructose does not cause rollercoaster blood sugar, unless the person overdoes it. Natural fructose is not addicting.

High fructose corn syrup, by contrast, cannot be well digested, actually inhibits digestion, is addicting, and causes a great number of biochemical errors, as we shall see. HFCS is artificial; a non-food."

Ovo je PREDRASUDA. U prethodnom postu sam prilozio link gde je klinickim ispitivanjem utvrdjeno da NEMA razlike izmedju energetske vrednosti prirodnih - recim vocnih, i generickih secera.

Takodje, ovaj deo teksta tvrdi da se skrob, beli secer i ugljeni hidrati iz hleba ne koriste i da beli secer i hleb nisu hrana:

"The problem comes in with processed sugar and processed starch. White table sugar has no nutrients. White bread is a processed, artificial starch. These are not foods - they do not nourish. We call them simple carbohydrates. Even when they are broken down to individual glucose molecules by digestion, it is completely different from the glucose end-product of a digested apple, for example"

Osoba koja je ovo pisala morala bi da se vrati na osnovne casove biohemije i fiziologije metabolizma ugljenih hidrata. Uostalom, autor sasvim jasno povlaci granicu izmedju sebe, sveznajuceg, i hiljada i hiljada ucenih ljudi koji govore druge cinjenice i koji su posvetili zivote naucnom proucavanju problemima o kojima se u ovom tekstu iznose proizvoljne tvrdnje.
Citiram:

"Most books, most doctors, and most nutritionists fail to make this simple distinction between simple and complex carbohydrates. They talk about apples and Coca-Cola both as carbohydrates, because they say that both ultimately break down to glucose, and that's the form the body needs. It's the standard medical approach. Same mentality that thinks vitamin C is ascorbic acid (see Chapter 11). The same mentality that thinks that milk is a good source of protein, or of calcium. Loads of information, very little understanding. These are the type of nutritionists who confuse organic gardening with organic chemistry, and talk about when you * SPAM * organic produce in the supermarket, that's the kind that is carbon-based. Or the type of "nutrition" mentality that has bypass patients eating mashed potatoes and gravy and canned sugar drinks the day after surgery so they'll "get their strength back." Most nutritionists are trained to think that diabetes is genetic and therefore may have to be controlled with drugs. Like any other area that concerns health, most of what is published about diet and nutrition is unfounded speculation. Worse if they have credentials. Don't get me started."

Pogledajte ovu tvrdnju:

"That means that one coke raises the blood sugar to 5x its normal level, for at least four hours."

Osoba koja je ovo pisala (namerno necu reci ime) tvrdi da se glikemija posle konzumiranja jedne Koka-kole podize na vrednosti 5 puta vece od normalnih tokom 4 sata. Normalne vrednosti glikemije su oko 5-5,5, pa i do 6,1mmol/L. Kada bi se podigle na petorstruku vrednost, mi bi posle svake Koka-kole padali u hiperglikemijsku komu. MOLIM VAS! Uostalom, tu je OGTT, svako ga moze sam sebi izvesti, popijte naste srca Kolu i uzmite glukomer (merac secera iz prsta), pa proverite glikemiju na pola sata, sat vremena, sat ipo i na dva sata posle uzimanja pica.


Autor tvrdi da vestacki secer ne daje energiju. Optuzuje medicinare da lazu. A kako onda vec decenijama hranimo parenteralno ljude Glukozom (koja je vestacka) i budimo kolabirane glukozom, budimo alkoholicare glukozom, i radimo jos sto stvari tom istom VESTACKIM (sic!) glukozom. Citiram:

"Not just sugar advertisers, but many of the medical "experts" who were hired guns for the sugar empire wrote thousands of "research" papers proving that sugar was beneficial and gave people energy. (...) The initial blast of energy is the adrenal shock reacting to a non-food in the system. Fight or flight. Refined sugar stimulates a whole range of physiological responses, all of which are unnecessary, all of which waste the energy of the cells and systems, and all of which are followed by condition of exhaustion soon after the brief rush subsides. Then you're down and the monkey needs another bump."

Ovo je POTPUNA MESMISLICA.

Ostatak teksta je u slicnom tonu, pun i prepun netacnih tvrdnji, pseudonaucan i napadan.

Nije prvi put da vidimo kako se Amerikanci odnose prema ovom pitanju, uostalom, oni veruju da deca koja pojedu malo vise slatkisa postaju neuracunljiva (???).

Na kraju - i da vise ne pisem o ishrani: Nutricionizam, i nutricionistika postali su OTPAD po kome rovare svi moguci neostvareni kvazi-strucnjaci, koji se ne libe da dele stotine besmislenih saveta, propisuju potpuno nerazumne dijete, bave se kvazi-biohemijskim analizama svakodnevne ishrane, zbunjuju ljude pricama o polivitaminskim dijetama, aminokoselinama koje se "moraju" (?) dodavati ishrani, i tako redom, pisu o nekakvim teorijama zavere, menjali bi bez ijednog dokaza sve oficijelne stavove zvanicne medicine, promovisu svoje vidjenje "zdravog zivota" koje je inkompatibilno sa svetom u kome se nalazimo, kritikuju, pljuju, uzdizu sebe, pametuju i pisu, pisu, pisu - ad nauseam.

Pozdrav!

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 24, 2006 5:07 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Okt 12, 2005 3:35 pm
Postovi: 72
Hvala!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 73 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: