Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 30 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: ca grlica materice,molim za odgovor
PostPoslato: Pon Maj 23, 2011 5:02 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Maj 23, 2011 4:41 pm
Postovi: 22
Nakon porodjaja pre 4 godine,redovnih kontrola na godinu dana,redovnog (i UREDNOG) PAP testa na svakom pregledu, u martu mesecu nalazi PAP testa su mi bili losi, III a,a biopsija i eksplorativna kiretaza grlica, kao i kavuma je pokazala HSIL CIN III, s tim sto je tkivo kavuma ocuvano. Uradjena mi je konizacija, da bi histopatoloski nalazi pokazali sledece:

Carcinoma planocellulare microinvasivum cervicis uteri, tip krupnih nekeratinizirajucih celija, G2 NG2.
Dimenzije: sirina 2,6 mm, dubina invazije 2 mm.
Lokalizacija: endocerviks.
Nije nadjena limfovaskularna invazija.
Ektocervikalna margina prolazi kroz zdravo tkivo, dok je na endocervikalnoj nadjen HSIL.
Stadijum T1aNxMxLOVO (FIGO IA1)

Jasno mi je da je to neki pocetni stadijum karcinoma,ali me zanima da li postoji mogucnost da se on ipak negde prosirio,bez obzira na ove rezultate?
Da napomenem da sem blage sukrvice nakon odnosa (ponekad),nisam imala druge simptome,ali sam to pripisivala nekim drugim stvarima,tim pre sto nisam imala razloga da sumnjam,jer su rezultati PAP bili dobri. Sada sam negde procitala da je bol u nozi koji ja osecam takodje simptom,ali uznapredovalog karcinoma, pa sam se dodatno opteretila i sumnjam da je to stanje kod mene drugacije nego sto pokazuje histopatoloski nalaz. Da li bi neko bio tako dobar da mi to objasni i nadam se, bar malo me utesi? Nisam zelela da patetisem, dramim niti placem na ovom forumu, jer je ovo samo jos jedna od zivotnih borbi,kojih svi imamo svakodnevno, manje ili vise, ali mi treba neko ko ce mi pomoci da upoznam neprijatelja! ;) Unapred se zahvaljujem svima i pozdravljam vas, u nadi da ce mi neko (nadam se neko od doktora :)) odgovoriti na moje pitanje...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ca grlica materice,molim za odgovor
PostPoslato: Pon Maj 23, 2011 7:58 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Maj 23, 2011 4:41 pm
Postovi: 22
p.s.
Sutra idem na skener,konzilijum je u petak,tako da moram da sacekam par dana na misljenje lekara... Do tada bi pomoglo i neko misljenje strucnjaka sa ovog foruma... Sta da ocekujem sto se terapije tice, da li postoji gorepomenuta mogucnost da se negde onako podmuklo prosirio,itd.. Hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ca grlica materice,molim za odgovor
PostPoslato: Pon Maj 23, 2011 8:08 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2008 7:10 pm
Postovi: 331
Cao!
na zalost niko ti sada ne moze reci da li se proslirilo...jednostavno neke male celije se ne mogu nigde videti, cak ni na snimku. Trebas samo da verujes da nije i to je to. Ali zaista da verujes, i probas da ne razmisljas o tome. Ja nisam doktor, ali sam u tvojoj kozi pa ti pricam iz iskustva.
Moja tema je" danas pijem kapucino, sutra imam rak"...mozda tamo nadjes nesto zanimljivo..
Javi kako je proslo na konzilijumu , pa cemo videti sta dalje..
Do tada, mogu samo da te uputim na jos jedan super forum , doduse USA...pa ako ti ide Engleski, forum je inspire.com

pozzz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ca grlica materice,molim za odgovor
PostPoslato: Uto Maj 24, 2011 12:39 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Maj 23, 2011 4:41 pm
Postovi: 22
Tajna, hvala na podrsci! Tvoja tema mi je poznata jos od onda kad sam cekala konizaciju, pa trazila po netu sve sto bi moglo da me kako-tako informise. Mogu ti reci da su mi licna iskustva obolelih vise znacila nego medicinski strucni tekstovi. Od srca se nadam da ces uspeti da se izboris sa tim cudom!
Danas sam odradila UZ i rendgen, na jetri i plucima nema nicega, krvna slika je izvanredna, tako da se stvarno nadam da ce i skener pokazati da je za sada sve u mestu i na vreme uhvaceno. Hvala jos jednom na tvom vremenu i lepim recima, to znaci... Nadam se samo da ce se i neko strucan uskoro pojaviti da mi sve ovo pojasni i odgovori na pitanjce!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ca grlica materice,molim za odgovor
PostPoslato: Uto Maj 24, 2011 7:05 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2008 7:10 pm
Postovi: 331
Ako si i dalje I stadijum, uspesnost potpunog izlecenja je 90%
Tako da samo pozitivno.
Verujem da ces imati operaciju,radio i hemoterapiju.
Hemo je vrlo blaga, ona je samo podsticaj radio terapiji. Neces imati nus efekte.
Radio dobijas preventivno, da se ne bi desilo da ostane koja celijica ...i to je to.
Za cas ce proci, i bice sve iza tebe.
Pozzzz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ca grlica materice,molim za odgovor
PostPoslato: Uto Maj 24, 2011 11:31 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Maj 23, 2011 4:41 pm
Postovi: 22
meni rekli najverovatnije samo rekonizacija, ali kao da sacekamo konzilijum :o ... zapravo, to je kao predvidjeno za moj stadijum... sad sam malo u soku...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ca grlica materice,molim za odgovor
PostPoslato: Uto Maj 24, 2011 11:36 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2008 7:10 pm
Postovi: 331
Izvini. Nisam mislila da te plasim. Moja greska. Ja nisam u pravu, i oni znaju bolje..ipak su lekari.
To je onda kod tebe skroz na pocetku.
Bila je jedna devojka u prvom stadijumu, u sobi, koja je uradila sve ovo kako sam rekla...ali verovatno ni ti prvi stadijumi nisu svi isti...tako da je kod tebe verovatno to bas bas zacetak. Izvini. Nisam htela da te uplasim.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ca grlica materice,molim za odgovor
PostPoslato: Uto Maj 24, 2011 11:39 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2008 7:10 pm
Postovi: 331
Evo, skinuh sa sajta..dakle kod tebe je to sami, sami pocetak...svega nekoliko mm...i u pravu si, samo ce rekonizaciju najverovatnije

Tis: The cancer cells are only found on the surface of the cervix (in the layer of cells lining the cervix), without growing into deeper tissues. (Tis is not included in the FIGO system)

T1: The cancer cells have grown from the surface layer of the cervix into deeper tissues of the cervix. The cancer may also be growing into the body of the uterus, but it has not grown outside of the uterus.

T1a: There is a very small amount of cancer, and it can be seen only under a microscope.

T1a1: The area of cancer is less than 3 mm (about 1/8-inch) deep and less than 7 mm (about 1/4-inch) wide.
T1a2: The area of cancer invasion is between 3 mm and 5 mm (about 1/5-inch) deep and less than 7 mm (about 1/4-inch) wide.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ca grlica materice,molim za odgovor
PostPoslato: Sre Maj 25, 2011 6:45 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Maj 23, 2011 4:41 pm
Postovi: 22
Tajna, znam da nisi imala losu nameru, samo si me malo uplasila, kao neko ko prolazi kroz sve to... Ja sam sve o toj gradaciji procitala istog dana kada su mi rekli za karcinom, pa sam pronasla protokol za taj moj stepen, koji moze da bude rekonizacija ili histerektomija, sto ne mora ako nije presao u zlezdano tkivo, a kod mene nije.
Danas sam bila na skeneru, na svu srecu nikakve sumnjive situacije ne postoje u okolnom tkivu, jedino sto su mi ingvinalne zlezde malo uvecane (ne i morfoloski promenjene), sto pretpostavljam da je posledica biopsije,eksplorativne kiretaze,pa na kraju konizacije, a sve to je uradjeno u roku od mesec dana. Konizacija mi je uradjena 20. aprila, sto je relativno skoro, pa se nadam da je to blago uvecanje zlezda posledica toga. Pri tom, to uopste nisu zlezde koje su u mom slucaju zanimljive, mnogo su bitnije zlezde u stomaku, tj. okolnom tkivu grlica materice.
Eto,sad cekam konzilijum, pa javljam kako je proslo...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ca grlica materice,molim za odgovor
PostPoslato: Sre Maj 25, 2011 7:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Maj 25, 2011 9:28 am
Postovi: 7
Imam jedno pitanje, da li je ca materice, t.j grlica zarazan??


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ca grlica materice,molim za odgovor
PostPoslato: Sre Maj 25, 2011 9:40 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Maj 31, 2010 1:32 am
Postovi: 332
Hope- uhvacena je promena u samom zacetku, tako da se ne brinete, rekonizacijom ce se sve sanirati. Niti je probio tumor ka materici niti ka limfaticima, ne moze biti bolje (ako vec postoje maligne celije). Sto se tice zaraznosti tumora, verovatno mislite da li mozete svom partneru preko nezasticenog odnosa da prenesete tumor? Odgovor je da, ali u 0,00001 %, tako je realan odgovor ne! To je takozvano kontaktno sirenje koje je toliko retko da ne treba ni razmisljati u tom pravcu. Pozdrav za sve vas :-).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ca grlica materice,molim za odgovor
PostPoslato: Sre Maj 25, 2011 10:45 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Maj 23, 2011 4:41 pm
Postovi: 22
Draga Bokily,hvala! Iako sve to negde i ja znam, puno mi znace ove reci... Zanima me da li ste to naveli na osnovu mog HP nalaza ili na osnovu stadijuma karcinoma koji je kod mene zastupljen? Da napomenem samo da sam danas dobila i tumor markere koji su najnormalniji, kao i krvna slika (sedimentacija mi je 8 )... Valjda mi to sve daje dobre sanse.... Jedino te zlezde... Nadam se da nije nista povezano sa tim prokletim karcinomom...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ca grlica materice,molim za odgovor
PostPoslato: Sre Maj 25, 2011 11:00 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Maj 23, 2011 4:41 pm
Postovi: 22
p.s.
Bokily, pregledala sam vase postove i samo bih vam rekla jos jednom hvala na lepim i utesnim recima za svakog na ovom forumu. Samo napred, da nam je vise takvih doktora kakav cete vi, ocigledno, biti!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ca grlica materice,molim za odgovor
PostPoslato: Sre Maj 25, 2011 11:49 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Maj 31, 2010 1:32 am
Postovi: 332
Ne mogu da vas citiram jer kucam preko mobilnog (nisam pri kompjuteru), ali ceo pasus u prvom vasem postu (cini mi se da je drugi pasus), od carcinoma planocel....pa do figo klasifikacije. Znate kako, nazalost niko ne moze reci da ce 100 % biti sve ok, ali iskustveno gledano ne ocekuju se neki ozbiljniji problemi i sirenje promena nakon rekonizacije, ono sto na HP nalazu pise je jako dobro. Hvala vam puno na pohvali. Pozdravljam vas i iskreno mislim da je sve ok :-)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ca grlica materice,molim za odgovor
PostPoslato: Čet Maj 26, 2011 11:27 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Maj 23, 2011 4:41 pm
Postovi: 22
Nadam se :) Mada, ja se uopste ne osecam kao da sam bolesna. Takve napasti cemo se najlakse resiti ako je ignorisemo :wink: Doduse, nekad i ja popustim na kratko, padnem za trenutak, ali nema sanse da mu dam da me pobedi!! Sto kaze moja cetvorogodisnja devojcica kad se susretne sa necim sto je zbunjuje, "polako mama, korak po korak" :) Sutra ce doktori da kazu iz kog oruzja pucamo, pa cu javiti... Pozdrav i hvala jos jednom!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 30 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 88 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: