Katanac za 70 odsto optičarskih radnji

Deo foruma gde će stručni saradnici dati odgovor na sva pitanja vezana za očne bolesti, određivanje dioptrije, operativnih zahvata oka.

Moderatori: moderato, vlada99

Odgovori
gago
Novi član
Novi član
Postovi: 4
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 1:27 am

Katanac za 70 odsto optičarskih radnji

Post od gago »

Cudne stvari u zemlji Srbiji:
Optičari ubuduće neće praviti ili popravljati naočare, niti će moći da određuju dioptriju. Moći će samo da prodaju i izdaju ova pomagala za vid. To je predviđeno novim pravilnikom o uslovima za obavljanje prometa medicinskih sredstava na malo u specijalizovanim prodavnicama, koji je donet krajem marta, a počeće da se primenjuje prvog avgusta ove godine.
Među optičarima, kojih u Srbiji ima oko 2.500, ovaj pravni akt je izazvao pravu pometnju jer smatraju da će zbog ovakve regulative svaki drugi izgubiti posao.
- U vreme ekonomske krize moguće je da će biti zatvoreno oko 70 posto optičarskih radnji jer pravilnik koji reguliše prodaju medicinskih sredstava na malo nameće nemoguće uslove. Njime uopšte nije predviđena optičarska zanatska usluga, već jedino prodaja i izdavanje gotovih naočara. Ako neka baka dođe sa molbom da joj se namesti staklo ispalo iz ležišta, to optičar ne bi smeo da uradi. Znači, mora da vrati pacijenta. A ko će da pravi te naočare koje su individualno pomagalo - pita se Zora Šarac, optometrista iz Bačke Palanke i predsednik udruženja optičara i optometrista Srbije.
Propisano je takođe da optičarske radnje moraju biti površine 35 kvadrata, što je, kako kažu, za većinu nedostižno. Vlasnici optičarskih radnji kažu da ne mogu da se načude činovnicima koji su pravili ovaj dokument i zbog toga što je predviđena obaveza da optičar mora imati 10 kvadrata za magacin i deset za knjigovođu iako niko od optičara ne vodi knjigovodstvo nego taj posao poveravaju specijalizovanim agencijama.
- U drugim zemljama kvadratura za optiku uopšte nije specificirana. Što je gore, za razliku od kolega na zapadu, preduzetnici optičari koji su završili specijalizaciju iz optometrije ne mogu da rade posao za koji su se školovali, da određuju dioptriju za naočare, jer zakon u Srbiji ne dozvoljava da lice koje ima pravo propisivanja medicinskog sredstva ujedno bude i vlasnik ili suvlasnik specijalizovane prodavnice - kaže Šarac.
Predsednica udruženja optičara tvrdi da prilikom donošenja ovog akta niko se nije konsultovao s udruženjem niti je zakonodavac uzeo u obzir ekonomsku krizu u kojoj male optičke radnje ne mogu investirati u velike poslovne prostore.
Dragana Ranisavljević, optičarka iz Požarevca koja ima porodičnu radnju koju je osnovao njen otac pre 65 godina, smatra da je pravilnik opterećen nebulozama.
Osim optičarskih radnji, pogođeni su i veleprodavci. Da bi uvezli jedan dioptrijski okvir treba da prikupe gomilu papira i da ih predaju Agenciji za lekove od koje čekaju dozvolu od osam meseci do godinu dana.
Naočare ne smeju da budu probane
Po ovom pravilniku naočare ne smeju biti dostupne kupcu, moraju biti pod ključem i ne mogu se probati.
- Okviri moraju kao lek da budu pod ključem i kupac ne može da ih proba. Znamo da mnogo mladih ljudi nosi naočare i oni žele da imaju moderan okvir koji im lepo stoji. Ovo je pravilnik koji, nažalost, ne uređuje odnose u ovoj oblasti, već ih uništava, vukući u sve izvesniju propast i proizvodnju sočiva za naočare. Koliko će budžet Srbije i njegovi korisnici izgubiti desetkovanjem ove struke, a koliko će novih socijalnih slučajeva Srbija dobiti, znaće se već 2. avgusta, kada pravilnik stupa na snagu - kaže Mića Janjić, optičar iz Leskovca.
http://www.blic.rs/drustvo.php?id=90291
Odgovori