Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Astigmatizam
PostPoslato: Pon Apr 23, 2007 5:08 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 23, 2007 4:30 pm
Postovi: 4
Cao!
Imam sina starog 2godine. prilikom normalne kontrole, koja se vrsi nakon navrsene 2 godine, ocni doktor mi je rekao da moj sin ima iskrivljenu roznjacu- astigmacija. na sljedecem pregledu,kada mu je prosirio zenice pomocu kapi, utvrdio je sljedecu dijagnozu:
desno oko: dioptrija+0,25, cilindar -1,25, ugao 10
lijevo oko: dioptrija 0,0, cilindar -1,0, ugao 168
i rekao da treba nositi naocare.
Interesuje me sljedece: da li moj sin mora nositi naocare, obzirom da je jos mali? da li se astigmacija kod ovako male djece moze i za koliko vremena ispraviti, ukoliko se stalno nose naocare?sta je uzrok urodjene astigmacije?sta u slucaju da moj sin odbije da nosi naocare- koliko je u njegovom slucaju opasna ova astigmacija?
unaprijed hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 24, 2007 12:57 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 31, 2006 5:47 am
Postovi: 546
Lokacija: beograd
Smatram da Vase dete ne treba da nosi naocare i da ima dobar vid.To cete naravno,ponovo proveriti za godinu dana kada on bude stariji i bude saradjivao pri pregledu.Deci do2,5-3 godine se ne koriguje astigmatizam do 2 dioptrije ukoliko je isti na oba oka.
I jos nesto,ukoliko je ovo puna vrednost nadjenog astigmatizma kod Vaseg sina,taj astigmatizam i ugao su gotovo fizioloski sto moze da znaci da njemu uopste nece trebati korekcija naocarima i da on odlicno vidi.
Puno pozdrava!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 26, 2007 1:36 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 23, 2007 4:30 pm
Postovi: 4
hvala na odgovoru!
Izgleda da se opet radi o razlicitosti misljenja nasih i doktora u Njemackoj?!! Zaboravila sam da kazem da zivim u Njemackoj. Oba doktora , koje smo posjetili, predlozili su isto- obavezno nosenje naocara!!!jer ce u suprotnom moj sin, kada odraste, imati velikih problema sa vidom.
ukoliko je saradnja u toku pregleda postupanje "po neredbama" doktora, moj sin je saradjivao. radio je sto mu se kaze.
Sta sada da radim? :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 26, 2007 1:46 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 23, 2007 4:30 pm
Postovi: 4
Jos samo ovo:
u prvoj poruci sam napisala "dioptrija" umjesto "sfera"- kako to u dijagnozi pise. nadam se da je to isto, ili nije?
pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 26, 2007 2:03 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 31, 2006 5:47 am
Postovi: 546
Lokacija: beograd
Dioptriju ste jasno napisali.
Sto se tice razlicitosti misljenja,ona je uvek moguca u lekarskoj praksi.Ja imam 10 god.iskustva u pedijatrijskoj oftalmologiji i subspecijalnost mi je strabologija.Praksu sam stekla kod naseg najrenomiranijeg ,,decjeg oftalmologa,, ali dajem prostora,naravno,da nasa skola ne mora da bude najbolja,iako nastoji da prati svetska oftalmoloska dostignuca.
Posto se decja oftalmologija prilicno razlikuje od oftalmologije odraslih,trebalo bi misljenje potraziti kod strabologa u Nemackoj.
Puno pozdrava!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 26, 2007 5:08 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 23, 2007 4:30 pm
Postovi: 4
hvala Vam na azurnosti!
ja ne sumnjam u Vase znanje, jer Vam se u suprotnom ne bih ni obracala.
inace uvijek konsultujem misljenje drugih doktora, kada se radi o necem "ozbiljnom".
Brinem samo da ne pogrijesim. Ovdje zivim i uvijek sam slusala sta mi ovi doktori ovdje kazu. naredni termin kod ocnog je za 6 sedmica nekon dobijanja naocara. ukoliko moj sin do tada ne bude nosio naocare, smatrace me neodgovornom mamom...da li ovo znaci da je na roditeljima da odluce?!!!
Srdacan pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: za klio
PostPoslato: Sre Nov 07, 2007 2:27 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Nov 02, 2007 10:18 am
Postovi: 39
Molim Vas za strucan savet.
Sin mojih prijatelja ima 6 godina i na pregledu za predskolsko mu je utvrdjen astigmatizam. Roditeljima je receno da dete treba da nosi naocale do 18 godine, a potom da moze na operaciju ociju u Rusiju i da time trajno resava problem.
Detetu na dosadasnjim, redovnim kontrolama ( sistematski pregled u DZ) nikad nista nije pronadjeno. Normalno se razvijao, cak trenira boks zadnje dve godine. U poslednje vreme se zalio da ga boli "iza ociju u glavi"; u predelu vrata, slepoocnice i da ima pritisak u usima. U nedelju ide na operaciju treceg krajnika. Kad ima te navedene bolove menja ponasanje i postaje razdrazljiv i nervozan. Kod poslednjeg pregleda kod ocnog lekara utvrdjeno je da mu se zenice nisu skroz rasirile iako su roditeji kapi za sirenje zenica stavili tacno po uputstvu ocnog lekara. I odatle je pocela cela prica.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 07, 2007 10:10 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 31, 2006 5:47 am
Postovi: 546
Lokacija: beograd
Podaci su veoma oskudni...Pregled treba obaviti nakon operacije krajnika ,ponoviti ,,sirenje zenica,, i ustanoviti pravu dioptriju.Sirenje zenica se pravilno vrsi u tom uzrastu ukapavanjem po jedne kapi 1%Sol.Atropini 2x dnevno u oba oka,7 dana.
Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 07, 2007 10:21 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Nov 02, 2007 10:18 am
Postovi: 39
Najlepse zahvaljujem, njima je receno da ukapavaju te kapi kako ste i vi napisali, ali samo dan pre pregleda.
Pitacu ih za detaljnu dijagnozu pa cu da Vam napisem jer nas sve zanima kako se to do sada nije primecivalo i da li je moguce da su svi ti problemi nastali od treceg krajnika?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 01, 2008 10:25 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 01, 2008 9:38 pm
Postovi: 3
Imam 39 godina i naocare nosim od svoje 10-te godine, kada mi je sirenjem zenica utvrđen astigmatizam i određena dioptrija cyl -0,5. Oftamolozi su mi uvek govorili da nije potrebno da naočare nosim stalno, vec samo za čitanje i rad. Na lekarskom za vozački su mi rekli da mi naočare za vožnju ne trebaju. U poslednje vreme sam primetila da imam problema sa čitanjem, mešaju mi se slova (kako u knjizi tako i na računaru). Pre nekoliko dana sam otišla na pregled (u optiku, naravno) i tda su utvrdili pre svega da mi je u poslednje naočare stavljena dioptrija cyl - 0.75. Doktor je utvrdio da mi sada trebaju cyl +0,25 desno oko i +0,50 levo oko. Kada sam otisla u ambulantu kod drugog doktora, on je u mracnoj komori uz pomoc svetla (verovatne znate o cemu pricam)utvrdio da mi uopste ne trebaju cilindri već sfere sa dioptrijom +0.50. Napravila sam naocari po ovom receptu i danas sam pocela da ih nosim. Ponekad mi se ucini da mi se slova mesaju. Kome da veriujem? Koliko treba vremena da se oko adaptira? Nemam glavobolje, ali je osecaj čudan. Napominjem da puno čitam i radim pod veštačkim svetlom.

Molim da mi odgovorite, unapred hvala!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: