Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Zaključan forum Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 28 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 22, 2004 9:20 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Apr 22, 2004 2:00 am
Postovi: 34
Postovani,

Prvi put sam na vasem sajtu, procitao sam niz postova, delimicno sam prepoznao pojedine situacije koje se i meni desavaju, ali moj strah nije tipican i voleo bih da mi neko pomogne savetom. Jednostavno, ziveo sam sasvim normalno do momenta kad sam jedno vece osetio jaku vrtoglavicu. Posle svih ispitivanja ustanovljeno je da imam vratnu spondilozu koja izaziva i probleme vrtoglavice. Posto sam do nedavno uvek bio zdrav, tesko sam podneo to saznanje da cu ostatak zivota morati da razmisljam o fizikalnim terapijama i da pazim da ne padnem zbog vrtoglavice. E sad, ocigledno je da je to bio samo preterani strah i povod jer se meni klasicna vrtoglavica nije dalje javljala, ali dogodili su se novi momenti. Ocigledno sam poceo da se plasim previse za samog sebe. Dogodilo mi se da sam u drustvu, u kaficu poceo da osecam frku da cu se onesvestiti, stolica mi se prosto smanjivala, srce je jako lupalo itd... Sledeci put se slicno ponovilo na jednoj zurci i ocigledno me frka hvata uvece, tada sam sam, neraspolozen i sve je idalno za takvo stanje, a prosto sam se olenjio da izlazim. Poseban je problem sto sam imao i nesanice, uvek sam spavao kao beba i odjednom ne mogu oka da sklopim, prevrcem se, tesko disem, udari me neka toplota, strah da cu se ugusiti itd. Sve to je trajalo mesecak dana i obratio sam se psihijatru. Konstatovano je da je poremecen centar za strah i kao terapiju sam dobio ksalol koji sam pio tri puta dnevno po 0.25. Vise nisam imao nesanice, nema ni onih klasicnih strahova, ali cesto sam jako umoran, pospan, kao da mi glava nije bistra, ponekad uvece osecam nelagodnost, ali sada je svakako lakse. Ovo sve sad avec traje mal ovise od mesec dana. Zaista se plasim jer mi se zivot potpuno promenio. Problem je verovatno sto sada sa svojih 37 godina presabiram svoj zivot i onda se gomilaju razmisljanja i strahovi. Sta sada raditi? Ne bih zeleo da budem zavistan o lekove, ali za sada tako osecam sigurnost. Dodatni je problem sto radim u skoli kao ugledni profesor pa imam strah da se moje stanje ne iskomplikuje i da to osete deca, roditelji i kolege. Priznajem, prilicno sam fizicki neaktivan, previse posvecen racunaru, nemam jos zenu i porodicu i to su sigurno dodatni problemi. Sada se i odvajam od roditelja i selim u drugi stan i pitam se da li su ti strahovi pojacani novim zivotnim izazovima, godinama, problemima. Da li neko ima slicno iskustvo i valjan savet za mene? Kak ose boriti sa tim? Da li je adekvatna terapija koju koristim? Da l iti strahovi i nemiri mogu nestati? Tesko se mirim sa stvarnoscu, da sada vise ne zivim opusteno i normalno kao do sada. Znam da postoje mnogo veci problemi u zivotima ljudi, ali zeleo bih da budem onaj stari, da se borim sa teskocama i pobedim ih, ali.... nekako to sada teze ide.

Pozdrav, Goma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 23, 2004 1:27 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
.............


Poslednji put menjao danka dana Sre Feb 23, 2005 11:34 am, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 24, 2004 10:53 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Apr 22, 2004 2:00 am
Postovi: 34
Danka puno hvala na odgovoru. Uvek lepa rec i savet pomazu. Problem u relativno manjoj sredini je naci dobrog psihijatra ili neko drugo strucno lice koje ce pomoci, dati savet i sl. Uglavnom se sve svede na dvominutni razgovor i davanje terapije. Mozete li da mi preporucite nekoga, pa cak i u Beogradu jer mislim da mi je potreban razgovor na vreme i spreman sam i da putujem na razgovor ili terapiju da bih imao kvalitetnog strucnjaka koji mi moze pomoci.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 24, 2004 11:27 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
...............


Poslednji put menjao danka dana Sre Feb 23, 2005 11:34 am, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 24, 2004 10:46 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Apr 22, 2004 2:00 am
Postovi: 34
Hvala Danka, jasna mi je prica o tome kako nas narod gleda uopste na sve probleme koji ljude mogu zadesiti, a kamoli na neke neuroloske.

Zelim da pitam tebe i ostale forumase, sta mislite o kapsulama Persen forte. Na nekim sajtovima sam procitao da su dobre jer opustaju, smiruju, pomazu pri nesanici, a ne stvaraju zavisnost, jer nisu klasicni lekovi, vec su iskljucivo na bazi bilja. Ili je to samo klasicna marketinska prica?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 25, 2004 12:27 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
...........


Poslednji put menjao danka dana Sre Feb 23, 2005 11:35 am, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 25, 2004 12:52 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
...............


Poslednji put menjao danka dana Sre Feb 23, 2005 11:35 am, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 25, 2004 4:30 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 21, 2004 2:00 am
Postovi: 31
Lokacija: novi sad
Draga Danka,
Vidim da spominjete da ste negde nasli preporuku za dobrog psihijatra u Novom Sadu, a ja bas tu zivim ali niko mi ne preporucuje nijedno dobrog psihijatra i ja sam kad sam se ukljucila na forum trazila preporuku dobrog psihijatra u Novom Sadu ali je nisam nasla moguce je da ste taj podatak pronasli na nekom drugom sajtu, pa Vas molim ako ponovo naidjete na taj podatak da ga posaljete.
Pozdrav i hvala Jaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 26, 2004 12:49 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
...................


Poslednji put menjao danka dana Sre Feb 23, 2005 11:36 am, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 26, 2004 6:18 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 21, 2004 2:00 am
Postovi: 31
Lokacija: novi sad
Danka,
Hvala na pretragi, ja sam uputila Dunji privatnu poruku pa ako je ona zaista iz Novog Sada nadam se da ce mi se javiti.
I ja verujem da ima dobrih lekara ali ne znaci i da se oni uvek reklamiraju u novinama a ja nazalost mogu da dodjem samo do onih sto se reklamiraju. Ja recimo imam odlicnog privatnog zubara vec 20 godina koji se nikad nije reklamirao a ordinacija mu je uvek puna, mislim da je preporuka ipak najbolja reklama.
Pozdrav Jaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 08, 2004 2:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 19, 2004 2:00 am
Postovi: 45
Dragi Goma,

Iako samo mogu da procitam sta si napisao, mogu da osetim sta osecas kada pises o promeni stila zivota. Mozda se desilo to da si do 37 godine "odlagao" neke razvojne korake i sada su se oni "skupili" odjednom: odvajanje od roditelja u kasnim godinama, nepostojanje porodice... Jos neka neresena pitanja? Cesto se desava da se ljudi pribojavaju da donose *odluke* u vreme koje je najpogodnije (recimo, da imaju prve veze u adolescenciji, seksualne odnose do 20.-e, odvajanje od roditelja do 25.-e, samostalno prihodovanje pre 25-e, itd). Kasnije je tesko vratiti se na "stare zadatke".

Iako je vecina ovih pitanja "drustvena konvencija", ako ih ne radimo onda kada to cini vecina, ostajemo u jednom trenutku "usamljeni" i - uplaseni. Verujem da strah koji ponekad osecas ima veze sa nesigurnoscu (ako je neurofiziolog odbacio mogucnost organske osnove, tj. fizicke bolesti).

Mnoge supstance mogu da "ublaze delovanje" naseg okruzenja na nas: lekovi, alkohol, cajevi, itd - i onda nas stvarnost moze "manje povrediti". S te strane, nema velike razlike i efektima hronicnog koriscenja Persena ili povremenog pijuckanja alkohola - i jedno i drugo "umiruje" nervni sistem i odlaze resenje problema.

Verovatno to izgleda ovako: osetis strah i napetost (anksioznost, potom vrtoglavicu) --> potom konzumiras anksiolitik ili neuroleptik (Ksanaks-Ksalol, Persen, viski, travu - sta god) --> osecanje napetosti prolazi. Medjutim, *razlozi* javljanja te napetosti i dalje su tu -- oni se NE MOGU otkloniti nijednom supstancom (samo se mogu beskrajno *odlagati*).

Ksalol koji koristis je medikament koji ima izrazenu toleranciju ("lako se navuces") i to resenje je kratkorocno. Zao mi je sto ne mogu i umem da te "savetujem" sta je najbolje da uradis (to je nemoguce preko Neta), ali mogu da upozorim koje su moguce posledice ovoga sto se sada desava.

Da li sam bio blizu?

Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 09, 2004 8:14 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
.................


Poslednji put menjao danka dana Sre Feb 23, 2005 11:36 am, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 13, 2004 5:01 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 19, 2004 2:00 am
Postovi: 45
Draga Danka,

Hvala sto si se nadovezala na moju pricu primerom o svojem sinu. Na zalost, u Srbiji nije cesto moguce ostvariti zdrav razvojni put, ali je dobro da ga stalno imamo na umu: deca moraju da se razvoje od roditelja, moraju da nauce da prihoduju, moraju da se bore. Hajlajt mojeg navoda je upravo u *borbi* - nema odustajanja ni ako mi je plata mala, i ako se zivi u malom mestu, itd - situacija menja tebe ili ti nju, i odlazis!

Sto se drugog dela tice, mislim da je pogresno protumacen - ni u jednom trenu nisam predlozio da Goma uzima alkohol *i* trankilajzere istovremeno, vec ukazao da je i jedno i drugo *supstitut* za nesto drugo - pa i ne donosi resenje, vec *odlaganje*! Poenta je da sve supstance koje su nabrojane rade istu stvar (na nesto razlicit nacin). Dakle, sve ovo su depresori CNS-a: Ksalol-Ksanaks, alkohol, trava, Persen, valerijana, cajevi... i oni su *privremeno* resenje, jer ne otklanjaju *uzrok*. Mi *ne znamo* da li je etologija vezana za neurozu, kako predlazes i generalno ne bi trebalo brzopleto izvoditi zakljucke. Jer, ako neko ima "neuroticni poremecaj licnosti", znaci da je "bolestan" i da mu "treba lecenje" i "lekovi" od kojih ce mu biti "bolje". Nisam rekao da bi Goma trebalo da ostavi Ksanaks i predje na viski. Sustinski, i jedno i drugo, kada se podvuce crta, daju isti rezultat - umirenje nemira, ali ne resavaju problem.

Kad vec insistiramo na posledicama, evo i malo o Ksanaksu-Ksalolu:

"Xanax (ZAN-aks) is an addictive prescription medicine that slows down the central nervous system. It is widely used to treat nervousness and tension, panic disorders, muscle spasm, convulsive disorders and insomnia. It works by affecting the part of the brain that controls the emotions, thereby slowing down the nervous system. Xanax is very addictive. Patients can become dependent during the first few days of therapy. Suddenly discontinuing Xanax could cause withdrawal symptoms such as irritability, nervousness, insomnia, agitation, tremors, convulsions, diarrhea, abdominal cramps, vomiting, and mental impairment. Dosage should be gradually tapered. Patients can develop tolerance to Xanax"

Ksanaks pojacava delovanje GABA receptora koji su glavni inhibitorni mehanizam, znaci, povecava inhibiciju, dovodi do umanjenja napetosti. Isto to, na drugaciji nacin, cine svi depresori CNS-a, od opijuma kao radikalnog, do alkohola/kanabisa kao relativno benignih. Ali uvek, i to je poneta, uzimanjem leka ili pića *odlaže* se stvarni problem.

Xanax sme da se koristi max. 8 meseci! Nekoliko puta sam neke ljude sa teskom mukom skidao sa Xanax-a, nema magicne pilule! Sa Xanaxom nema zezanja, nakon vec par nedelja javlja se jaka zavisnost. Zao mi je, kod ovakvih ekperimenata gde je dara skuplja nego mera, blizi sam preporuci THC-a (trave) nego supstancija koji znacajno remete rad neurostrasmitera (GABE, seratonina, dopamina, adrenalina, itd). Iako je Ksalol priznat od "zvanicne medicine", a THC samo u "specijalne svrhe".

He tvrdim da je buducnost u travi, ni bi kojim drugim depresorima CNS-a, vec upravo na fokusiranju na glavne izvore probelma kroz *razgovor* (terapiju). Ako je osnova zaista na neuroticnoj organizaciji licnosti, *farmakoterapija tu nema nikakvog efekta*, vec samo psihoterapija (sem za akutne krize).

Kazes da "takodje je neumesno porediti persen (cija je osnova valerijana koja se silne godine koristi u narodnoj medicini) sa alkoholom!" Zasto onda ne poredimo druge prirodne supstance, kao što su gljive meskalin i kaktus pejotl, koje je kasnije Hofman 1938. sinstetisao kao LSD - u osnovi su *potpuno prirodne supravnce*, a njihovim unošenjem može se *kod određenih tipova osoba* naći način da prevazidju depresivna stanja i budu deo terapije (znanična medicina poriče ovaj uticaj). Meskalin i pejotl koriste se od oko 3.000 godine pre nase ere, vise od "silnih godina valerijane u nasoj medicini! Molim da ovo shvatite kao opis da prica nije crno-bela.

BTW, zna se model nastanka neuroza, ali to je tema za drugu diskusiju. Ne slazem se sa vasom podelom Danka, i to mogu da potvrdim istrazivanjima. Najlakse je okriviti "hemijske procese u mozgu" a zaboraviti potiskivanja teskih sadrzaja tokom dugo vremena - gde sustinski lezi etiologija neutoricnog poremecaja osobe.

Na zaslot, sistem nije tako jednostavan i ne daje dugorocne rezultate. Imam utisak da je Gomina dilema nastala jer su od jednom poceli da stizu sustinske promene u zivotu, na koje nije spreman - jer je zdrav razvojni put bio da su one vec prevazidjene. Znanje da li je to "neuroticni poremecaj" ili ne, nece mu pomoci da donese odluke. Naime, cesto brzo davanje "dijagnoze" daje vise stete neko koristi.

Pozdrav, OWIM.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 13, 2004 1:22 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
...............


Poslednji put menjao danka dana Sre Feb 23, 2005 11:36 am, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 14, 2004 11:25 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 19, 2004 2:00 am
Postovi: 45
Danka, ako je prethodni post "prazna slama", evo kljucnih zakljucaka iz njega (mozda je post bio predugacak):

- lekovi, alkohol i bilo koje druge supstance *odlazu*, *skrecu put* sa stvarnog *problema*.

- lekovi se koriste samo kao *deo* opsteg zahvata, kao sto je terapija

- lekovi bez teraprije su *privremeno* resenje (akutno VS. hronicno)

- poremecaj nije bolest

- ksanaks stvara zavisnost

- za resenje problema nije bitno "ime" poremecaja (sindroma, bolesti, cega vec), kao ni "dijagnoze".

Prazna slama ili ne?

O.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Zaključan forum Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 28 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: