Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Zaključan forum Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 28 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 15, 2004 2:23 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Apr 22, 2004 2:00 am
Postovi: 34
Ja sam pio ksalol nekih mesec i po dana, tri puta po 0.25 i za to vreme smanjio na dva puta i zadnja tri dana pio samo jednom. Posle nekoliko dana sam ponovo imao problem sa vrtoglavicom, strahom i napetoscu. Da li je moguce da se od tih kolicina stvara zavisnost, ili je samo stvar u tome da mi se stanje nije poboljsalo. Sad pijem rivotril po nalogu lekara, 0.5, dva puta dnevno. Osecam male znake poboljsanja. Kakav je to lek i doze koje pijem?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 15, 2004 1:22 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
................


Poslednji put menjao danka dana Sre Feb 23, 2005 11:37 am, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 15, 2004 1:25 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
goma, pogledaj jedno 5 tema dole, nacices da je neko bas o rivotrilu pisao


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 17, 2004 7:31 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 19, 2004 2:00 am
Postovi: 45
Goma je pitao za Ksanaks (Ksalol), a ne Rivotril (Klonazepam)!!

"Posle nekoliko dana sam ponovo imao problem sa vrtoglavicom, strahom i napetoscu."

Da li su ovo isti simptomi koje si imao i PRE nego sto si poceo da pijes Ksalol? Ako se ne varam, u prvim mejlovima si objasnio da si upravo zbog generalizovane anksioznosti poceo da pijes Ksalol?

Vrlo je bitno da prepoznas da li se ovo osecanje sada razlikuje. Nemam uvida u jacine doza i duzinu trajanja svake doze, ali SMANJENJEM doze moze doci do tzv. apstinencijalnog sindroma, koji je razlicit od leka do leka. To znaci da se tvoj organizam "navikao" na lek i da "ne moze" njega, i zato se mora vrlo blago smanjivati doza, prateci kako tebi prija.

Ukoliko novo vracanje vrtoglavica nema veze sa smanjenjem doza, onda je ono sastavni deo poremecaja u kojem Ksalol, do sada, nije imao uspeha.

Problem je mozda negde drugde; da li ste pogledali moje prethodne mejlove?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 17, 2004 8:08 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Apr 22, 2004 2:00 am
Postovi: 34
Pio sam ksalol nekih mesec dana tri puta po 0.25. Posle nekog putovanja samoinicijativno sam smanjio dozu na dva puta, ujutru i uvece po 0.25 (to je bilo nekih sedam dana) i onda sam dva-tri dana pio samo uvece po jedan 0.25. I posto sam se osecao solidno odlucio sam d aprestanem. Naredna dva-tri dana nije bilo problema a onda sam se ukocio jer imam problem sa spondilozom vrata. Tada su ponovo pocele vrtoglavice i osecaj zamucenosti, a posebno se to pojacavalo kad sam bio na nekim sastancima, u psoetama, valjda strah da se ne onesvestim i slicno. Vrlo je cudno jer ne mogu da razgranicim sta je od spondiloze a sta je neuroza jer i spondiloza ima isto simptome vrtoglavicu i mutnocu u glavi. Treba jos da pomenem da sma tri puta na kratko imao zujanje u usima i da je ta vrtoglavica pomalo cudna. Nije klasicno da m ise vrti u glavi, a nije ni propadanje, vec kao da bi hse zaneo, kao da me nesto povuce, i onda taj unutrasnju grozan osecaj nemira. Kad sam sve ispricao doktorki ona mi je dala rivotril i prvo sam tri dana pio ujutru i uvece po 0.25, a sad sam vec poceo ujutru i uvece po 0.5, kao sto je rekla. Dok sam pio manju dozu jso uvek me boleo vrat i imao sam i dlaje tu vrtoglavicu, sad je malo bolje, ali jos uvek me ponekad "zanese" kako bih rekao. Uzasno se osecam sto pijem lekove, ali cu se truditi da budem disciplinovan. Interesovao sam se kakva su iskustva ljudi sa rivotrilom koji sada pijem. Inace, ksalol je meni pomagao, nisu m ise ponavljale nesanice ni osecaji uznemirenosti, cak cini mi se da sam bio opusteniji sa ksalolom i ako kazu da je rivotril jaci. Totaln osam zbrkan jer ne znam d ali je to posle kslalola bila apstinencijalna kriza, ili od spondiloze bolovi koji su inicirali vrtoglavicu, il ije jednostavno nastavljena neuroza jer jos nisam dovoljno izlecen. Ne vidim ni da moji doktori (neuropsihijatar i fizijatar za vrat i kicmu) imaju bas neke odgovore.
Sta vi mislite na osnovu moje price?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 17, 2004 8:18 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Apr 22, 2004 2:00 am
Postovi: 34
Ivinjenje zbog gresaka jer brzo kucam a ne volim da proveravam napisano.

Dakle, prvo su se pre dva meseca posle jedne nocne vrtoglavice javili ti nemiri, nesanica, osecaj straha od bolesti saznanjem da imam probleme sa vratnom lordozom (dosta me isprepadala doktorka), zatim frka kad se nadjem u drustvu i na sastancima da se ne onesvestim i slicno... Sve je to praceno vrtoglavicom koja je specificna, pomalo nesigurnost na nogama i zanosenje. Zatim pijem posle posete psihijatru ksalol, kao sto sam pisao, pa polako prekidam, pa ponovo problem koji sam napisao u prethodnom postu i onda pocinjem rivotril. Evo, to je ponovljena hronologija desavanja kod mene i nadam se da neko ima komentar jer ne mogu lako da razgranicim stepen anksioznosti i probleme sa vratnim delom kicme jer mi je bol cesto prisutan i vrat mi je povremeno ukocen, a kazu da to ima veze sa mojim stanjem. Najvise me brine to uzimanje rivotrila, uospete lekovi me porazavaju jer sam se nadao da cu se sam izboriti sa tim.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 19, 2004 10:15 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 19, 2004 2:00 am
Postovi: 45
Jako je bitno da napomenem da "neuroza" NE MOZE da se izleci Ksalolom. Neuroticni SIMPTOMI mogu da se stabilizuju ili potpuno otklone za neki period ili zauvek.

Drugo, koliko razumem, ti si samostalno dijagnostifikovao "neurozu". Neuroticni poremecaj ne leci se psihofarmacima (samo se otklanjaju simptomi).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 19, 2004 11:23 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 19, 2004 2:00 am
Postovi: 45
Zasto te porazava to da koristis lekove? Pio si nekad antibiotike, primao penicilin? Imao grip i lecio ga? Vakcinisao se? Znaci, unosio si bioloski i hemijski aktivne supstance.

Sada koristis psihoaktivne supstance. Nema tu posebne mudrosti. Neurobiologija je jako napredovala i danasnji lekovi su testirani i rasprostranjeni.


"frka kad se nadjem u drustvu i na sastancima da se ne onesvestim i slicno... Sve je to praceno vrtoglavicom koja je specificna, pomalo nesigurnost na nogama i zanosenje"

Aksioznost moze da dolazi iz razlicitih izvora:

1) prethodna anksioznost, pre pocetka terapije (tzv. "neuroza")

2) usled prebrzog prekidanja teraprije

3) 1+2 (kombinovano)

Ksalol ima visoku toleranciju i ne sme da se napusta th. (iako imas osecaj "sigurnosti" da ce sve biti ok). Prestanak/smanjenje th. je INDIVIDUALNO, i lekaru treba da prijavis da imas problem, i on ce USPORITI prekid th.

U svojim postovima uopste se nisi osvrnuo na UZROKE straha, sto je kljucno pitanje - vec sam napisao da lekovi saniraju simptome, ali uzroci ostaju!

Kao sto brzo pises poruke i ne procitas za sobom sta si napisao (kako sam kazes), mozda se "ne osvrces" i za drugim stvarima... razmisli.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 20, 2004 11:40 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Apr 22, 2004 2:00 am
Postovi: 34
U vezi tvoje zadnje recenice.... Nisam uopste povrsna osoba, ako mislis na komentar u vezi brzog kucanja i gresaka. Jednostavno, tolik oimam obaveza da mi kucanje zaista bude teret.

Naravno da ima razloga, lai nije uvek lakoo tome pisati na forumu. Svakako je jedan vazan momenat to sto previse brinem samo o sebi i saznanje da imam prvi put zdravstveni problem mi nije lako palo, posebno osobama kao sto sam ja, jer sam prilicno perfekcionista prema sebi i okruzenju. Kao dodatni momenat je i odvajanje od porodice i mislim da su tu glavni problemi. Postoji i problem vezan za emotivni deo licnosti, ali to nije za forum. Meni je sad problem kako sve ovo prevazici i na zalost neki unutrasnji problemi se ne prevazilaze bas lako i kod mene, kao i kod drugih ljudi.
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 26, 2004 2:04 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 19, 2004 2:00 am
Postovi: 45
"Kao dodatni momenat je i odvajanje od porodice i mislim da su tu glavni problemi. Postoji i problem vezan za emotivni deo licnosti"

Mislim da su ovo kljucni problemi, tj. etiologija, uzrok svega sto se sada desava. Ne mogu da ti dam nikakav savet kako "prevladati" problem porodice i emotivnog dela licnosti - ali mogu vrlo praktican: cim "stanes na svoje noge" uz pomoc farmakoterapije, zapocni licnu terapiju, vodjenu od strane strucne osobe.

Za to moras da nadjes vreme, uprkos obavezama.

Bojim se da bi se u suprotnom problemi mogli vratiti u jos obuhvatnijem obliku, a to niko ne zeli, zar ne?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 29, 2004 9:32 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Apr 22, 2004 2:00 am
Postovi: 34
Interesuje me na koju vrstu licne terapije mislis uz pomoc strucne osobe? Na psihologa ili nekog drugog? Ja zivim u relativno manjem mestu, naravno, naci psihologa nije problem, ali poveriti se o svojim problemima u manjoj sredini je zaista problem. Ipak sam spreman da ucinim sve da na vreme pomognem sebi, bilo u svom mestu ili da idem kod nekog kvalitetnog strucnjaka u drugom mestu. Imas li neku preporuku?

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 31, 2004 1:45 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
.............


Poslednji put menjao danka dana Sre Feb 23, 2005 11:37 am, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 28, 2004 4:47 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 19, 2004 2:00 am
Postovi: 45
Vesna Brzev je deciji i adolescentni klinicki psiholog i radi u KBC Dragisa Misovic. Ona ne moze biti tvoj lekar.

Mozda mozes da pogledas Net pod "Psiholoshki krugovi". Na zalost, znam samo mesta u Beogradu.

I da, mislio sam na tarapeuta koji je psiholog. To moze biti izlecitelj tipa "teleolog", zavisno o tome sta je uzrok anksioznosti koju spominjes.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Zaključan forum Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 28 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: