Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: hepatitis C
PostPoslato: Pon Dec 15, 2008 2:37 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Jul 25, 2008 4:00 pm
Postovi: 91
molim vas mozete li mi reci da li se hepatitis Cdobija samo polno prenosivim putem ili vec kako ?kako neko moze da dobije hepatitis C ako nije imao polne kontakte nisakim sem sa jednom osobom ne pije ne pusi? ja sam laik pa mi je i pitanje verovatno glupo ali me zanima zasto samo pisu da se tako dobija ili preko igle kad izgleda nije tako pa vas molim da mi odgovorite da li je neko mogao i nekim drugim putem da dobije hepatitis C npr dali je to moglo da bude posledica nekada prelezane monoukleoze nekada neznam kad sigurno pre 20 godina sada u krvi stoji da je orgasnizam bio u kontaktu sa mononukleozom a ja se nesecam nekad bolesti nisu imale bas imena vec prehlada virus i to ti je. sad me jos zanima da li se i mononukleoza prenosi samo poljupcem kako je i zovu verenicka bolest ili se i ona moze dobiti u svakodnevnom kontaktu to pitam zbog dece i zbog toga sto neznam da li se ona moze ponovo sda aktivira kod nekog ko je nekad prelezo isad se ocitava u nekom igg .nadam se da nisam puno zamrsila i izvinjasvam se sto sam navela da ce biti jedno a zavrsilas sam sa dva pitanja hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 17, 2008 3:38 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
Hepatitis C nema nikakve veze sa mononukleozom... o hepaititsu c mozete naci ovde dosta ako idete na Search i ukucate hepatitis C.

Meni je jasna vasa dilema - ali ono sto je kod hepat. C osnovno je da je tu najbitniji kontakt rana-rana (tj krv)!

Posto virusa nema u semenoj tecnosti, kao ni u vaginalnom sekretu, i kod polnih odnosa bi morala biti "rana na ranu" (dok kod hepatitisa B ne mora postojati rana, kod njega moze doci do prenosa i obicnim sexualnim kontaktom, ako se ne koristi prezervativ, ali ovde pricamo o hepC, te necu da sirim temu).

A sve to znaci da se Hep C moze dobiti kod zubara (ako nisu pravilno sterilisani instrumenti jer se taj opaki virus moze unistiti samo suvom sterilizacijom dok mu, na primer iskuvavanje u vodi, znaci na 100*C nista ne moze nauditi, na zalost).

Zatim se moze dobiti kod pedikira i manikira (posebno jer se tu obicno ne vrsi suva sterilizacija, a ni alkohol tom opakom virusu ne moze nauditi, na zalost).
Da ne pominjem opasnost kod tetovaza, bodi pearsinge i sl...

I jos da dodam da svakako postoje jos nacini prenosenja ali se jos uvek ne znaju...
Ovo je jako siroka tema, ali, i ovo je dovoljno.
poz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: hepatitis C
PostPoslato: Sre Dec 17, 2008 3:44 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Jul 25, 2008 4:00 pm
Postovi: 91
danka vi ste danas bas resili da mi pomognete i hvala vam kao sto ste videli iz mog privatnog oizlaganja ja nisam hippohondar i zaludna samo sam neko ko ima malo slozeniju porodicnu zdravstvanu situaciju pa su mi i pitanja neiscrpna sobzirom da imam 39g i da sam u invalidskoj penziji a da se teze krecem i kontaktiram sa okolinom, onda ce te razumeti moju zelju da utolim glad za znanjem putem ovog metoda. jos jednom vam zelim sve najbolje i pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 17, 2008 8:13 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
Ma, kakva hipohondrija ili dokonost...
Kada bi se vise njih inteersovalo kako zasititi svoje zdravlje, bilo bi nam svima bolje.

Jako sam razocarana sto nije vise pisano o Hep C (a bila je prilika kada je obelodanjeno da to ima Pamela Anderson) - tada je trebalo pisati vise o toj boljki - to bi bilo odlicno za nase mlade jer je (sto se mnogih bolesti tice) znanje velika moc, narocito sve ono sto se tice preventive.
poz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: hepatitis C
PostPoslato: Sre Dec 17, 2008 8:48 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Jul 25, 2008 4:00 pm
Postovi: 91
ah ti mladi.... oni ce sve ovo i mozda jos ponesto,znati kad budu mojih ili nekih vecih godina. a sad je na nama da ih edukujemo i stvaramo osnovu zdravog odnosa i komunikacije jel nevidi sts to moze biti tabu tema a da dete nepita roditelja vec luta pointernetu ili tetkama po savete.nekazem da internet nije koristan ali on bi trebao samo da dopunjava neke praznine.sto se tice hepatitisa C, pa i onih drugih kao i svih infektivnih,kao i seksualno prenosivih bolesti kod nas se tek prica kad zagusti.ja stvarno nemogu sa tim da sepomirim kod nnas se cak krije koliko su i krpelji zarazni pa ljudi jos babski skidaju sami.ja bi zaista volela da se o svim tim stvarima vise prica,ali kad vidim da mladi naoko obrazovani ljudi neznaju osnovne stvari jel ih nisu poneli iz kuce nisu imali sa kim o tome da prcaju a vecina tih roditelja su teski intelektualci zasto se onda cudimo sto se i u javnosti ne prica o tome.mi prvo treba da pocnemo da pricamo unutar porodice da naucimo da slusamo mlade i da uvek imamo vremena i strpjenja za njih.da prvo probamo da ih razumemo pa onda krivimo ili im sudimo,mada po meni treba suditi nama odraslima koji smo zaboravili kako smo se mi dovijali za razne informacije pa zar to zelimo i njima.sve u svemu drustvo treba da nauci da tolerise mlade i da prestane da misli da njihova deca nerade neke ruzne stvari ili ono sto im oni nedaju vec da ih edukuju kad to uradew sve mame sa svojim cerkama pa i sinovima onda ce moci i sa tudjom decom.do tad nam ostaje da se molimo da nam mladi ostanu sto zdraviji i da ipak kako umeju i znaju saznaju sve.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: