Koksaki

Deo Foruma rezervisan za sva Vaša pitanja iz sfere interne medicine, kardiologije, kardiohirurgije. Postavite pitanja našim stručnim saradnicima i pratite najnovija dešavanja kada su u pitanju prevencija, dijagnostika i lečenje oboljenja kardio-vaskularnog sistema.

Moderatori: moderato, vlada99

Odgovori
girl_from_nowhere
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 881
Pridružio se: Uto Dec 27, 2005 6:47 pm

Koksaki

Post od girl_from_nowhere »

Izvinjavam se sto ovo pitanje postavljam bas ovde, ali ne znam gde bih mogla jer mi je moja doktorka opste prakse rekla da se ne razume u to i da pitam kardiologa, pa pre nego sto odem htela bih da znam nesto o tome.Dakle, uradili su mi analziu na Torlaku na Koksaki B viruse i na analizi pise CB2 1:128, a svi ostali 1:16.Jedino sto je moja doktorka znala da mi kaze je da je CB2 povisen.E sad mene zanima sta to znaci, da li ja sad imam Koksaki ili sam ga nekad imala?Sta znaci to sto je bas B2 povisen?I takodje me zanima kako se Koksaki dobija, da li je zarazan, kako se leci i na sta moze da utice?Hvala unapred.
bane080288
Novi član
Novi član
Postovi: 4
Pridružio se: Pon Jan 09, 2006 4:05 pm

Post od bane080288 »

Koliko sam ja upucen CB2 nije toliko vazan koliko CB4. Ti si jos i super, meni je CB4 >1:1024!
Ti nemoj nista da se brines!
vidra13
Novi član
Novi član
Postovi: 9
Pridružio se: Pon Jan 30, 2006 2:09 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5

koksaki

Post od vidra13 »

molim Vas da mi neko protumaci ove rezultati, svi govore kako to nije strasno a ja 7 meseci nemogu da se saberem, od bivseg sportiste do uspavanog coveka to je strasno. imala sam sve simptome sem temperature, treperenje vida, pomucenost, osamucenost, ukocenost leve strane, trnjenje svih misica, umor, pospanost, posle toliko vremena simptomi su znatno slabiji ali su umor i treperenje vida jos uvek prisutni a o tome da odem na vezbe ni govora za svega desetak minuta ja sam umorna. rezultati su sledeci. cb1 <16m cb2 i:256, cb3 i:516, cb4 >1024, cb5 I:512.
sta to stvarno znaci i koliko je opasno, dali je moguce da se na bilo koji nacin prenese, dali se uzimaju neki lekovi.
Filip
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 599
Pridružio se: Ned Dec 04, 2005 11:31 pm
Lokacija: Kragujevac

Post od Filip »

Ovaj tekst je ispao ko delimičan FAQ, a i malo je duži nego što sam planirao. Ako neko ne nađe ovde šta ga bude zanimalo, neka slobodno pita.

ŠTA SU KOKSAKI VIRUSI?
Koksaki virusi imaju u sebi jednolančanu RNK kao genetski materijal, a u klasifikaciji im je mesto sledeće
RNK VIRUSI
Picornaviridae (čita se pikornaviride)
Enterovirus
Coxsackie tip A
Coxsackie tip B
Za sada je otkriveno najmanje 29 tipova virusa, 23 A (A1-A22 i A24) i 6 B (B1-B6).

GDE IH IMA I KAKO SE PRENOSE KOKSAKI VIRUSI?
Virusi su prisutni širom sveta, praktično svuda. Mogu da se izoluju iz briseva grla, ljudskog fecesa, muva i otpadnih voda.
Antitela na razne vrste virusa nalaze se u serumima ljudi na svim područjima. Virusi se najčešće izoluju leti i u ranu jesen, što znači da infekcija najverovatnije nastaje u toku leta.
Kada se virus unese u jedno domaćinstvo, obično se inficiraju svi članovi, ali se bolest javi samo kod pojedinih.
Virus se umnožava u grlu (oropharynx) i crevnom epitelu, a odatle se putem krvi raznosi u sve organe.
KOJE BOLESTI IZAZIVAJU?
Najveći broj infekcija koksaki virusima prolazi bez simptoma ili samo sa povišenom temperaturom. Ipak, u manjem broju slučajeva, postoji mogućnost pojave različitih oboljenja, a za većinu je karakteristično da prolaze bez posledica.
Neka od oboljenja koja izazivaju koksaki virusi (nisu ovde sva, već najčešća)

Sindrom
NEUROLOŠKI
Serozni meningitis mnogi A B1 do B6
Encefalitis A2, A5-A7, A9, B1 do B5
Mišićna slabost i paraliza A4, A7, A9, B2 do B5
(poliomijelitisu slična
bolest)
Cerebelarna ataksija A2,A4,A9 B3,B4
KOŽA I SLUZOKOŽA
Herpangina A2-A6, A8, A10
Bolest šake, stopala i usta A5, A9, A10, A16
Egzantem mnogi A B1, B3, B5
SRČANI I MIŠIĆNI
Perikarditis,miokarditis A4,A16 B1,B2, B3, B4, B5
Epidemična mijalgija (pleurodinija) A9 B1,B2,B3,B4,B5
RESPIRATORNI
Prehlade A21,A24 B1, B3, B4, B5
Pneumonije B4, B5
GASTROINTESTINALNI
Dijareja A18, A20-A22, A24
Hepatitis A4,A9 B5
OČNI
Konjunktivitis A24 B1,B5
OSTALI
Generalizovana bolest (dojenčadi) B1,B2,B3,B4,B5
Dijabetes B4
Nediferencirano febrilno oboljenje B1-B6
(Ovo je temperatura bez poznatog uzroka)

MIOKARDITIS
Ovo je potencijalno najopasnija bolest koju KOKSAKI može da izazove, ali nema razloga za toliku zabrinutost.
Svega 5% od svih upala srčanog mišića izazvana je ovim virusom. Od svih onih koji imaju koksaki miokarditis, po različitim studijama, nepovoljan tok bolesti ima svega 0-4% obolelih.
Kao posledica koksaki virusa navodi se dilatativna kardiomiopatija /oboljenje koje dovodi do proširenja srčanih šupljina i značajno smanjene funkcije srca/, ali to je relativno retko oboljenje koje može imati brojne uzroke, a ne samo koksaki.
Dijagnozu postavlja kardiolog, na osnovu kliničke slike, EKGa, EHO pregleda srca i seroloških analiza. Tehnike kojima se utvrđuje samo prisustvo virusa u srčanom mišiću ne upotrebljavaju se rutinski, a u suštini reč je o kateterizaciji srca i uzimanju uzoraka srčanog mišića za histopatološki pregled i PCR.

TUMAČENJE SEROLOŠKIH ANALIZA
Analize same za sebe, bez jasne kliničke slike ne znače ništa. Znači to što ste svi vi napisali samo analize, bez simptoma nema nikakav značaj. Pozitivna, jednom urađena, serologija znači samo jednu stvar: DA STE NEKAD BILI IZLOŽENI VIRUSU, a da li ga imate još ili da li je bolest koju eventualno imate izazvana koksakijem, ne može da se kaže sa sigurnošću. Čak, na osnovu ovakvih nalaza, NE MOŽE NI DA SE PROGNOZIRA DA LI ĆETE SE RAZBOLETI ILI DA LI ĆETE IMATI NEKE POSLEDICE VIRUSA. Ovakve analize se rade samo na osnovu detaljnog pregleda srca, i služe samo da bi se postavila što tačnija dijagnoza, ali nemaju PROGNOSTIČKU vrednost, odnosno ne možete da tvrdite šta će se dalje dešavati i kakav će tok eventualno oboljenje za koje se samo pretpostavlja da je izazvano koksaki virusom da ima.
Ukoliko neki kardiolog sumnja na miokarditis izazvan koksaki virusom, onda može da traži dve analize u razmaku od 2 nedelje, i tek ako postoji porast titra od najmanje 4 puta može sa sigurnošću da tvrdi da je miokarditis izazvan koksakijem, inače je to samo pretpostavka.

LEČENJE
Do danas nije otkriven antivirusni lek koji bi imao uticaja na koksaki viruse. Ako postoji, miokarditis se leči samo simptomatski, a u najtežim slučajevima (koji su vrlo retki) moguća je transplantacija srca. Neki su pokušavali sa imunosupresivnim lekovima /lekovi koji smanjuju imunitet/, jer smatraju da imuni sistem u pokušaju da odstrani virus, više šteti srcu nego samom virusu, ali ta terapija nije pokazala očekivane efekte. Miokarditis prođe sam od sebe, a oporavak može dugo da traje.
Druge bolesti se leče takođe simptomatski po odgovarajućim protokolima.

IMA LI RAZLOGA ZA PANIKU?
Po mom mišljenju nema, ovi virusi su vrlo zastupljeni, i na neki način, oni prestavljaju hit u modernoj medicini, čim je neka bolest malo komplikovanija za dijagnozu, a može da se ukolopi u neki od sindroma koji može biti izazvan koksakijem, odmah na Torlak, po analize. Iz vaših analiza vidi se samo jedno: bili ste izloženi ovom virusu (kao i mnogi koji ovo čitaju), verovatno ste imali i neke tegobe koje su vaše lekare navele na to da su vam ove analize potrebne, ali to nije nikakva teška presuda. Idite redovno na kontrole (ukoliko vam je rečeno da su potrebne), živite zdravo, a vreme će da se pobrine za sve ostalo.

Za one koje to zanima, da bih ovo napisao koristio sam podatke iz "Medicinske mikrobiologije" - Džavec et al., iz članka o koksaki virusima na http://www.emedicine.com/med/topic464.htm , i iz "Interne medicine" za studente medicine od Manojlovića.
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!
Kalina
Novi član
Novi član
Postovi: 2
Pridružio se: Pet Feb 10, 2006 3:11 am

Post od Kalina »

Mene takodje zanima odgovor na jedno pitanje u vezi sa koksaki virusom. Pre nekih godinu dana imala sam akutnu fazu ovog virusa sa razlicitim simptomima: tahikardija, malaxalost, temperature, umor...
Na svu srecu, nikakve posledice na srcu nije ostavio. Pre par dana uradila sam analizu na ovaj virus (ELISA) i IgG antitela su bila povecana 6 puta. Interesuje me da li to znaci da je virus jos uvek prisutan? Jos uvek mi se desava da me uhvati malaxalost, naravno ne onakva kakva je bila u akutnoj fazi.
fx25
Novi član
Novi član
Postovi: 17
Pridružio se: Sre Jan 04, 2006 1:32 am

Post od fx25 »

jedno prosto pitanje:

da li mogu posle izlecenog koksakija da se bavim sportom kao pre.
posto sam imao taj virus, pa kao je prosao a znam da ne valja da se fizicki napreze onaj ko ga ima.
Kalina
Novi član
Novi član
Postovi: 2
Pridružio se: Pet Feb 10, 2006 3:11 am

Post od Kalina »

Da li jos uvek imas neke simptome? Mozda bi bilo najbolje da se posavetujes sa svojim kardiologom i eventualno uradis jos jedan eho srca da vidis da li je sve ok. Isto pitanje je i mene zanimalo pa sam za ponedeljak zakazala pregled kod kardiologa...
fx25
Novi član
Novi član
Postovi: 17
Pridružio se: Sre Jan 04, 2006 1:32 am

Post od fx25 »

Aritmije imam.ako su to neki simptomi. imam s vremena na vreme osecaj da dobijem knedlu u grlu. ponekad blage vrtoglavice..

aj idem i ja u ponedeljak pa ko prvi dodje od lekara neka pise :wink:
Filip
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 599
Pridružio se: Ned Dec 04, 2005 11:31 pm
Lokacija: Kragujevac

Post od Filip »

Treba da uradiš test opterećenjem i ako je to u redu, nema razloga da se ne baviš sportom ako su i ostali nalazi u redu (EKG i ultrazvuk).
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!
Odgovori