Osnovne informacije o kontracepciji mladima je dobro preneti već na pragu adolesecencije, stoga psiholozi, pedagozi i zdravstveni radnici savetuju roditeljima da o spolnosti, ljubavi, seksu, polnim bolestima i kontracepciji razgovaraju mudro i primereno dobi, i to u vreme sazrijevanja, a najbolje između sedme i dvanaeste godine, jer ih posle jednostavno neće slušati.
Zahvaljujući naucnim otkrićima i napretku medicine i tehnologije, metode i sredstva zaštite i kontracepcije sve su bolji, pa je lakše planirati seksualni život, bez štetnih posledica po opstee i reproduktivno zdravlje.
Ipak, valja upozoriti na dva problema: na neispravan stav da o sprečavanju neželjene trudnoće brigu mora voditi isključivo žena i na pogrešno mišljenje kako su metode kontracepcije 100 posto sigurne. Da bi kontracepcija bila uspešna, oba partnera moraju biti motivisana!
Najčešće prirodne metode
Među najčešćim metodama kontracepcije su tzv. prirodne metode sigurnih dana (kojih se drže i parovi koji žele djecu pa naziv "kontracepcijske" za njih nije prigodan). Osnovne su metode:
* merenje bazalne temperature, pri čemu treba imati na umu da neka stanja i bolesti mogu poremetiti telesnu temperaturu,
* Ogino-Knausova kalendarska metoda, koja je neprikladna za žene s nepravilnim, prekratkim ili predugim ciklusima,
* Billingova ovulacijska metoda, temeljena na promeni cervikalne sluzi, koja je takođe prilično subjektivna te
* simptotermalna metoda, koja je najpouzdanija.
Prekinuti snošaj ili coitus interruptus, tokom kojega se muško spolovilo izvuče iz vagine pre ejakulacije, pa ejakulat ne dospe u matericu i cerviks, takođe je prirodna metoda. Često se praktikuje u kombinaciji sa spermicidima i vrlo je nepouzdana. Najčešće se primenjuje "u nuždi", kad par nema pri ruci ništa bolje.
U svakom slučaju, sve prirodne metode su prilično nesigurne, ali su svakako bolje od nikakve.
Mehanička sredstva
Kontracepcijsko pomagalo koje primenjuje muškarac, a ujedno je dobra zaštita od nekih polno prenosivih bolesti je kondom. Radi boljeg učinka može se kombinovati s lokalnim spermicidnim sredstvima. Pre upotrebe treba pročitati upute o čuvanju i korištenju te proveriti je li mu istekao rok valjanosti. Ne sme se nositi u džepu ili novčaniku jer ga oštećuje toplina tela. Stavlja se pre snošaja, pri čemu je važno paziti da ne pukne i ne sklizne sa spolovila. Ne sme se stavljati dva kondoma jedan na drugi, jer je zbog trenja lateksa o lateks rizik od pucanja veći.
Izuzetno hvaljeno i pouzdano kontracepcijsko pomagalo, koje ujedno štiti od prenosa polnih bolesti, je ženski kondom femidom, koji se odnedavno može nabaviti i u našim apotekama. Devojkama i ženama smeta jedino njegov neestetski izgled.
Dijafragma (cervikalna kapa) se postavlja u vaginu ispred cerviksa i štiti od ejakulata. Sastoji se od elastičnog prstena s tankom gumenom opnom i obično se koristi sa spermicidnom kremom ili penom.
Hemijska sredstva
Spermicidi - lokalni kontraceptivi (spermicidne pene, kreme, želei, vaginalete i spužvice) stavljaju se u matericu neposredno pre odnosa, a sadrže neutralnu bazu koja mehanički sprečava prodor spermatozoida kroz cervikalni kanal te aktivne stvari koje biohemijskim delovanjem uništavaju spermatozoide. Potpun učinak postižu desetak minuta nakon stavljanja u matericu, a delovanje im se smanjuje nakon jedan do dva sata. Koriste se obično uz neku mehaničku metodu (kondom ili dijafragmu) ili u kombinaciji s metodom plodnih i neplodnih dana. Zbog kratkotrajna delovanja katkad stavljanje treba ponoviti, a u nekih osoba, doduše retko, izazivaju alergijske reakcije.
Hemijsko-mehanička sredstva
Jedna od najsigurnijih i najdugotrajnijih metoda kontracepcije je intrauterini uložak ili spirala. Najviše se savetuje ženama koje su rodile, a spirala je kontraindicirana kod žena koje su imale česte upale genitalnih organa i male karlice. Deluje hemijski i mehanički sprečavajući ugradnju oplođenog jajašca u sluznicu maternice.
Najviše se koriste plastične spirale obložene bakrenom žicom, koje u nekih osoba mogu uzrokovati jače menstrualno krvarenje, ili hormonalni implantat, odnosno spirala uložena u gestagenski cilindar. Hormonska spirala ujedno smanjuje menstrualne bolove i obilne menstruacije. Pravilno postavljena, smatra se 100 posto sigurnom kontracepcijom jer deluje tako što sprečava ovulaciju.
Pre postavljanja spirale treba obaviti pregled i papa-test, jer je kod nekih stanja i bolesti primjena spirale kontraindicirana, što treba utvrditi ginekolog. Zena koja se odluči za spiralu na kontrolne preglede treba ići dva puta godišnje. Spirala s dodatkom bakra vadi se i zamenjuje u proseku nakon tri do pet godina, a s hormonima nakon godinu dana.
Intrauterina kontracepcija (spirala) ne štiti od ektopičnih trudnoća niti je zaštita od polnih bolesti i ne preporučuje se ženama koje još nisu rodile.
Hirurške metode
Sterilizacija i vazektomija hirurške su metode koje se primenjuju kod oba pola. Nisu potpuno trajne metode kontracepcije, jer je dokazano kako ipak postoji mogućnost da muškarac ili žena nakon postupka sterilizacije i vazektomije ponovno tokom vremena postanu plodni.
Sterilizacija se ne preporučuje ženama koje još nisu rodile.
Kontracepcija za žene koje doje
Dojiljama se obično savetuje kombinacija mehaničke i lokalne spermicidne kontracepcije. Za one koje koriste hormonalnu kontracepciju u tom se razdoblju savetuju tablete koje u sastavu imaju samo gestagen.
Hormonalne kontracepcijske tablete
Praktikuju se već pola veka. Ginekolozi najčešće propisuju tablete koje sadrže razne kombinacije estrogena i gestagena. Nakon prestanka njihova uzimanja jajnici ponovno normalno prorade kroz sledeća tri meseca.
Mehanizmi delovanja:
* utiču na dozrevanje jajašca i njegovo otpuštanje iz jajnika,
* smanjuju mogućnost prolaza spermija kroz cervikalnu sluzi
* deluju na sluznicu maternice (endometrij) i čine je nesposobnom za prihvat jajašca.
Prethodni pregled - Pre propisivanja tableta ginekolog treba obaviti detaljan pregled, uzeti anamnestičke podatke, a nakon pregleda i savetovanja, uputiti pacijenticu na potrebne krvne testove, s posebnim naglaskom na biohemijske pretrage jetrenih funkcija i probirne testove koagulacije (zgrušavanja krvi). Ako su svi nalazi u redu i anamnestički nema podataka o naslednoj trombofiliji i težoj bolesti jetre, može se početi s hormonalnom kontracepcijom.
Upotreba - Tabletu treba uzeti prvog dana menstruacije i kontinuirano ih piti 21 dan. Sledi sedmodnevna pauza, tokom koje žena menstruira, pa ponovno 21-dnevni ciklus uzimanja tableta... Ako žena zaboravi uzeti tabletu, treba je popiti najduze sedećih 12 sati, inače postoji opasnost od smanjenja učinka. Zaboravi li uzeti tabletu dulze od 12 sati ili pak nekoliko dana, svejedno treba popiti ostatak tableta do kraja ciklusa, a istovremeno koristiti još neku metodu zaštite. Napomena - U prvim mesecima primene katkad se javlja slabije krvarenje između dva ciklusa, što nije opasno niti razlog za strah i prestanak uzimanja jer obično traje dok se žena ne navikne na tablete. Kod jačih krvarenja, koja traju nekoliko ciklusa, treba otići ginekologu kako bi se otklonila sumnja na neke bolesti. Hormonalne tablete u izvanrednom slučaju ginekolog može propisati i kao kontracepciju nakon nezaštićenoga polnog odnosa koji se dogodio neplanirano u terminu ovulacije. Tada se propisuju veće doze, prema različitim terapijskim algoritmima ovisno o vrsti pripravka, a delotvorne su ako se uzmu najkasnije do 72 sata nakon polnog odnosa.
Prednosti - Uz kontracepcijski učinak, prednost je hormonalnih kontraceptiva u tome što se njima mogu regulisati neredoviti ciklusi, smanjiti preobilna krvarenja i bolovi, smanjiti rizik od razvoja karcinoma jajnika ili endometrija te nekih bolesti dojke.
Mjere opreza - Ako žena puši, pati od pretilosti, hipertenzije, povišenih masnoća u krvi i srčanih bolesti, hormonske tablete mogu štetiti, pa treba razmisliti o drugim vrstama kontracepcije. Tablete ne štite od polnih bolesti.
Kontrolni pregledi - Na redovne kontrolne preglede svaka polno aktivna žena trebala bi otići jednom do dva puta godišnje, a kod primene hormonskih kontraceptiva ginekološki je pregled potreban i:
* ako ima neredovite menstrualne cikluse,
* ako tokom sedmodnevne pauze nema menstrualnog krvarenja,
* ako se jave migrenozne glavobolje, grčevi, bolovi, oticanje ekstremiteta ili poremećaj vida.
_________________ Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.
|