Neshto mi je chudno...

Podforum o svim temama vezanim za zdravlje, prevenciju oboljenja i lečenje oboljenja ženskih polnih organa. Saznajte sve o ženskim polnim organima, anatomskim osobinama, fiziologiji i najčešćim patološkim stanjima.

Moderatori: moderato, admin, vlada99, dr Presetnik

Odgovori
MissM
Novi član
Novi član
Postovi: 1
Pridružio se: Sre Avg 27, 2008 1:57 am

Neshto mi je chudno...

Post od MissM »

napipala sam na materici nekakav chvoric, nisam ga ranije primetila. otishla sam kod ginekologa i ona mi je rekla da je to grlic materice. medjutim, toliko sam skeptichna, jer je to tvrdo, i malo na desnoj strani. mislila sam da cu se smiriti posle pregleda, ali sam i dalje u agoniji. da li neko moze da mi pomogne?
Korisnikov avatar
rikikiki
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 169
Pridružio se: Pet Mar 21, 2008 2:56 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
Lokacija: zagreb

Post od rikikiki »

Grlić maternice se pod prstima osjeti kao kvržica. U različitim danima ciklusa on je od tvrd i suh do mekan i sluzav i nije uvijek na istom mjestu. Meni se u određenom periodu ciklusa malo spusti niže. Nisam baš sigurna da bi prstima mogla pregledati maternicu .. ipak je to unutarnji organ :-?
Mislim da si to ipak osjetila cerviks! Ne brini!
- ja '75. visoki FSH-27,8
- mm '68. AT-OAT
- 2 stimulirana - 0 j.s.
- 2 klomifenska - 2 ET - beta=0
- 8 prirodnih - 1 ET = beta 20
- 2 femarska - 1.=ET 2 blast.; 2. nema ET
Korisnikov avatar
tamaraft
Stalni član
Stalni član
Postovi: 6556
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 1:32 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
Lokacija: Planeta Zemlja

Post od tamaraft »

Ako imate sumnje i ne spavate kako treba zbog toga shto ste mozda napipali trazite od dr da u vam uradi kolposkopiju i tad cete biti 100% sigurni da nije u pitanju nikakva patoloshka promena vec samo grlic materice koji je inache mnogo tvrdji na dodir.

Evo malo da se edukujete:

Vrat maternice se nalazi poduprt mišićnom ovojnicom oblika ležaljke, nazvanom karlichno dno, koje zatvara najniži deo karlice i podupire unutrashnje organe, posebno vaginu, creva i matericu.

Maternica je okružena svezama (ligamentima) koji joj, poput meke rastezljive užadi koja omogućuje blago pomicanje, omogućuje stabilnost.

Osobito su važne uterosakralne sveze koje usidruju maternicu sa stražnje strane (polaze s vrata maternice, okružuju završno debelo crevo i hvataju se na sakrum (najdonji dio kichme); kardinalne ili Mackenrodtove sveze koje pridržavaju maternicu sa strana (protežu se izmedu postraničnih delova vrata maternice) i pubo-vezikalne sveze koju fiksiraju maternicu spreda prema mokraćnom mehuru i stidnoj kosti (delu karlice koji se nalazi spreda).

Sastav usmeravanja: Usmerenost tela maternice osigurana je osobito rastezljivim svezama koje se mogu prilično izdužiti. Radi se o dve okrugle sveze (ligamenta rotunda), koje polaze jedna s desne strane, a jedna s leve strane maternice te drže gornji deo usmeren prema stidnoj kosti i mokraćnom mehuru, i o širokim svezama, desnoj i levoj (ligamenta lata) koje prekirvaju prednju i stražnju maternice i protežu se sve do zida karlice.

Vrat maternice, lat. naziva cerviks, čini donji deo, dubine je oko 3,5 cm. Prema šupljini maternice je unutrašnje ušće, a prema dolje vanjskim ušćem završava u vagini.
Vrat maternice je manjim delom graden od mišića, a većim delom od vezivnog tkiva.
U svojoj sredini ima kanal koji je obložen sluznicom, koja je tanja od sluznice tela maternice, sadrži brojne žlezde, koje izlučuju sluz.
Cervikalna sluz se menja tokom ciklusa, uoči i za vreme ovulacije je vrlo obilna, rastezljiva, omogućuje prihvatanje i prolaz spermatozoida, koji za vreme snošaja budu izbačeni u svod vagine.
Nakon ovulacije, u drugoj fazi ciklusa, sluz postaje oskudnija i gusta, nije više prikladna za transport spermatozoida.
Funkcija vrata maternice je obrnuta od funkcije trupa maternice.
Biološki gledano, izvan trudnoće sprečava ulazak u šupijinu maternice bakterija, u vreme ovulacije omogućuje transport spermatozoida, a tokom trudnoće čini zaporni mehanizam, koji sprečava ispadanje jajašca i ploda u razvoju.
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.
Odgovori