Od 8. juna 2006 godine Američka agencija za lekove (FDA) odobrila je primenu vakcine Gardasil firme Merck za zaštitu od HPV infekcije. Isptivanje vakcine sprovedeno je na odraslim muškarcima i ženama starosti 23 godina, i pokazala 100% zaštitu od HPV tipova 16 i 18, koji zajedno uzrokuju 70% svih karcinoma grlića materice. HPV tip 16 i 18 takođe uzrokuju karcinom anusa kod žena i muškaraca koji upražnjavaju analni seks.
Vakcina deluje samo ako osoba već nije inficirana, tj. virus prodro u organizam tj. unutar ćelije. Vakcina takođe pruža zaštitu protiv HPV tip 6 i 11, koji uzrokuju 90% genitalnih bradavica. Preporučena je vakcinacija ženske populacije starosti od 9 do 26 godina, mada ispitivanje nije uključivalo mlađe ispitanice.
GlaxoSmithKline očekuje registraciju svoje vakcine Cervarix za zaštitu od HPV tipova 16 i 18 već 2007 godine.
Pošto postojeća vakcina ne pruža zaštitu od svih ostalih HPV virusa koji mogu prouzrokovati karcinom važno je da se radi PAP test čak i nakon primanja vakcine.
Centers for Diseas Control and Prevention (CDC) preporučuje vakcinaciju čak i u slučajevima već postojeće infekcije nekim od drugih tipova HPV virusa, koji nije obuhvaćen vakcinom. (October 2006). Vakcina ne štiti seksualnog partnera od infekcije.
Uzdržavanje od rizičnog seksualnog ponašanja
Činjenica je da prostitutke imaju mnogo viš procenat karcinoma grlića nego kaluđerice bila je ključ i ranimistraživanjima o povezanosti STD seksualno prenosivih bolesti i kacinoma grlića materice (zur Hausen 1994). Osobe sa većim brojem seksualnih povećavaju rizik od razvoja genitalnih HPV infekcija tj.bolesti.
Kondom (prezervativ)
Iako je kondom visoko efektivan u sprečavanju drugih seksualno prenosivih bolesti (STDs), novija istraživanja ukazuju da kondom pruža tek delimičnu zaštitu od prenošenja genitalnih tipova HPV virusa (Holmes 2004; Winer 2006). To može biti stoga što HPVs može inficirati kožu koja nije prekrivena sa kondomom. S druge strane neke studije ukazuju da redovna upotreba kondoma sprečava perzistiranje infekcije i njeno širenje na druge delove kože i sluzokože (Moscicki 2005, Bleecker 2005). Prema tome preporučuje se upotreba kondoma radi smanjenja rizika od prenošenja HPV i širenja bradavica na druge zdrave delove kože i sluzokože! Efikasnost kondoma je do 70% u prevenciji HPV infekcija (Winer 2006).
Kao što vidite nije zaludno koristiti kondom, a jednako je važno, ako ne i važnije izbegavati rizično seksualno ponašanje!

Pozdra i dobro zdravlje!!! Dr Peđa