ESTROGEN

Podforum o svim temama vezanim za zdravlje, prevenciju oboljenja i lečenje oboljenja ženskih polnih organa. Saznajte sve o ženskim polnim organima, anatomskim osobinama, fiziologiji i najčešćim patološkim stanjima.

Moderatori: moderato, admin, vlada99, dr Presetnik

Odgovori
lunass
Novi član
Novi član
Postovi: 36
Pridružio se: Pet Maj 18, 2007 9:48 am
Lokacija: Beograd

ESTROGEN

Post od lunass »

Da li neko moze da mi odgovori, upotrebom kojih namirnica moze da se poveca nivo estrogena prirodnim putem (bez koriscenja lekova)?
Hvala unapred!
Korisnikov avatar
tamaraft
Stalni član
Stalni član
Postovi: 6556
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 1:32 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
Lokacija: Planeta Zemlja

Post od tamaraft »

Soja!


Ni jedna namirnica biljnog porekla nema kompletan amino kiselinski profil (ukoliko ta hrana nije genetski modifikovana), a sto je najgore vrlo cesto im nedostaju one najvaznije amino kiseline. Potrebno je biti zaista veliki znalac i poznavalac sastava namirnica pa znati iskombinovati namirnice biljnog porekla tako da budu unete sve amino kiseline posebno esencijalne. Nedostatak bilo koje od njih remeti pravilan metabolizam a bez zdravog pravilnog metabolizma nema nam spasa. Govorim o unosu amino kiselina kod pravih vegetarijanaca a ne onih foliranata sto su kao vege a jedu 20 jaja dnevno, 500 gr sira itd.

I da soja sadrzi biljni estrogen - fitoestrogen- KOJI PO NEKIM istrazivanjima moze da kod muskaraca doda malko masnih oblina.



Soja na zapadu uvodjena u ishranu tvrdio da se nesme koristiti u ljudskoj ishrani , vec samo u zivotinjskoj jer zbog njihovog kratkog zivotnog veka ne " stignu " da dodju do izrazaja njeni stetni efekti . Neki strucnjaci tvrde da je kancerogena , neki da nije pa cak i da je izoflavon antioksidans . Kao sto vidite ni oni nisu cisti po tom pitanju sami sa sobom , pa dok se ne rascisti ja je ne bi uzimao .



Razlog zasto je soja vrlo losa se svodi na isoflavone koje sadrzi. Dva ova isoflavona, genistein i daidzein, izazivaju najvise negativnih efekata soje. Oni se brzo vezuju za receptore estrogena. Alfa receptor etrogena je odgovoran za rak dojke, povecan procenat masti u organizmu, zadrzavanje vode, itd. Ovo mozda i ne bi bilo toliko bitno da ovi isoflavoni ne izazivaju rast tkiva, sto bi se smatralo anti-estrogenom akcijom. Nazalost, genistein po vezivanju za alfa receptor aktivira rast tumornog tkiva.

Ova dva isoflavona imaju negativni uticaj i na proizvodnju testosterona, rast misica, rad tiroidne zlezde, pa cak i na zdravlje.

Neki naucni radovi su dokazali da soja smanjuje proizvodnju testosterona cak do 76%. Takodje, radjena su i ispitivanja sa koriscenjem ptoreina iz mesa i proteina iz soje. Kod druge grupe je utvrdjn znacajno smanjen nivo testosterona.

Sto se tice estrogena, stvari su drugacije- genistein cak i povecava efekat estradiola.

Soja snizava nivo holesterola u krvi. Ali, u pitanju je HDL holesterol, koji predstavlja dobru vrstu!


Najbolje je da se obratite nutricionisti da bi vam objasnio i nezeljena dejstva na ostale hormone u organizmu, soja nije ni bezazlena.
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.
Odgovori