Stomacni (Zeucani) problemi Vol. 2

Postavite pitanje, podelite iskustva, edukujte se ili informišite o svim oboljenjima gastrointestinalnog trakta. Oboljenja želudca, dvanaestopalačnog creva, tankog creva, debelog creva i rektuma.

Moderatori: vlada99, moderato

Korisnikov avatar
aaaca
Stalni član
Stalni član
Postovi: 10525
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 9
Kontakt:

Re: Stomacni (Zeucani) problemi Vol. 2

Post od aaaca »

Можда си тремарош па се манифестује преко стомака.

Немаш осећај песка у једњаку, тежину у желуцу, врућину у желуцу?
Novotel
Novi član
Novi član
Postovi: 14
Pridružio se: Čet Jan 31, 2019 4:08 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 9

Re: Stomacni (Zeucani) problemi Vol. 2

Post od Novotel »

aaaca napisao:Можда си тремарош па се манифестује преко стомака.

Немаш осећај песка у једњаку, тежину у желуцу, врућину у желуцу?
Hipohonder do smrti...Katastrofa ziva...Potajno se nadam da su to manifestacije stresa, panike, anksioznosti i sta sve ne... U zelucu jedino znam nekad osjetiti nesto kao da kamen stoji tu... Ali radio sam gastro, nema nista sve ok, GERB doduse gr A...
Korisnikov avatar
aaaca
Stalni član
Stalni član
Postovi: 10525
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 9
Kontakt:

Re: Stomacni (Zeucani) problemi Vol. 2

Post od aaaca »

Како је све ок кад имаш горушицу?

Погледај на мом сајту шта сам радио са исхраном: http://*/index.html?stranica=s ... je/ishrana

Погледај и под Желудац...
Novotel
Novi član
Novi član
Postovi: 14
Pridružio se: Čet Jan 31, 2019 4:08 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 9

Re: Stomacni (Zeucani) problemi Vol. 2

Post od Novotel »

Pa kazem, doduse... Dakle svjeatan sam toga ali ljekar pri pregledu nije uzimao nikakvo tkivo za analizu jer kao sve je uredno. Nemam cak ni klasicnih simptoma GERBa ali ocigledno nemam pojma jer od njegga moze sve da bude a i nista...
Korisnikov avatar
kladik
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 244
Pridružio se: Čet Sep 15, 2011 2:18 am
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Stomacni (Zeucani) problemi Vol. 2

Post od kladik »

Po opisu, i uz sve navedene uredne nalaze (UZ abdomena, KKS, jetreni enzimi, gastroskopija sa GERB A), najverovatnije se radi o **funkcionalnim i/ili GERB–povezanim smetnjama**, a ne o organskoj bolesti jetre, žuči ili pankreasa.

Važno je nekoliko stvari:

**1. Da li želudac može davati takve bolove?**
Da — GERB, gastritis i funkcionalna dispepsija mogu davati:
– probadajuće ili difuzne bolove u gornjem stomaku
– nelagodnost oko pupka
– jutarnje “čudne senzacije” u stomaku
– simptome koji variraju iz dana u dan

Činjenica da su se simptomi smanjili 90% na Emaneri (PPI terapija) je jak pokazatelj da je **kiselinski/refluksni mehanizam uključen**.

**2. Jetra i žuč**
Kod urednih AST, ALT, GGT i UZ abdomena, kao i bez tipičnih simptoma (jaki bolovi pod desnim rebrom posle masne hrane, mučnina, povraćanje), **vrlo je mala verovatnoća da jetra ili žuč uzrokuju ove tegobe**.

Blago povišen bilirubin (22) uz normalne ostale parametre često bude benigno (npr. Gilbertov sindrom), naročito ako se ponavlja.

**3. Naslage na jeziku**
Narandžasto/smeđe naslage na jeziku su najčešće:
– refluks (kiselina + promene u oralnoj flori)
– suva usta / disanje na usta tokom noći
– pušenje, kafa, ishrana
– ponekad oralna disbioza

Infekcije su ređe i obično bi imale dodatne simptome (bol, pečenje, promene sluzokože koje ne prolaze).

**Zaključak:**
Sa ovako urednim nalazima i dobrim odgovorom na Emaneru, najrealnije objašnjenje je GERB + funkcionalna visceralna preosetljivost, a ne bolest jetre ili žuči.

Ako simptomi i dalje traju, sledeći korak obično nije ponavljanje istih analiza, nego optimizacija terapije i eventualno procena funkcionalne dispepsije ili IBS spektra.
🌿 Nisam influenser, ali ponekad imam dobre preporuke 😊
Odgovori