Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1 Post ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Prasanje vo vrska so crn drob
PostPoslato: Sre Jan 05, 2011 1:09 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 04, 2011 8:42 pm
Postovi: 2
Kako prvo se izvinuvam sto vi pisuvam na makedonski jazik i bi ve informiral deka go imam pro4itano vasiot odgovor na edna devojka so nickname DAMA koja sto isto taka prasuva nesto za crniot drob za nejziniot decko i sepak bi sakal da ve prasam za mojot slucaj. Vaka od pred 3 god imam problemi so bilirubinot vo krvta i so enzimite na crniot drob ast alt i pritoa bi naglasil deka koga vezbam vo teretana enzimite na crniot drob rapidno se zgolemuvaat a isto taka i bilirubinot vo krvta kako direktniot taka i indirektniot i vkupniot. Pravev odmori po 4 5 meseci bez vezbanje i pritoa za cel ovoj period od koga mi se pojavi ovoj problem vnimavam na ishranata ne jadam konzervirano, suvomesni proizvodi, mrsno , przeno alkohol mn retko i toa samo po 2-3 piva
vo nikoj slucaj zestok alkohol i nikako da se sredat rabotite . Poslednite analizi gi napraviv pred dva dena i enzimite na crniot drob mi se na gorna granica nakaj nedozvoleno a direkten bilirubin iznesuva 10.2 a dozvoleno e do 4.3 ; indirekten bilirubin 27,9 ; a vkupen bilirubin 38,1 a dozvoleno do 17 i sakam da naglasam deka pravev 4 meseci pauza pred toa bez vezbanje vo teretana i nikakov drug fizicki napor na ovie rezultati doktorite mi velat dobar si samo ne vezbaj ne pij alkohol ne jadi konzervirani hrana a jas skoro tri god go pravam seto toa i nikakvi podobruvanja. Imeno sakam da naglasam i deka ponekogas imam bolki na desnata strana pod rebra kako grcevi stomacni i mnogu pati se cuvstvuvam izmoreno i omalaksano koga stanuvam nautro pred godina mi napravija eho i mi rekoa deka se e dobro samo mi dadoa da pijam Hepatil i so toa samo mi se namalija ast i alt na gorna granica na dozvoleno a bilirubinot ne. Imam 21 god i bi ve zamolil za pomos sto da napravam za da mozam povtorno da vezbam i da nemam problemi so crniot drob. Zaboraviv da ve izvestam mi imat napraveno testovi za hepatit a, b , c i nemam nisto takvo i plus sum krvodaritel na sekoi tri meseci mi pravat takvi analizi koga davam krv i me nemat izvesteno za nisto takvo do sega. Vi blagodaram odnapred i se nadevam na brz odgovor od vasa strana .


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1 Post ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 60 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: