Poštovani,
već duži vremenski period imam problem sa neprestanim podrigivanjem od kad se probudim dok ne zaspem(više stotina puta u toku dana). Povremeno imam osecaj pecenja u grlu. Imam blago nadut stomak, koji je ujutru prakticno ravan i tokom dana se povecava. Stolica redovno ujutru, nije cvrsto formirana.
Radio sam gastroskopiju, dijagnoza samo minimalni gastritis i mala hiatus hernia. Na RTG-u sa barijumom samo mala hiatus hernia. Doktori kazu da ne bi trebalo da je od nje to podrigivanje. Što se tiče nalaza krvi sve analizirano je u redu, kalprotektin u stolici isto ok, jedino što sam putem analiza pronasao je kandida vec duzi vremenski period.
Što se lekova tiče, probao sam Controloc, ali mi nije pomogao za podrigivanje, Espumisan isto.
Ne znam da li je moguce da je ona uzrok tolikog podrigivanja? Da li neko mozda ima neki slican problem?
Neprestano podrigivanje
- aaaca
- Stalni član

- Postovi: 10525
- Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
- Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 9
- Kontakt:
Re: Neprestano podrigivanje
Вероватно пребрзо једеш па се нагуташ ваздуха. А можда имаш више пљувачке коју често гуташ па са њом прогуташ и ваздух који после подригујеш.
-
mll
- Novi član

- Postovi: 38
- Pridružio se: Sre Feb 28, 2018 9:37 pm
- Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 9
Re: Neprestano podrigivanje
Gerd A.srdjann92 napisao:Poštovani,
već duži vremenski period imam problem sa neprestanim podrigivanjem od kad se probudim dok ne zaspem(više stotina puta u toku dana). Povremeno imam osecaj pecenja u grlu. Imam blago nadut stomak, koji je ujutru prakticno ravan i tokom dana se povecava. Stolica redovno ujutru, nije cvrsto formirana.
Radio sam gastroskopiju, dijagnoza samo minimalni gastritis i mala hiatus hernia. Na RTG-u sa barijumom samo mala hiatus hernia. Doktori kazu da ne bi trebalo da je od nje to podrigivanje. Što se tiče nalaza krvi sve analizirano je u redu, kalprotektin u stolici isto ok, jedino što sam putem analiza pronasao je kandida vec duzi vremenski period.
Što se lekova tiče, probao sam Controloc, ali mi nije pomogao za podrigivanje, Espumisan isto.
Ne znam da li je moguce da je ona uzrok tolikog podrigivanja? Da li neko mozda ima neki slican problem?
-
mll
- Novi član

- Postovi: 38
- Pridružio se: Sre Feb 28, 2018 9:37 pm
- Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 9
Re: Neprestano podrigivanje
Uzmi si reflustat, prije spavanja pojedi po jednu kesicu, to je kao med, tekućina, nije odvratnog okusa, to kad popiješ zaštiti ti sluznicu jednjaka, jer kad god podigneš vratiš iz želuca barem onu paru koja može da iritira jednjak, I to se zove Gerd, doktori ga Dg na osnovu veličine kile, mada je to slab pokazatelj, ja imam veliku kilu, a ne podrigujem ili podrigujem malo, jer sam mršav, ne jedem puno, i ne smeta mi puno, a već Dg sa gerb ili gerd a, a što tebi nisu dali dijagnozu gerda, njihov problem, a tvoj problem hoćeš li zaštiti jednjak ili nećeš.
Svako dobro.
Svako dobro.
- aaaca
- Stalni član

- Postovi: 10525
- Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
- Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 9
- Kontakt:
Re: Neprestano podrigivanje
Једњак је ту најмањи проблем због тога што ће му желудац пропасти ако има отпадних киселина у њему.
-
macika49
- Novi član

- Postovi: 1
- Pridružio se: Čet Dec 21, 2023 6:53 pm
- Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 9
Re: Neprestano podrigivanje
Imam identican problem vec skoro 3 meseca. Napravljena gastroskopija nalaz uredan. Neznaju doktori zbog cega sam pocela iznenada da podrigujem cesto.
.
Drugih simptoma nemam. Nitu mucnicne niti mi se vraca kiselina nista.
Drugih simptoma nemam. Nitu mucnicne niti mi se vraca kiselina nista.
Re: Neprestano podrigivanje
Ovo što opisuješ (stotine podrigivanja dnevno + minimalni nalaz na gastroskopiji) je klasičan primjer situacije gdje se uzrok često ne nalazi u “teškoj bolesti”, nego u funkcionalnom poremećaju ili obrascu disanja/gutanja zraka.
Evo realnog medicinskog pregleda mogućnosti:
1) Najčešći uzrok u ovakvim slučajevima
Aerofagija (gutanje zraka)
To znači:
nesvjesno gutanje vazduha tokom dana
često uz:
anksioznost / napetost
ubrzano pričanje ili jedenje
“stalno osvještavanje stomaka”
Tipično:
podrigivanje cijeli dan
ujutru manje, tokom dana više
“olakšanje” nakon podrigivanja, ali se stalno vraća
Ovo je daleko češće nego gastritis ili kandida kao uzrok.
2) Supragastrično podrigivanje (važan pojam)
Ovo je posebno stanje:
zrak ne dolazi iz želuca
nego se “uvlači i odmah izbacuje” iz jednjaka
Karakteristike:
ekstremno učestalo podrigivanje (desetine do stotine puta)
gastroskopija normalna ili minimalni nalaz
PPI (Controloc) ne pomaže
Ovo je često navika + refleks + nervni sistem, ne “klasična bolest želuca”.
3) Uloga anksioznosti (vrlo važna)
Čak i bez osjećaja stresa:
pojačava gutanje zraka
pojačava osjetljivost želuca
“fokus na stomak” pogoršava simptome
zato se često pogoršava tokom dana, a ne noću
4) Šta NE odgovara kao glavni uzrok
Iz nalaza koje si naveo:
minimalni gastritis
ne daje stotine podrigivanja
mala hiatus hernija
obično blagi GERB, ne ekstremno podrigivanje
kandida u stolici
u većini slučajeva nije uzrok ovakvih simptoma
Espumisan ne pomaže
jer nije problem “gas u crijevima”
5) Zašto terapija nije pomogla
PPI lijekovi (Controloc) smanjuju kiselinu, ali:
ne rješavaju aerofagiju ili supragastrično podrigivanje
6) Šta se obično radi dalje
Ako gastro nalaz isključi ozbiljno:
✔ logopedske / respiratorne vježbe
✔ dijafragmalno disanje
✔ bihejvioralna terapija
✔ ponekad blagi anksiolitici ili SSRI (po procjeni doktora)
7) Kada treba dalje ispitivati?
Ako postoje:
gubitak težine
povraćanje
krv u stolici
jaka noćna bol
tada se ide dalje u obradu
Zaključak
Ovo što opisuješ najviše liči na:
funkcionalno/supragastrično podrigivanje (aerofagija + refleks + nervni sistem)
a ne na “bolest želuca u smislu organskog oštećenja”.
Evo realnog medicinskog pregleda mogućnosti:
To znači:
nesvjesno gutanje vazduha tokom dana
često uz:
anksioznost / napetost
ubrzano pričanje ili jedenje
“stalno osvještavanje stomaka”
podrigivanje cijeli dan
ujutru manje, tokom dana više
“olakšanje” nakon podrigivanja, ali se stalno vraća
Ovo je posebno stanje:
zrak ne dolazi iz želuca
nego se “uvlači i odmah izbacuje” iz jednjaka
ekstremno učestalo podrigivanje (desetine do stotine puta)
gastroskopija normalna ili minimalni nalaz
PPI (Controloc) ne pomaže
Čak i bez osjećaja stresa:
pojačava gutanje zraka
pojačava osjetljivost želuca
“fokus na stomak” pogoršava simptome
Iz nalaza koje si naveo:
minimalni gastritis
mala hiatus hernija
kandida u stolici
Espumisan ne pomaže
PPI lijekovi (Controloc) smanjuju kiselinu, ali:
Ako gastro nalaz isključi ozbiljno:
✔ logopedske / respiratorne vježbe
✔ dijafragmalno disanje
✔ bihejvioralna terapija
✔ ponekad blagi anksiolitici ili SSRI (po procjeni doktora)
Ako postoje:
gubitak težine
povraćanje
krv u stolici
jaka noćna bol
Ovo što opisuješ najviše liči na:
a ne na “bolest želuca u smislu organskog oštećenja”.
