Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 314 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 21  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Kolonoskopija - sa ili bez totalne anestezije?
PostPoslato: Ned Nov 14, 2010 9:03 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Maj 05, 2010 2:46 pm
Postovi: 9
Pozdrav! U petak, 12.11., sam radio kolonoskopiju bez anestezije. Ja vjerujem da je svako na ovom forumu napisao istinu i svoje licno iskustvo. Sve sam procitao vise puta cekajuci pregled. U glavi sam sam sa sobom rascistio i svjestan sam bio da to moram uraditi. Pregled je trajao duze nego obicno, jer je ljekar nasao dva polipa, pa ih je, nakon pregleda citavog crijeva i ulaska u tanko crijevo, "ganjao" ponovo da bi uradio biopsiju tj. uzeo uzorak za PH pregled. Znaci duze od pola sata. Pregled je neugodan, ali ni malo strasan, cak kada se covjek opusti skoro bezbolan. Bol se povremeno javljala u stomaku prilikom ubacivanja vazduha u crijeva. Po zavrsenom pregledu osjecao sam bol i to povrememo jake bolove - ziganje. Dr mi je objasnio da je to zbog velike kolicine vazduha unesenog u crijeva i cim sam taj vazduh "izbacio" sve je prestalo.
Ukratko, moje iskustvo jako dobro, pozitivno i nikada ne bih radio pod anestezijom. Napomenuo bih da ima priliku birati gdje da uradim i na koji nacin, ali sam se opredijelio za ovaj naprijed naveden i nisam pogrijesio. Uskoro trebam uraditi skidanje tih polipa, na slican nacin kao i sada i onda nakon 3-4 mjeseca kontrolni pregled. Uopste nisam opterecen zbog toga, pogotovo sto znam da na sledecem pregledu ide samo do 50 cm, jer se prvi polip nalazi na 25., a drugi na 45-50 cm.
Slicno je kao kada idete zubaru, opteretite se i onda imate traumu, bolove itd., a ako dodjete opuste bude bola, naravno, ali brzo prodje.
Ne brinite, kome god preporuce da urade obavezno uradite. Ovi polipi, da nisam uradio pregled i da ih ne eliminisemo, mogli bi vremenom postati nesto puno gore, sto bi zahtijevalo puno tezu intervenciju, ali o tome necemo ovdje.
Pozdrav svima!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kolonoskopija - sa ili bez totalne anestezije?
PostPoslato: Uto Nov 16, 2010 8:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 16, 2010 8:38 pm
Postovi: 2
Ja sam radila kolonoskopiju sa anestezijom i opsiacu svoje iskustvo.

Pregled je bio zakazan za dan cetvrtak 16 i 45 kod cika doktora Radoja Dodera.
Receno mi je da kupim Fortrans prasak, dve kesice, da rastopim u dve litre vode i da to popijem u sredu u intervalu od 15 casova do 17.
tog dana je bio dozvoljen lagani dorucak i lagani rucak. Sa jelom sam zavrsila u 14 casova. Od tada vam je dozvoljeno da pijete sok,caj,vodu.Obzirom da ja imam non stop dijareje i do 10 puta dnevno, plasila sam se Fortrans praska. Medjutim sve je bilo u redu. Vece je mucenje sasuti one dve litre u roku od dva sata, pritom ima ukus na zasecerenu vodu. Do praznjenja je doslo ubrzo, dva puta potpuno vodeno ali nije bilo grceva, ja sam cak isla u bioskop tog dana. Sutradan, u cetvrtak trebalo je popiti ponovo dve kesice u 2l vode u intervalu od 8 ujutru do 10. Nakon ove ture praznite se i izbacujete bistru vodu, bar je tako bilo kod mene. Od 12 casova nisam smela ni vodu da pijem. Dobro sam se osecala, malo slabasno ali nikakva drama. Obzirom da ste tako slabi i kao duh, dobro je da imate pratnju.
U 17 i 45 sam bila tamo, naravno uplasena dal cu ja osetiti nesto i pored anestezije. ako vam je frka od da prostite gole guzice pred doktorima, ja sam obukla haljinu plus vam oni daju carsav neki.Ali ne treba da vas bude blam, zaista i ne primecuju, uostalom oni pogledaju 30 dupeta dnevno. No, legla sam na krevet na bok, prikacili su mi one kablove, gurnuli brunilu u venu na saci, pecne samo dok ulazi igla, posle ne osecate. Brunilu zalepi flasterom. I zatim u tu brunilu vam stavi spric sa belom tecnoscu i vi osecate bol u saci i sledeca scena je, neko vas pljeska po obrazu i kaze Gotovo je! I vi ste pospani, spava vam se, ustajete, pomazu vam da sidjete sa kreveta, osecate se kao kada ste mali a mama vas budi u 5 ujutru da popijete lek, polako se razbudjujete, pomazu vam da se obucete, osecate blagi bol u ogromnom stomaku, obavestavaju vas da su to gasovi i da morate da se ispraznite. Takodje vam odma kazu dal imate tumore ili polipe.Vode vas u wc gde se isprdite, na klonji se razbudjujete i to je to. Sedate u cekaonicu, cekate malo, nakon pola sata vam vade brunilu, lepe vatu i flaster na to mesto i vi ste slobodni da idete kuci. Meni su uzeli isecke i cekate par dana na rezultate.
Eto, to je to, nadam se da ce ovo nekome biti od pomoci!
Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kolonoskopija - sa ili bez totalne anestezije?
PostPoslato: Pon Nov 22, 2010 10:18 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 15, 2009 1:29 pm
Postovi: 19
Purpurnihibiskus, hvala na iskustvu koje si podelila sa nama koji tek treba da idemo na kolonoskopiju, jako puno znači, molim te reci gde si radila pregled u privatnoj ili državnoj ustanovi?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kolonoskopija - sa ili bez totalne anestezije?
PostPoslato: Pon Nov 22, 2010 10:39 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 16, 2010 8:38 pm
Postovi: 2
Ne znam dal to sme ovde:) radila sam u Intertimu, dr Doder


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kolonoskopija - sa ili bez totalne anestezije?
PostPoslato: Pon Nov 22, 2010 12:37 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 15, 2009 1:29 pm
Postovi: 19
Hvala puno, zasto ne bi smelo, tačno se zna gde koji lekar privatno radi i koja se ordinacija čime bavi, nije to nikakva tajna, treba širiti pozitivna iskustva...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kolonoskopija - sa ili bez totalne anestezije?
PostPoslato: Pon Nov 22, 2010 10:29 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 09, 2006 1:21 pm
Postovi: 567
Lokacija: Beograd
Mislim da je prethodno izlaganje bas uverljivo.Meni su radili u Klinickom na uput pod anestezijom (platila sam samo 50 din. participaciju).
Jedino sto sam morala da imam odobrenje interniste-kardiologa iz Doma zdravlja i da razgovaram prethodno sa anesteziologom.
Sto se tice praznjenja creva,ja sam imala preko 20 stolica.Mozda zato sto imam povecanu Kandidu u crevima,a ona reaguje na secere.
Anesteziolog vas saceka u ambulanti u kojoj se radi,zajedno sa sestrom i dok pricate sa njima i dok vam namestaju cevcice,vi ste vec u carstvu snova.Stigla sam jedino da kazem doktoru koji mi je radio kolonoskopiju ,da ne krecu dok ne zaspim.
Kad sam se probudila,odvezli su me u drugo odeljenje,gde se ostaje do sat vremena dok dodjete malo sebi.
Vrtelo mi se,sigurno jos par sati u glavi,a mene je i pekao analni otvor od svih tih stolica,a i od te sonde koja sve vreme prolazi tim delom.Posto su radili biopsiju,bolela su me creva na tim mestima jos par dana,ali izdrzljivo.
Oni sami kazu da se posle kolonoskopije ne jede par dana nista tesko,vec samo kuvano,dok se creva ne regenerisu.
Sve u svemu,nista strasno,sve je individualno.Posto sam prvu kolonoskopiju radila bez anestezije,moj savet je da ko ne trpi bol,nikako ne radi bez anestezije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kolonoskopija - sa ili bez totalne anestezije?
PostPoslato: Čet Dec 23, 2010 8:10 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Dec 23, 2010 7:39 pm
Postovi: 1
Evo da i ja podelim iskustva sa kolonoskopije a znajući koliko su meni značila tuđa verovatno će i ovo moja značiti nekome :). Radio sam juče kolonoskopiju bez anestezije i još su me na samom početku upozorili da pošto sam mlad (24 godine) i miršave građe postoji mogućnost da će me boleti više nego inače. Bola međutim govoto da uopšte nije ni bilo. Jedinu bol koju sam osetio bila je u početku, u trenutcima kad mi uduvavaju vazduh u creva. To je jak, oštar bol ali bol koji traje svega 3-4 sek. i dok ga dovoljno postanete svesni, on je već nestao. Javlja se nekoliko puta u prethodno pomenutim kratkim intervalima. Nakon tih prvih minuta kada sam osećao povremeni bol, lekar je nastavio da gura crevo i na dalje apsolutno nikakvog bola nije bilo, čak nije bilo ni osećaja neprijatnosti koji se vezuje za ovaj pregled. Prosto, ništa nisam osećao, čak ni u onom delu kada crevo skreće u krivinu debelog creva za koji većina ljudi kaže da boli, ja ništa nisam osetio. Naravno, dok vam budu izvlačili crevo nazad takođe ne osećate ništa. Po nekoj mojoj proceni pregled je trajao nekih 20 min. do pola sata.
Čitajući forume (a pročitao sam ih dosta, čak i na engleskom i španskom) mogu slobodno da kažem da je većina ljudi govorila o nepodnošljivim bolovima, iskustvu sličnom klanju itd i ja mislim da je to već preterivanje, nespremnost na ovaj pregled ili prosto pridavanje značaja mnogo više psihičkoj, nego objektivnoj komponenti bola. Ne želim da ovo zvuči kao da omalovažavam njihova iskustva iz razloga što sam nakon gomile tih foruma shvatio da je to nešto što svako doživi individualno, a kao posledicu nekih sledećih faktora:
- zavisi od doktora koji vam radi, potrudite se da to bude doktor za koga važi da je nežan i sa najviše iskustva i strpljenja
- zavisi od građe creva, složenije građena creva zahteva više vremena i veću vičnost sa crevom
- ukoliko su upaljena creva, ako postoji Kronova bolest i sl. verovatno da će vas boleti više.
- Ukoliko ste mršaviji boleće vas malo više, jer nema sala da malo pritisne creva dok vam u njih uduvavaju vazduh (mada eto, ovo za mene nije važilo uopšte).
-Nedovoljne psihičke pripremljenosti na pregled kao jedno novo, ali nepoznato iskustvo ili iskustvo obojeno tuđim lošim iskustvima.
To su neki činioci koje sam ja uspeo da provalim da uglavnom utiču na osećaj bola, ali možda postoje još neki. Na kraju, da ne dužim više, ako bih ponovo morao da radim kolonoskopiju opet bih je radio bez anestezije. Moj vam je savet ne samo kao psihologa neko i kao brata po kolonoskopiji :D da se psihički pripremite, odete smireni i ne očekujete ništa. Gledajte na kolonoskopiju kao nešto pozitivno jer ona to i jeste! Nakon što prođe malo fizičkog bola, opraštate se od mogućnosti da se radi o nečemu ozbiljnom (po statistici najčešće ovakav ishod a i da nije, što se ranije primeti neki malignitet - to bolje) i nastavljate da živite kao svaki drugi čovek. Možda neko i može, ali ja ne bih mogao da odlažem kolonoskopiju i da se svakog jutra budim sa pitanjem ,,da li je trebalo da je uradim'', ,,šta ako je ipak nešto ozbiljno'' i sl. Samo hrabro! Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kolonoskopija - sa ili bez totalne anestezije?
PostPoslato: Sre Dec 29, 2010 2:37 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Dec 29, 2010 1:58 pm
Postovi: 2
Ćao svima :) Pročitao sam skoro sve tekstove na forumu u vezi sa kolonoskopijom, sa anestezijom, bez anestezije, itd. Uskoro moram uraditi kolonoskopiju, zapravo što pre to bolje, pa bih Vas zamolio da mi neko kaže gde se može uraditi kolonoskopija sa analgosedacijom, tj. lokalnom intravenskom anestezijom. Da li znate koja ustanova radi kolonoskopiju sa takvom anestezijom ? Čuo sam, a i pročitao sam ovde na forumu da se u takvoj anesteziji pacijent kome se radi kolonoskopija uvodi u predanesteziono stanje, dakle nije u totalnoj anesteziji, ali je izuzetno omamljen i takvo stanje u velikoj meri smanjuje osećaj bola ili bilo koji nepsrijatan osećaj u odnosu na kolonoskopiju koja se radi bez anestezije ili sa nekim sedativom (bensedinom, itd.). Razlig zbog koga želim uraditi kolonoskopiju sa analgosedacijom jeste da sam izuzetno osetljiv na bol i da ako bih radio kolonoskopiju bez takve anestezije vrlo verovatno ne bih izdržao pregled do kraja, a želim da pregled uspe. Ne bih radio totalnu anesteziju, tako mi analgosedacija ostaje jedina opcija.

Pozdravljam sve i unapred sam zahvalan za odgovor i informaciju. Takodje, ako je još neko radio kolonoskopski pregled sa analgosedacijom, bio bih zahvalan na opisu iskustva.

Milan


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kolonoskopija - sa ili bez totalne anestezije?
PostPoslato: Sre Jan 05, 2011 1:21 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 13, 2010 12:24 pm
Postovi: 34
Kolonoskopiju sa anestezijom je moguce uraditi u Klinicki centar Srbije,tamo sam je i ja uradio.Ceo postupak pregleda nista necete da osetite,jer ste "uspavani".Potrebno je da pri zakazivanju kolonoskopije navedete da cete da radite pod anestezijom,tj.analgosedacijom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kolonoskopija - sa ili bez totalne anestezije?
PostPoslato: Čet Jan 06, 2011 12:51 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 24, 2007 12:25 am
Postovi: 169
mozes li mi reci kolikodugo se ceka na pregled i koja je cena?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kolonoskopija - sa ili bez totalne anestezije?
PostPoslato: Čet Jan 06, 2011 6:22 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 13, 2010 12:24 pm
Postovi: 34
Na kolonoskopiju u KCS sam isao sa overenim uputom.Nista nisam platio jer sam oslobodjen placanja participacije,a ko nije oslobodjen onda placa samo participaciju koja iznosi 50 dinara.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kolonoskopija - sa ili bez totalne anestezije?
PostPoslato: Čet Jan 06, 2011 6:25 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 13, 2010 12:24 pm
Postovi: 34
Na kolonoskopiju u KCS sam isao sa overenim uputom.Nista nisam platio jer sam oslobodjen placanja participacije,a ko nije oslobodjen onda placa samo participaciju koja iznosi 50 dinara.Na navedeni pregled sam cekao oko 2 meseca,a to je bilo krajem 2009.godine.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kolonoskopija - sa ili bez totalne anestezije?
PostPoslato: Pon Jan 17, 2011 5:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 01, 2009 10:09 pm
Postovi: 33
pozdrav svima...potreban mi je savet

ja nemam nikakvih tegoba,ali moj deda je imao tumor na debelom crevu i sto sam starija sve me vise to psihicki opterecuje... :( :( :(


zelela bih da uradim kolonoskopiju jer pre svega zelim da proverim u kakvom stanju mi je organizam a s druge strane jer mislim da ce mi puno pomoci da znam da sam zdrava,jer me sve ovo jako iscrpljuje,kako me malo zaboli stomak ja odmah mislim da je ono najgore... :(


mlada sam,imam 26 godina,tek treba da postanem majka i sve ovo me dosta muci...

zanima me da li je neko od vas radio ovaj pregled iz ovakvih razloga,ili pak kolonoskopiju rade tek kad su sigurni da nesto stvarno nije u redu a ne tek radi predostroznosti???

unapred veliko hvala,svaki savet je dobrodosao...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kolonoskopija - sa ili bez totalne anestezije?
PostPoslato: Sre Feb 09, 2011 11:10 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Okt 05, 2010 12:57 pm
Postovi: 61
moram da pitam - jel daju onaj kao ogrtac pacijentima, gde postoji samo jedan prorez pozadi u predelu anusa :) ili su pacijenti tokom pregleda skroz gologuzi? :oops: :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kolonoskopija - sa ili bez totalne anestezije?
PostPoslato: Pon Feb 21, 2011 9:04 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Feb 21, 2011 8:58 pm
Postovi: 1
Ja imam zakazanu kolonoskopiju za mart mesec u KBC Bezanijska kosa , medjutim ono sto me iznenadilo jeste da pregled ne rade sa anestezijom.Radili su pre , sada vise ne rade??? Idem li napred ili nazad sa medidinom? Ocekivala sam da u danasnje vreme po svim velikim klinickim centrima to rade. Poprilicno se plasim da ce me boleti , da li neko ima iskustva i da li je radio skoro u KBC Bezanijska kosa taj pregled sa anestezijom?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 314 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 21  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 100 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: