scintigrafija

Endokrini sistem, sistem žlezda sa unutrašnjim lučenjem, sve o normalnim funkcijama ali i poremećenom radu endokrinog sistema. Podelite sa korisnicima i stručnim sadarnicima sva pitanja i dileme o hipofizi, štitnoj žlezdi, nadbubrežnim žlezdama, jajnicima ili testisima.

Moderatori: moderato, vlada99

Odgovori
duca-duca
Novi član
Novi član
Postovi: 5
Pridružio se: Čet Maj 11, 2006 1:17 pm

scintigrafija

Post od duca-duca »

Sta je scintigrafija stitaste zlezde?
Filip
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 599
Pridružio se: Ned Dec 04, 2005 11:31 pm
Lokacija: Kragujevac

Post od Filip »

Postoje dva osnovna načina za scintigrafiju štitne žlezde. Vi niste naveli tačno šta, ali nema veze, u suštini se za vas to svodi na isto.

Prva vrsta je snimanje štitne žlezde pri kojem se osobi da da popije rastvor radioaktivnog izotopa joda J-131, zatim se sačeka neko vreme (pola sata - sat) da taj jod uđe u krvotok i onda se meri kolika je radioaktivnost nad štitnom žlezdom. Ova merenja se obavljaju na svakih 15-tak minuta jedno sat vremena i na taj način se procenjuje koliko joda vezuje štitna žlezda. Ako je vezivanje joda povećano u odnosu na normalu radi se o hipertireoidizmu, a ako je vezivanje smanjeno onda je u pitanju hipotireoidizam. Nemojte baš doslovce da uzmete ova vremena, to je samo orijentaciono, onako kako se sećam kada sam gledao kako se izvodi taj postupak.

Druga vrsta scintigrafije je kada se umesto običnih merača radioaktivnosti primenjuju gama kamere, tada može da se pije jod, ali se praktikuje i intravensko davanje tehnecijuma-99m, na taj način se vidi i struktura štitne žlezde, odnosno ukoliko postoje neki
čvorovi može se videti da li su oni "topli" ili "hladni", odnosno da li su aktivni ili nisu, i da li je štitna žlezda hiperaktivna ili ne.

Ono što obično svi pitaju kada čuju za radioaktivnost je da li je to opasno i da li zrače okolinu. Nije opasno ni za vas ni za okolinu jer su to izuzetno male doze, manje čak i od slikanja rendgenom, a mnogo manje od, na primer, skenera. Dakle, metod nije ni bolan ni opasan.
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!
Odgovori