Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 25 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Samokontrola
PostPoslato: Pet Feb 18, 2005 8:21 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Feb 18, 2005 3:58 pm
Postovi: 213
Lokacija: Pozarevac
Merite li svoje secere redovno vi stariji od 26?Koliko cesto i kako se snalazite za test trake? Nadam se da ste nabavili Glukometre.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Feb 18, 2005 10:27 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Nov 14, 2004 1:57 pm
Postovi: 131
Spoadam u grupu "daleko iznad 26" (55)
U pocetku, dok nisam stabilizovao rezim, radio sam dnevne profile; dva sata pre i dva sata posle svakog obroka, sto je bilo 10 merenja dnevno (u to vreme sam jos uzimao uzine, "FUJ").
Kada sam stabilizovao rezim (verifikovano testom HA1C 4.8%, i bez ijedne sestice u profilu) merim jednom nedeljno "na gladno", ili prema potrebi kada sam prinudjen da nesto bitno menjam u rezimu.

Imam Acu Check Active Roche-ov i trake kupujem. Kada malo duze vrtim telefone ustedim 200 do 300 dinara, naime tolika su odstupanja u ceni za pakovanje od 50 komada. Pakovanja od 10 nisam nigde nasao.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Samokontrola
PostPoslato: Sub Feb 19, 2005 12:08 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Feb 18, 2005 3:58 pm
Postovi: 213
Lokacija: Pozarevac
I ja sam negde u toj grupi , posle 26(inace oni do 26 dobijaju trake na recept)i zavisnik sam merenja min. 2 puta dnevno. Imam Glukomen i sve pare dajem na test trake i obavezni Thtioctacid.Inace imam dugacak staz i u fazi sam da uglavnom samo putem merenja mogu da znam dali sam u hipo ili hiper.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Feb 19, 2005 12:29 am 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Ja nemam problem da "odokativnom" metodom znam da li sam hipo ili hiper, to sam oduvek razlikovala, ali, naravno ne mogu da kazem da li je to hiper 8, 10 ili vise dok se ne uverim sa aparaticem. Trebalo bi da merim najmanje 4 puta dnevno jer sam na pumpi, ali to jaaaako puno kosta, pa se nekako snalazim sa manje merenja. Uvek merim u razlicito doba, pa na mesecnoj bazi mogu da izvucem neki prosek kako se seceri krecu u odredjenim delovima dana.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Feb 19, 2005 8:51 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Nov 21, 2004 11:14 pm
Postovi: 197
Lokacija: Beograd
Zanima me od kada si na pumpi?Da li bi za moju curucu od 10god to bilo rano,po nekom tvom razmisljanju? :P Ja ne znam sta d amislim jer su misljenja podeljena.Naravno da detetu u pubertetu ne moze da bude idealna kontrola,ali koliko bi bila bolja sa pumpom i koliko komplikovanija sa obzirom na njenu aktivnost tokom celog dana? :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 20, 2005 1:58 am 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Uskoro ce 4 godine kako sam na pumpi i znam razliku u odnosu na penove – ogromna je! Proporodila sam se, ili kao da sam "skinula celu sebe sa ledja", a secer mi se stabilizovao vise nego sto sam mislila da je moguce. :D
Za pumpu, kada je tip 1 u pitanju, nikad nije rano, u svetu se primenjuje sto je pre moguce (u USA deca od 3-4 godine nose pumpe). Sve aktivnosti se sprovode bez velikih teskoca. Kada su sportovi (kao i plivanje) u pitanju, pumpa se jednostavno diskonektuje (max. na period do sat vremena). Ja sve radim najnormalnije, zivot mi je slobodniji i mnooogo opusteniji... :wink:
Nasi lekari sada krecu sa primenom pumpi i kod dece mladje od 12 godina, tako da imate sve uslove da lepo krenete da pumpate :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Pitanje
PostPoslato: Ned Feb 20, 2005 12:07 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Feb 18, 2005 3:58 pm
Postovi: 213
Lokacija: Pozarevac
Samo ima li dovoljno pumpi za sve koji ih hoce? Ja sam se povukla da bih dala prednost deci kojoj je stvarno hitno potrebna!Mislila sam malo da sacekam pa da trazim, mada bas nisam upoznata sa procedurom u potpunosti.U Pozarevcu nas je manje pa smo izdvojili prioritete, neznam dali ide odredeni broj pumpi na godisnjem nivou itd...ili sta??


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 21, 2005 10:56 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Nov 21, 2004 11:14 pm
Postovi: 197
Lokacija: Beograd
Diabeta,bas si me zaintrigirala svojim odgovorom. :D Poznajem zenu koja predaje u osnovnoj skoli u Svedskoj i ima tri ucenika na pumpi u razredu,ali i prisutnu medicinsku sestru! :wink: Kako bi to funkcionisalo u Srbiji?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Feb 26, 2005 11:35 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Prvo da odgovorim Sladjani :D Ne postoji "kvota" za broj pumpi koje se prepisuju. Jednostavno, ako tvoj ordinirajuci lekar smatra da treba da ides na pumpu, on ti to i napise. Sa njegovim misljenjem se javis na Internu B u Beogradu da ti oni overe nalog i potom si u redovnoj proceduri za dobijanje pumpe. Moje licno misljenje je da pumpa TEBI najpotrebnija! :wink:
Sto se sprovodjenja podrske "pumpasima" tice, postoje obuceni treneri, kao sto sam ja :D Osim toga, pre dva dana je na Klinickom centru jos 39 lekara i med. sestara dobilo sertifikate za primenu pumpi u terapiji dijabetesa. Ukoliko bi dsara imala pumpu, imala bi npr. moj broj mob. telefona, kao i njena uciteljica i tome sl.... tako da imamo potpuno razradjen sistem (konacno) za koriscenje pumpica... A sigurno vas ne pustaju iz bolnice dok vas ne obuce za samostalan zivot :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 27, 2005 1:38 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Nov 21, 2004 11:14 pm
Postovi: 197
Lokacija: Beograd
Ustvari, ja se pribojavam pumpe,ali sam ipak isla da se konsultujem sa endokrinologom.Kratko i jasno mi ke rekao da ne trazim hleba preko pogace! :roll: Opet ne znam sta da mislim! :roll: Nama nije problem,skola nam je blizu ,a ja sam dala otkaz i potpuno se posvetila maloj tako da sam uvek u pripravnosti,kada god joj nije o.k. ona me pozove i u roku od par minuta sam u skoli sa aparatom. :wink: Ceesti skokovi secera me i dalje gone na razmisljanje o pumpi kao najboljem resenju! :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 27, 2005 1:20 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Na razumem sta je heto da kaze time "leba preko pogace". Mozda da zatrazite jos necije misljenje? Ceo svet zna da je pumpa broj 1 u regulaciji dijabetesa tip 1, pogotov kod dece koja su nestabilna.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 03, 2005 9:04 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Nov 21, 2004 11:14 pm
Postovi: 197
Lokacija: Beograd
Endokrinolog smatra da je dozvoljeno odstupanje u dnevnim nivoima secera to sto joj cesto ode preko 10.T.j. skoci joj na 15,16...20,a on smatra da je to jednom dnevno o.k.Ja nemogu da se uklopim u takvo razmisljanje ,jer smatram da ako joj dajem insulin i pravilno se hrani,fizicki je aktivna ne sme da bude takvih oscilacija! :cry: U redu i to sto je u pubertetu,ali povecala sam joj doze insulina!Zadnji HBA1c joj je bio 7.5,ali pre toga su uvek bili izmedju 9 i 10!Jedva smo izganjale ovakav rezultat.A pitam se koliko je i to merodavno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 03, 2005 4:11 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Jan 20, 2005 5:11 pm
Postovi: 67
I ja sam se nedavno sokirao kada sam saznao da sin mog prijatelja koji ima 11-12 godina ima zastrasujuce oscilacije, od 3 pa do skoro 25. oni su skotlandjani i tvrde da njihova medicina kaze da je to OK za decu i da su kod njih mnogo zesce oscilacije


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 04, 2005 2:01 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
U prinicipu jeste tako i zato decu u normalnim zemljama odmah stavljaju na pumpu, jer pumpa ima 48 programa na DNEVNOJ bazi, sto znaci da isto toliko situacija mozete da drzite pod kontrolom. Uglavnom korisnici koriste 5-6 programa max. i to je sasvim dovoljno da sve oscilacije budu u minimalnoj meri. Ipak, to dete ce jednog dana biti zreo covek koji ne sme imati pocetne komplikacije!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 08, 2005 12:11 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Feb 18, 2005 3:58 pm
Postovi: 213
Lokacija: Pozarevac
Pumpa je od neprocenjivog znacaja za kasniji kvalitetniji zivot, narocito kod dece dijabeticara. Neznam sta bih dala da je bilo pumpi kad sam ja bila dete, da postedim sebe bar polovinu ovoga. Moj savet svima koji imaju prilike da dobiju pumpu: ne plasite se ,iskoristite priliku , ko zna dokle ce ovo da traje(iz svog 30-to godisnjeg iskustva).


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 25 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: