Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 254 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 21, 2007 1:24 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Delta ima već dve godine lajt sladolede na štapiću u dve varijante: vanila i jagoda, sa 0% masti i 0% šećera, pa ako te uhvati "neizdrž" eto rešenja :D

Ako već niste skinule sa sajta u mom potpisu, preporučujen da preuzmete jubilarni 25-godišnji časopis "Partner" našeg Društva, biće vam od velike koristi (pod "Literatura") :wink:

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 21, 2007 5:17 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Jul 16, 2007 9:08 pm
Postovi: 285
Pravo da ti kažem, ništa sad ne znam. Merim ja njega bez množenja par meseci, sigurno. Ujutru je izmedju 6 i 7,7..Dva sata posle klope ode do 10. Naravno, zna da ode često i na 12,13. Zavisi šta jedem. Eto, onaj margarin neću da zaboravim. Ostah gladna a šećer otišao do neba..:lol:.
Sad ću da probam ono merenje što je predložio dr. Ivica, pa ćemo videti.
Ma, kad bih mogla da oslabim 10 kg. garantujem da ga ne bi ni bilo. A, čim sam lakša, odmah sam i pokretljivija, veća aktivnost i nema ga.
Videćemo, videćemo......Javljam rezultate... :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Molim sve za komentarisanje ovog pitanja
PostPoslato: Sub Jul 21, 2007 6:24 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jul 18, 2007 1:26 pm
Postovi: 3326
Lokacija: Svuda i nigde
Jao Diabeta hvala ti alarmirat cu sve za sladju uh sad mi je lakshe kao da sam ga vetj pojela .Pronacicu ga bilo gde da se sakrio vazno mi je da ima tebi hvala a sladoledu pokoj dushi :lol: .jasbi ja nemirim shecer posle jela.Nesmem iako necu da jedem mnogo i strogo pazim shta jedem ali jednom sam izmerila posle jela i uh :(. Onda mi jedan prijatelj kucni lekar reche ,,zashto to radish kad se samo uznemirish posle a pri tom i sama znash da recimo ako ti lekar kaze dodji sutra da kontrolishesh krv shta ti kaze? PRVO nemoj nishta da doruchkujesh zar ne ili ti u bolnici uvek udju dezurni i kazu taj i ta i ta ne doruchkovati pre vadjenja krvi vi ujutru vadite krv zbog provere shecera i shta sad ti tu izigravash sama? Normalno da ce pokazati povishen shecer i necesh opet znati koliki je shecer.Kao i posude za urin sada su u prodaji sterilne bash zbog toga zar ne?Da ne bi bilo ostataka od shecera tj prvobitnog soka koi se nije dobro oprao i sterilizuju sad flashice i prodaju.Tako da ja ne merim posle jela poshtujem ovog lekara jer mi prija da ne merim posle jela :wink:
Pozdrav za sve Dijabeta hvala josh jednom odoh u potragu za sladoledom
P.S
Nisam ja bash toliko po*uzija za njim ali valjda sve skoro naglo uskratih sebi pa vishe psihichki a i hmz ;)
Pozdrav po ovoj vrucinchiniza sve

_________________
Slika
"Ne jadikuj mnogo nad sitnim bolovima, jer bi sudbina mogla početi da te leči - krupnim."
Neruda


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 21, 2007 8:55 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 20, 2005 2:46 pm
Postovi: 435
Lokacija: Luksemburg
Sta delta koristi umjesto secera? Aspartam ili fruktozu?

_________________
Tip 1 od sept 1990. Minimed & Humalog od feb 1998.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Molim sve za komentarisanje ovog pitanja
PostPoslato: Sub Jul 21, 2007 9:38 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jul 18, 2007 1:26 pm
Postovi: 3326
Lokacija: Svuda i nigde
Ih nishta za sad od mog sladoleda:( .Nisam nashla taj deltin na shtapicu ali nashla samGrandissimo LIGHT Frikom od banane i chokolade dijetetski proizvod i pishe manje kalorija,prehrambena vlakna i ne sadrzi shecer tj bez shecera .Ali to je sve shto sam uspela prochitati ,jer je na poledjini nalepnica ispisana sa tako sitnim slovima da je to za nepoverovati.Ne radi mi skener trenutno inache bi ja to skenirala povecala i prochitala.Ovako ostaje do sutra pa cu videti bolje shta i kako ? U trgovini kazu au kako dodju tako nestane ,pa zar je toliko dijabetichara.Ali nije nego manje kalorija pa svet pocheo da razmishlja ili se bar nadam?Ovi su od pola kg porodichni i veoma primamljivo izgledaju ali ipak ostavit cu ga za sutra .Ko zna zashto je to dobro?UH pa zar nisam karakter shta kazete :roll:.E tako BoJJa da neznam shta je u njemu umesto shecera ne bar za sada?Ali u svakom sluchaju neverujem da je neshto gore od shecera bar nebi trebalo ipak je za dijabetichare i bez shecera e sad videt ce mo ? :wink: pozdrav veliki i prijatan vikend (pakleni)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 22, 2007 11:09 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 20, 2005 2:46 pm
Postovi: 435
Lokacija: Luksemburg
Cao! Evo upravo sam bio na frikomovom sajtu i citao malo podataka o tim sladoledima. Postoji jos jedna varijanta osim te chokobanane, a to je vanilija jagoda. Oni NE sadrze zasladjivace, znaci opet su se zadrzali na fruktozi i sorbitolu, tj uprkos nazivu "light" sadrze secere koji dizu secer u krvi, mozda ne isto jako kao obicni secer ali sasvim dovoljno da se osjeti pri mjerenju.

/100 gr
Energ vrednost: 745 kj/178 kcal
Uglj hidr: 33,29 gr (od toga fruktoze 20,74 gr, laktoze 5,12 gr, polidekstroze 3,64 gr, sorbitola 0,79 gr)
Proteini: 4,5 gr

Mislim da je ovaj proizvod vise stvoren za ljude koji treba da se cuvaju gojenja nego udara visokog secera, cim je tu fruktoza, laktoza i dekstroza.

Ovaj sladoled sam ja jeo kada sam bio "mladji" gore u Svedskoj, on je bas LIGHT i u njemu koriste aspartam i acesulfam. Uporedite energeteske vrijednosti njega i ovog frikomovog:
http://www.gb.se/iceCreamInfo.asp?icid=77

A frikomova varijanta je slicna ovom ovde, kojemu je cilj smanjenje kalorija u odnosu na original varijantu ali, kao sto rekoh, nisu imali dijabeticare u mislima kada su mu nabacili oznaku light:
http://www.gb.se/iceCreamInfo.asp?icid=76

_________________
Tip 1 od sept 1990. Minimed & Humalog od feb 1998.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Molim sve za komentarisanje ovog pitanja
PostPoslato: Ned Jul 22, 2007 11:52 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jul 18, 2007 1:26 pm
Postovi: 3326
Lokacija: Svuda i nigde
E na "zdravlje BoJJa bash sad si me razocharao tj ne ti nego frikom :( josh rekoh uh ali je vrucinchina ma dok je bez shecera liht mogu ja e netju vala pa ?dosta mi je ovog vremena i sekiracije i josh cu sama da podizem shecer sa sladoledom e necu pa? Hvala na informacijii prijatno
Pozdrav Mikalja


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Molim sve za komentarisanje ovog pitanja
PostPoslato: Ned Jul 22, 2007 11:57 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jul 18, 2007 1:26 pm
Postovi: 3326
Lokacija: Svuda i nigde
E evo i ja pogledah sajtove njihove e nazdravlje i oni i njihovo "light", nishta idemo dalje i moramo dobro paziti i doobro otvoriti ochi>Shta da se radi shto se mora,mora se :wink: pozdrav za sve
Mikalja


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 22, 2007 12:19 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Maj 23, 2005 9:20 am
Postovi: 237
Aj' da se prisružim komentarima.
Nisam dijabetičar, no mi stoji kao dijagnoza preteći gestacijski dijabetes, što zbog naslednih faktora, što zbog mog režima ishrane. Zbog sporijeg vraćanja "na normalu" rekoše mi da se držim standardnih dijeta za dijabetičare, što mi s jedne strane ne pada teško, jer je i moja majka dijabetičar, te znam kako, kad i šta, ali s druge strane vapim a slatkišima, jer sam ih ranije konzumirala u bezobrazno velikim količinama.

Šećer merim povremeno i s vremena na vreme napravim tzv. kontrolne dane. Što otprilike znači da izmerim svakih par dana jutarnji, a kad izaberem kontrolni dan, onda merim i pratim često. Pre jela, sat nakon jela, dva sata nakon jela i ako treba, tj. ukoliko se nije spustio na normalnu, onda i dva i po sata. Mene sami rezultati ne nerviraju. Prosto sam se pomirila s tim da postoji šansa da zapatim dijabetes i odavno se ne sekiram zbog toga. Ne vidim zašto bih sebi pravila dodatnih problema oko nečega toliko normalnog kao što je samo merenje.

Razlog ovih merenja je zapravo moja majka. Dok nismo imali aparat, njeni rezultati su u poslednjih par godina bili divni, gotovo na normali (naravno uz lekove). Problem je u tome što to nikako nije realna slika, a naši lekari imaju previše posla da bi primali i pacijente kojima je šećer "ok".
Ne znam kako je u drugim gradovima, ali u mom rade dva lekara (ne isti dan) koji dnevno prime po 50 pacijenata. To su ili pacijenti koji imaju loše rezultate na merenjima ili oni koji uspeju da se izboksuju za svoje pravo sa sestrama koje obično izmere šećer, podele rezultate i pošalju pacijente kući.
Pišem naširoko da ne bih bilo nejasnoća.
Elem, na moje insistiranje je majka nekoliko puta u toku dana isproveravala nivo šećera i imala je šta da vidi. Jutarnji je obično ok, ali je popodnevni (koji je inače najčešće i najveći) bio debelo dvocifren. Umesto 7 cifra je bila više no dvostruka, a od obroka je prošlo tri sata. Nakon toliko vremena on bi morao biti na normali ili na nivou koji održavaju lekovi.
Tek sa takvim rezultatima je uspela da stigne do lekara i to uz mnogo muke.
Nekada treba biti i pomalo uplašen, treba napraviti kontrolne dane, jer bi vam se, kao i njoj, moglo dogoditi da imate potpuno pogrešnu sliku o svom stanju.

Sve to nije tragedija, nakon svega je uskladila i prilagodila (naravno, uz saglasnost lekara) lekove, dozu i vreme kad ih pije, te je sada sve pod kontrolom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 22, 2007 12:33 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Maj 23, 2005 9:20 am
Postovi: 237
I pored tolikog pisanija, ne stigoh da prokomentarišem ishranu.

Slatkiši jesu problem, ali nisu najveći problem. Obično ljudi izbace slatkiše misleći da će time rešiti sve, a promena bude minimalna. Ne znam zbog čega se više ne dele one brošurice sa "dobrim" i "lošim" namirnicama i objašnjenjima, čak i predlozima obroka, nekada je toga bilo.

Moj najveći problem u ishrani jeste moja nespremnost da PLANIRAM. Kada postoji isplaniran jelovnik, makar samo za tekući dan, nemam nikakvih nedoumica, jer ne lupam glavu o tome šta je sledeće što ću ubaciti u usta. Kad ga nemam, imam osećaj da sam non-stop gladna.

Od kocke čokolade (i to čokolade, a ne šećerne table ili kremova) uvek je gore parče belog hleba. Šteta što se retko ko uspe zaustaviti na toj kockici.
Sve u svemu, treba se baciti na malo čitanja, proučavanja proizvoda i reakcije vašeg organizma na razne namirnice, a potom i na planiranje ishrane. To je pravi davež, ali je na duge staze odlična stvar.

Ne padajte na marketinške fore sa diet oznakama, jer diet ne mora biti isto što i diabet, mada se često na policama supermarketa nalaze svi ti proizvodi pod velikim oznakama "za dijabetičare" (npr, tako je u Maxiju). Smanjeni broj kalorija često ne znači ništa, ali videti da je umesto glukoze ili kukuruznog sirupa stavljena fruktoza je korak napred. Naći proizvode koji nemaju ni fruktozu, nego imaju veštačke zaslađivače je još bolje pod uslovom da se držite preporučenih dnevnih količina tih zaslađivača.
Mada se i dlaje lome koplja oko toga je li aspartam kancerogen ili ne, nekako je dijabetičarima on najmanje zlo rešenje, jer se organizam posle njega "najbolje" ponaša.

Naravno, svaki je jelovnik individualna odluka, ali za svaki važi zlatno pravilo - ništa preko mere. Dakle, dozvoljeno je voće, ali nema potrebe pojesti deset breskvi kad aje jedna dovoljna da umiri želju. Smokve (pretpostavljam da ste mislili na suve) ipak nisu najsrećnije rešenje. One i grožđice sadrže stravičnu koncentraciju šećera, pa je normalno da će se to odraziti i na rezultate. Ipak, ja ću radije pojesti jednu smokvu nego se osećati loše ceo dan, misleći o njoj. Umerenost rešava sve probleme, pa i ovaj - dijabetes, koji se u početku čini kao nepremostiv.

Sve najbolje i uživajte u svemu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 22, 2007 8:12 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jul 18, 2007 1:26 pm
Postovi: 3326
Lokacija: Svuda i nigde
eh neverending posle ovog tvog pisanija na kraju slagvort ;;;Sve najbolje i uživajte u svemu..A u chemu ovde da uzivamo leba ti :wink: .Sve si ti to lepo ispisala a i sami znamo da nesmemo nishta preterano jesti i da nemamo shecer a ne ovakvi kakvi smo.No bilo bi lepshe da si nam stavila tj napisala neshto novo i praktichno da smanjimo muke pa onda da ide ono na kraju,citiram -Sve najbolje i uzivajte u svemu :) .Ali ipak ostajem pri svom da shecer ne treba meriti preterano i josh bez neke preke potrebe>Pochnesh se navikavati kao i na sve shto nije ok.Kako recimo oni milioni ljudi koi nemaju aparatic? I idu jednom sedmichno u zakazane dane sem kad je neshto alarmantno? Smatram da se treba chuvati voditi rachuna koliko god se moze ali ne i po 24h svaki zalogaj ili kap vode odma aparat u ruke.Kakav je to onda "zivot" ako i jeste zivot?Isto kao da si na aparatima.Treba da ne citiram jednog bivsheg politichara nasheg , ovako .. Zivite kao da ce 1000 godina biti mir a spremajte se kao da ce sutra biti rat.Nadam se da ste skontali poentu.Ipak mora se uneti malo zivosti i normale u sve ovo .Iako je dijabetes ozbiljan nadam se da nije bash nepobediv i da nije kraj sveta?Ovde bi se mogla uvesti bar manja doza zivosti ili ti zivota a ne gledati sve tako crno, jer pomerati se moramo makar milimetar po milimetar :roll: .Malo vedrine u ovim sumornim chasovima ili ti danima dobro bi nam doshlo. S`verom u bolje sutra mnogo vas pozdravljam sve
Mikalja caos i samo glavu gore ipak zivot je lep i jedan je drag je ma kakav bio jer drugi nemamo bye :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 22, 2007 10:25 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 20, 2005 2:46 pm
Postovi: 435
Lokacija: Luksemburg
Pa sta ja govorim otkako sam dosao na ovaj forum: nemojte biti robovi vase bolesti. To je cijela poenta. Ali ako je se ne cuvate, necete biti robovi vec zrtve. Znaci, kuga ili kolera.

Ja sam od vajkada propovijedao ishranu po volji uz kompenzaciju inzulinom jer kakav je zivot bez slatkisa, praseceg pecenja, tosta ujutro za dorucak itd?! Ova moja teorija je laka za dokazati kod nas sto koristimo inzulin i sto imamo pumpe, a moze i sa olovkama. Kod vas sto ste tip2 dijeta i fizicka aktivnost su glavni lijekovi, tako i ako morate da se cuvate, mislim da se kolac ili dva (tri) mogu prezivjeti uz pomoc jednosatne setnje ili slicnog. No, nisam doktor, tako nemojte me slusati zdravo za gotovo.

_________________
Tip 1 od sept 1990. Minimed & Humalog od feb 1998.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 22, 2007 11:38 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Naravno da je potrebno da jedemo sve, bukvalo sve, ali je bitna količina i vreme konzumiranja. Zato su ljudi osmislili ugljeno-hidratne jedinice, ako znate koliko njih dnevno možete da pojedete, više ništa nije problem. Na sajtu imate i slike na tanjiru kolika je to jedna jedinica neke namirnice. Primer: čokolada 4 kockice, korasan prazan: pola... itd.
Ne zaboravite, što je delom podvukao/la i neverending, da je kašika brašna isto što i kašika šećera i oboje će dovesti do povećanja šećera u istoj meri.

Što se Delte tiče, proverila sam večeras na ulici i sada imaju samo od čokolade na štapiću, više ne prave jagodu i vanilu... Ima samo 47 kalorija, ali ne znam šta je u njemu zamena za šećer.
Ja jedem bilo koji sladoled, dve kugle su jedna ugljeno-hidratna jedinica. Računam i uživam u životu u svakom pogledu! :D

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 22, 2007 11:42 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
I da... Merenje šećera dva sata posle jela OBAVEZNO radite ponekad. To uljuljkivanje u dobre jutarnje šećere, kada ste odmorni i niste ništa jeli celu noć, su opasna zamka. Ne govorim napamet...

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 23, 2007 10:30 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jul 18, 2007 1:26 pm
Postovi: 3326
Lokacija: Svuda i nigde
E BoJJa BoJJA ta ti je dobra :wink: kuga ili kolera odluchite sami.Lepo je to kad mashtajuci o prasecoj butkici dobijesh shecerka, a da ne govorim o grickanju :( .E bash je ovo zeznuto , nemash masnocu i pazish se od shecera pa opet skochi shecer ako gricnesh prasence :lol: .Pa nije shecer masan jaooj .Nema kod nas delte light mislim nestalo kazu da ode za chas.A onog sam frikoma maaalo uzela toliko da me prodje zelja.I shto reche BoJJA ne koriste zasladjivache ali koriste gore mislim za povecanje shecera u krvi ,tako da mi je od ne vishe od 2 kuglice skochio shecer na 8.4 a bio je pre sladoleda 7.0.Posle 2h izmerim shecer on 8.4.E nece vishe kod mene da se parkira :( iako je ukusan jako, izgleda da ja njemu nisam hehe. E shta sve ovde necu videti ?Chuj 1kashika brashna i 1 kashika shecera jednako dovode do povecanja shecera u krvi :o Da nema necheg 1 kashika (namirnice) da smanji nivo shecera u krvi :D . To bi bilo pravedno.Idem na vezbice pa na doruchak (palenta i jogurt :x ). I onda prepirke s`majstorima koi mi tako nabijaju shecer da su maheri pravi za to.A vas pozdravljam sve uz pozdrav ,,ostajte mi i zdravi i veseli bili a sve bez problema jeli i pili
Pozdrav
Mikalja :roll:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 254 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 77 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: