Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: GTT
PostPoslato: Sre Nov 02, 2005 11:16 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Okt 30, 2005 1:53 pm
Postovi: 11
Radila sam GTT sa 100gr secera u prahu. Jako neprijatno iskustvo a kad sam dobila nalaz vise mi nista nije bilo jasno. U prvom satu je vrednos secera u krvi bila 9,5 drugom 7,4 i trcem 5,3. Vrednost pre testa je takodje 5,3.
Da li ja imam ostecenu toleranciju na glukozu?
I sta su normalne granice u slucaju takvog testa?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 03, 2005 6:34 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 03, 2005 12:13 am
Postovi: 291
a sta se tim testom otkriva i ako znate jos koji nesvakidasnji test bilo bi lepo da me uputite.....jer bi ja radila sve koji su moguci da se urade na malom detetu


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 03, 2005 6:44 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Okt 22, 2005 5:07 pm
Postovi: 166
Lokacija: Novi Sad
Koliko ja znam, GTT(Glucose tolerance test) se radi kod osoba kod kojih postoji sumnja da imaju diabetes, a ne radi se kod "potvrdjenih" diabeticara. Obicno se radi i u trudnoci ako je plod nesto veci od ocekivanog, kako bi se iskljucila mogucnost da postoji gestacijski diabetes. Meni se cini da su pomenute vrednosti sasvim OK, a mislim da je gornja granica u prvom satu oko 11. Ukoliko rezultati GTT-a nisu u normalnim granicama, ta osoba ima velike sanse da jednoga dana dobije diabetes.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 03, 2005 9:05 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Okt 07, 2004 1:07 pm
Postovi: 374
Lokacija: Beograd
Ne verujem da treba da se brineš jer sam ja sa 75 gr glukoze imala vrednost šećera 24 posle dva sata.
Ovaj test treba da utvrdi da li tvoj organizam razgrađuje glukozu. Ne izgleda mi da imaš problem jer je poslednja vrednost sasvim normalna ali da bi bila mirna konsultuj se sa lekarom koji ti je predložio da uradiš test


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Nov 05, 2005 9:23 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Nov 14, 2004 1:57 pm
Postovi: 131
Rezultati su kao kod zdrave osobe.
Zasto ste upuceni na GTT?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: GTtest
PostPoslato: Sub Nov 05, 2005 2:54 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Okt 23, 2004 5:06 pm
Postovi: 246
Niste diabeticar, mada zavisno od godina postoji mala mogucnost da imate pocetnu ``glucosa intolerans,`` ako ste stariji od 50 god. i gojazni. Trebalo je da Vam napisu zakljucak posle takvih provera. Neznam gde ste radili test, ali je on zasigunro radjen metodom koja nije prihvacena kod nas i u svetu. Naime taj GTtest kao i mnoge druge stvari u zivotu, koje nisu dovoljno definisane, radi se po dogovorno usvojenoj metodi i to sa 75 gr.secera u 2 dl. vode. Odredjivanje secera se vrsi 4 puta u toku naredna 2 sata,intervali od pola sata,uzorkovanjem iz prsta/rezultati secera iz kapilarne krvi su manji za oko 0,5 mmol.lit od rezultata iz venske krvi/ i ako je zadnji rezultat manji od 7,8 niste diabeticar.Vas je bio 7,4
Pravo pitanje je zasto ste radili ovaj test,mada lekari danas u mnogo slucajeva,razlozi su upitni, rade stvari koje nisu uobicajene i nisu predvidjeni strategijama nacija ili organizacija,ako postoje.
Uostalom evo Vam izvod iz ``nacionalne strategije za diabetes``mozete je naci na netu na sajtu Vlade ili RZZO-a ,nesecam se vise,
Na osnovu vrednosti glikemija u toku OGTT-a:[b] Normalna tolerancija glikoze Glikemija u toku OGTT-a u 120. minutu < 7,8 mmol/L (<140 mg/dL) Smanjena tolerancija glikoze (Impaired glucose tolerance; IGT) Glikemija u toku OGTT-a u 120. minutu izmedju 7,8 mmol/L (140 mg/dL) i 11,1 mmol/L (200 mg/dL) Dijabetes Glikemija u toku OGTT-a u 120. minutu ≥ 11,1 mmol/L (200 mg/dL) [/b]


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 21 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: