Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Fizicko vezbanje i dijabetes
PostPoslato: Čet Jun 02, 2005 3:57 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Nov 14, 2004 1:57 pm
Postovi: 131
Pre nekoliko meseci sam obecao pokretanje teme “Fizicko vezbanje i dijabetes” i evo kratkog raporta:
Fizicko vezbanje deluje bar po tri osnova:
1. Samo upraznjavanje sportske aktivnosti regulise glikemiju na dan vezbanja (mozda i malo duze);
2. Povecanje aerobne sposobnosti pociva na znatnom poboljsanju vaskularnih funkcija, i time predupredjuje najstrasnije posledice dijabetesa;
3. Smanjenje “visceralnog” masnog tkiva i povecanje misicne mase povecava osetljivost na insulin, kao i toleranciju glukoze (mehanizam jos uvek nije poznat).
Sva raspoloziva literatura istice fizicko vezbanje kao mocno sredstvo u kontroli glikemije i otklanjanju katasrofalnih posledica dijabetesa, ali ne postoji saglasnost, niti jasna preporuka, oko obima i profila vezbanja. Kada se uporede najobimnije i najbolje kontrolisane studije, i to svede na lako merljive velicine dobija se sledeci profil:
1. Aerobno vezbanje zasnovano na tablicama Dr. Cooper-a (metoda stara preko 25 godina jos uvek aktuelna), i skupljanje 30 bodova nedeljno.
2. Vezbe snage za velike misicne grupe i to:
a. Vezbe za donje trbusnjake (podizanje nogu iz lezeceg polozaja), 300 ponavljanja dnevno 5 puta nedeljno. Ukoliko se radi na strmoj ravni sa nagibom od 30 do 40 stepeni, dovoljno je 75 do 100 ponavljanja dnevno 5 puta nedeljno.
b. Vezbe za gornje trbusnjake (podizanje trupa iz lezeceg polozaja) u istom obimu kao prethodna vezba,
c. Vezbe za gornji pojas (sklekovi, mogu i “zenski”) 5 serija po 20 ponavljanja 5 puta nedeljno.
d. Vezbe za noge (cucnjevi), 5 serija po 20 ponavljanja 5 puta nedeljno.

Ovakav profil vezbanja se priblizava najnovijim preporukama americke zdravstvene organizacije ( minimum 1 sat, a pozeljno je 1.5 sati vezbanja dnevno, 5 puta nedeljno). Licno sam ga isprobao u praksi i deluje; konacno sam se skinuo sa insulina (DM tip 2).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fizicko vezbanje i dijabetes
PostPoslato: Sre Jun 08, 2005 10:29 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Jan 20, 2005 5:11 pm
Postovi: 67
Brka je napisao:

Ovakav profil vezbanja se priblizava najnovijim preporukama americke zdravstvene organizacije ( minimum 1 sat, a pozeljno je 1.5 sati vezbanja dnevno, 5 puta nedeljno). Licno sam ga isprobao u praksi i deluje; konacno sam se skinuo sa insulina (DM tip 2).


cestitam, da li si na bilo kakvoj terapiji (tabletama) ili si skroz bez lekova?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jun 09, 2005 7:05 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Nov 14, 2004 1:57 pm
Postovi: 131
Uzimam po jedan Amaryl 1 (najmanji) svako jutro, i to ce verovatno da potraje. Mozda cu razmisljati o smanjenju negde u Septembru.

Inace preparati sulfon-ure-e, kao sto je i Amaryl, verovatno imaju ogranicen domet i period delovanja.

Osnova moga uspeha je sto sam stvar proucio i shvatio da se kod mene radi o smanjenoj osetljivosti na insulin a ne o akutnom nedostatku istog (kao sto je kod tipa 1), tako da sam i terapiju usmerio u tom pravcu.

Mislim da zivotni stil treba da bude prilagodjen svakome posebno.

Planiram da u Septembru izadjem na republicko prvenstvo i ostvarim bar jednu pobedu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 10, 2005 1:45 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Jan 20, 2005 5:11 pm
Postovi: 67
moje iskustvo sa amarylom nije sjajno, dok sam njega koristio glik. hemoglobin mi je bio oko 6.5. prelaskom na novonorm pa je na oko 5.
problem sa amarylom je sto mu dejstvo opada sa protokom vremena, tako da prakticno deluje samo u jutarnjim satima dok popodne a narocito uvece dejstvo mu je znatno manje.
to zahteva mnogo asketskiji pristup ishrani od onog kog ja primenjujem ali verujem da je za tebe dobar posto vidim da dosta vezbas.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: