Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Amputacije
PostPoslato: Pet Feb 11, 2005 3:03 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Jan 20, 2005 5:11 pm
Postovi: 67
Da li postoji nacin da se izbegnu amputacije?
kako je moguce da neko ko zna da ima dijabetes dovede svoj organizam u stanje da je amputacija neizbezna, ili je to nesto sto u pojedinim i ne retkim slucajevima jeste neizbezno bez obzira na kontrolu bolesti, i ostale mere.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Feb 12, 2005 10:37 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Nov 14, 2004 1:57 pm
Postovi: 131
DM je posebno podmukla bolest jer prvo propadnu zivci, pa velike infekcije, koje bi inace izazivale uzasne bolove, prolaze nezapazeno.

48 sati pre prijema u bolnicu sa dijagnozom Gangrena, Flegmona i Sepsa, ja sam istrcao svojih 5 kilometara. Imao sam "malu" infekciju na tabanu, koja nije izazivala ni najmanju nelagodnost, a dovela je do amputacije prednjeg dela stopala, i to sa mnogo intervencije "Bradonje" odozgo, inace je moglo da bude i mnogo drasticnije.

Propadanje je sporo ali sigurno i ne izaziva paznju pacijenta.

Ne postoji garancija da bolest moze da se kontrolise 100%, ali
1. Stroga dijeta
2. Maksimalna kontrola, ne secera u krvi, vec triglicerida i holesterola
3. Redovno vezbanje (sto je bio moj glavni adut kod "Bradonje")

su najbolje sto se moze uraditi, ostalo je pod kontrolom genetike i ne moze se mnogo izmeniti.

A, da, ja sam znao da kao imam porodicno povisen secer, ali sam kao prevenciju terao bar dve kutije niske Drine bez filtera dnevno, sto bas nije neka efikasna terapija DM-a, tako da bi pod 4 trebalo staviti apsolutno kontroindikovano pusenje, Fuj.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 14, 2005 2:39 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Jan 20, 2005 5:11 pm
Postovi: 67
razumem. ti nisi znao da si dijabeticar i da su ti otisli zivci u nogama ili si mislio da je to posledica jogginga.

a sta je sa situacijom kada znas da si dijabeticar, kada ti je secer pod kontrolom a holesterol na granici ali da kazemo OK.

da li su moguca neprijatna iznenadjenja ili je to dovoljno.

nije mi svejedno zato sto imam gadnu porodicnu istoriju, deda mi je pre 20 godina imao amputiranu nogu iznad kolena a umro je zato sto nije dao da mu seku i drugu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 15, 2005 8:32 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Nov 14, 2004 1:57 pm
Postovi: 131
Amputacije su posledica gangrena i flegmona, a ove su UVEK posledica angiopatije (mikro i makro), odnosno stanja krvnih sudova i to mikro cirkulacije u stopalima i makrocirkulacije u celoj nozi. Stanje krvnih sudova se danas lako i bezbolno kontrolise Dopler tehnikom, tako da je moja preporuka svakom dijabeticaru:

1. Revodno kontrolisati stanje krvnih sudova i u celoj nozi i na svakom stopalu.
2. Redovno odrzavati stopala i reagovati i NAJ_MANJU promenu, ma kako ona nevino izgledala. Svaka "ranica", "krastica", crvenilo, uraslica, promena boje nokta i slicno je alarm za uzbunu.

Moj slucaj i nije bas neki primer, ne mogu bas tacno da alociram stetu seceru ili nikotinu, ali nepaznji svakako.

Svakako da se amputacije mogu izbeci ako se dovoljno bojis i mislis na to, ali ne na kaucu posle rucka, vec na biciklu pre jela.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 15, 2005 5:00 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Jan 20, 2005 5:11 pm
Postovi: 67
Brka je napisao:
vec na biciklu pre jela.


jel moze na steperu:)

u svakom slucaju hvala za iscrpan odgovor, sad sam vec bolje volje. nema predaje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 09, 2005 4:20 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Mar 05, 2005 5:05 pm
Postovi: 38
Ukoliko ti je hemoglobin hba1c manji od 7% nece se pojaviti komplikacije. Ako je blize sestici ili ako uspes 5,nesto% komplikacije koje vec imas stagniraju i polako se povlace.

Ne znam da li je u SCG besplatno da se ide kod pedikira, ali bi trebalo bar jednom mesecno svaka osoba sa diabetesom da ode na negu stopala i da bude pracena od strane kvalifikovanog pedikira-podologa.

Meri secer regularno i imaj dosta fizicke aktivnosti.

Ako vec imas neuropatiju, proveri sa neurologom koji tretman (pored regulisane glikemije) ti moze pomoci. Ja uzimam kapljicu-dve rivotrila, tanakan i C vitamin sa vegetarijanskom dijetom (stiti krvne sudove i holesterol je odlican), i to mi mnogo pomaze uz kontrolisan secer i hemoglobin i dijabetolog garantuje da nece biti novih komplikacija ako tako nastavim...

PS. i beviplex (vitamin B complex) tablete su jako dobre.

Pozdrav,
Mima


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: