Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: molim savet!!!!!!!!!!
PostPoslato: Sre Jul 26, 2006 5:09 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jul 25, 2006 1:13 pm
Postovi: 54
Lokacija: BEOGRAD
neredovan mi je ciklus,oduvek,toliko sam nervozna zbog toga ovih dana mi se vrzma ideja da pocnem sa pilulama ,koje su najbolje tj koje su najblaze da tako kazem jer cu da odem u apoteku i da ih kupim samoinicijativno!!!kod ginekologa mogu da odem tek za mesec dana jer sam na odmoru!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 27, 2006 12:37 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Mar 16, 2005 7:38 pm
Postovi: 80
:o Ajd sad polako, ispocetka, postavite razumljivo pitanje....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: objasnjenje :)
PostPoslato: Čet Jul 27, 2006 3:54 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jul 25, 2006 1:13 pm
Postovi: 54
Lokacija: BEOGRAD
imam neredovan ciklus od pocetka (dobila sam sa 13 godina)sad imam 25.otprilike dobijam na 45 dana,nekad se desi i na 31 dan,mada retko ,da li mogu da koristim pilule za regulaciju ciklusa,jako se plasim vadjenja krvi i doktora uopste,a umorila sam se vise od iscekivanja kad i da li cu dobiti.Da li smem da koristim logest samoinicijativno. hvala! :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 27, 2006 5:52 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Ovo sam pisala na jednom drugom forumu, pa cu da copy-paste.
Za Rumbulicu...procitajte sve detaljno i ukoliko u Vasoj medicinskoj istoriji nema niti jedne od apsolutnih ili relativnih kontraindikacija ( stanja kada se ne smiju uzimati pilule ili se smiju uzimati nakon pregleda i razgovora sa ginekologom ) onda mozete poceti sa Logestom.

Ljeto je u toku i odlasci na more...kontraceptivne pilule / flasteri / prstenovi su izvrsno sredstvo za odgadjanje menstruacije. Kao sto rekoh u jednom od prijasnjih postova, ja nisam agent farmacetske kuce nego ginekolog koji koristi rezultate savremene farmakologije u interesu svojih pacijenata.

Fobije i predrasude oko kontraceptivne pilule u nasim zemljama ( bivsoj zemlji ) su nastale na bazi nedovoljne edukacije naroda i medicinskih radnika, prvenstveno ginekologa, kao i u toku rata i poslijratnog perioda, kada pilule nisu bile dostupne zbog financijskog razloga.

Kontraceptivne pilule u danasnje vrijeme su niskodozazne pilule sa 20-30 mikrograma estrogena i adekvatnom dozom progestina koji stiti endometrijum od hiperplazije. Pilule sprecavaju ovulaciju pa time i nezeljenu trudnocu. Pilule NE STITE od seksualno prenosivih bolesti i iako zena koristi birth control pill ( BCP u daljem tekstu ), a ne koristi kondom ( u novoj seksualnoj relaciji ) moze da dobije neku od seksualno prenosivih bolesti....kao sto su hlamidija ( 30 % pacijenata koji imaju hlamidiju nemaju nikakve simptome, a kao bakterija glavni je uzrocnik upalnih promjena na jajovodima koji dovode do infertiliteta ) gonoreja, sifilis, trihomonas, herpes simplex, HPV ( uzrocnik karcinoma grlica materice ), HIV !!!

Pilule su obicno pakovane u formama od 21 tableta ili 28 tableta...ja obicno savjetujem da pilule pocnete uzimati nedjeljom uvece/ ujutro ovisno od pacijenta...i nastavi u isto vrijeme 3 nedjelje ako je na kutiji od 21 tablete...nakon prekida od 2 dana dobice period.
Ako uzima pilule iz paketa od 28 tableta, onda ce da nastavi uzimanje pilula i svaki dan ( da bi navikla sebe na ritam uzimanja pilula ! sto je za teenagers veoma vazno ), a poslednji red pilula su hormon free, i ne sadrze secer i ne goje ! ali odrzavaju isti ritam, i doprinose better compliance ! ili receno na nasem...manji broj izostavljenih pilula ! manji % nezeljenih trudnoca.

Ako zelite da preskocite ciklus zbog ljetovanje koje se desava jednom u godini dana, onda poslije 21 pilule nastavite sa novom kutijom i uzimate je do kraja...poslije prestanka dobicete menstruaciju ! ako uzimate kutiju od 28 pilula, onda nakon 21.pilule, bacite ostatak koje nemaju hormona, otvorite novu kutiju i pocnete uzimati od broja 1-21, i nakon 2 dana cete dobiti ciklus.

Ove godine na sjeverno americkom trzistu pustena nova pilula koja se zove SEASONALLE, koja se uzima 3 mjeseca bez prekida i zene imaju 4 menstruacije godisnje, tako da preskakanje menstruacije nije nikakvo zlo ili steta organizmu.

KONTRAINDIKACIJE ZA UZIMANJE PILULA SU SLIJEDECE:

1. aktivno kardiovaskularno oboljenje,bolest koronarnih arterija, srcani infarkt.
2. povisen pritisak
3. tromboflebitis ili tromboembolizam u licnoj istoriji ili u porodicnoj istoriji (roditelji, rodjaci ), mozdani udar,
4. pusenje kod zena koje su starije od 35 godina
5. znacajno ostecena funkcija jetre kod zena koje imaju hepatitis, dok se funkcije jetre ne vrate na normalnu vrijednost.
6. dijagnostikovani karcinom dojke ili zena koja se ispituje zbog sumnje na isti
7. visoka hiperholesterolemija i hepertrigliceridemija
8. abnormalno krvarenje ciji uzrok nije istrazen.
9. trudnoca ili sumnja na istu !


RELATIVNE KONTRAINDIKACIJE US ONE koje zahtijevaju klinicku procjenu od strane ginekologa i informaciju o rizicima vezanim za uzimanje kontraceptivnih pilula za svaki klinicki problem;

1. migrenozne glavobolje
2. povisen pritisak
3. miomi
4. istorija gestacijskog dijabetesa
5. Diabetes Mellitus
6. zakazana operacija ( hladna )
7. epilepsija
8. obstruktivna zutica u trudnoci
9. srpasta anemija
10. bolest zucne kese
11. prolaps mitralne valvule
12. SLE
13. hyperlipidemia
14. bolesti jetre

Dakle...ovo su kontraindikacije koje svaki lijecnik treba da zna racunajuci onog opste prakse a da ne govorim o ginekolozima. Kada su u pitanju relativne kontraindikacije to znaci da uzimanje BCP je dozvoljeno, ali da se mora odvijati pod kontrolom ginekologa vezano za rizike koji postoje i cesce kontrole, a ne da se ne smije koristiti.

Na sjeverno americkom trzistu vec godinama postoje EVRA flasteri koji miomilaze jetrenu apsorpciju jer se zalijepe na kozu i apsorpcija se odvija preko koze, a efikasnost je ista kao i sa BCP. Flaster se stavi npr. jedne nedjelje na jednu ruku, druge nedjelje se odlipi prvi flaster i stavi novi na drugu ruku a onda se odlijpi drugi i stavi na npr. na donji stomak / kuk / strasnjicu...i kada dodje treca nedjelja skinete treci flaster i dobijete ciklus nakon 2 dana...rasterecuje djevojke svakodnevnog razmisljanja i strepnje tipa " da li sam uzela pilulu ? zaboravila sam sta sad ?"...i flaster mlade zene vole, jer je more convinient ! laksi za koristenje....i dalje kondomi su obavezni za zastitu protiv STIs( sexually transmitted infections ).

Treca metoda koja je jako popularna jeste elasticni prsten natopljen hormonom koji se stavlja u vaginu ( svaka zena to sama radi ) ostaje tamo 3 nedjelje i onda se izvadi i nakon 2-3 dana pocne menstruacija. Prsten je veoma tanak i elastican i aplicira ga sam pacijent, gurnuvsi prsten sto dublje u vaginu...prsten sam nadje mjesto oko grlica i tamo osatje 3 nedjelje...kada prodje to vrijeme, stavite prst u vaginu zakacite prste i izvucete ga...nakon nedjelju dana stavite novi...djevojke ovo jako vole, jer ima istu efikasnost, absorbira se lokalno ( zaobilasi jetru ) i rasterecuje ih svakodnevnog razmisljanja. Partneri uopste ne osjete prsten u vagini, tako da ne utice na seksualno zadovoljstvo. I dalje...kondomi se moraju koristiti ako niste u stabilnoj monogamnoj dugogodisnjoj vezi. Prsten se zove NUVARING.

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: hvala,samo jos jedno pitanjce
PostPoslato: Čet Jul 27, 2006 6:35 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jul 25, 2006 1:13 pm
Postovi: 54
Lokacija: BEOGRAD
puno hvala na iscrpnom obavestenju ,nisam napomenula da imam cistu na desnom jajniku ali moj ginekolog(ako je tako mogu nazvati) mi nije rekla nista detljnije ,samo da nije strasno,i navodno da joj se javim kad budem htela da zatrudnim.Nije mi jasna al nema veze.Ima li moja cista veze sa neredovnim ciklusom? I hoce li logest da joj skodi. Cekala bih savet ginekologa ali sam na moru do prvog septembra,valjda cu sad da dobijem tako da mi je hitno jer ako budem cekala naredni ciklus tablete cu koristiti u novembru!!!!Sto vise ne mogu da podnesem!!!Kupila sam logest juce i pocecu da ih pijem pa sta bude, valjda necu da umrem!!!!: :P


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 27, 2006 7:08 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Navedite ultrazvucni opis ciste i velicinu.

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: *
PostPoslato: Čet Jul 27, 2006 11:31 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jul 25, 2006 1:13 pm
Postovi: 54
Lokacija: BEOGRAD
nisam dobila nikakve informacije od nje nije nista komentarisala samo je pogledala na ultra zvuk i predlozila mi da ako hocu izvadim hormone,tj,da vadim krv nekih 5 puta u toku mjeseca u odredjenim danima ,tipa 5 dan ciklusa pa 15 pa opet nesto,ali obzirom da ja nemam redovno to nisam odradila.Da napomenem nemam problematicno lice niti problema sa kilogramima cak sta vise mrsava sam ,menstruacija mi nije bolna cak kad dobijem osjecam se savrseno nista me ne boli i super sam raspolozena.Tokom mjeseca boli me desna strana tj nekad osjetim kao zigove obicno nocu i kad je promjena vremena.Ponavljam nije mi dala nalaz a ja obzirom da sam jako plasljiva nisam se ni sjetila da uzmem.Ja bih ipak pokusala da koristim taj logest bar dok ne dodjem u beograd a to je tek u septembru i ne nadjem nekog pristojnog ginekologa.Nisam rekla ,da obicno tog mjeseca kad treba da dobijem desi se da imam sekret tj kao voda nesto predpostavljam da je u pitanju vodena cista koja puca.Bas prije 3 dana mi se na plazi dogodilo da je vjerovatno pukla i krenula je tecnost nekontrolisano da curi .(srecom sam bila u vodi)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Avg 12, 2006 5:10 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Maj 15, 2006 12:12 am
Postovi: 7
Lokacija: Vrbas
Mozda uspem malo da ti pomognem. Ja sam imala neredovne menstruacije od prvo ciklusa, pa sve do pre tri godine. Takodje i policisticne jajnike. Prepisane su mi Logest pilule, ciste vise nemam. Pre pocetka koriscenja Logesta isla sam na analizu polnih hormona koja se radi 3-4 dan menstruacije. Prva kutija pilula se koristi od prvog dana menstruacij a ne nasumice. Ja bi ti laicki doduse savetovala da promenis ginekologa, uradis ultrazvucni pregled, analizu krvi na hormone i onda krenes sa terapijom. Nije ti frka zbog kupanja i provoda na moru kad si vec tamo celo leto. :D
Veliki pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: :)
PostPoslato: Sub Avg 12, 2006 9:52 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jul 25, 2006 1:13 pm
Postovi: 54
Lokacija: BEOGRAD
ZAHVALJUJUCI PRIMOLUTU DOBILA SAM KONACNO POSLE 3 MJESECA.POCELA SAM JUCE DA PIJEM TE YASMIN TABLETE TAKO DA CU NASTAVITI SA TERAPIJOM ,DOK NE DODJEM U BEOGRAD.ZA SEPTEMBAR SAM ZAKAZALA KOD NEKOG PROFESORA SA GINEKOLOSKOG INSTITUTA KOJI JE JAKO PROFESIONALAN PA CU DALJE SA NJIM VIDJETI STA CU.HVALA NA SAVJETIMA I PODRSCI!! :)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 194 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: