Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1 Post ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Sprouting ili "Klicanje" - čudesna hrana
PostPoslato: Pet Dec 28, 2007 7:54 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Dec 18, 2007 12:18 pm
Postovi: 99
POkušaću samo da vam predstavim jedan deo iz brošure koju sam vam ponudio da i sami pogledate. Što se tiče brošure, voleo bih da stručna i školovana lica daju svoju ocenu. Ono što je meni posebno lepo jeste da sam prvi put saznao neke detalje vezane za Sprouting. (koristiću ovu eng.reč jer mi je srpski prevod "klicanje" nekako trapav. Ako postoji naš termin za Sprouting rado ću ga ubuduće koristiti.

Sprouting kao optimalna hrana

Tih klica se ja sećam još kao klinac kada sam prvi put čuo za termine makrobiotika i slično. Danas se koješta "potura" za makrobiotiku i osećam da je suština koja treba da se nalazi iza tog termina iskvarena i komercijalizovana. To je osetilo i tržište pa se danas na tržištu koriste termini organic food i slični termini. (ne zamerite na ovom uvodu jer se bavim dizajnom i advertisingom)


Sprouts tj klice (ili izdanci) sudeći po pročitanom predstavljaju "čudesnu hranu". Najhranjiviju, i najsvežiju biljnu (namerno ne pišem povrtnu) varijantu u ljudskoj ishrani. Transmutacijom, koja je prirodan proces koji se dešava u semenki, ili embrionu koja klija i postaje biljka, klica dostiže unapređenu probavljivost i hranjivost sadržavajući sve esencijalne vitamine i minerale potrebne telu.

Svo jestivo zrnevlje, semenke i lagumi mogu biti Sproutovani (klicani). Generalno, za klice se naječšće koriste:

zrnevlje:
Pšenica, kukuruz, (ragi,coracan, molim prevod, indijska neka biljka),ječam

semenke:
Alfalfa ili lucerna (ovo je lucerna), seme rotkvice, seme šargarepe, seme koriandera, seme bundeve, seme dinje

Seeds : Alfalfa seeds, radish seeds, fenugreek seeds, carrot seeds, coriander

Legumi:
seme zelene soye (mung), Indijski pasulj (Bengal gram), pasulj, i groundnut što mislim da se odnosi na kikiriki, ali proverite.

Sva imena semenki također proverite i na viklipediji.



Klice je relativno lako napraviti. U brošuri je taj postupak temeljito objašnjen. ja ih vidim kao prelepe salate sa maslinovim uljem u kombinaciji sa povrćem, pa i mesom. Prav snaga klica se može iskoristiti strogom dijetom u kojima su one vitalni deo, pa čak i za lečenje nekim teških bolesti, možda čak i raka. Čuvena su svedočenja o čudesnim izlečenjima kancera makrobiotičkom ishranom i to bih voleo da proverim.

Toliko od mene za sad. Potražite temrin sprouting u ovoj brošuri, pa i na internetu mada ja ne bih da mnogo lutate jer je u brošuri sve jednostavno i kratko objašnjeno.

Voleo bih da za sledeći put vidim neke recepte. A posle 3 meseca, ukoliko bi se neko hranio ovako, i rezultate.

Hvala


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1 Post ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 75 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: